Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

ybrcek píše:V baráku mas taky jeden ochranny PEN vodič komplet propojeny. Kdyby ne tak by to bylo kurva nebezpecny
Na novějších instalací bys měl mít už jenom PE, PEN by ti měl končit max v poslední rozvodnici :-) Nicméně TN-C/TN-S/TN-C-S sítě se od autoelektriky liší dost. Mimojiný tim, že mají potenciál proti zemi. A taky že těch 12V v autě ti nic neudělá ani když to budeš olizovat.

Sám jsem teda taky zvědavej na ty důvody. Podle toho posledního popisu mi to přijde, že ten hlavní důvod bude, aby na jednom bodě nebyly nějaké funkce, které mají koexistovat (tj když se rozbije jeden bod, tak aby to nějak ještě fungovalo dál). Ale uvidíme. Autoelektrika je stejně černá magie... (po příhodách, kdy mi trvale svítily přední mlhovky i po vytahání všech pojistek a kde mi na zadní lampě mlhovka rozsvěcovala zpátečkový světlo, zatímco zpátečkový světlo rozsvítilo všechno - a pomohlo vycvaknutí a zacvaknutí konektoru, se už nedivím vůbec ničemu :-DDD)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od námořník »

Kolben - nemyslím že by to bylo jednoduchý, vždyť nový auto už je jak počítač.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

Tak mi dorazila čínská náhrada za bývalý Lamax C5 Dual, který odešel. No, až to ozkouším, tak se o tom ještě rozepíšu. Ale narazil jsem na jednu věc, kterou nevím, jak funguje a pije mi to krev :-DDD Tak třeba někdo bude mít nápad...

O co jde - je to zase zrcátková kamera, ke který je přibalená zadní kamera, co se do ní připojí. Stejně jako ten Lamax je u zadní kamery přibalený drát určený k tomu, aby se připojil na zpátečkové světlo. Logika je taková, že když se zařadí zpátečka, přední kamera s displayem začne zobrazovat obraz z té zadní kamery. Na tom Lamaxu tohle nefungovalo (což jsem zjistil po tom, co jsem přestřihnul drát od zpátečkového světla) a podpora prohlásila, že to ta kamera neumí. Málem jsem je tenkrát zabil :-DDD Na téhle čínské kameře to ale funguje (ověřeno na stole na 12V zdroje bez újmy na autě :-DDD). Není mi ale vůbec jasný, jak to může fungovat. Do té přední kamery se to připojuje jack konektorem, který má 4 části. Tedy v tom kabelu od přední kamery vedou 4 dráty. Což mi logicky vychází na dva dráty napájení a dva dráty analogový obraz z kamery. Takže mi vůbec není jasné, jak ta přední kamera se dozví o tom, že byla zařazená zpátečka. Napadá někoho způsob, jak tohle může fungovat? Mně jediné co napadá je, že ta zadní kamera při zařazení zpátečky do toho obrazu vloží nějakou neviditelnou "značku." Ale přijde mi to už jako strašný overkill... zvlášť když by to pak znamenalo, že ta hlavní kamera musí pořád sledovat ten obraz a hledat v něm značku...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od Tapan »

A do záznamu se obraz se zadní kamery ukládá trvale i bez zpátečky? Ona ta značka nemusí být vůbec značka, může to při zařazené zpátečce posílat signál na jiné napěťové úrovni (jiném rozsahu) než normálně, to se pak sleduje docela snadno. Záleží, jak je ten přenášený signál modulovaný, po pravdě vůbec nevím, v jakém spektru si tyhle potvory povídají a jakým postupem z toho musí přijímací strana ty binární data vyzobat.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

A vono jakože napájení a signál nemůže mít společnou zem? ;)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

spolecnou zem to ma urcite, ale furt mi tam jeden drat chybi. pokud mam dva draty na video, pak zem a pak +5V, tak bych porad potreboval jeste jeden drat, kterym poslu ten zpateckovy signal.

jina napetova uroven to byt klidne muze, kamery jsou obe ciste 5V, drat se dava primo na 12V, takze by to bylo bez prace. ale zase - ze by tohle poslali jednim z tech videodratu?

nebo jeste jinak - co u tech analogovych kamer je v tech dvou vodicich za signal? ja furt ziju v tom, ze v obojim tecou nejaky data, ale jestli jeden z toho je jenom propojeni zemi, tak to zacne davat smysl :-)

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od Tapan »

spm: nějak se ztrácím - co přesně je na jakékoliv soudobé kameře analogového?
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

To že z té zadní poleze nějaké NTSC, tedy analogový signál. Ale tvůj příspěvek mě donutil, abych se podíval na to, jak se ty aftermarket kabely zapojují a zjistil jsem, že jsem játro, co si plete konektory :-DDD

Abych to vysvětlil, ta zadní kamera k té hlavní je, alespoň vzhledově, stejná jako tahle:
https://www.aliexpress.com/item/Podofo- ... autifyAB=0

akorát že ta přibalená kamera má jiný kabel, je na ní jediný konektor - ten 4 pólový jack, který se zasune do té hlavní kamery a ono to jakože funguje. Já jsem tyhle kamery už párkrát zahlídnul a podle obrázku jsem nabyl dojmu, že tam jsou dva CINCHe na video a pak se tam někam strčí ještě napájení. Ale teď koukám, že to červené, ač to tak vypadá, není CINCH, ale normální napájecí konektor :-DDD A tím pádem na video fakt zbývá jenom ten jeden drát. Asi jsem nějak zblblý z toho, když si vzpomínám na S-Video a podobné věci, že by jeden vodič na videosignál nestačil. Ale zjevně asi stačí :-DDD (respektive když nad tím teď přemýšlím, tak S-Video mělo ty dráty tuším 3, takže jestli to třetí byla společná zem, tak to asi taky sedí). Takže pod tíhou těhlech informací v tom jack konektoru fakt jeden drát zbývá klidně na to, aby to poslalo signál na zařazenou zpátečku :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

Jakýpak S-video? To je normální Composite. Zem a jeden signální vodič.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

Z nějaký takový blbosti jsem viděl viset ty 3 cinche. Což teda už asi souhlasí - zem a signály pro audio a video... No, zase jsem za vola, ale už to alespoň chápu :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Z nějaký takový blbosti jsem viděl viset ty 3 cinche. Což teda už asi souhlasí - zem a signály pro audio a video... No, zase jsem za vola, ale už to alespoň chápu
Jj, "běžnej" analogovej A/V přenos - žlutej, červenej a bílej CINCH - composite video a stereo zvuk.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

Tapan píše:spm: nějak se ztrácím - co přesně je na jakékoliv soudobé kameře analogového?
To je zcela běžný. Si představ, že máš kameru, která má bejt co nejmenší a co nejlevnější a potřebuješ z ní signál přenýst přes celý auto. Přímo signál z CCD/CMOS se dá těžko přenášet, protože to je spousta vodičů citlivejch na rušení, tedy na 10 metrů není řešení. Pokud chceš míň drátů a lepší odolnost rušení, tak to můžeš poslat digitálně, třeba po USB, LAN nebo něco proprietárního... jenže to už znamená, že v tý kamerce, co má bejt levná, malá, už musí bejt nějakej poměrně dost výkonej čip pro zpracování obrazu a jeho enkódování do nějakýho komprimovanýho formátu.

Takže se to dělá tak, že je tam jednoduchej analogovej modulátor, co z toho udělá composite, možná někdy i to s-video, nevím... a zpracovává se to až v "hostovskym" zařízení. Proto taky všechny se zadní kamerou, co jsem zatím viděl, měly ten obraz ze zadní kamery dost hroznej.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:Proto taky všechny se zadní kamerou, co jsem zatím viděl, měly ten obraz ze zadní kamery dost hroznej.
Z tohohle bych ale nevinil ten analog jako takový. Tam je podle mě hlavní problém v tom, že ta zadní kamera je prostě mrdka :-DDD Čočku na tom musím hledat lupou a taky ta samotná kamera stojí asi 5$, tak co by za to člověk chtěl :-DDD Jinak žena si dvojkameru z číny objednala taky, nějakou ještě víc lowcost než co přišlo teď mě. A ta zadní kamera vypadá úplně naprosto stejně :-) A ta její má teda ten obraz úplně strašně moc hroznej, takže to teď musím ještě porovnat, jestli ta moje bude stejně na ... nebo bude alespoň trochu použitelná. Teda hroznej. Paradoxně za šera a v blbejch světelnejch podmínkách z toho leze alespoň nějaký obraz (řekněmě alespoň dostatečný na to, aby bylo vidět, co to do tebe nakouřilo zezadu). Ale jak je krásně slunečno, tak to zaostří buď na drát od vyhřívání okna nebo nějakou šmouhu na okně a je v tom vidět úplně kulový :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

No, ono se u některých vytahujou, jak to natáčí třeba 720p (ta zadní), ale ve výsledku to je upscale analogově přenášenýho PAL obrazu. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od cleo »

Nedávno na mě vykoukla nabídka na kamerku do auta, i s dopravou to vycházelo na 560 očí, tak jsem si řek, že to zkusím, za ty peníze. Je to 70mai, malej nenápadnej váleček bez displeje. Pokud se chci podívat co ukazuje, přes appku v mobilu se s tím spojím přes wifi. Pravda, zrovna tohle je oser, páč jednou se to konektne a podruhý ne. Po otočení klíčku kamerka startuje a začíná natáčet do doby než zase vypnu zapalování. Kvalitou záznamu jsem překvapenej, uvidíme, jak to bude za tmy. Ale jak jsem psal, za ty peníze (*_^) |,,,,
Přikládám odkaz na jednu sekvenci ke zhlédnutí. Ještě musím vyfotit umístění kamerky, mám jí za zrcátkem a lehce mi vykukuje doleva, napájení jsem protáhl za tapecírunkem.
https://youtu.be/iEtOqnNpxrA
Přílohy
1.4843b05.png
Naposledy upravil(a) cleo dne čtv srp 02, 2018 11:32 am, celkem upraveno 1 x.
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“