Naše malé IT prohry

Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Naše malé IT prohry

Příspěvek od Tomáš1002 »

Může mi někdo vysvětlit, proč se 3 roky starý počítač, který před 4 měsíci prošel velkou opravou za 5 tisíc (zdroj, RAM, přeinstalace) zase vysypal?? Proč zase odešly obě RAMky? Vracím se k dřevěnému počitadlu, tužce a papíru, moderní technologie byly vymyšleny proto, aby nasíraly spořádané občany :6066: :6066: :6066: :6066: :6066: :686: :686:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

Tomáš1002 píše:Může mi někdo vysvětlit...
Nekvalitní komponenty, nestabilní zdroj el. energie (síť 230V) - rázy, podpětí, přepětí..., špatné chlazení, špatné zacházení...??? :6066:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od quickly »

Tomáši1002, mně odešel počítač po třech letech tak, že se začal resetovat 15x za den. Vyhodnotil jsem to tak, že je špatná videokarta (low-end NVidia), které mají horší součástky a prý je to normální chování. Do nového PC (1/3 pořizovací ceny starého počítače, ale 10x rychlejší) jsem si přendal disky a kolega si vzal RAMku. Zbytek mi leží v garáži :850: .
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Doro »

Tomáš1002 píše:Může mi někdo vysvětlit, proč se 3 roky starý počítač, který před 4 měsíci prošel velkou opravou za 5 tisíc (zdroj, RAM, přeinstalace) zase vysypal?? Proč zase odešly obě RAMky? Vracím se k dřevěnému počitadlu, tužce a papíru, moderní technologie byly vymyšleny proto, aby nasíraly spořádané občany :6066: :6066: :6066: :6066: :6066: :686: :686:
V PC technice je to jako u aut - šetří se šetří, tak se nediv. Před cca 5 lety se do MB cpaly eště kvalitní kondíky, keré něco vydržely - niz. můj MB s poslední verzí chipsetu i875 a P4 z r. 2001 - jede dodnes a dyby už se poroučel do lovišť, měl by nárok. Teď už jedu na 2. zdroj. a na PC jede komplet vše.
Je to smutné, že sposta lidí cpe financ do věcí, keré sou už před smrtí a vůbec o tom neví. Začíná platit, že čím vícero řemeslům rozumíš, tím spokojenější život máš. Do PC už odmítám dělat, bo na to stejně není čas. Podřadným kondíkům zdar - což může, ale nemosí být tvůj problém :657:
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

Ale i dneska se daj koupit kvalitní komponenty...jen člověk nesmí vybírat podle marketingových materiálů...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od hetzer »

Tomáš1002: mozna vykyvy v siti, me kvuli tomu odesly uz obe zakladni desky v kotli, na PC mam zalozni zdroj
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
Fiba
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Pardubice

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Fiba »

No vem si, že si lidi hodně kupujou levné skříňě se zdrojem v ceně kolem 800-900. Jaký tam asi může být zdroj? V podstatě spíš redukce z 230 na 12V, nemající s kvalitním zdrojem nic společného. Přitom kvalitní zdroj je srdce PC. Jenže na to lidi neslyší, normální neznalí lidé se chytají na množství jader, množství giga a megahertz, na gigabajty a fullHD, a podobné ptákoviny z letáků. A pak jim jednou cukne elektrika a diví se, když odejde "zdroj" a vezme sebou půl kompu.
Obrázek Forester 2.5 XT '06 AT

ex Forester S-turbo '99 MT
ex Alfa Romeo 90 2.0i 94kW 1985
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od hetzer »

Fiba: myslim ze v pripade podpeti ti kvalitni zdroj nepomuze, spinane jsou na to pry moc choulostive
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Doro »

Dyž mi vyhořel zdroj - před Vánocemi - vzal sebou do lovišť jen sám sebe. Nebyl pravda právě levný, ale jak vidět, vyplatilo se to zatraceně. Jinak moje první akce po pořízení PC byla kvalitní zdroj. Předpětí i podpětí mi koriguje UPS (v rámci možností), taky za nemálo peněz a i ta jede hafo let. De hlavně o přepětí, bo to je největší škodná.
Do firmy berem jen MB s chipsetem od Intelu a kvalitní komponenty - prioritní je spolehlivost a výkon, cenu si už před vedením obhájím, dyž za to taky zodpovídám. Zdroje ve firmě měním při prvním vážnějším náznaku problémů za nové.
A doma je ztráta dat to nejhorší, co mě může potkat, takže mám v PC 4x HDD a podstatné data na dvou discích současně a mimo PC ještě jeden macatý na zálohy. Dále vždy 2 disky sou stejné série, aby šla prohodit elektronika disku - už se mi to vyplatilo a data sem zachránil, disk rozchodil. A i tak mám strach o data. Teď mi třeba po roce chcípla 16GB flash i s daty. Je to ztráta, ale díky duplicitě jen maličká.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Tomáš1002 »

To, co mi odešlo, není nějaký supermarketový drek. Před těmi 3 lety jsem si to nechal postavit v Mironetu s tím, že zadání znělo výkonná a kvalitní sestava na běžnou práci a střih videa. Stálo to celé asi 70 tisíc (bez tiskárny), což bylo i na tehdejší dobu dost.
V podstatě od začátku s tím byly nějaké problémy, přístup Mironetu k servisu otřesný, ale jakž takž to fungovalo. Hodně séřit se to začalo asi před půl rokem, neustále modrá smrt. Zavolal jsem na to maníka z jedné menší firmy, ti se s tím matlali skoro měsíc (včetně toho, že mi počítač slavnostně přivezli jako opravený domů a ten po nastartování asi za minutu opět spadl), nakonec vyměnili zdroj a RAM. Moje zadání bylo jasné: chci kvalitní zdroj a kvalitní RAM. Co mi tam ale dali, to jako neodborník nedovedu posoudit.
Pochopitelně se do toho můžu ponořit a začít na internetu sledovat co je jak kvalitní atd. Ale já to dělat nechci, chci si najmout odborníka, který tomu rozumí a od něj očekávat, že když mu řeknu, že tam chci kvalitní věci, že mi tam dá kvalitní věci, protože ví, jaké to jsou :4690:
S tím kolísáním nevím, mám taky kvalitní záložní zdroj a přepěťovou ochranu a ten žádné výkyvy nehlásí.
Možná by ale bylo nejlepší řešení to, co psal quickly: vzít disky a přendat je do něčeho opravdu kvalitního. Až se mi to poséře příště, tak to už budu muset udělat :gunhim:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Doro »

Zavadit o nekvalitní RAM je velká náhoda (pokud má "frekvenční" rezervu a nepřehřívá se), stejně, jako vadný CPU, což je už velká vyjímka. Hlavní zdroje problémů byly a sou základní desky a pak zdroje (v době, dys to kupoval, se na trhu skoro nedalo vybrat - vše bylo ze stejného těsta s životem na cca 3 roky, hl. díky kondíkům - někteří si je přepájeli za nové a jedou dál - umí se krásně nafouknout :845: ). Občas se stává, že je blbý BIOS a je třeba nahrát nový. Na 100% ale funguje jen kladivo :baseball:
Teď taky do firmy dovez kolega PC, že co s tím a stejný problém - sem to prozkoumal a MB asi KO, byl moc rád ::-DD:
Moje prohra je zatím ta Flash a zdroj, doufám ..... Vyplácí se kupovat chipset až po doladění před ukončením výroby (né prodeje) a to takový, který je nejoblíbenější a plně stabilní/odladěný = jistá záruka jistoty a šetření nervů.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

Tomáši, to, že zadáš firmě jako Mironet zakázku na kvalitní a výkonný komp, znamená v 99% případů, že bude zejména drahý...to je bohužel fakt a lepší to nebude. Lepší je si nechat poradit od někoho, kdo tomu rozumí a nemá žádnou provizi z toho, co si nakonec koupíš - takže třeba já :811: a i Doro vypadá, že tomu zřejmě dost hoví :845: (se divim, že jsme ještě nehodili pokec o kompech, Dorouši :unami: ), ale určitě tu budou i další.

Já když kupuju pro sebe novej komp, tak strávím cca 14 dní po večerech na diskuzích a vybírám komponenty. Netvrdím, že to má pro někoho smysl, když tomu nerozumí, ale jenom abys měl přehled, jak beru vážně výběr kompu. Když stavím pro někoho, tak doba, po kterou toto řešim odpovídá rovnici s mnoha neznámými :-) Každopádně pokud chce někdo kancl komp za 8k (bez LCD), tak jsou ověřený komponenty, kterejma se nemůže nic zkazit. Samozřejmě zajímavý "výzkum trhu" nastává, pokud se příliš neslučují dostupné finanční prostředky s požadovaným výkonem/funkčností...

Pokud tomu nerozumíš, ani nemáš známýho, tak je ještě jedna ze zajímavých a mnohdy dobrých voleb značková sestava. A nemyslím značku jako alza, mironet, czc nebo podobný... Myslím HP, DELL, Lenovo, Fujitsu-Siemens.... To jsou většinou kompy, ověřený obrovským bussiness segmentem trhu a výrobci si nedovolí dávat tam nějaký humply...

Takže pro příště, komp za 70k nech na někom, komu aspoň trochu záleží na tobě jako kamarádovi nebo aspoň nemá z následnýho nákupu žádný zisk :pr:

EDIT: Jinak asi to z toho trochu vyplynulo, ale ještě jsem chtěl říct, že splácat ty nejdražší komponenty dohromady umí každej trouba, ale mnohdy to není zdaleka ta neoptimálnější cesta, ba naopak spíš to pak stojí za :zachod: a akorát je to drahý...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RunningRunner
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1259
Registrován: pon srp 31, 2009 1:26 pm
Jméno a příjmení: Petr Sklenář
Bydliště: Hradec Králové, Velké Svatoňovice :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od RunningRunner »

HonzaCZ píše:Myslím HP, DELL, Lenovo, Fujitsu-Siemens.... To jsou většinou kompy, ověřený obrovským bussiness segmentem trhu a výrobci si nedovolí dávat tam nějaký humply...
Pozlatit a zarámovat :-) Co se týče zákazníků, už pár let jim vymlouvám stavěný a "značkový" počítače a prodávám jen značkový Obrovská výhoda je třeba i v tom, že pokud vybíráš z nedomácích počítačů, tak třeba v rámci záruky je oprava další pracovní den po nahlášení v místě zákazníka a podobně. Ale na rovinu říkám, že reklamací posledních pár roků moc nebylo. Sem tam nějaký disk (přepravka přiveze nový a ty jí dáš rozbitý). Na rozdíl od toho, když dostáváme od dodavatelů různě stavěný kompy třeba k technologiím. Ty se s.rou jak na běžícím páse.
Kolama dolů ... Running Runner

Subaru Forester 2.5 XT Comfort AT MY06 230 kousků ve stádě Obrázek
Uživatelský avatar
dave297
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 219
Registrován: pon lis 01, 2010 10:51 pm
Jméno a příjmení: David Rucki
Bydliště: Bystřice

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od dave297 »

Značkový určitě, ale vybírat z drahších řad, protože do těch levných tlačí stejný shit jako neznačkové.

Příklad - měl jsem ntb Toshiba Tecra, manželce jsem koupil Satellite. U mne 4roky v pohodě, manželka 1x servis - přestala fungovat klávesnice. Teď mám HP ElliteBook, tchán si koupil ProBook - už na první pohled je vidět a při psaní slyšet rozdíl. Touchpad ani klávesnice nelícuje. Otázkou je, jak se to bude chovat po 3 letech. A po HW stránce to bude podobné, protože je rozdíl vybírat komponenty do ntb za 50 tis. a do ntb. za 12 tis.

Jinak, pokud skládačku, tak si ji poskládat sám na základě recenzí nebo nechat to udělat DOBRÉMU známému, který se tímto zabývá a má zkušeností, navíc mu můžete věřit.

Před asi 6 lety jsem našel na webu stránky na téma "sestavte si svoje PC". Bylo to rozděleno do kategorií do 15, do 20, do 40 tis. Testovali tam jednotlivé komponenty, měli to úhledně seřazené do tabulek a k tomu byl pokec k jaké základní desce jaký procesor, gafiku, atd.
Na základě toho jsem si nechal sestavit PC - sice v obchodě ze mně nebyli nadšeni - snažili se mně přesvědčit, že toto není dobrá volba a že mi doporučují to a to. Trval jsem na svém a PC do teď jede, kluci na něm hrají denně o život (až na omezení procesoru a grafiky, ale NFS Carbon jim ještě na tom v pohodě chodí) ::-DD:
Subaru Forester SG5 MY07
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Tomáš1002 »

Díky za tipy, jako skoro laik jsem holt spoléhal na to, že když se obrátím na velkou firmu, tak že dostanu to, co chci. S Mironetem mám opravdu velmi špatnou zkušenostu, už jenom to, že v servisním oddělení bývají až tak od 10 hodin :713: :713: . Chápu, že pánové po nocích paří a nechce se jim vstávat, ale co je moc, to je moc. :713:
Malého ověřeného dodavatele přes důvěryhodná doporučení jsem měl, zrepasoval mi můj starý komp pro děti, dodal a staral se mi i o notebook, jenže bohužel asi toho nechal.
Možná bych mohl požádat místní znalce: kdyby se Vám chtělo tím ztratit chvilku času, co byste mi doporučili dle mého zadání? Výkonná sestava pro běžnou kancelářskou práci, zpracování fotek a videa. Dva HDD ze starého kompu bych si do toho chtěl přendat. Chci, aby to bylo rychlé a spolehlivé. Pokud jde o cenu, tak nebudu řešit tisíc sem nebo tam, hlavní je účel. Jo a upozorňuju, že jsem těžce konzervativní a na cokoli jiného než Okna a MS Office mě neukecáte :845: . Dík.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“