Vysilačky

Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od VDC »

Honzo to je dobře, že to píšeš. Mě se ten tvůj Baofeng líbil... :850:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
POL
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: sob lis 24, 2012 12:04 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Pardubice; občas Jizerské hory

Re: Vysilačky

Příspěvek od POL »

Kubišto, jestli pořád vybíráš, tak je dobré zvážit jak budeš vysílačku(PMR,PMR446, PoMeRanč, či walkietalkie) používat. Jestli chceš vozit jen v autě(označováno jako mobil nebo mobilní) a nikam nenosit -tak už tady tip byl (starší motorola). O dost by ses tak ale ochudil. Je fajn si vzít s sebou vysílačku na výlet, nejlépe někam na kopce a poslouchat ostatní nebo si s nimi popovídat. Je spoustu "šílenců" co chodí na výlety po kopcích především proto, aby udělali co nejvíce spojení a nejlépe s co nejvzdálenější vysílačkou. Pokud tě to chytne je to fajn zábava. Některé soboty je v éteru tak rušno, že v pásmu "PMR" nestačí osm kanálů, kolik je zájemců o spojení.

K výběru-máš dvě možnosti. buď koupit něco jako motorolu(je více výrobců PMR vysílaček) nebo dualband vysílačku. Pokud chceš vysílačku typu "zapnu a vysílám" maximálně si vyberu kanál 1-8, tak ti stopro doporučuji klasickou PMR vysílačku. Je víc user friendly. Majitelé DB mi prominou, je to tak.
Volil bych jako RR, tedy MOTOROLA TLKR T80 Extreme, teď se dá sehnat i něco pod 2,2tis. Jak asi víš mám Motorolu T8, půjčoval jsem ji Jerrymu k tobě do auta na FTN. Jsem s ní spokojen velmi. Používám skoro každý víkend a každý den cestou z práce a do práce v autě. Nejen občas na srazu. Beru jí na všechny výlety. Hodně turistů i lyžařů ji také používá.
Já bych tu mojí T8 vyměnil za novou T80 jen z těchto důvodů: žlutá T80 je všude dobře vidět(třeba když ti někde spadne mezi šutry, nebo do trávy),má IPx4-takže déšť by stopro měla přečkat a vodotrysk snad taky. Střeva bude mít asi dost podobný jako starší dobrej model. Vypadá bytelnějc než T8, tzn. nějaký ten pád, ke kterému při častém používání jistě dojde, tak by měla vydržet. Když na výletě vybiješ dodaný akumulátor, nastrkáš do ní čtyři malé tužkové baterky(AAA) a "jedeš" dál. Na stojánku jde nabíjet jen s dodaným akumulátorem, to kvůli tomu, že má vyvedeny kontakty na zadní stranu vysílačky. Pokud bys potřeboval, dá se Motorola používat i jako tzv. chůvička(pro audio dohled nad dětmi).
Když ti časem odejde dodaný akumulátor, to se stane každému akumulátoru, tak se dá koupit, lepší je vykuchat kontakty ze špatného, koupit 4 aku a vyrobit si aku stejný jako originál, aby šel nabíjet ve stojánku. Jediné na co si musím dát pozor-nabíjel jsem jednu vysílačku přiloženým adaptérem do autozásuvky v kufru forestera. Nakládal jsem věci na hory a nechtíc jsem si adapér urazil. Autozástrčka podobného typu se blbě shání-je v ní totiž tišťáček s elektronikou.

Závěr: pro běžného, všedního uživatele, mezi které se počítám i já je nejlepší volbou (jednopásmová) PMR vysílačka. Zde je nejvíce osvědčená značka Motorola - a po právu.
Pavel Pardubice (POL)
Forester 2.0XT, zelená metla, 2003
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od yohn »

VDC píše:Honzo to je dobře, že to píšeš. Mě se ten tvůj Baofeng líbil... :850:
no, neni to uplnej shit, samozrejme je to vyrazne lepsi nez klasicka PMR radiostanice - uz jen tou variabilitou ladene frekvence, odskoku, evt. crossbandu. ma to vyssi vykon a dokonce i radio. ale kdyz s tim zkousim nekde ve vetsim provozu komunikovat, tak to neni selektivni (coz mi jako profikovi vadi) a citlivy taky nic moc. ale to je dan za ten druh prijimace co uvnitr je - diky cene. asi to ma smysl koupit na to nase blbnuti, ale protoze mam v garazi zavreny dve UHF Motoroly GM300, tak bych je rad nejak smysluplne vyuzil. navic bych nekde pod stolem vyhrabal i dvoukanalove P110, ktere jsou proste neznicitelne, vyjdou na par korun a da se s nimi udelat spojeni z kopce pres repubilku. tak mi to prijde skoro jako zbytecny, kdyz si muzu sam takhle pomoct. ale je mi jasny ,ze 99 dalsich lidi ty moznosti nema a navic je to bez homologace, coz ja vlastne ani resit nemusim, protoze se to na me nevztahuje...
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od VDC »

yohn píše:
(coz mi jako profikovi vadi)
Ty jsi profík v oblasti radiostanic ? To mě taky zajímá... :845:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
POL
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: sob lis 24, 2012 12:04 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Pardubice; občas Jizerské hory

Re: Vysilačky

Příspěvek od POL »

yohn píše:a navic je to bez homologace, coz ja vlastne ani resit nemusim, protoze se to na me nevztahuje...
jak se to dělá, že nemusíš řešit homologaci, resp. že se na tě nevztahuje?
Pavel Pardubice (POL)
Forester 2.0XT, zelená metla, 2003
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od yohn »

jsem radioamater. mam koncesi, muzu vlastnit a provozovat prakticky cokoli do 1,5kW vykonu v souladu s kmitoctovym planem EU :-) motam se kolem toho od malicka
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Vysilačky

Příspěvek od mnov »

No jo radioamatér, ten by měl vědět, že na PMR kmitočtu je mu koncese na nic a nenavádět k používání nehomologovaných stanic. :-)
Jinak táta je taky radioamatér, tak na to PMR máme ty ručky Motorola 300 a jediný problém jsou akumulátory. Jinak je to nezničitelné a chodí to super.
Naposledy upravil(a) mnov dne ned led 19, 2014 10:28 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od yohn »

koncese ano, ale muzu PMR provozovat legalne na necem co k tomu neni urcene :-)
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
POL
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: sob lis 24, 2012 12:04 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Pardubice; občas Jizerské hory

Re: Vysilačky

Příspěvek od POL »

yohn píše:jsem radioamater. mam koncesi, muzu vlastnit a provozovat prakticky cokoli do 1,5kW vykonu v souladu s kmitoctovym planem EU :-) motam se kolem toho od malicka
tušil jsem to :-) , jakou máš volačku oskarkilo... a dál?
Ale i jako radioamatér bys měl dodržovat všeobecné oprávnění , které vydává ČTÚ. Je tak?

Samozřejmě provozovat můžeš na "čemkoli" :) . Ale radioamatéři s koncesí moc PMR neuznávaj, však je většina na jiný délce.
U PMR jsou ti však jsou kW na nic protože tě úřad omezuje na půl watu. Obecně rozumnou regulaci e.r.p. schvaluji. Jinak tě neukázněný radioamatér může gumovat a neschováš se před ním ať seš kdekoliv. Btw jezdíš na portejbly?

Radioamatéřina = krásnej koníček.
Pavel Pardubice (POL)
Forester 2.0XT, zelená metla, 2003
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od yohn »

:-) jezdim jako OK5ZT

Jinak i ja musim dodrzovat specifika pro dana pasma. Jen muzu vysilat na cem chci. Na potrable jsem jezdil, zavodil jsem aktivne na VKV. Meli jsme donedavna par let maringotku na Libine, odtud jsem delal s 1w vykonu spojeni po celem svete :-)


iPhone@Tapatalk
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od VDC »

No to jsou mi ale zajímavosti...:-)

[Příspěvek odeslán z Dell Streak pomocí aplikace Tapatalk] Obrázek
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od yohn »

ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
Jenki
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 177
Registrován: pát pro 21, 2012 9:43 pm
Bydliště: Zvolen SK

Re: Vysilačky

Příspěvek od Jenki »

Zaujímalo by ma od odborníkov porovnanie PMR Intek MT5050 a tu spomínaných Motorola 300.
Subaru Outback 3,6 MY2012 :) Obrázek
ex-Pajero II 3,5V6 SWB, SOLD
Patrol Y61 2,8 TD6 Wagon, family off road
ex-Mercedes GLK - služobný, SOLD
BRISTELL TDO, Rotax 912S :) 4valec, ale aspoň boxer
SMART Roadster, 0,7Turbo, 82HP, 3valec
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysilačky

Příspěvek od yohn »

Jenki píše:Zaujímalo by ma od odborníkov porovnanie PMR Intek MT5050 a tu spomínaných Motorola 300.
PMR je radiostanice s 0,1W ERP vykonu pokud se dobre pamatuju. Pokud ji pouzivas za volantem v aute, jsi zavreny uvnitr Faradayovy klece a jeji dosah se tim znacne zmensi. Tj. i na silnici mezi jedoucimi vozy je to pouze na omezenou vzdalenost, obvykle na dohled. Vyhoda rucni GP300 je mmj. v tom, ze i kdyz ji naprogramujes na povoleny vykon, da se (i kdyz by se to nemelo) pripojit ji misto prutove anteny na mobilni (napr. magnetickou) antenu na aute a spojeni je razem 10x kvalitenjsi a delsi. Nemluve o tom, ze je odolna narazu a padajici vode. Pouzivaji ji dodnes napr. dobrovolni hasici a podobne spolky. Jeji cena je relativne nizka (ca. 1000-1500kc) a baterie i ostatni prislusenstvi snadno repasovatelne. U PMR stanice nelze z duvodu zakona antenu odsroubovat a pripojit jinou a kdyby prece, tak jeji koncovy stupen neni 50ohm, ale reseny jinak a proto k ni ext. antenu nepripojis. Nehlede nato, ze do takoveto Motoroly si krome PMR kmitoctu naprogramujes sdilene kmitocty dle generalniho povoleni a mas razem asi o 5 kanalu na UHF vice. Tam uz vykon navic neni limitovany na 0,1W, ale snad na 10W a tvoje moznosti razantne narostou.

Obrázek

Samozrejme ta stanice nema jen same vyhody. Je proti PMR vyrazne tezsi i vetsi a nema displej a klavesnici a podobne veci. Ma pouze dva otocne prepinace - hlasitost a kanaly. Zmena frekvence je mozna pouze preprogramovanim. To same zmena CTCSS kodovani. Ale obycejne se to moc nepouziva, je to z meho pohledu jedno.

Da se ale koupit i drazsi braska, tech modelu je mnoho. Jeden z nich je Motorola Visar. Kdysi jsem mival. S dvojitou nabijeckou jsem kupoval parecek za 2500kc. To uz je mensi a vyrazne zajimavejsi.

Obrázek
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
Jenki
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 177
Registrován: pát pro 21, 2012 9:43 pm
Bydliště: Zvolen SK

Re: Vysilačky

Příspěvek od Jenki »

nj, ale to je všetko len o Motorole... vieš tak nejak posúdiť/porovnať aj ten Intek?
Intek má možnosť v pásme PMR podstatne viac kanálov, naviac, má aj pásmo LPD (aj keď teda neviem, ako ho využiť - okrem staníc Intek MT5050). CTCSS nepoužívam vôbec.
Anténa je pevná, to je fakt (aj keď návod na montáž SMA-505 konektoru je dokonca aj na youtube, 20cm a 38,5cm antény sú v predaji).
V prípade potreby je možné pre zvýšenie dosahu použiť "duhovku" ale to v aute moc nepotrebujem.
Intek sa vyrába aj vo verzii EX pre krajiny, kde je povolený výkon pre PMR stanovený vyšší, ale to je už iná téma.
Mne skôr ide o porovnanie, či to, čo som kúpil, je dobrá voľba, alebo mám meniť za Motorolu.
Subaru Outback 3,6 MY2012 :) Obrázek
ex-Pajero II 3,5V6 SWB, SOLD
Patrol Y61 2,8 TD6 Wagon, family off road
ex-Mercedes GLK - služobný, SOLD
BRISTELL TDO, Rotax 912S :) 4valec, ale aspoň boxer
SMART Roadster, 0,7Turbo, 82HP, 3valec
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“