Foto-profíci i amatéři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Mareka »

Se těšíme na nějaké pěkné profiselfie. ;-)
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Uživatelský avatar
Nemmo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: pon lis 10, 2014 2:32 pm
Jméno a příjmení: Daniel Stehnej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Nemmo »

Mareka píše:Se těšíme na nějaké pěkné profiselfie. ;-)
.... ::-DD: ::-DD: ...tak určitě, jenže ty už má na profi úrovni, ostatně jako každý puboš, zmáklý dávno... a stačí jí k tomu mobil :supeer:
...jo a krom toho, já slůvkem selfie označuji spíš masturbaci....přeci jen to focení není můj koníček ::-DDD:
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od catana »

Zaznelo tu uz snad veskera paleta nazoru. Sam jsem na te strane, ze fotky z mobilu jsou strasne a vypadaji pouzitelne tak leda na facebooku/instagramu na mrnavem displeji. Trochu to nekdy vylepsi filtry, ale presto je to zpravidla odpad co se nedozene ani v postprocessingu. Ostatne ono z toho jpg toho ten postprocessing taky moc nevymysli.

Nikon D3100 je entry-level zrcadlovka, kde se holka aspon nauci si osahat manualni rezim, naucit se pracovat s expozicnim trojuhelnikem (clona, zaverka, citlivost). Rozhodne za ty penize je to slusna cena a poridil bych to. Bohuzel jeste nema APS-C senzor, ale s tim by holka mohla nejakou dobu vystacit. Foti to v RAW, tak pak muze dale pilovat postprocessing - Lightroom a Photoshop diky Creative Cloud muze mit za $10 mesicne.

Telo fotaku moc hodnotu nema a rychle degraduje s kazdym dalsim modelem co jde na trh. Naopak kde se cena dlouhodobe drzi jsou objektivy profi rady. Ostatne objektiv je alfou a omegou dobre fotky.

Osobne jsem entry-level zrcadlovku vynechal. Az casem jsem objevil, ze s vyssi radou clovek ziskava funkce jako rizeni skupiny blesku, mikro korekce auto focusu (aneb kazdy objektiv ma urcitou toleranci). Nicmene prvni rok mi trvalo vubec se nejak zkamaradit se zakladnimi funkcemi.

Minus zrcadlovky je, ze je to docela zdroje konzumujici konicek. Zas jestli tomu propadne, nebude uz mit penize na drogy a misto koureni radeji bude setrit na objektiv ::-DDD:

EDIT: Ha, jsem vyjimecne cetl od zacatku a nedocetl se ze uz to koupila! Super, at se ji s focenim dari. Jestli muzu doporucit, tak ji hodne moc posune kniha: Lighting for Digital Photography co napsal Syl Arena. Podle me asi nejlepsi knizka o tom jak funguje svetlo (anzto alfa-omega foceni).
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
Nemmo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: pon lis 10, 2014 2:32 pm
Jméno a příjmení: Daniel Stehnej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od Nemmo »

....jojo, dceruška už je bez peněz, ale spokojená....už se těší na čáry, jak si zafotí.....
Uživatelský avatar
JackeOb
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 752
Registrován: úte črc 14, 2015 11:09 pm
Jméno a příjmení: Jakub H
Bydliště: Polička

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od JackeOb »

Ještě je tu jedna důležitá věc proti mobilu. Nikdy telefon neudělá pěknou hloubku ostrosti. Fyzikálně to prostě nejde. A podle mně je to jedna ze základních věcí kreativní fotografie. Umět pracovat se clonou a vědět, co to s fotkou udělá. Proto taky plně souhlasím, že o těle foťáku to není, je to o objektivech. Až si dceruška poprvé vezme do ruky (v případě Nikonu) pevnou 85mm s clonou 1.8, tak se z toho podělá a začne šetřit znovu. U canonu je to jednodušší, tam je levná pevná 50ka co fotí moc pěkně.
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od OZP »

Njn s tou hloubkou ostrosti je to značně diskutabilní. Celou dobu co jsem fotil s Olympusem 4/3 jsem se pachtil za malou hloubkou ostrosti a nikdy se mi nezdála dost malá, ani u skel s f 1.4. -2.8. A teď po dvou letech focení s FF pořad bojuju s tím že scéna není dost proostrena a na kolik že bych to musel clonit aby byla...

Spousta mobilu už umí udělat malou hloubku ostrosti pomocí SW a jde jim to dobře. Navíc si můžeš vybrat/vyhrát jak moc a kde to bude rozmazané a kde už ne...
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
JackeOb
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 752
Registrován: úte črc 14, 2015 11:09 pm
Jméno a příjmení: Jakub H
Bydliště: Polička

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od JackeOb »

Ano, je to diskutabilní, je tam moc faktorů. Ale fyziku sw nenahradí (rozmaže to kde nemá, pokud je scéna náročnější, ne jen jednoduchý pozadí, tak prostě sw, ani ručně, dost dobře neuděláš. Nebo u toho strávíš hodiny.

Z mé zkušenosti, podle mých měřítek na APS-C už se u skel od cca těch 50mm vejš a světelností +- 2 dá hovořit o něčem navíc proti běžně prodávaným setům s univerzálním zoomem.
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16137
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od quickly »

Já jsem začínal s Canonem 300D, k základnímu objektivu jsem si pořídil lepšího základního Tamrona 2.8 a po nějaké době Tamrona dlouhé sklo 70-200 2.8. To mi chvíli vydrželo, potom jsem provedl upgrade těla na 7D a základní objektiv na stabilizovaného Tamrona. Protože rád fotím, tak jsem vše tahal ve foto batůžku s sebou. Problém bylo při procházkách se psy, kdy se chodí za každého počasí, kdy foťák může navlhnout. Fotomobil mne nikdy nepřesvědčil, proto jsem si na každodenní nošení pořídil kompakt, který může spadnou do bláta a vydrží i mořskou vodu. Foťák mám stále připevněný na ledvince. Jasně, není to zrcadlovka, ale mám ho stále s sebou anemusím se bát venkovních živlů. Zrcadlovku si beru na oslavy/rodiné oslavy a všude tam, kde chci pěkné fotky. Skla na zrcadlovku mne vyšla na 32 tKč a byla to dobrá investice. chce to ale vývoj, aby si člověk přesně řekl, co chce fotit a s čím. Upgrade se dá dělat pomocí skel nebo těla. Upgrade těla je dražší, ale třeba posun 300D=>7D je dost markantní.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od goha »

Nemůžu říci, že by mi na Olympusu dělala hloubka ostrosti problém. Stačilo nasadit Pentacona 2,8/135, Vivitara 1,9/90, Planara 1,4/50 nebo 1,4/85 a měl jsem problém, aby bylo zaostřené alespoň i jedno oko ... z anfasu, takže tady nějaký problém s menším čipem nebude.
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od goha »

quickly: S vlhkostí nemají některé zrcadlovky sebemenší problém :-)
Přílohy
E-1_voda_sprchování.jpg
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od OZP »

A jejeje už jsou tu stáří známí Vivitar, Planar a Pentacon... :)

A jak píše Goha- s některou výbavou vlhkost a prach fakt neresis :)))
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od goha »

Ano, Ondra moc dobře ví, o čem mluví :-)
Edit: A když už jsme u toho prachu :-)
Přílohy
E-1_prach.jpg
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49126
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od VDC »

Mazec. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
žužu
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 379
Registrován: pon zář 07, 2015 12:06 pm
Jméno a příjmení: Petr Kříž
Bydliště: Praha

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od žužu »

To je dost brutus.
A to jako pak to ještě k něčemu je?
Subaru Outback 2,5 MT MY02 s FRT tlumiči
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Foto-profíci i amatéři

Příspěvek od goha »

A proč by nebylo?
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Odpovědět

Zpět na „Internet, média, foto, video“