O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Záleží, jaký nároky na NAS máte, že RPi 1 je málo je mi jasný, ale RPi 4 by v základu stačit mohlo, pořád se ale samozřejmě bavíme o zlomku ceny za profi :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak pokud si člověk váží těch dat, co tam chce ukládat, tak by tam nějaký minimální nároky bejt měly. :-)

Já chtěl z rpi4 udělat jednoduchej servřík (vyhrazenej pro home automation a související věci) aspoň s redundantním systémovým úložištěm a skončil jsem u kombinace uSD karty a flashky v USB, nad kterýma je ZFS RAID. A navíc se mi stejně nepodařilo zprovoznit boot z USB, takže kdyby náhodou odešla ta karta, tak je ideální jí vyměnit ještě před rebootem, aby si člověk ušetřil práci. :-D

Na hraní je to fajn, ale na ukládání dat bych pořídil nějaký Synology nebo podobný. Teda já mám samozřejmě server, ale myslím pro někoho, kdo není maniak. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Už mě štvala situace na mým pracovním stole, zejména to, kolik místa zabíraly podstavy monitorů. Ale už jsem si nějak zvykl na 2/3monitorovej setup, o kterej jsem nechtěl přijít. K práci jsem dlouho měl k ntb jen jeden externí monitor, nedávno přidal druhej, protože v dokovací stanici je těch výstupů víc, a pořád to funguje přes jeden USB3 kabel. Ale rád bych to měl jako komplet 3monitorovej setup, když si chci občas zahrát nějakou závodní hru. :-)
A samozřejmě pokud jsem chtěl monitory dát blíž, zmenšit úhel, začaly ty podstavy vadit ještě víc.
Našel jsem pár držáků na monitory dva (k montáži na hranu stolu), ale ne na tři. Teda na tři jo, ale k nějakejm závodním setupům k závodnímu rigu - sedačka, volant a tak. A všechno drahý...

Tak jsem si usmyslel, že si to nějak vyrobim. A vzpomněl si na extrudovanej hliník a takový ty profily s drážkou. Celý tak nějak modulárně, aby to šlo použít kdekoliv jinde, nastavovat vejška, posouvat a tak.
Z těch hliníků jsem udělal rám a pořídil "univerzální" VESA výklopný držáky na zeď. Ty stály asi 300,-/kus, což je sranda.

Takhle to vypadalo předtím. Včetně toho bordelu, což je asi reprezentativní nálož mých běžných věcí :-D A hlavně ty krabice, na kterých stojí monitory...
IMG_2699.jpg
Samotný rám, který bude stát volně za stolem a ke zdi bude přitlačenej stolem
IMG_2701.JPG
Takhle to vypadá teď, ještě trochu bordelu chybí doplnit, ale místa je tak 3x víc :-)
IMG_2702.jpg
Směť kabelů za monitory - prodlužka, dokovací stanice... Všechno tohle bylo předtím nějak na stole a nebo (prodlužka) na zemi. Tam jsem měl neskutečný klubko a bordel. Teď na zemi není nic, což je super :-) A takhle za monitory to skoro není vidět.
IMG_2703.JPG
Zbývá mi ještě doplnit lištu za stůl, aby mi nepadaly věci za něj. K tomu bude sloužit "U" profil položenej vzhůru nohama na vytištěných rozích připevněných do těch hliníkových stojek.

A taky doplnit třetí monitor :-) TL;DR: Tam je ale problém technologickej. Kdo chce vědět víc, tak ať si přečte následující, ostatní klidně přeskočit :-D
Ty Delly co jsou na fotce mam z práce tři stejný, což by bylo ideální. A maj DisplayPort, kterej se dá řetězit - připojit jedním kabelem do PC a pak už jen mezi monitory. Bohužel ale, byla u nich nějaká výrobní vada, ty DP přestanou fungovat. Řetězení už dávno ne, a na DP aspoň jako samotnej už umí fungovat jen jeden. Takže ty dva teď jedou přes HDMI. Což přes dokovací stanici a z NTB funguje. Když si ale chci zahrát na PC, kde mam 1x HDMI, 1x DVI a 1x DP, musim najít ten jeden co funguje na DP a připojit ten. Pak jeden přes HDMI, a nakonec, abych měl třetí, vzít úplně jinej monitor, co má ještě VGA a připojit přes redukci do DVI. Ty Delly maj totiž jen HDMI a DP. Tak proto ještě ani neni třetí osazenej... s NTB ho nevyužiju a na PC nefunguje :-(
Ale co je důležitý, pokud si pořídim nějakej jinej, svůj, nebo úplně jiný monitory, můžu je jednoduše přehodit, nastavit kamkoliv, jakkoliv vysoko, blíž, dál, naklopit, srovnat, ... :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
OndraH
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 609
Registrován: stř zář 09, 2009 4:39 pm
Bydliště: Střimelice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od OndraH »

Teď teda nevím, jestli jsem tomu porozumněl správně, ale ten třetí monitor by měl přece jít připojit z DVI do HDMI, ne?
Jinak rám je teda šikovný řešení, akorát bych ho alspoň nahoře přichytil ke stěně, jednou nechtěně popotáhneš stůl a celé se to bude poroučet k zemi :-)
https://www.instagram.com/acwoodworkz/
BMW 325xi 2006
Škoda Octavia 1.4TSI PHEV
Bylo:Volvo S70 T5 B5234T3 1997, Outback 2.5 MT MY2000 - R.I.P
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Asi jsi porozuměl správně a vidíš, asi jo, měl :-) Nenapadlo mě to zkoumat, protože jsem měl doma redukci DVI-VGA, ale to jedině do jinýho monitoru. Naštěstí stejně velkej, ale samozřejmě mít 3 úplně stejný by byl ideál. Zkusím pohledat a vyzkouším, jestli to bude fungovat. Díky *_*=*_*

Pro upřesnění tedy, v PC mám DP, HDMI, DVI; monitory umí jen DP a HDMI. A pak ještě jedej jinej, kterej umí navíc VGA.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
OndraH
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 609
Registrován: stř zář 09, 2009 4:39 pm
Bydliště: Střimelice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od OndraH »

No já jsem měl takhle (DVI na počítači - HDMI na televizi)připojený počítač, takže to fungovat bude, dá se to koupit jako hotový kabel do dvou stovek...
https://www.instagram.com/acwoodworkz/
BMW 325xi 2006
Škoda Octavia 1.4TSI PHEV
Bylo:Volvo S70 T5 B5234T3 1997, Outback 2.5 MT MY2000 - R.I.P
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

DVI/HDMI se liší akorát konektorem, takže stačí normálně kabel s různými koncovkami. VGA je fuj :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od VDC »

Vláďo pecka nápad !! Ale jak píše Ondra, do zdi bych to taky chytil. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak já měl/mám u Dellu jinej problém - přes ten USB-C dock projde jenom 2x FullHD a už ne 2x QHD. Maximálně jednou QHD a k tomu už jenom jednou FullHD (což je dost blbý, když mám 2 stejný monitory :-D ). Je tam nějakej limit danej hodinovym signálem v tom video signálu. Prostě to už "neutáhne" a (v mym případě) je jedno, jestli se to řetězí nebo to zapojím samostatnejma kabelama (2x FHD funguje v pohodě i přes řetězení) - ono stejně ten hodinovej signál je pořád ten stejnej a ten časovač má stejnou kapacitu, ať to jde jedním kabelem nebo dvěma. Takže v práci mám jeden QHD přes dock a druhej strčenej zezadu přímo do notesu přes HDMI, protože to je výstup se samostatnejma "hodinama".

Jinak nápad parádní, provedení taky, ale určitě bych to přidělal buď ke stolu nebo ke zdi. Ale někam jo. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Díky za zpětnou vazbu. (*_^) |,,,, Kabel zkusím, a montáž do stěny ještě zvážím - sám jsem trochu nesvůj, že to je jen "opřený", ale on ten stůl je fakt docela těžkej a i když to chci odsunout, neni to jednoduchý, takže samo se to určitě nehne, a teď když jsem zkoušel s tím cuknout, rozhodně se nestane, že by to setrvačností pokračovalo až na zem :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

HonzaCZ píše:Tak já měl/mám u Dellu jinej problém - přes ten USB-C dock projde jenom 2x FullHD a už ne 2x QHD. Maximálně jednou QHD a k tomu už jenom jednou FullHD (což je dost blbý, když mám 2 stejný monitory ). Je tam nějakej limit danej hodinovym signálem v tom video signálu. Prostě to už "neutáhne" a (v mym případě) je jedno, jestli se to řetězí nebo to zapojím samostatnejma kabelama (2x FHD funguje v pohodě i přes řetězení) - ono stejně ten hodinovej signál je pořád ten stejnej a ten časovač má stejnou kapacitu, ať to jde jedním kabelem …
Tyhle jsou "naštěstí" jen FullHD. :-) A štve mi, že předim to řetězení fakt fungovalo pěkně, jednoho dne to prostě přestalo fungovat se všemi třemi, už jen dva. A nakonec už ani ty. Ale dokud mam dost výsupů na GFX a jde to zapojit tak mi to jednou za čas neštve :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Přivrtat to do zdi je práce na 5 minut i pro lempla jako já :-D Tyhle konstrukce jsem jinak přidělával tak, že jsem vzal hliníkový Lko, navrtal a jednu stranu přišrouboval do profilu, druhou do zdi. Při dostatečně tlustym Lku se dá udělat i záhlubeň pro vrut :-D A můžu ti ho i nařezat pásovou pilou, jestli chceš :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

:-D díky. Fakt neni problém ta práce, ale to, že 1) čím míň tady toho navrtám, tím míň toho budu muset, až se budeme stěhovat, po sobě lepit; 2) přišel bych o možnost to případně posunout nebo předělat... Až mi to obrátí stůl naruby, dám vám zapravdu, veřejně se tady omluvím a přivrtam to 10 hmoždinou stejně jako mam trezor :-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Když to uděláš, jak psal Jenda, tak si s tím můžeš šoupat následně dle libosti :-) Ale taky nerad vrtám do zdí. Tak bych to asi přidělal spíš k tomu stolu. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Jo, zadělávání děr... za to nám bývalá majitelka bytu při vracení strhla nějaký strašný peníze z kauce, protože jsme tam ty díry nechali. Docela by mě zajímalo, jestli to takhle udělala i předchozímu nájemníkovi, pač ty zdi byly jak ementál ještě předtím, než jsem na ně vytáhl vrtačku já :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“