Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Odpovědět
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od sima »

spm píše:
Ta moje aktuální má třeba android a display skoro přes celou plochu. Takže to nahrává tomu, že by v tom šla pustit třeba navigace (má to i GPS), ale zavrhnul jsem to právě kvůli tomu, že ta displayová část je za světla vidět blbě.
Jo to samozřejmě chápu, je to možnost, jen bych osobně nikdy neznehodnotil základní bezp.prvek - hlavní zrcátko k navigaci. Vím jsou lidi, kteří špígl v kabině netřebují, myslím že i předseda Tomáš (?) ale já tam vidím furt lepší vykrytí mrtvých úhlů a obecně lepší přehlednosti dozadu. Hlavně při běžné jízdě je nejjednodušší a nej přehled o tom kdo jede přímo za tebou, či kdo se tam právě vynoří právě přes tohle zrcátko.
Proč by neměl stačit jen android foun? Který má navíc jak sám píšeš skvělou viditelnost a máš ho vždy u sebe. Uniká mě smysl toho konání, bez urážky, jen mě to zajímá, navíc mě to přijde zbytečně vysoko v tom zorném poli, kdysi mě to taky zaujalo, nevím jestli skrz tvou volbu, ale prostě ne.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49205
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od VDC »

Sice nevím, co je to špígl, ale asi jsi myslel vnitřní zpětné zrcátko. :-) Tak to skutečně nepotřebuji. V mém případě v něm vidím akorát rezervu. :-D
Já tu kameru ve vnitřním zrcátku chci a plánuju. Mě se to líbí
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22753
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

Phone asi stačí, i ho celou dobu používám. Ale kdyby ten display v tý kameře fungoval a zároveň to šlo používat jako zrcátko (na mrtvé úhly to zrovna moc nepomůže, ale koukám do toho zrcátka furt, tak vím co myslíš), tak proti telefonu tam hromada výhod je: telefon přece jen trochu zavazí ve výhledu (další věc navíc), na telefonu díky kvalitě samsung displayů jsem po pár měsících zničil display a teď se na navigaci dívám i při psaní SMSek. Telefon v létě dostává hroznej kouř od sluníčka a zároveň se nestačí pořádně dobíjet (v těch extrémních pařácích i při puštěné klimatizaci se spíš pomalu vybíjí).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od sima »

VDC píše:Sice nevím, co je to špígl, ale asi jsi myslel vnitřní zpětné zrcátko. Tak to skutečně nepotřebuji. V mém případě v něm vidím akorát rezervu.
:-) tak vidíš, že víš, řidičiská hantýrka- řidiči povětšinou ví a ybrc s Mírou? jejich téměř mateřština to je :-D
Jj je to dobrá věc v zrcátku, je to luxus a praktické, nestaráš se o nic, kde to dát, jak to šetrně sundávat, kam to schovat, často na ní i zapomeneš, že to vůbec točí...
Spm ohledně zorného pole a hlavně praktického umístění souhlasím, proto tě taky otravuju víš s čím ;) i když dá se najít rozumně místo, není to ono.
Mě se foun teda ale nikdy nepřehříval, ne tam kde jej mám umístěn, horší by to bylo na slunci či hlavně přímo za sklem. A nabití - s tím jsem tedy nikdy neměl problém, vždy se to dobije a samozřejmě vypne dobíjení.
Ten displej nasere těžce, o tom tu už byla řeč :-/
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16148
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od quickly »

Po 2,5 letech mi v otíkovi 3.6 zamrtvila kamerka z Číny (AZDOME 4k; záběry např. ze školy smyku), tak jsem si raději vybral MiVue z CZ. Nakonec jsem si vybral MIO MiVue J85 WIFI 2.5K QHD. Výběr kvůli rozlišení 2.5K, 150 stupňů záběr a díky neexistenci displeje malé rozměry. Video se dá stáhnout přes Wifi a Android.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Goba
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1416
Registrován: pon kvě 28, 2018 11:07 am
Jméno a příjmení: Petr Gobernac
Bydliště: Pardubice

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od Goba »

kdyby někdo využil, už se mi to doma válí nepotřebné GoPro Hero 5
koupené 12/2017 na potápění s delfíny Mauricius za 8100,- komplet (mám účtenku Alza)
nepoužité samolepicí držáky na helmu/zaoblený a rovný, plovoucí futrál, dálkové wifi ovládání (zapnout/vypnout dobrá věc), 32gb karta Sandisc Extreme
snažím se to každý kvartál nabít, aby netrpěla vybitá baterka, neodřené velmi zachovalé a nepoužívané - cenu dohodou asi 3000 ?
;-D zadáno prodáno *_*=*_*
Přílohy
DSC_1303.JPG
Naposledy upravil(a) Goba dne stř srp 19, 2020 10:00 am, celkem upraveno 1 x.
Forester SJ 2.0iCVT 2016
X-Trail T31 2.0Dci 2010
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21971
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

Nemáte někdo zkušenosti s novými modely TrueCam? Např. TrueCam H7 GPS 2.5K (+ přikoupitelná zadní) nebo TrueCam M7 GPS Dual.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22753
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

Tak jsem dokončil jeden prznící projekt. Zatím teda nemám úplně dlouhodobé zkušenosti, jak se to bude chovat, ale to se holt poddá časem... v nejhorším to zas nebude fungovat jako doteď :-DDD

Mám v autě trvale umístěnou zrcátkovou kameru (vypadá jako zrcátko a nandavá se to přes originál zrcátko). Což byl v zásadě úmysl, pač nechci kameru sundavat (když má fungovat jako černá skříňka, to bych všechno připravoval půl hodiny, než bych vyjel) a nechtěl jsem, aby to vypadalo úplně nápadně. Kamery fungovaly dobře (jedna mi teda už odešla), ale velice rychle dojedou na to, že v nich umře ten integrovaný akumulátor. Číňan tam bohužel dává (u některých lepších kamer dneska je to řešené trošku líp) malou li-pol baterku. Což je dost na pendrek, nemá to rádo horko, ale v létě za tím sklem je extrémní teplota a ta baterka hned umírá... a li-polka se navíc dost nafukuje a když se nafoukne a propíchne... tak je z toho ohňostroj. Kamera bez baterky má také pár neduhů. Za prvé to po (úplně každém) nastartování auta hrozně dlouho nabíhá (teď mám tu androidí verzi, které to trvá přes minutu... ta obyč nabíhala teda celkem rychle i při cold startu). To by se ještě dalo přežít. Nicméně, naběhne to s blbým (vyresetovaným) datumem a časem. To už je docela blbý, protože bohužel dost často to přemazávání starých uložených záznamů je děláno podle data a času. Takže když to pokaždé najede se stejným datumem a časem, tak se ty záznamy přemazávají v blbém pořadí. Ta moje stávající kamera má teda GPS a když se GPS chytne, tak se sesynchronizuje čas. Jenže to taky trvá občas i více než 5 minut, takže mezitím jsem už někde na cestě a o tuhle část záznamu záhy přicházím. No a úplně nejdebilnější věc, když tam ten akumulátor není (nebo ani trochu nefunguje) je, že se ztrácí ten poslední záznam. Protože vypnutím motoru se kamera vypne a při funkčním akumulátoru v tuhle chvíli přestává zaznamenávat a ukládá ten poslední soubor. Když akumulátor není, kamera se vypne hned a ten soubor je typicky poškozený a nejde přečíst. To je třeba úplně pitomý, když to o to napájení přijde v důsledku nehody a pak jaksi přesně ta zajímavá část záznamu chybí...

Takže ve chvíli, kdy mi integrovaný akumulátor už stejně neakumulátoroval, jsem se to pokoušel řešit nějakým lepším řešením. Tím, že mám kameru v autě nastálo, jsem mohl laborovat s tím, že tu náhradu umístím někam jinam a nemusím se tudíž omezovat na to, co se vejde dovnitř do kamery (kam se typicky skoro nic nevejde). Takže první pokus byl, že jsem koupil dva superkondenzátory zapojené do série s balancerem a tupě jsem to připojil místo baterky. Tím jsem sice úplně nevyužil potenciál kondenzátorů (kondenzátory totiž narozdíl od baterky se dají vybíjet až do nulového napětí, takže když se to připojí místo lithiové baterky, kde to elektronika při ~3V uřízne, tak v kondenzátoru je stále ještě velká spousta energie), ale stačilo to připojit místo baterky. Očekávání byla slibná - kondenzátorům je prakticky fuk okolní teplota, takže to mělo být prakticky nesmrtelné. Měl jsem 2x 500F na 2,7V, v zapojení tedy 5,4V / 250F, což dle výpočtů mělo být pořád lepší, než ten původní akumulátor. Bohužel se velkým problémem ukázalo samovybíjení. Já to koupil na ebayi, takže datasheet jsem neměl, hledal jsem nějaké podobné "značkové" superkondíky a tam dle datasheetu to problém být neměl - mělo to i tak vydržet hodně dlouho. Tenhle se bohužel tak nechoval. Takže to s kamerou vydrželo maximálně 24 hodin ve stand by režimu (tedy tom, po kterém kamera nenabíhá úplně od znova). Pak se kondík vybil pod napětí, při kterém kamera chcípne. To by ještě tak moc nevadilo (holt při nastartování bude déle nabíhat)... ale úplně nejhorší bylo, že ta pitomá kamera, jak je místo té baterky připojeno něco, co má něco pod 3V, tak se nezapne vůbec... až ve chvíli, kdy se kondík dobije zase někam ke 3V, tak to začne fungovat. Takže... to jsem taky zavrhnul :-) Z kamery jsem tedy mrtvý akumulátor vyštípal úplně pryč, místo něj jsem naletoval kabel s konektorem, provrtal jsem tělo kamery a kabel si vytáhnul ven. A nějakou dobu jsem na to nesáh a jezdil jsem úplně bez baterky - to paradoxně kameře nevadí a normálně to fungovalo.

Až teda nedávno jsem se odhodlal to nějak vyřešit a zvolil jsem holt ne úplně dobrou, ale primitivní a v zásadě snad funkční věc. Objednal jsem standardní 18650 akumulátor. Tedy zase obyčejnou lithiovou baterku, která je potencionálně hořlavá a nesnáší úplně dobře ty teploty v létě uvnitř auta. Nicméně narozdíl od li-pol se alespoň nenafukuje a má nepoměrně větší kapacitu, než původní li-pol... takže se akumulátor musí už hodně zničit, aby to fungovalo stejně blbě jako předchozí. Chová se to jinak stejně jako li-pol, takže kamera by si neměla vůbec ničeho všimnout (kvůli tomu jsem jinak zavrhnul LiFePO4, které snaší o něco líp vysoké teploty, nehoří... ale bohužel má jiná provozní napětí, takže bez zásahu do té elektroniky v kameře by to prostě nefungovalo - konkrétně by to ten článek jako první přebilo a zničilo). Vzal jsem držák na 18650, přiletoval jsem na něj kabel s konektorem, co zapadne do kamery. A vytisknul jsem si krabičku (mimochodem z nehořlavého plastu, test jsem provedl dnes ;-D zde: viewtopic.php?f=45&t=6303&p=501327&hili ... sk#p501327), držák jsem přišrouboval a pro jistotu i přilepil do ní. V autě jsem původně ještě zvažoval možnost dát to sucháčem na stropnici, ale nikam to tam rozumně nevychází... tak jsem to oboustrankou přilepil na čelní sklo vedle GPS antény a pro jistotu kabeláž secvakal páskama (jestli oboustranka upadne, tak to zůstane držet alespoň na kabelech.

Teď se teda uvidí, jak se to bude chovat. Když jsem to měl na test na stole, tak při nabitém akumulátoru po 24 hodinách ve standy ubylo vysloveně pár procent baterie, což bylo úplně super. Pak jsem to odpojil, baterka mi tu ležela pár týdnů na stole a dneska když jsem to dal do auta, tak kamera ukazovala 36% Což mi teda přišlo divné, moc se mi nezdá, že by se to takhle moc vybilo samo (byť na tom akumulátoru je ještě LVD obvod). A ani se to teda moc nechtělo nabíjet, pohlo se to asi o procento, ale jezdil jsem teda jenom chvilinku po okolí, žádná dlouhá jízda. Takže uvidím, brát voltmetr, abych změřil co je přímo na akumulátoru, jsem byl už líný. Nicméně je klidně možné, že ten ukazatel v kameře ukazuje kraviny (nějak si matně vybavuju, že už při testování s tím kondenzátorem mi přišlo jako dost kravina jaká procenta to ukazuje při konkrétním napětí). Při úplně prvním studeném startu se mi teda kamera z nějakého důvodu stejně restartnula (ale naběhla už s nastaveným časem), při ostatních startech se už jenom správně probouzela. Takže stále věřím, že jenom ten ukazatel ukazuje blbost, ale funguje to dobře. Tak mi držte palce, aby mi to lithium nebouchlo do xichtu :-DDD Pokud to jinak v tomhle režimu ten akumulátor přežije alespoň rok, tak to bude celkem úspěch. Dal jsem za něj necelé 4 dolary a vyměnit ho teď je akorát otázka odšroubování dvou šroubů na krabičce.
Přílohy
20210105_212748.jpg
20210109_142538.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od Kolben »

Já bych tam kolem toho ještě namotal pár vánočních řetězu a zarovicek :-)))


Sent from my iPhone 12 ProMax using Tapatalk Pro
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19151
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od hamoun »

:-DDD :-DDD :-DDD
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21971
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak Li-ion a Li-pol mají přecijen odlišný charakteristiky, tak to může bejt tím. Jinak nad stropnici se to nikam nevejde? Nad tím panelem s osvětlením nějaký místo bejvá.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22753
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

Je pravda, že na křivky napětí jsem nekoukal, jak moc se liší. Bral jsem to (doufám správně), že plný napětí u obou je 4,2V, nabíjecí proudy to snáší stejné, takže by si toho nemělo všimnout (a dole to stejně odpojí LVD, ať už na baterce nebo v kameře). Matně si vybavuju, že s tím kondíkem se to chovalo nějak tak, že při 4,2V to mělo 100%, pak to s drobným úbytkem napětí šlo hodně rychle dolů a nakonec to ještě hodně dlouho fungovalo ikdyž to ukazovalo vymlácenou baterku, protože reálně to chcíplo až někde u 3V (počítám, že ta elektronika jede 3,3V, zdroj v tom nejspíš bude jenom downstep, ale ty procesory hodně často žijou i na nižším napětí, takže by to tak sedělo).

Jinam se to právě úplně moc nevejde. Mezi ty suneční clony se to nevejde, okolo toho světelnýho panelu taky ne a dalo by se to dát až za něj, jenže to už máš prakticky u hlavy (a táhneš pak kabel dopředu). A ikdyž se tomu místní slepičí gang hrozně směje a z fotky to tak moc nevypadá, tak ono na tom skle za tím zrcátkem to prakticky není vůbec vidět. Za to až za tím světelným panelem by to vidět bylo hodně. Takže jediné, co mě na tom řešení trápí, je, že na to natvrdo svítí sluníčko. Ale reálně to bude asi stejně nahouby jako s tím integrovaným akumulátorem - předpokládám, že těch 5cm vzdálenosti od čelního skla, co byl ten integrovaný akumulátor, už žádný zásadní rozdíl neudělá...)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21971
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od HonzaCZ »

Já myslím panel vyndat, vrazit to mezi střechu a strop, a zase panel zandat. Tedy to úplně schovat. Ne to šmrdlat někde po stropě zevnitř. :-) Kabely vytáhnout u okna za stropem. :-)

Nemyslel jsem jenom koncový napětí, ale i průběh napětí vzhledem ke kapacitě a tak. Minimálně se stejně nenabíjej - pak by neměly chytrý nabíječky různý programy na Li-ion a Li-pol. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22753
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

Jo takhle... no, oddělaný jsem to nikdy neměl, ale mám takový trochu tušení, že je tohle moc tlustý na to, aby se to tam vešlo :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22753
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Onboard kamerka pro trvalý záznam - černá skříňka

Příspěvek od spm »

No jinak ohledně toho nabíjení... třeba podle tohohle: http://www.battex.info/diskuzni-forum/8 ... nabijeckou rozdíl v těch aku fakt není... režimy se sice vyskytujou, ale pokaždý dělají něco jiného asi dle názoru konstruktéra :-DDD Takže by to mělo být fuk... jinak jo, průběh napětí jiný být může, to jsem tím i myslel.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“