O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

Jojo, zálohovat, zálohovat, zálohovat! Nabil jsem si hubu jako mládě, když jsem si hrál s fdiskem... V té době bohužel nebylo obvyklé mít doma x počítačů, abych to mohl řešit a moje znalosti a dostupnost softwaru pro rekonstrukci FAT byly dosti omezené. No což, tenkrát šlo o cca 4GB dat. Dneska zálohuju denně celý systémový disk na datový disk (SSD->HDD) a to i na notebooku, težce nebo vůbec znovuzískatelná data (vlastní výtvory, fotky, videa, dokumenty, licence, save do her :-) ...) denně na NAS a u jednoduše získatelných data aspoň indexuji strom (abych případně věděl, co je potřeba získat). Na serveru jednou týdně celou flash s OS dumpuju a denně bundluju GIT repozitáře na NAS a pro jistotu ještě do kompu na HDD. Samozřejmě všechno plně automatické, jinak bych nedělal nic jiného :-) Ještě zvažuji, že ty nejdůležitější data budu zálohovat šifrovaně na nějakou cloudovou službu, pro případ např. požáru, kdy je sice fajn to mít na X zařízeních a Y discích doma, ale když vyhoří celý byt nebo dům, tak je to jedno...

V případě někoho, komu stojí práce, když nemá funkční počítač bych doporučil popřemýšlet o RAIDu... ideálně RAID5 + spare nebo RAID6, ale to je asi pro pracovní stanici už trochu overkill. Ale i takový RAID1 může posloužit dobře - koupí se místo jednoho disku dva a softwarová varianta RAID1 je implementována snad ve všech OS, který se dnes používají. RAID1 bych považoval za nejzákladnější ochranu pracovního nástroje.

Nechci bejt nijak útočnej, ale vždycky mě pobaví, jak si lidi necení vlastních dat, práce, něčeho, co shromažďujou třeba i desítky let ani na těch pár tisíc za další disk a pokud tomu sami nehoví, tak navíc pár stovek za práci někoho, kdo jim to nastaví.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Slavek_xxx »

HonzaCZ> chtel bych videt dnes nejpouzivanejsi stanici = NTB s RAID5 + spare :-) Tohle reseni nepouziva vetsina malych firem ani pro fileservery. Zalohovani do cloudu bych videl dnes jako nejlepsi pomer cena/vykon/riziko...

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2436
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od JRJ »

Prakticky na všech kompech (vyjma notebooků) včetně domácího mám RAID 1 nebo 10 a serverové disky. Na workstejně jsem musel RAID zrušit, protože jsem přidával GPU a už se do kisny žádný HDD nevejde a ten co tam mám je místo 3.5" mechaniky. (BTW měl odkrouceno 5 let.) Každou noc jsou /data automaticky zálohována na file server, který každou neděli provádí vlastní zálohu. Takže jsem o nic zásadního nepřišel. Jediné k čemu se nemůžu dostat jsou věci z /home. Prostě jsem si neuvědomil, že v /home nejsou jenom nastavení a všelijaké cashe, klíče, záložky a podobná svoloč, bez které se obejdu, ale i věci jako majly, skripty, ... :839: No a práce mi stála, protože jsem se řídil předpisy zaměstnavatele, které všechno jen komplikují a zdržují. Měl jsem se na předpisy vykašlat, dojet si pro HDD sám a mohl jsem ještě týž den být up&running. Jediné co se mohlo stát, že by mi zaměstnavatel ten HDD neproplatil.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

Slavek_xxx píše:HonzaCZ> chtel bych videt dnes nejpouzivanejsi stanici = NTB s RAID5 + spare :-) Tohle reseni nepouziva vetsina malych firem ani pro fileservery. Zalohovani do cloudu bych videl dnes jako nejlepsi pomer cena/vykon/riziko...
No ne že bych tomu nevěřil, ale ukaž mi statistiku, že nejpoužívanější stanicí je notebook, z který vychází tvůj názor :-) Jinak samozřejmě se dělají notebooky s 2 disky rovnou od výroby a nebo se vyhodí optická mechanika - sám to tak mám. A ještě prosím statistiku používaného typu RAID u small bussiness :-P Zálohování do cloudu je fajn, dokud nepotřebuješ zálohovat několik stovek GB dat, nepřestane ti fungovat internet, nemáš pomalej upload nebo pomalou celou linku, nezruší ti poskytovatel účet, protože má podezření, že tam máš nepěkné věci nebo pokud jim věříš, že se ti v těch datech nebudou šťourat...i když on-the-fly šifrování už dneska není takový problém, nemůžeš pak ale s těma datama rozumně pracovat třeba přes webový rozhraní.
JRJ píše:Prakticky na všech kompech (vyjma notebooků) včetně domácího mám RAID 1 nebo 10 a serverové disky...
Nojo, to je druhá věc, že musí člověk do zálohy zahrnout vše podstatné... Já se zrovna nedávno zděsil, když jsem zjistil, že nezálohuju jeden víceméně dost důležitej adresář :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
merlin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: sob lis 19, 2011 10:25 pm
Jméno a příjmení: Alexander Kršek (Jarmila Kršková)
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od merlin »

Už roky používam na "takové to domácí žvý-".. err.. zálohovanie WD MyBook Studio II s RAID1. Pre domáce účely imho ideálne riešenie = externý HW mirror bez vyššej logiky (t.j. nezáludná výmena/upgrade diskov + neprítomnosť vlastného OS znamená neprítomnosť chýb v ňom), pripojiteľný cez USB2, ohňodrát a e-sata. Ak potrebujem NAS, pripojím ho k routru, ale inak trávi väčšinu času odpojený v skrini = odolnosť voči blesku. Bývam totiž hneď pod strechou a na kopci, takže už som zažil odpálenie (hi-end, takže to vtedy odniesol našťastie iba ten zdroj, pretože inak asi :sibenice: ) zdroja bleskom.

Zálohujem prakticky iba dáta, ktoré som sám vytvoril = takže HLAVNE ten /home :850: . A tiež teda pamäťové karty z foťákov a podobne.

A k tým notebookom.. Vlastne neviem o nikom v okolí, kto by v posledných 3-4 rokoch ešte vlastnil desktop (ani nehovoriac o používaní) - notebooky všetkých váhových kategórií (od sub- a tabletov až po "mobilné pracovné stanice") už imho ovládli kompletnú škálu činností na počítačoch snáď s výnimkou hier, kde kraľujú konzole.
Subaru Legacy 3.0R AT Kombi Comfort-Navi 2007 Obrázek
Subaru Legacy 2.0R AT Kombi Comfort-Navi 2006 Obrázek - predané
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Slavek_xxx »

HonzaCZ> pracuji v IT u naseho nejlepsiho zamestnavatele :-) a v nasem oddeleni zustalo po narizeni mit 1ks pc/osobu jen par toweru. Vic jak 90% jsou notebooky a uz pomalu smerujem k tabletum s ext.keyboard.
Jinak velke firmy naseho typu maji samozrejme SANky s nekolika poli, ale co vidim u zivnostniku, ti zalohuji na CDecka (bezesrandy). Pro ne je cloudove uloziste spasa, pokud by ovsem byli ochotni za to aspon malou castku platit...

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

merlin: Tak jsi poznal prvního :-) Před cca 8 měsíci jsem si koupil obrovskej tower. A notebook po osazení SSD a přidání RAM jsem si nechal starší Thinkpad. Důvod je jednoduchý - v době, kdy jsem ten komp pořizoval, tak nebyl prostě tak výkonný notebook, a on není ani teď a i kdybych se spokojil s míň, tak bych za to dal mnohem víc, než za ten komp a to jsem na něm nešetřil. V práci mám teda taky notebook, ale nijak s ním nemanipuluju, takže kdyby to byl desktop, tak akorát přijdu o jeden displej, na kterej se stejně už nedá koukat :-)

A co se týče konzolí...tak možná teď s příchodem Xbox One a PS4 se to zase změní, ale dle statistik Steamu tedy rozhodně hraní na PC není mrtvý a to mluvíme pouze o jednom distribučním kanálu a nepočítáme DVD verze, další distribuční systémy a upirátěný... Ale samozřejmě chápu výhody konzolí, když Xbox 360 s příslušenstvím stojí jako lepší grafika do PC :-D

Slavek_xxx: Jo, ve firmách... Ale je taky spousta živnostníků, studentů a běžných lidí, kteří mají doma prostě klasickej komp.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
merlin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: sob lis 19, 2011 10:25 pm
Jméno a příjmení: Alexander Kršek (Jarmila Kršková)
Bydliště: Praha - Prosek

O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od merlin »

HonzaCZ píše:merlin: Tak jsi poznal prvního :-) Před cca 8 měsíci jsem si koupil obrovskej tower. A notebook po osazení SSD a přidání RAM jsem si nechal starší Thinkpad. Důvod je jednoduchý - v době, kdy jsem ten komp pořizoval, tak nebyl prostě tak výkonný notebook, a on není ani teď a i kdybych se spokojil s míň, tak bych za to dal mnohem víc, než za ten komp a to jsem na něm nešetřil.
Tak to by ma teda zaujímalo, čo vlastne na tom počítači robíš :845: . Od uvedenia Core 2/Athlon II už hodnotím výkon CPU ako "dostatočný" skoro na čokoľvek a úzke hrdlo sa presúva do iných častí počítača. Vlastne ma napadajú ma už iba komplexné modelácie a lámanie kódov a na oboje sa už beztak používajú "grafické" karty :850: .
Subaru Legacy 3.0R AT Kombi Comfort-Navi 2007 Obrázek
Subaru Legacy 2.0R AT Kombi Comfort-Navi 2006 Obrázek - predané
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

merlin píše:Tak to by ma teda zaujímalo, čo vlastne na tom počítači robíš :845: . Od uvedenia Core 2/Athlon II už hodnotím výkon CPU ako "dostatočný" skoro na čokoľvek a úzke hrdlo sa presúva do iných častí počítača. Vlastne ma napadajú ma už iba komplexné modelácie a lámanie kódov a na oboje sa už beztak používajú "grafické" karty :850: .
No řeknu ti to takhle - u soukromýho kompu trávím relativně málo času a když už tam něco dělám, tak chci, aby to odsejpalo. Nechci čekat na každou operaci. Když už si udělám čas na nějakou hru, tak si jí chci užít a neřešit kompromisy. Když chci stříhat HD video, tak chci stříhat a nečekat na CPU/RAM/storage než si to rozmyslí :-)

EDIT: Jinak u mě by se procesor dal označit za bottleneck ::-DD: viz http://twitter.yfrog.com/z/kk17jozj
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2436
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od JRJ »

merlin: Myslím si, že nikdo, kdo to myslí aspoň trochu vážně s digi-fotografií, nezpracovává fotky na notebooku. A taky nevím o notebooku vhodném na zpracování (tj. nejen stříhání, ale aspoň základní efekty) HD videa. Možná jsem divnej, ale doma mám tower postavenej ze strarejch vyřazenejch součástek, serverová dual socket 940 deska s dvoujárdovými Opterony, ke kterým jsem dokoupil nové serverové disky. Každý člen naší domácnosti má ten smártfoun na ty sociální sítě a noutbuk na to brouzdání po netu, ale když děláme něco "pořádného" berem na to stolní PC. Možná taky "Ústav pro pomalé a bolestivé zjišťování překvapivě zřejmého", kde pracuji a kde se i v dnešní době kupují jen stolní počítače a notebooky se musí zdůvodňovat, je naprostá anomálie. Ale je možné, že žiju v divným světě, a jinde je všechno jinak.
Naposledy upravil(a) JRJ dne čtv čer 27, 2013 11:40 am, celkem upraveno 1 x.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
merlin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: sob lis 19, 2011 10:25 pm
Jméno a příjmení: Alexander Kršek (Jarmila Kršková)
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od merlin »

JRJ píše:Myslím si, že nikdo, kdo to myslí aspoň trochu vážně s digi-fotografií, nezpracovává fotky na notebooku.
Súhlasím, ale nie kvôli procesorovému výkonu, ale predovšetkým kvôli zúfalým LCD s podivnými farbami, ktoré sa do notebookov (všetkých bez výnimky :815: ) montujú. Dokina s kvalitným monitorom je tu nutnosťou.

Pokiaľ ide o výkon, tak či si sadnem ku "skladačke" s Phenomom II/Opteronom (ospravedlňujem sa, ale netuším, ako sa procesory teraz volajú :bp: , prestal som to sledovať niekedy okolo roku 2010), alebo aspoň k relatívne aktuálnemu 17 palcovému Dell Precision (povedzme M6300 s Penrynom na 2,6GHz, kúpiteľný na aukre za desiatku ::-DD: ), tak jediné, čo ma asi bude obmedzovať, bude rýchlosť disku, ak ho neosadím SSDčkom a možno maximálna veľkosť pamäte.

Ak sa niečo zásadného zmenilo vo výkonových požiadavkách aplikácií za posledné tri roky, tak to sa nechám rád poučiť :655: .
Subaru Legacy 3.0R AT Kombi Comfort-Navi 2007 Obrázek
Subaru Legacy 2.0R AT Kombi Comfort-Navi 2006 Obrázek - predané
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

merlin píše:Ak sa niečo zásadného zmenilo vo výkonových požiadavkách aplikácií za posledné tri roky, tak to sa nechám rád poučiť :655: .
Ano, např. práce s FullHD videem je klasický příklad toho, co se před 3 roky tolik nedělalo a dneska to leze z kdejakýho smartfounu nebo "špiónské" klíčenky. Je rozdíl jestli stříháš PAL video s cca 400k pixely na snímek nebo FullHD s 2M pixely na snímek. Z mýho foťáku se dá dostat dokonce s 50 fps, což zase zdvojnásobuje náročnost. Nehledě na to, že nepracuješ např. s MPEG2 streamem, který je nenáročný na dekompresi, ale s h264, při jehož dekódování v rychlosti přehrávání se mohou zapotit i některé slabší procesory (nechme teď stranou, že o dekódování při přehrávání se stará dnes už většinou GPU). No a teď si na to video nalepíš pár filtrů, nějakej postprocess, střih a je po srandě. Navíc na dveře klepe 4k rozlišení. Stříhání s video proxy, kdy práce spočívala v tom, že se nejdřív videa z kamery převedly do WVGA rozlišení, zpracoval se projekt a když bylo vše hotové, podstrčily se zpět původní zdrojové soubory a vyrenderovalo se výsledné video mě tak trošku nebavilo a bylo to i relativně časově náročné (ale pokud jsem chtěl dělat nějaký složitější projekt, tak mi nic jiného nezbývalo).

Jako další příklad by se daly uvést moderní hry, tam je to celkem zřejmé - to byly vždycky HW killery. Dneska je kvalitní hra schopná využít klidně i 4 jádra (možná i víc, to nemám ověřené). A má to smysl. Jedno jádro počítá fyzikální engine, druhý AI, třetí třeba zvukový efekty. Nejsou neznámé případy, kdy si na herních fórech někdo stěžoval, že se mu seká hra a při tom měl slušnou grafiku...nakonec šlo o problém s CPU, kdy to prostě nestačil všechno obhospodařit.

Dále třeba práce s archivy - formáty 7zip nebo bzip2 taky pěkně uměj zatopit.

A v neposlední řadě, ač je to z mého pohledu přímo směšné, tak solidní žroutem výkonu CPU jsou client-side skripty na webu.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
merlin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: sob lis 19, 2011 10:25 pm
Jméno a příjmení: Alexander Kršek (Jarmila Kršková)
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od merlin »

HonzaCZ píše:Dále třeba práce s archivy - formáty 7zip nebo bzip2 taky pěkně uměj zatopit.
Zhodou okolností o efektivite procesorov pri práci z bzip2 mám dlhodobo celkom dobrú predstavu a i to je jedna z vecí, kde pramení moje presvedčenie, že výkon CPU sa už dlho v podstate nemení. Keď odhadom porovnám, že nový server (HP Proliant DLxxx Gen8) v práci na troch GHz rozbalí archív za 32 sekúnd a nižšie spomínaný notebook za 44, tak mi to nepríde ako relevantný rozdiel pre rozdiel dvoch generácii CPU a 15% rozdiel vo frekvencii k tomu.

Ku zvyšku... FullHD na 50fps mi viac než čokoľvek iné príde ako neuveriteľné mrhanie priestorom - vzhľadom ku kvalite snímačov a optiky používaných vo vačšine predávaných populárnych AVCHD zariadení viac než dve tretiny dát kódujú iba šum. Ktorý sa navyše už z princípu veľmi špatne komprimuje. A taký objem dát prakticky okamžite prerastie akékoľvek množstvo pamäte a úzkym hrdlom sa stáva opäť disk.

Client-side skripty - len prejav kvality novej generácie "programátorov" :815: , beží to rovnako špatne na všetkých CPU.

A k hrám - asi nehrám tie správne. Titan Quest (s datadiskom), Diablo 3 a i beta Path of Exile bežia pocitovo úplne rovnako na nižšie spomenutom notebooku s FX3600, starom "hráčskom" stroji s Phenomom II X4 a HD5770 a i na kolegovom Dell XPS s i7 a neviemčím. TQ trpel na grafike, online-ovky na sieťovom pripojení.

Ale už sme ťažko offtopic ::-DD:
Subaru Legacy 3.0R AT Kombi Comfort-Navi 2007 Obrázek
Subaru Legacy 2.0R AT Kombi Comfort-Navi 2006 Obrázek - predané
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

No u toho rozbalování jde o mnoho faktorů - jestli daná implementace využívá všechna jádra, jestli je test prováděn na stroji, který nic jiného nedělá, jestli storage stíhá dodávat data a jestli není nedostatek RAM. Jinak 37% nárůst výkonu u tebou deklarovaných výsledků mi nepřijde jako neznatelný (z absolutního hlediska) a spíš bude potíž v nějakém bottlenecku :-) Ale jinak jsem měl spíš na mysli kompresi do těchto formátů, to je intenzivnější na využití CPU a RAM subsystému. Jako rozhodně si nemyslím, že nárůst výkonu CPU se zastavil. Možná není tak brutální jako v dřívějších dobách, ale rozhodně jde dál. A je potřeba také přihlížet k tomu, že mainstream CPU jsou cca na polovině až třetině spotřeby 6 let starého CPU.

Ad 50 fps: To je věc názoru...velikost dat při skladování mě netrápí a při střihu mám prostor pro dvojnásobné zpomalení bez ztráty plynulosti a nutnosti dopočítávání mezisnímků, případně čtyřnásobné se zachováním koukatelnosti. Samozřejmě když počítám, že výsledek bude 25fps, což obvykle tak dělám.

Ad client-side: Jo, to se shodnem. Bohužel je to fakt a některé stránky se na slabších počítačích pomalu nedají používat.

Ad hry: No to jsi ale vyjmenoval specifický typ her. Co třeba bojové simulátory v režimu signleplayeru, kde máš mapu o rozloze 100km2, desítky jednotek, pseudorealistický fyzikální model, počasí, denní dobu....? Nebo třeba takový letecký simulátor, jedno jestli bojový nebo civilní. To jsou typy her, které jako první vyžadovaly nebo alespoň doporučovaly dvou- a více-jádrové procesory.

No, nechci se dohadovat, takže samozřejmě to ber čistě jako moje názory :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2436
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od JRJ »

Včera jsem ten disk odnesl do firmy specializující se na záchranu dat. Už při přejímání mě technik upozornil, že se jedná o "Refurbished Certified Disk", takže někdo dostane :baseball: Dnes mi sdělili výsledek: mechanické poškození povrchu jedné z 8 ploten, odhadované recovery 95% dat, jedná se o 1TB disk, cena recovery 11 500 vč, DPH. :conf89:
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“