Foto-profíci i amatéři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nemmo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 796
Registrován: pon lis 10, 2014 2:32 pm
Jméno a příjmení: Daniel Stehnej
Bydliště: Praha

Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Nemmo »

Zdar, potřeboval bych poradit, dcera si chce koupit digitální zrcadlovku (je úplná začátečnice) a kámoš mi nabídl za 4tis. Nikon D3100, fakticky nepoužitý .... brát / nebrat ? Vím, že to není žádná hitparáda, ale na začátek.....krom toho si to mladá platí ze svého ::-DD: ...dík za rady
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Ynhoj »

Přítelkyně si před 5ti lety také chtěla koupit zrcadlovku od Nikonu, shodou okolností také D3100, nakonec jsem ji přesvědčil ať trochu obětuje více a koupí si ne moc rozšířenou a masovou záležitost jako je "Kanón" a "Nikón", ale Pentax. Nakonec si vybrala K5 i s objektivy, který slouží do dneška a odfotil x tisíc cyklů bez závady...
Jestli fakt má ořezaný rozpočet tak ať to veme, stále lepší než kompakt nebo mobil. Nové zrcadlovky na lepší focení...to je tak 25-30 K a stále se učit a objevovat. Pěkný koníček, ale s postupující zkušeností i docela drahý...Objektiv může stát jako nové auto :811:
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Nemmo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 796
Registrován: pon lis 10, 2014 2:32 pm
Jméno a příjmení: Daniel Stehnej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Nemmo »

...to tak nějak tuším, holce je 12 našetřila si nějaký prachy a chce je utratit, mobil jsem jí skrečnul a tohle se mi jeví jako poměrně slušně utracený prachy. Fotit jí baví a když jí to posune dál, tak se holt bude investovat ::-DD:
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2869
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od .dundee. »

Na vyvážení tak trochu jiný pohled dlouholetého uživatele zrcadlovek na film i digi:

- Foťák, který použiješ, je ten co máš u sebe. Jakákoliv zrcadlovka ve skříni je ti k prdu. U sebe máš telefon, skoro vždycky.

- Co chce s fotkama dělat? Vystavovat? A3 kopie a větší? Různé hrátky s delším časem a práce se stativem? Focení v noci nebo za opravdu špatných světelných podmínek? Studiové foto s více blesky? Pak zrcadlovku. Na to ostatní je mobil. Na stěně mi visí kalendář A3, který jsem vždy dělal zrcadlovkou (Canon 5D MkII a L-kové objektivy). Letos jsou v něm 3 fotky z Iphonu a kromě mě to nikdo nepozná.

- Zrcadlovka není jen jeden foťák s objektivem. Za chvíli bude třeba externí blesk, další objektiv, aby to dovedlo to, co slušný telefon.

- Jak bude fotky ze zrcadlovky zpracovávat a prezentovat? Už jen k nahrání .JPEG formátů potřebuješ připojení kabelem do PC, nebo čtečku karet v notebooku. Telefon umí základní potřebné úpravy a publikace fotky je otázkou minuty.

Ještě před pěti lety bych nevěřil, že něco takového napíšu :850:
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4313
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od OZP »

Dundee vidim to uplne presne stejne- kvalitni fotomobil a je to.
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Ynhoj »

Při vším respektu k fotomobilům, které jsou dnes dobré na focení "na první cvaknutí" a nejsou špatné, stále to není plhodnotný foťák a nikdy nebude. Proč to tak není si stačí alespoň vygooglit. Zkráceně - je to kompromis, u některých foťáků i dost dobrý (Lumia a Carl Zeiss optika). Pokud někdo chce fakt více fotit a dále upravovat tak určitě se nespokojí pouze s mobilem. V případě, že holka dojde k tomu, že to asi nebude to pravé nebo jí to samo opustí tak tu zrcadlovku zase lehce prodá pokud nebude ve špatném stavu.
Já osobně fotím s mou Lumií, fotky dělá pěkné, mne to stačí, ale přítelkyně je jinej level a jede v podstatě jen s Pentaxem. Chápu toho, kdo chce fotit trochu jiný level tak ten mobil je málo. Má to i svou jinou stránku věci, cit... Někdo může mít sestavu za půl mega, ale trumfne ho člověk s fotomobilem, ale to je o něčem jiném :850:
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Nemmo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 796
Registrován: pon lis 10, 2014 2:32 pm
Jméno a příjmení: Daniel Stehnej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Nemmo »

....chápu, nicméně dceru baví fotit a obyčejnej kompakt, co máme doma už jí pravděpodobně nestačí, je mi fakticky úplně jedno, čím fotí. Co se zpracování fotek týče, tak řekl bych, že není problém ty fotky natahat do compu a pohrát si (kabel je součástí setu, čtečku karet comp taky má...)...co se dalšího vybavení týče....s tím počítám....nepotřebuju poradit s čím má dcera fotit (zrcadlovka vs.kompakt vs.mobil) ...už se sama rozhodla a jak jsem psal, budu raději, když vyhodí prachy za foťák, než za podprůměrný mobil, který jí za půl roku omrzí a bude chtít jiný....fotit se bude učit určitě dýl .... ::-DD:
Uživatelský avatar
Nemmo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 796
Registrován: pon lis 10, 2014 2:32 pm
Jméno a příjmení: Daniel Stehnej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Nemmo »

Ynhoj píše:Při vším respektu k fotomobilům, které jsou dnes dobré na focení "na první cvaknutí" a nejsou špatné, stále to není plhodnotný foťák a nikdy nebude. Proč to tak není si stačí alespoň vygooglit. Zkráceně - je to kompromis, u některých foťáků i dost dobrý (Lumia a Carl Zeiss optika). Pokud někdo chce fakt více fotit a dále upravovat tak určitě se nespokojí pouze s mobilem. V případě, že holka dojde k tomu, že to asi nebude to pravé nebo jí to samo opustí tak tu zrcadlovku zase lehce prodá pokud nebude ve špatném stavu.
Já osobně fotím s mou Lumií, …
...tak nějak to vidím, dcera úžasně maluje, tak třeba bude mít cit i pro focení....
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Ynhoj »

Jinak je potřeba trochu počítat s tím, že fotky ze zrcadlovky bude potřeba upravit i v PC, to je někdy delší doba než samotné focení a tam se bude lámat chleba... Dceru připrav na to, že pokud někde své fotky dá třeba do nějaké fotoskupiny na FB tak je potřeba počítat s konstruktivní kritikou. Jako zajímavou inspiraci kam až lze dojít s focením je třeba Vít Mádr z Brna : http://fotoskola.madr.cz/

Když bude hodná a snaživá tak jí klidně ten kurs někdy v budoucnu za odměnu cvakni. Rozšíří se jí obzory, pozná nové lidi, které ji nezaujatě pokritizují, ale i poradí... Hodně zdaru
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od CoZmo »

z nějaký praxe se ze mě stal "odpůrce" zrcadlovek.

Stejný jako koupit LandCruisera na vožení dětí do školky a na nákupy v hypráči...se manželka chtěla naučit řídit, tak aby se nezabila...

Prostě zrcadlovka má smysl jen tam, kde se tomu někdo bude zatraceně věnovat nebo se tím živit...jinak to probíhá podle scenáře:

mám tělo se zákl. objektivem, co je k ničemu. Taxi za ranec koupim další objektiv, blesk, filtry, objektiv, objektiv...to vše stojí x násobně proti tomu tělu nebo proti dobrému kompaktu...pak to váží 50kg a je toho tolik, že na to potřebuješ auto a tak to skončí ve skříni...

Hláška, že zrcadlovku v případě neúspěchu snadno prodáš je taky dobrá...po roce má tělo zrcadlovky jakou hodnotu? 1/3? 1/4? Po dvou letech nic. Nová zrcadlovka je dneska relativně levná, tak proč 2nd hand? Skla z druhý ruky...no když budou za supr cenu a v super stavu...

Za mě jestli je holčina šikovná a kreativní, koupil bych z druhý ruky Leicu...nastaví si všechno co si vymyslí, sklo je fakt dobrý a dá to do kapsy...může to mít u sebe pořád a může s tím i do aťasu...z druhý ruky to bude stát furt víc jak novej kompakt, ale esli se tomu bude chtít věnovat...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
hajpr
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 419
Registrován: pon úno 22, 2016 12:12 pm
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od hajpr »

brát...víc bych k tomu neřekl :811:
Uživatelský avatar
davidherda
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5783
Registrován: ned led 04, 2015 2:11 pm
Jméno a příjmení: David Herda
Bydliště: podhradí Křivoklátu

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od davidherda »

Lumii 1020, fotky jak fík:-) :811: a nemusí řešit foťák jako další krám na tahání.
Chápu lidi kteří v tom mají narváno kolem 100-300K jako třeba můj nevlastní otec, protože pro něj je to jako pro mě šerm či Subaru. Ale pokud se jedná o chvilkové nadšení a nakonec jí třeba nebude foťák bavit tahat, tak fotomobil je výborné řešení.

Outback 2.5X MY16 -Modrák
BRZ 2.0 MY13-BRZo
Outback 2.0D MY12 - služebáq
Outback 2,0D MY16-Goldback -ex
XV 2,0i MY18-iXVestr -ex
Forester 2,0XTi MY02-Silvestr -ex
Forester 2,0X MY03-Modrestr -ex
Forester 2,0X MY04-Pinkrestr-ex
Forester 2,5XT MY09-Černestr-ex
Uživatelský avatar
Nemmo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 796
Registrován: pon lis 10, 2014 2:32 pm
Jméno a příjmení: Daniel Stehnej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Nemmo »

davidherda píše:Lumii 1020, fotky jak fík:-) a nemusí řešit foťák jako další krám na tahání.
Chápu lidi kteří v tom mají narváno kolem 100-300K jako třeba můj nevlastní otec, protože pro něj je to jako pro mě šerm či Subaru. Ale pokud se jedná o chvilkové nadšení a nakonec jí třeba nebude foťák bavit tahat, tak fotomobil je výborné řešení.
....ty šermuješ či co? :670: ....fakt neřeším, čím bude fotit, nepotřebuju rady takovej a takovej kompakt je lepší, holka prostě chce zrcadlovku, cvakne si jí sama...její rozhodnutí i prachy, pohoda. Spíš mně zajímalo, jestli je to adekvát za ty prachy, popřípadě co a jak přikoupit....jestli se někomu neválí zbytečnej objektiv doma ...a tak ::-DD:
Uživatelský avatar
davidherda
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5783
Registrován: ned led 04, 2015 2:11 pm
Jméno a příjmení: David Herda
Bydliště: podhradí Křivoklátu

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od davidherda »

Jo jo, mlátíme se s kamarády o víkendech do hlav :850:

Outback 2.5X MY16 -Modrák
BRZ 2.0 MY13-BRZo
Outback 2.0D MY12 - služebáq
Outback 2,0D MY16-Goldback -ex
XV 2,0i MY18-iXVestr -ex
Forester 2,0XTi MY02-Silvestr -ex
Forester 2,0X MY03-Modrestr -ex
Forester 2,0X MY04-Pinkrestr-ex
Forester 2,5XT MY09-Černestr-ex
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Ynhoj »

ty 4K jako investice zda v tom bude pokračovat nebo se bude na to prášit je nepříliš velké sousto, nakonec si to bude platit ze svého a bude mít k tomu jiný vztah než když to rozbalí např. pod stromečkem... I s tou obyč. D3100 schopný člověk vykouzlí pěkné snímky...
Zrcadlovku s dvěma objektivy i se stativem jsme tahali po JAR a Lesothu, neměnili bychom a Pentaxu patří :690: :826: . Kluci/holky, co člověk to originál, i v tom co chce a nechce :-).
Přílohy
lesotho.jpg
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Odpovědět

Zpět na „Internet, média, foto, video“