O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od draconis »

Ladaf píše:a zipka byla modla, ale ku.va drahá
Tatík tenkrát dělal v IT, ale i tak to v nákupu vyšlo tuším mechanika skoro na čtyřku. A tenkrát byla běžná výplata cca kolik? 7-8? :-)

A média už nepamatuju, kolik stála. Ale málo to taky nebylo.
Ladaf píše:pozdějš na mini CD-RW
Jj, málá 8cm CD jsem taky používal, to bylo super... Dokonce na to Philips jednu dobu dělal i discmany, to byla pecka! :-) Ale stejně můj první MP3 přehrávač - pamatuju dodneška. V době discmanů jsem pořídil z 7 000 Kč Panasonic SV-SD50 s podporou až 256MB karet. Ty se ale tenkrát ještě nedělaly, tak jsem k tomu koupil 128MB kartu od Sandisku za nehorázné tři litry. V AAC se na to dalo uložit tak 4 CD... :-) Ale zvuk to mělo super, výdrž přes 30h na AAA baterku, tenkrát to bylo prostě scifi. Ten mám dodneška a nevyhodím ho nikdy... :-)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

ZIPky se snad pak prodávaly nějaký další, který měly tuším 250MB :-) Já měl ty 100MB taky. A externí mechaniku, která se připojoval přes paralelní port, to byl masakr :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

draconis píše:Vím, že WD dělal dřív právě třeba 3.5" HDD určené speciálně pro provoz 24/7 v NASech. Tak kdyby někdo dělal spolehlivé HDD určené pro zálohování, bylo by to fajn...?
No tak WD i Seagate dělají nějaké produkty pro zálohování nebo home storage:
https://www.wdc.com/cs-cz/solutions/hom ... tions.html
http://www.seagate.com/gb/en/consumer/backup/

Jinak z jejich produkce interních disků by na takové použití byly vhodné WD Black nebo Blue nebo Seagate Barracuda. Tedy disky do normálních stolních počítačů, kde se přecijen víc počítá, že se budou často rozbíhat.
draconis píše:V tom máš pravdu. Několikrát se mi to už stalo, ale vždy u souborů, kde mi to bylo naprosto ukradený. Ten kontrolní checksum není vůbec špatný nápad, na to jsem se přiznám ani nemyslel...
Jj, není to blbý. Můžeš ověřovat konzistenci dat, i když nemáš žádný spolehlivý zdroj těch dat a taky se podle toho dají hledat třeba duplicitní soubory. Já mám sice data na filesystému, který dělá automaticky checksumy nad každým blokem, ale jako další "kontrolní" level mám i externí checksumy, nezávislé na filesystému a na umístění těch dat.
draconis píše:To možná není úplně blbej nápad... Kolik dneska HDD tak v průměru naběhají? 5 let?
No to záleží, jak je provozuješ. A navíc blbý je, že ti nikdo neřekne, kolik naběhají dneska, protože ty, co teď odchází, tak jsou vyrobený před X lety a ty, co koupíš dneska, jsou vyrobený dneska a takže spolehlivost může bejt zase úplně jinde. Ale pokud bys chtěl jít cestou 3.5", tak u těch se to tolik nehýbe a dají se najít statistiky poruchovosti. Ale je fakt, že spíš pro disky určený do NASů a serverů, tedy ty, co se počítá, že běží nonstop. Takové statistiky má někde tuším Google nebo třeba Backblaze.
draconis píše:Jj, N-kovou wifi mám, když jsme se před těmi 5 lety nastěhovali, bylo to v normálních cenách nejrychlejší, co šlo. AC tenkrát nebyla...
Před 5 lety už AC bylo. Tenkrát zrovna odešel u rodičů router, resp. jeho wifi část, tak se vzhledem k tomu, že běhal docela dlouho, řeklo, že novej by mohl mít AC, když už se to kupuje. A jsem dost rád, že se do toho ty prachy tenkrát investovaly.
draconis píše:Tak na to bacha. Z práce znám dost případů, kdy v této konfiguraci zákazníci přišli v RAIDovém NASu o data na obou discích. A to hned u několika značek s dobrým renomé...
No tak RAID není jenom RAID1, aby vadilo, že odejdou 2 disky. Ale máš pravdu, že RAID není zase tak na spolehlivost. Což si spousta lidí myslí - dám tam RAID a nikdy nepřijdu o data. To je nesmysl. RAID je primárně na high availability, tedy abych při závadách nepřerušil provoz. Ale běžně se stane, že se celý to pole sesype, ať už díky závadě třeba řadiče nebo SW závadě filesystému a nebo prostě různé živly - vytopení, vyhoření atd. Navíc vždy ve všech článkách o různých filesystémech podporujících redundanci a enterprise systémech se nakonec dočteš, že když se něco posere, máš data obnovit z externí zálohy. :)

1) Takže já, jakožto paranoik, perfekcionista a nevyznavač kompromisů (v některých oborech) jsem prostě na doma udělal tak trochu business řešení. :-D Server s 2 disky v mirroru na systém, 4 disky v "něco jako RAID6" (kterékoliv 2 disky mohou naráz odejít), offline backup celého pole i systému na externí SMR disk, offline backup hodně důležitých dat ještě na jiný, menší externí s jiným filesystémem a ta úplně nejdůležitější a nenahraditelná data se rozkopírovávají přes síť na 2 další geograficky oddělená místa... Samozřejmě vše šifrované ;) Ještě bych chtěl jeden nějaký ten 2.5" USB 3 disk, co bych třeba měl u rodičů a občas si ho přinesl, syncnul na něj větší množství dat, která by se blbě přenášela přes síť a zase odnesl. :)

2) Teď jsem řešil zabezpečení dat u rodičů. Původní situace byla Synology NAS na 2 disky, s jedním osazeným diskem. Taky jsem si už dlouho říkal, že tam jebnu druhý stejný disk a zapnu na něj zrcadlení... ale bohužel je to starší model Diskstation, který nepodporuje btrfs a neumí snapshoty filesystému. Tedy vzhledem k dnešním hrozbám ztráty dat (porucha disku, zašifrování virem, uživatelská chyba - smazání, neopatrné přepsání atd.), jsem tam radši dal druhý disk ne jako zrcadlo, ale jako další svazek a zapnul na něj inkrementální denní zálohy s automatickým promazáváním. Takže ve výsledku tam bude historie dat třeba několik let zpátky, protože data se na tom prakticky nemění, a navíc jsem zapnul upozornění na změnu velkého množství dat - tedy když by někdo třeba omylem smazal celý adresář s fotkama nebo se něco pokusilo ta data zašifrovat (vir), tak to hned začne při další záloze řvát, že se něco děje. A samozřejmě bude pak možnost to obnovit z některé z dřívějších záloh.

Tak to jen takové 2 use casy z reálu domácího prostředí. ;)
draconis píše:To jsem měl teď a odešlo to
Opravdu není lepší to koupit zvlášť? Přijde mi to logické, protože když odejde elektronika v rámečku, data na HDD jdou většinou zachránit, když se připojí jinam...?
No tak i to hotové řešení má v sobě "jenom" normální SATA disk a nějaký převodník. Takže když se to rozebere, tak to jde připojit i jinak. Jako neber to jako nějaký absolutní názor, ale častěji mi zlobilo něco univerzálního než hotový věci. Prostě u těch univerzálních převodníků jsou větší nároky na kompatibilitu se všemi možnými disky. Já mám zkušenosti, že to často hází ATA CRC errory, restartuje to SATA sběrnici atd. Pak to akorát SMART u připojeného disku zasírá nepěknými hodnotami, za které ten disk nemůže, ale už navěky to tam bude mít uvedené. Ale jak říkám, neber to jako absolutní názor "hotové" ano, univerzální ne. Jen mám zrovna lepší zkušenosti s těmi hotovými. Prakticky každý univerzální USB převodník na SATA mi někdy nějak zahaproval. A samozřejmě každý CRC error na sběrnici může nakopnout data. Takže nezavrhuju nic, ale zkušenosti jsem popsal. Nejlepší zkušenosti externího připojování mám s "kolíbkou" (něco, jako ukazoval ladaf), ale připojenou přes eSATA. Do ní vrazím jakýkoliv interní disk a funguje to, běhá to rychlostí SATA a neháže to CRC, protože tam je po cestě minimum elektroniky (umí to i USB, takže tam nějaké elektronika je, ale při připojení přes eSATA předpokládá, že tam je nějaký bypass a elektronika zasahuje do signálu minimálně).
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

Když se tady mluví o počítadlech... chtěl bych si jen tak vyzkoušet nabootovat z USBčka nějakou verzi Linuxu ... nejlépe Slax. Ale jak zkouším a zkouším, nějak se mi to bootUSB nedaří zprovoznit. Zkusil jsem nainstalovat Rufus, ale nějak to prostě nefachčí. Byl by nějaký nápad?
Edit: Vyřešeno, podařilo se mi tam nacpat Ubuntu 16.04.2.
Je ale problém tam dostat jak češtinu, tak zprovoznit wifinu.
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

RAID je dobrý na to, že eliminuje vadu disku/ů a když nějaký odejde, tak se za chvilku jede dál. Mít další zálohu je pořád dobrý nápad, ono taky častokrát se o ty data přijde chybou mezi klávesnicí a židlí. Já si takové dva velké trapasy už užil :-DDD Míval jsem třeba asi 80GB sbírku MP3ek... na linuxovém pecku, měl jsem tam nějaký FTP s pár accountama. A jednou jsem ty FTP účty nějak čistil, měl jsem za to, že u toho jednoho do té sbírky byl symlink. Tak jsem symlink smazal... a on to nebyl symlink, ale nabindovaný adresář, takže jsem to prostě kompletně smáznul. Ještě nikdy za celý život jsem neviděl rychleji smazaných 80GB :-DDD No a po druhé jsem kdesi cosi řešil, v sobotu ráno, jak jsem hned spal... a z rozespalosti jsem zaměnil fsck a mkfs (takže pro neznalé místo toho, abych filesystem zkontroloval, tak jsem ho zformátoval). Od té doby zásadně po ránu, dokud nevypiju první kafe, nic nedělám ;-D

goha: Ono to vyřešit asi půjde, ale otázka, jestli to má smysl řešit na live USB flashce... pač ač se tam ta WiFina těžce rozchodí, tak to po prvním restartu bude stejně zase v kelu :-) Pokud máš nějaký použitelnější počítač, tak bych na hraní možná nainstaloval nějakou virtualizaci a dal si to do virtuálu - s tím si pak můžeš hrát neomezeně a ještě při tom budeš mít i přístup do současného systému.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

Virtuály jsem zkoušel a moc to nechodilo :-(
PC mám 4jádro frekvence tuším 3,8GHz, 8GB RAM.
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

spm: Jo, přesně. Proto, pokud je nižší rozpočet, je lepší nasadit nejdřív pravidelné, ideálně inkrementální zálohování a pak teprve řešit high availability. Já mám dokonce ty disky rozhozený i přes 2 různé řadiče a mám tam ECC paměti. Stejně tomu nevěřím na 100 %. :-D

goha: Co jsi zkoušel za virtualizační soft? Mám zkušenosti, resp. pravidelně používám VMware a VirtualBox a oboje celkem slušně funguje. VMware líp.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

HonzaCZ: Právě oba co jmenuješ a v podstatě na nich nešlo nic rozběhnout. Mám WIN7 Prof..
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak to děláš něco špatně nebo máš něco špatně nastavené. Máš v BIOSu zapnuté VT-x, VT-d, resp. AMD-V? To je pro výkon ve virtualizaci zcela zásadní.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

Tak to nevím, podívám se. Díky.
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

goha: Na kontrolu nemusíš ani do setupu, stačí si pustit nějaký soft, co ukazuje zapnuté features na procesoru. Třeba CPU-Z nebo HWinfo. Až pokud to tam bude vidět jako vypnuté, tak můžeš začít řešit, kde to zapnout. A je to docela pravděpodobné, protože spousta desek a notebooků to má nepochopitelně ve výchozím stavu vypnuté.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18904
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od hamoun »

on si to vmware nahlasi, ze to chce v biosu zapnout ... bez toho to nejede ...
mam asi 10 virtualu na pripojeni přes vselijake VPN k ruznym zakaznikum
(muzu byt pripojeny kdovikde a primarni pocitac je stale na mejlu, internetu ) :)
škoda superb
ex WRX 2008
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od goha »

HonzaCZ píše:Tak to děláš něco špatně nebo máš něco špatně nastavené. Máš v BIOSu zapnuté VT-x, VT-d, resp. AMD-V? To je pro výkon ve virtualizaci zcela zásadní.
Toto mi to ukazuje...
Je to dobře, nebo špatně?
Přílohy
AMD-V.jpg
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Neznám tenhle program, ale týká se tě to červené AMD-V. Co znamená ta červená tedy nevím, ale osobně tipuju to, že ten procesor to umí, ale není to zapnuté (v BIOSu). Takže kouknout do BIOSu a případně to zapnout - ono to v drtivé většině případů vypnuté v defaultu bývá, takže to takové překvapení není. Nejspíš se to tam bude jmenovat jako virtualization support nebo něco podobného.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

goha píše:Toto mi to ukazuje...
Je to dobře, nebo špatně?
Špatně. Pokud se nepletu, tak položky červenou barvou znamená, že je procesor podporuje, ale jsou vypnuté. Je tedy nutné někde v setupu (biosu) zapnout AMD-V, virtualization support nebo něco podobně nazvaného.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“