Měření tech. dat

Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Měření tech. dat

Příspěvek od catana »

Diskuze s nzg mě namotivovala zkusit popřemýšlet jak efektivně získat data, co běžně na netu se zjistit nedají. Zejména týkajících se dynamických parametrů našich vozů. Chytré krabičky typu Vbox jsou sice super, ale cenově trochu mimo... Našel jsem tuhle tu zajímavou aplikaci pro Android za pár drobných: Car performance

A obdobu pro Symbian S60 Tempes
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od kosobecny »

Pěkný, pak až bude budu mít zajetou Báru, tak zkusím tu aplikaci pro symbian. Kdyby někdo našel něco podobnýho, rád otestuju..
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
marzi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1371
Registrován: čtv led 21, 2010 11:32 am
Jméno a příjmení: martin zich
Bydliště: plzen

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od marzi »

uz to mam v telefonu (symbian verzi) zejtra podam zpravu co jsem naměřil.
0-100 za 6,5 bych měl velkou radost :subaru:
Subaru Outback 2.0D MY 2008 prodáno
Subaru Legacy kombi 2,5GT MY 2010 prodáno
Subaru Impreza WRX STi MY 2006
BMW 330 Ci cabrio MY 2001
MB GLC 43 AMG MY 2018
Jaguar XK8 MY 1998
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od seatik »

Take stahnuto,jsem na to zvedav :657:
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od Tomáš1002 »

Já taky, ale jestli mi to ukáže nějaká nevhodná čísla :6066: :6066: :6066:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od Slavek_xxx »

Otazka je, jak moc se takovy aplikaci / zarizeni da verit. Co jsem zatim videl, tak mereni byla dost nepresna a pristroj byl zpravidla velky optimista...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od JRJ »

Na SGS jsem zkoušel aDyno (http://www.appbrain.com/app/adyno/net.adyno.adyno), ale na pikaču jako vbšechny apps, které měří přes akcelerometry. Stačí malá nerovnost nebo vibrace od motoru či brzd a celé měření je v háji. Jednou jsem naměřil 0-100 dokonce 4s :713:
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od seatik »

To by bylo pekne naprd kdyby to bylo nepresne,u t.mobilu to dokonce nabizi jako aplikaci za 200.- :-/
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od catana »

Mno, tak jsem to včera zkoušel. Ta demo verze na Symbian je hodně omezená, víc než jsem myslel. Když nachytá dost družic, napíše mi "Stop", pak rozsvítí zelenou pro "Go", až dosáhne člověk příslušných parametrů, tak měření ukončí. Přijde mi, že by se to mělo spojit ještě s tím akcelerometrem, protože jenom čistě podle GPS se mi zdá že to také nefunguje nějak extra... ale asi to chce volnější prostranství než jsem to zkoušel. Zatím lépe se tváří ta Android verze (nemám telefon s Androidem), nicméně tu zkoušel kamarád jen v autobuse a ten 0-100 nedosáhl ::-DDD:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3007
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od yeti »

Chlapi, já jsem se sice na ty aplikace nedíval, ale pokud to nepřipojím na ŘJ a nečtu data přímo z ní, tak je to na ho..no. To můžeš měřit 100x a 100x naměříš jiný hodnoty :713:
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od catana »

Yeti, no tak částečně. Z řídící jednotky bys to mohl doplnit o informace typu jak jsi měl přidaný plyn, kdy jsi brzdil, apod. Nicméně myslím (tzn. kulový vím) bys měl při dostatečném počtu satelitů celkem spolehlivě zjistit hodnoty typu zrychlení, 400 metrů s pevným startem, apod. Tam potřebuješ zejména přesně sledovat rychlost, čas a vzdálenost. I ty Vboxy od Racelogicu to berou podle GPSky. Nicméně otázkou je samozřejmě výkonnost toho GPS modulu ve VBoxu a v telefonu... jestli dokáže posílat data v sekundovém intervalu, tak to ukáže nesmyslná čísla.

Jsem si za těch 9 euro zaregistroval tu verzi na Symbian... tak jsem na to zvědavý :o)
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3007
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od yeti »

catana: No, vlákno jmenuje "měření tech. dat" a z toho bych si tipoval že ten SW bude měřit i něco jinýho než zrychlení s pevným startem, navíc podle GPS ::-DD: Kvůli armádě je GPS zatíženo chybou. Někde se udává okruh 10m, někde se udává jiné čislo. Je jasné, že pokud jedeš delší dobu konstantní rychlostí po dálnici, tak se délkou měření chyba postupně eliminuje a ty se dostaneš s rychlostí na poměrně přesný číslo. Ale nevěřím, že se dostaneš na přesný číslo, když to rozsprintuješ třeba na 0.5km. To je podle mě málo. Navíc ten SW asi udává i jiné veličiny (nedíval jsem se na ten SW, pouze odhaduju), právě z takto podle mě nepřesně spočítaného zrychlení, takže i jakékoli další výsledky budou spíše "přesnější odhady", než reálná data. Ale jak říkám, SW jsem neviděl, mohu se mýlit. Docela by mě zajímalo až to někdo pořádně reálně vyzkouší. Zatím jsem ale spíš pesimista.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od catana »

yeti... mám to v plánu trochu otestovat. Nicméně to neodsuzuj dřív, než to vůbec zkusíš :811: Ono to tak špatné není. Dokonce na webu mají srovnání proti Race technology AP22 a odchylku udávájí do 3%. Opakované měření ukáže, jak moc je ten soft použitelný. Jinak to nejde udělat 100 km po dálnici... zrychlení můžeš vyzkoušet leda tím, že zrychluješ v určený okamžik :unami: Tzn. vidím to spíš na opakové pokusy a zjistit směrodatnou odchylku jednotlivých výsledků. Pak to teprve společně můžeme poslat do :zachod: jako nepoužitelné.
Ad to GPS... to není tak úplně pravda. Odchylku GPS si řada přijímačů dokáže kompenzovat. Ostatně proto řada mobilů stahuje data a nevystačí si jenom s GPS modulem - vždycky máš u toho datový přenos, kterým si stáhne kompenzace. Ta přesnost je pak mnohem vyšší. Plus ta informace o 10 metrech platila dříve, mezitím se to hodně měnilo a jako maximální dosažitelná přenos se uvádí 1 metr.

Co se týká ostatních dat, tak to čekám na OBDII kabel, tzn. vlákno se bude dále rozšiřovat. S tím má tady nejvíc zkušeností HonzaCZ a Romik...

EDIT: viz příspěvky níže, mobil si nestahuje kompenzace, ale polohy satelitů.My fault. :690:
Naposledy upravil(a) catana dne pát říj 07, 2011 2:18 pm, celkem upraveno 1 x.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od JRJ »

Když je nejlíp, tak se dá s GPS určit poloha +/- 1m, odečty jsou 1 krát za sekundu. Takže jediné co se s normální GPS dá relativně spolehlivě měřit jsou velké rychlosti v přímce na volném prostranství. I se 100 Hz VBOXem, který má 100 GPS čipů s posunutými odečty o 1/100s, může věřit brzdné dráze 0-100 km/h s přesností 1/10 m (např. na AutoTube ::-DD: ) jen blázen. :713: Teoreticky accelerometry jsou přesnější, ale jsou děsně náchylný na vibrace, musí se překalibrovávat s každou změnou teploty atd. Profíci se snaží kombinovat VBOX s akceletometry, anemometry, vlastními snímači otáčení kol a daty z ECU. Sice pak dostanou i takový hodnoty jako je prokluz jednotlivých kol, ale stejně to nikdy nebude tak přesný jako laserový radar.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Měření tech. dat

Příspěvek od JRJ »

catana píše:...vždycky máš u toho datový přenos, kterým si stáhne kompenzace. ...
GPS si ze sítě nestahuje žádný "kompenzace", ale jen a pouze almanachy efemerid, tj. poloh a směrů pohybů satelitů v danou chvíli, aby nemusely prohledávat "celé nebe", ale jen oblast, kde by satelity mohly být a tak rychleji získaly fix. :4690:
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“