O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od draconis »

Mimochodem včera jsem zkusil MyBook rozdělat. V plastové skořápce byl běžný WD Caviar 3.5" HDD a na něm přišroubovaný řadič. Mamka má z dob v IT takový uni řadič / bazmek na vše možné i nemožné. Přes ten jsem ho zkusil připojit a naběhl. Vykopíroval jsem tedy bez přemýšlení jako první fotky, dále nějakou muziku ve FLACu, která už by se špatně sháněla. No disk vydržel hodinu běžet než se zastavil a pak už nenaběhnul... :-)

Takže fotky zachráněny, mám radost. Teď už tedy zbývá jen vybrat, na co je zazálohovat nyní. A modlit se, aby mezitím neodešel ten HDD, na který jsem je vykopíroval teď... :-)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

draconis píše:Přesně tak, jenže spousta lidí - pravda zejména laiků - si myslí, že RAID1 mirror je ideální pro zálohu dat. Znám z práce nemálo případů, kdy odešel nejčastěji řadič a data nebyla ani na jednom z disků a lidi se pak diví.
Jo, tak to je dost častá příčina, nebo SW bug, selhání pamětí - to mě pobavilo nejvíc jako jedna z "horror story": Odejdou RAM tím způsobem, že třeba převrací jeden bit, jednou za čas. No a při kontrolách filesystému, který má zabudovanou kontrolu checksumu nad bloky to narazí na chyby (které tam nejsou) a snaží se tedy data v poli zrekonstruovat, ale při jejich ukládání to RAMky zase zmršej a tímhle způsobem se za chvíli zničej veškerá data v tom poli. :)
draconis píše:Doporučil bys prosím, jak to tedy pro externí disk nejlépe řešit? Jedu na Widlích (Linux už jsem na nové PC nedával). Takže jaký filesystem, aby to bez problému Widle obsloužily, případně klasika NTFS a jaký software? Díky.
No FS bych dal NTFS, protože umí nativně šifrovat na úrovni souborů, komprimovat, umí soft linky, hard linky, junction adresářů a další užitečné věci v oblasti třídění dat. Co se týče těch checksumů, tak ideálně něco, co umí do existujícího seznamu přidávat nové soubory. Na win jsem nedávno objevil a celkem i používám http://corz.org/windows/software/checksum/ . Má to tedy takové trochu neobvyklé ovládání a na začátku jsem nejednou musel do manuálu. Ale je to spolehlivé. Pracoval jsem s tím, když jsem přesouval veškerá data na nový server a nebyl s tím problém. Jen samozřejmě, když jsem to vytvořil na Win a kontroloval na FreeBSD, tak jsem musel nahradit všechny \ za /, což ale nedá zase tak moc práce. :) Algoritmus asi dle vlastní preference. Já používám SHA1.
draconis píše:Drát je drát...
S tím naprosto souhlasím. :)
draconis píše:Můžeš tedy prosím doporučit něco konkrétního? To by mě asi zajímalo...
To co mám já, se už zřejmě neprodává. Mám to fakt dlouho. :) Co jsem teď zběžně koukal, tak všude maj tyhle "docky" jenom USB 3.0. Trochu smutný. Taky je u tohohle způsobu připojení nešťastný, že se ošoupávají SATA kontakty, které jsou (prý) konstruované na 200 připojení odpojení.

Do serveru na "hot swap" pro disk na offline zálohy jsem dal tohle - https://www.alza.cz/icy-dock-ib-168sk-b ... d=18842852

Hlavně obrovský pozor na tohle - https://www.alza.cz/icy-box-ib-176ssk-b-d4364493.htm - měl jsem postupně 2 ks a pak jsem to už vrátil a nechtěl o tom ani slyšet. Někde jsem o tom tady psal i takovou menší story... ale nemůžu to najít.
draconis píše:Mimochodem včera jsem zkusil MyBook rozdělat. V plastové skořápce byl běžný WD Caviar 3.5" HDD a na něm přišroubovaný řadič. Mamka má z dob v IT takový uni řadič / bazmek na vše možné i nemožné. Přes ten jsem ho zkusil připojit a naběhl. Vykopíroval jsem tedy bez přemýšlení jako první fotky, dále nějakou muziku ve FLACu, která už by se špatně sháněla. No disk vydržel hodinu běžet než se zastavil a pak už nenaběhnul...

Takže fotky zachráněny, mám radost. Teď už tedy zbývá jen vybrat, na co je zazálohovat nyní. A modlit se, aby mezitím neodešel ten HDD, …
Jsem ti to říkal, že v tom nikdy není nic speciálního. To by se jim nevyplatilo vyrábět něco custom. :) Jinak gratuluji k záchraně, to vždycky potěší. (*_^) |,,,,
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od draconis »

HonzaCZ píše:Na win jsem nedávno objevil a celkem i používám http://corz.org/windows/software/checksum/ . Má to tedy takové trochu neobvyklé ovládání
Ono to má i takový trochu nepřehledný web... Zatím jsem z toho nic moc nepochytil, zkusím na to mrknout, až bude víc času... Díky za tip.
HonzaCZ píše:gratuluji k záchraně, to vždycky potěší
Jj, měl jsem radost jako prase. Obzvlášť potom, když to umřelo nejspíš úplně. To byla fakt klika a mít tam víc dat, asi by to bylo v háji. Nebo ono tam víc dat je, ale ty o které mi šlo, se povedlo vytáhnout. Takže super! ,,,,| (*_^) |,,,,
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od draconis »

Docela se mi líbí ten Seagate Backup Plus Desktop, ale dělají ho nejmenší 3TB a to je pro mě v tuto chvíli zbytečné. Odejde určitě dřív než to stihnu zaplnit... :-)

Takže nejspíš fakt koupím prostě dva obyč externí 3.5", budu to mít na dvou místech a hotovo. Zkusím jeden zase od WD, druhý Seagate a uvidíme, který odejde dřív... Skoro bych i možná zkusil 1x 3.5" + 1x 2.5" že bych ho mohl přenášet a fotky pouštět třeba rodičům na smartTV apod... Nemusel bych to pořád nahrávat na flashku... :-)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Já koupil do pole taky 2 od WD a 2 od Seagate, teda nejdřív 1 a 1 a pak další 1 a 1 :-D

Ideálně se vyhnout i stejným sériím, v případě víc stejných disků od jednoho výrobce.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

Honzo napadá Tě ještě něco ohledně toho simulátoru?
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Nn
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

Díky ... prdím na to.
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22675
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

No, ty VM si tvořil teď nebo jsi to pustil a ono to tam nějak bylo? Jestli je to tam historicky, tak si tomu taky mohl smazat disk nebo něco podobného :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Zkoušel jsi to na tý nejnovější verzi? A založit nový VM a nainstalovat nový OS?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

Zkoušel jsem to se starými i na novo. Chová se to nějak blbě.
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22675
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Zkusil bych ten stávající úplně odinstalovat, nainstalovat nový, smazat případně ty VM co tam zůstaly, udělat novou VM a spustit ji a pak sem kdyžtak hoď, co to napíše, když to nepůjde.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od mnov »

Zdá se mi, že tam má nějaký problém s nainstalovaným licencovaným VMware Workstation. Já doma používám VMware Player, ale jen proto, že v práci na to máme licence a jsem zvyklý.
Jinak bych šel doma do VirtualBoxu, tam je to licencování jasné a funguje bez problémů. Již vytvořené virtuály není problém překonvertovat. Na to je spousta nástrojů.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22675
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

No, mně vmware s jejich politikou zrovna nedávno docela fakt slušně :(B-ooO Měl jsem VCP certifikaci, na tu jsem tenkrát dostal i personal licenci na Workstation. Certifikace snad měla být i na furt, ale to je nějak omrzelo, takže po 2 letech jsem musel dělat delta zkoušku, abych o to nepřišel. Ta byla sic placená, ale alespoň se to dělalo online a v klidu... Pak uplynuly další dva roky, takže jsem začal řešit, domnívajíc se, že zase naklikám v prohlížeči test a ono ejhle, jaksi ta další delta zkouška už online dělat nešla a muselo se do střediska. Což bylo super - v panice jsem začal hledat poslední volné termíny na zkoušky, abych to stihnul před vypršením. K tomu u toho taky zrovna moc googlovat nejde, když při vstupu do místnosti člověka pomalu svlíknou i do naha. No, vyšlo to, řikám si, že alespoň zase budu mít aktuální licenci na workstation. A ono kulový, protože ty mizerný držgrešle ty licence před nějakou dobou přestali za VCP vydávat. Hadi mizerný.

Jinak já furt používám tu starší workstation, na kterou licenci mám a běhá to zatím furt bez problému.. ale kdybych to měl kupovat ze svýho, tak asi taky radši šáhnu po virtual boxu.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak vzhledem k tomu, že existuje VMware Workstation Player free for personal/educational use, tak není co řešit. Omezení tam samozřejmě jsou - proti Workstation Pro např. běh pouze jednoho VM naráz nebo absence snapshotů a zřejmě další omezení vyplývající z free verze, ale na hraní to stačí. VirtualBox je na Windows (i na Macu) bohužel neuvěřitelně pomalý, co se týče přístupu na filesystém hostitelského systému.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“