O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od VDC »

Oukej, díky. Já ještě zkusím doma pohledat, jestli se tam někde neválí dock, kterej k tomu tabletu kdysi byl, ale pak se posral. Jo desítky jsou v tom od nova.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak to by měl bejt na webu výrobce nějakej recovery image. Pak nemusíš řešit ovladače, klíč, ani nic jinýho.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Zdvyna
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 402
Registrován: pát srp 23, 2019 7:47 am
Jméno a příjmení: Miroslav Zdvyhal
Bydliště: Krnov

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Zdvyna »

VDC: pokud to budes reinstalovat s uplne totoznym OS ktery tam byl tak to zadavat nemusis, uz tam bude ten puvodni!!

a co se tyce jeste te hybernace atd: neco podobnyho sem delal na notasu a byl to soubor: Hiberfil.sys

u mě to vyřesilo ten tvůj problém!

,,,,| (*_^) |,,,, ale jestli to budeš zkoušet tak ještě kukni nanet - já to dělal v CMD
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od VDC »

Honzo nevím jestli blbě hledám, ale nemůžu nic takovýho jako recovery image najít.
Tablet je Acer Aspire SW5-173

Našel jsem nějakou diskusi ohledně problémů po tom upgrade, ale moje angličtina je na to bídná. Myslíte chlapci, že byste to mohli projet očima, jestli tam není nějaká použitelná rada ?
https://community.acer.com/en/discussio ... sw5-173/p3
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Úplně na rychlo je tam napsaný, že tento model není a kvůli staří ani nebude oficiálně způsobilý pro update 1809. A že se máš pokusit obnovit verzi 1803. Že jsou v kontaktu s MS a update 1809 chtějí pro daná zařízení zablokovat. Pokud nejde vrátit, tak musíš udělat factory reset celýho systému a updatnout na 1803 a updaty na novější verzi zablokovat.

Pokud jsi schopnej to nějak pustit, tak odinstalovat ten update by mělo jít z win. A udělat restore by mělo jít z win nebo z nějaký bootovací nabídky (i bez staženého image). Ten image by se hodil až když bys měl poškozený úložiště a restore přímo z něj by se nedal províst.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od VDC »

Honzo super, díky za rychlou odpověď. Tak do toho se montovat nebudu a obrátím se na kolegu v práci, jestli by mi s tím pomohl. Abych nenadělal víc škody, než užitku. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Za málo. Kouknul bych do updatů, našel ten 1809 a u něj by mohlo být odinstalovat nebo tak něco. Nebo jak říkáš, někomu to dej s informací viz výše. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
klicnik
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 118
Registrován: čtv led 30, 2020 10:45 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od klicnik »

1) S klicem si neni potreba delat hlavu, vyrobci jiz dlouho (business-class zarizeni to pamatuji plus minus od dob W7) davaji licencni cislo k woknum do BIOSu (SLIC); dneska je to naprosto bezne i v consumer segmentu.
To znamena, ze pri instalaci (i kdyby z cistyho ISO image stahnutyho od MS) si to klic samo zjisti a ani to nevyzve k volbe edice.

2) Bohuzel se rozsiril takovy nesvar, ze vyrobci prestavaji davat recovery na web, ale jenom vytvori recovery partition a pokud ti to kixne, tak se jich musis doprosovat o zaslani hotove flashky nebo neceho... zalezi od vyrobce, ale od toho radsi ruce pryc, stejne tam bude tuna predinstalovanyho balastu, co ani nechces :)

3) Neztracej nadeji, na konci toho tematu na Acer foru jsou i uspesne storky. Tebou odkazovana stranka v tom tematu je z 2/2019 a veci se tady meni docela rychle. :)

Z aktualnejsich stranek toho tematu vyplyva, ze je to prakticky opraveno od Windows 10 #1903 dale (dneska to uz bezne tlaci 1909).
Zalezi, jak se na co citis a jestli mas aspon zalohu dat. Na oziveni by ti mohlo stacit stahnout z webu MS image tech desitek (popr. pouzit jejich nastroj na vytvoreni bootovatelne flashky). Takhle rovnou stahnes tu aktualni verzi (pravdepodobne tedy 1909). Instalace projde sama, na klic by se to ptat s nejvetsi pravdepodobnosti nemelo. Zaroven, jelikoz se jedna o starsi notas, je vysoka sance, ze aktualni instalacka woken bude mit k dispozici aspon zakladni ovladace sama o sobe, popr. si je natahne z Windows Update.

K tomu jeste jedna poznamka - pokud nemas a/nebo nechces Microsoft ucet, tak po dobu instalace woken notas nepripojuj k siti (ani dratem, ani na WiFi, ani v pripade, ze budes vyzvan -- chces vytvorit lokalni ucet). V MS se uz rozhodli k tomu lidi tlacit tak moc, ze v pripade existujiciho pripojeni k siti moznost vytvoreni lokalniho uctu zkratka neexistuje.
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

Mám reklamovat novou baterii do notesu? Má mít 94 Wh, to měla pár dní, teď spadla na 86,4. Přeci u lithia už se na nějaké formátování nehraje nebo jak to je? Používám stylem- bez napájení, na jeden zátah, tak do půlky kapacity, vybitou jsem jí měl snad jen jednou ale ne úplně do mrtě. Pak dám vždy přes den nabít do plna.
Dělám něco špatně, nevím teda co, asi že ji používám :-)
Mám v úmyslu ještě vyčkat, ta hodnota se ponížila teprve dva dny zpátky.
Ono se to zdá, ale je to nezanedbatelná část kapacity, cirka jednáctina a baj očko to tu hodinu provozu udělá. Proč to tolerovat, když je baterie nová, no nová je, vyrobena ale dřív, tak rok dva zpět, musel bych se podívat. Došla naprosto vyždímaná, ale po nabití byla na maximu a s výdrží, nejen skrz watáž.
Na monitoring baterie jsem zkoušel dvě apky a obě ukazují naprosto stejně.
Podvlada co ty na to, jako vrchní repasátor zde :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
klicnik
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 118
Registrován: čtv led 30, 2020 10:45 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od klicnik »

Formatovani u lithiovek neexistuje, naopak, pokus tady tohle udelat te baterce spise skodi, idealni rozmezi z hlediska rychlosti snizovani kapacity je 20 az 90% nabiti (jsou notasy, ktery umi maximalni hodnotu nabiti zastropovat, popr. pokud mas treba 95%, tak se to nesnazi za kazdou cenu tam jeste tech 5% docpat).

Ze appky na monitoring kapacity baterky ukazuji totez je normalni, protoze ta informace je ze stejneho zdroje, kterym je cip v baterce.
Pokles kapacity u baterek je normalni vec, zalezi v prvni rade na tom, kdy byla baterka vyrobena (pokud je to nejaky noname-Cina alternativni, tak to v tom cipu v baterce nemusi byt uvedeno) a jak byla skladovana (jako optimum se pro dlouhodoby skladovani udava kolem 2/3 nabiti), ono to ma taky nejaky samovybijeni...

Spatne nedelas nic. Tuplem jestli byla vyrobena dva roky zpatky, tak je takovy ubytek kapacity relativne bezny.
Stran zaruky nebo naroku na reklamace te zajima nekolik veci. Obecne, reklamaci by meli uznat v pripadech, kdy je baterka:
nafouknuta
bouchnuta
neni mozne nabijet (lepsi pro jistotu vyzkouset s jinou baterkou, jestli neni v kytkach dobijeci obvod notasu)
notas se pri behu z baterky samovolne vypne - pokud nahodne nebo pri podobnych procentech, tak mrtvej clanek

Podotykam, ze s temihle duvody by reklamaci meli uznat vzdy - jasne, vyrobci tvrdi, zaruka na notas 3 roky, na baterku pul roku, ale neni to pravda. Henta pulrocni zaruka na baterku se tyka poklesu kapacity, ale kriticky selhani typu vypsaneho vyse lze reklamovat normalne (ve firme se nam nafoukla dobra tretina baterek v Lenovo T470s z roku 2017, vymenu nam udelali zarucne behem tretiho roku).... podobne jak u zarovek, kdyz zarovka behem zaruky praskne/rozleti se/cokoliv, reklamovat; nevyreklamujes ale pokles svitivosti... zadny takovy, ze se jedna o spotrebni zbozi.

Kvuli nejakym 9% bych se s reklamaci nebabral, zvlast, pokud to bylo koupeny nekde od Cinana z ebaye/ali, protoze tam budes na reseni cekat sto let.
To uz spis muze mit smysl resit rizeni spotreby toho notasu (povypinany bezdratovy hovadiny, pouzivat ThrottleStop (pokud se bavime o woknech), pozapinat ruzny link power saving u SATA/USB, tweaku existuje cela rada, dost napovi i wokenni power report...) a ziskas tak jeste vic casu behu z baterky, nez kolik jsi mel puvodne :D
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

klicnik píše:1) S klicem si neni potreba delat hlavu, vyrobci jiz dlouho (business-class zarizeni to pamatuji plus minus od dob W7) davaji licencni cislo k woknum do BIOSu (SLIC); dneska je to naprosto bezne i v consumer segmentu.
To znamena, ze pri instalaci (i kdyby z cistyho ISO image stahnutyho od MS) si to klic samo zjisti a ani to nevyzve k volbe edice.
Todle podle mě zrovna nesedí. V tý SLIC table byl akorát nějaký identifikátor, ne product key. Proti němu v tom systému musel být nějaký certifikát či co, aby se to tvářilo zalicencovaně (takže v čisté instalaci to nefungovalo, byť to tam šlo dohrát). A neposledně se to právě naposled používalo i Win7, u novějších to nefungovalo.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

klicnik píše: Kvuli nejakym 9% bych se s reklamaci nebabral, zvlast, pokud to bylo koupeny nekde od Cinana z ebaye/ali, protoze tam budes na reseni cekat sto let.
To uz spis muze mit smysl resit rizeni spotreby toho notasu (povypinany bezdratovy hovadiny, pouzivat ThrottleStop (pokud se bavime o woknech), pozapinat ruzny link power saving u SATA/USB, tweaku existuje cela rada, dost napovi i wokenni power report...) a ziskas tak jeste vic casu behu z baterky, nez kolik jsi mel puvodne :D
Je to originál baterie lenovo 70 ++ devíti článek, koupeno zde v ČR:
https://www.lenovoshop.cz/lenovo-tp-bat ... 53850.html
Jak říkám, došla vybitá, ale po nabití se držela na maximu tj 94 Wh. Mám ji necelý měsíc.
Díky za přesné informace! Ještě pouvažuji a uvidím, taky se mě to nechce moc reklamovat, navíc nemám tyhle procesy rád a furt mám hlavně kapacity baterie nadbytek, jen mě minimálně zajímá proč se tak stalo, ta změna, příčina. No až bude nálada, optám se u dodavatele, jsou tam fajn.
Ohledně vypínání jsem už koumal co kde, zkusím ještě co jsi napsal, používám non stop wifi, samozřejmě, tu vypnout nehodlám, jak jistě uznáš sám :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Já jsem ohledně těch měřících aplikací skeptik... Úplně moc bych nevěřil tomu, že nějaká aplikace je fakt schopna úplně přesně naměřit spotřebu toho počítače (a tedy nějak naměřit případnou kapacitu baterie, když to jede z ní). Ona to neumí ani drtivá většina UPSek s cenou v řádech milionů :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

To je pravda, co se týče výdrže baterie s tím i souhlasím, i ty apky chodí nějak divně, nepřesně, taky ohledně výdrže se to furt učí jakoby žít s novou baterkou, to chápu taky, ale to jsem čekal, o to nejde, jde o tu změnu, najednou, jestli se opravdu hned nesnížila tak rychle maximální kapacita baterie, baterie plně nabité.
To by snad měla umět aplikace rozpoznat, ne tak že dvě tři apky ukazují furt nemlich stejně ponížené numero oproti udávanému maximu baterky, které ukazovaly "správně" po koupi baterie.
Edit: určitě ještě počkám až si apka ošahá novou baterku, používám primárně Baterry bar i tam píšou, že se časem apka přizpůsobí baterii, jen si furt myslím, že ne ohledně její plné možné kapacity, to musí přeci načíst hned ne.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Tak důvod proč vícero aplikací ukazuje nejmlich stejná čísla bude v tom, že ty aplikace to nijak ani nepočítají, ale akorát tu informaci tahají někde ze systému. A důvod že se to skokově změní bude zase nejspíše ten, že se to někde dlouhodobě počítá a vrací to teda nějakou jakžtakž průměrnou hodnotu za delší dobu. Nicméně furt bych řekl, že to bude měřit podle plotu a tedy že jestli to předtím ukazovalo štítkovou kapacitu baterky, tak to byla dost náhoda. Vyreklamovat to na základě tohohle stejně nepůjde, to by bylo potřeba tu kapacitu změřit nějakým přecejenom přesným způsobem. Nebo by ta baterka musela ztratit kapacity tolik, že by to bylo na první pohled zjevné.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“