Náklady Kč na 1 km

romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Náklady Kč na 1 km

Příspěvek od romull »

MMira: pro mě jsou teda tato čísla úplně mimo realitu :850: . Životnost pneumatik cca 5 000 km - to bych ještě polkl u motorky, jinak pro mě nesmysl, brzdových destiček okolo 7 500 km - to bych musel jezdit fakt pořád nadoraz - taky neberu, výměnu oleje a filtrů každých 10 000 km - toto jediné beru a taky dělám, výměnu brzdových kotoučů cca každých 18 000 km - nepředstavitelné. Na kvalitní pneumatiky je třeba počítat s cca 30 000 Kč, destičky vyjdou na 7 000 Kč, olej a filtry vám v servisu spolu se základní kontrolou vymění cca za 8 000 Kč a kotouče přibližně za 11 000 Kč. Vše i s prací. Každých 20 000 km je tak třeba počítat s výdaji okolo 170 tisíc Kč. :670: To by znamenalo při mém průměrném ročním nájezdu vysolit skoro 250 000 Kč každý rok a to ještě bez paliva :655: , které by dělalo dalších 120 000 Kč. To by mě nastopro zruinovalo a žena by se mnou rozvedla :845:

Plné využití možností auta si myslím představit umím, ale krátkodobé, například tak 20 - 30 km na mé stálé trase dlouhé 360 km. Jezdit pořád tak, že budu plné možnost auta využívat celou cestu a ještě v normálním provozu, tak jezdím hodně brzy busem a papíry jsou v čistírně, nemluvě o tom, že by to mohla být taky hodně rychlá cesta tam, od kud už není návratu.

Schválně musím spočítat Otíka, třeba my na to ta výsledná cifra změní pohled, ale takhle dohromady to vypadá hrozně :686:
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
MMira
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 644
Registrován: sob led 01, 2011 7:01 pm

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od MMira »

zapominas na jednu podstatnou polozku, na amortizaci.

jinak opravdu, zivotnost pneu je na jistych autech 5000 km, nekdy vyrazne mene, zalezi na stylu jizdy a co konkretni clovek s autem provadi. ja jsem docela setric, mne ty zadni 265/30 R19 vydrzi cca 7t, desticky zase 10t, znam lidi, co jim vydrzi mene. vymena oleje po 10t? to by ten motor dlouho nevydrzel, meni se po 5t km. atd.

cele je to proste o tom, jak se auto pouziva a cisla to jsou zcela realna, jen pro tebe jsou irelevantni, protoze auto pouzivas jinak. ale to neni nic proti nicemu.

jinak mozna jsme se na zacatku diskuze nepochopili, ja nerikam, ze kdo nejezdi takto ci nema podobne naklady, dela neco spatne. zminils ridicska BMW, tak jsem jen navazal. diskuzi vyse jsme se dostali uplne nekam jinam.

mmch, otika si schvalne spocitej se vsim vsudy, tedy vcetne paliva a amortizace, budes se divit, kolik te celkem stoji provoz auta. ale pst, zene to nerikej ;-).
ex Reza WRX 2,5 combi
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od catana »

romull: Tomáš1002 tu před časem dělal kompletní vyčíslení za svůj předchozí vůz, kde je zohledněno zcela vše od paliva po amortizaci a jeho atmosférický Forester 2.0 si žádal nějakých 11 Kč/ kilometr, pokud si to dobře pamatuji.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Tomáš1002 »

Pánové, vmísím se do vaší debaty: já si píšu do halíře všechny výdaje spojené s autem a u předchozího Forestera MY 09, 2,0 MT, byly komplet náklady na jeho provoz 10,80 na kilometr. Je v tom úplně všechno, od paliva přes servis až po pětikoruny za parkování, amortizace (odečetl jsem to, co jsem dostal při prodeji). Auto bylo z 50% na úvěr.
Najel jsem s ním 57 820 km a stálo mě to 624 487,75 Kč.
EDIT: catana má paměť jako slon :826:
Subaru Forester 2,5XT 2011
MMira
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 644
Registrován: sob led 01, 2011 7:01 pm

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od MMira »

vida, v tomto svetle je nejakych 12 kc/km bez paliva u opravdu sportovne ladeneho auta temer sranda :-)
ex Reza WRX 2,5 combi
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od HonzaCZ »

Pro srovnání - já jsem na 10,3 / km. Je to tím, že toho moc nenajezdím, takže tam velkou roli hraje kupní cena...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
dofi
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 342
Registrován: ned led 15, 2012 8:10 pm
Jméno a příjmení: Filip Černoch
Bydliště: Jihlava

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od dofi »

taky zalezi jak se to najede. ikdyz denne dam celkem 160km do prace a zpet tak s trochou predvidavosti brzdovy desticky amortizuju min nez pri ceste do centra na postu.:-)

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Forester 2007 2.0, Legacy 2006 3.0 spec b MT, Legacy 2014 2.0D, Audi Q7 2018 200kW, Audi A6 2015 3.0 235kW, Ford F-150 2018 5.0 V8
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od romull »

Tak mám pánové s prominutím trochu pocit, že jsme zamíchali jablka s hruškama dohromady :655: a mimo spotřebáku a paliva se ve výsledku objevuje všechno i s ostatním servisem a ztrátou ceny při opětovném prodeji. Začalo mě tak samotného ještě více zajímat jak jsem na tom. Jelikož si vedu celkem poctivou evidenci všech nákladů ( auto mám ve firmě ) tzn. spotřebáku, oprav i tankování ( nejsem ale zas tak poctivý jako Tomáš1002, který tam má i parkovné ), tak se mezi svátky se do toho pustím a už teď jsem napnutý jako kšandy co z toho vyleze. Nákupní cenu znám a prodejní odhadnu podle inzerátů, ale nebude to úplně přesné. Pokud to vezmu takto od podlahy se vším všudy, tak za dobrý výsledem beru částku mezi 15 - 18 Kč/km.

Zmiňujete převážně něco okolo 11 Kč/km, což beru jako super pokud započítám všechno včetně amortizace a oprav, ale v tom testu BMW 130i bylo 12 Kč/km jen za spotřebák a palivo ( což se mi právě zdá dost ) a pokud by to toho člověk započítal i ostatní servis a amortizaci třeba za 3 roky ( amortizace na novém autě je šílená a u konkrétního BMW 130i lehce projedeš po 3 letech přes půl mega ) a pokud moc nenajedeš, tak to bude všechno úplně někde jinde a dostaneš se klidně za 30 Kč/km. Tohle si spočítal už jednou mnou zmiňovaný známý u BMW 330xd, na které nedal dopustit, jezdil s tím jako blázen, super pneu si zezačátku vozil od známého z Rakouska a smetl je po 8 tkm ( byli to ale speciály měkké jak žvýkačka ), tak toho nechal a tomu to sakumprásk všechno vyšlo přes 28 Kč/km ( sice jako podnikatel najel celkem dost, ale propad ceny šílený a servis taky - dvakrát si udělal motor :713: ). Nové auto už mi tak do garáže bohužel nesmí ( 2x mi ta zkušenost stačila ).

Takže s chutí do toho a pan Excel mi to za chvilku spočítá ::-DD: , myslím že to nijak hrozné nebude, protože nejdražší opravou byla výměna ložiska na PP, olej měním okolo 10 tkm, pneu mi vydrží cca 30 tkm, brzdy jsou ještě v pohodě ( koupil jsem to s novými a po velkém servisu ve 120 tkm :811: ) a propad ceny nebude ještě tak strašný ( nákupka byla vcelku OK ).
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od HonzaCZ »

Aha, tak já udělal chybu ve výpočtu. Zapomněl jsem odečíst odhad aktuální prodejní ceny... Takže po korekci jsem na cca 8 Kč / km, což už je zajímavější. A mám v tom teda všechno - sice teda ne parkování, ale různý příslušenství přímo k autu už jo... samozřejmě díly, servis, materiál, benzín atd.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od romull »

MMira píše:zapominas na jednu podstatnou polozku, na amortizaci.

jinak opravdu, zivotnost pneu je na jistych autech 5000 km, nekdy vyrazne mene, zalezi na stylu jizdy a co konkretni clovek s autem provadi. ja jsem docela setric, mne ty zadni 265/30 R19 vydrzi cca 7t, desticky zase 10t, znam lidi, co jim vydrzi mene. vymena oleje po 10t? to by ten motor dlouho nevydrzel, meni se po 5t km. atd.

cele je to proste o tom, jak se auto pouziva a cisla to jsou zcela realna, jen pro tebe jsou irelevantni, protoze auto pouzivas jinak. ale to neni nic proti nicemu.

jinak mozna jsme se na zacatku diskuze nepochopili, ja nerikam, ze kdo nejezdi takto ci nema podobne naklady, dela neco spatne. zminils ridicska BMW, tak jsem jen navazal. diskuzi vyse jsme se dostali uplne nekam jinam.

mmch, otika si schvalne spocitej se vsim vsudy, tedy vcetne paliva a amortizace, budes se divit, kolik te celkem stoji provoz auta. ale pst, zene to nerikej ;-).
Před ženou ani nepípnu :1774: . S tím nepochopením to není nijak žhavý :pr: , já většinou jedu sice celkem svižně, ale nijak to zase nepřeháním ( 55 / 120 / 150 ) ale zase hodně předvídavě, takže brzdy mi vydrží dost dlouho a pneu vcelku taky. Ve městě se nikam moc necpu, takže častá akcelerace a následné brzdění před dalším semaforem odpadá. Když už chvátám, nebo mě někdo kdo na to nemá prudí, tak se svezu o poznání ostřeji , ale s pudem sebezáchovy a není to na dlouho, tak těch 20 - 30 km, což ve výsledné spotřebě na cestě dlouhé 360 km moc neznamená.

Na amortizaci jsem ani nepomyslel, protože s ní to bude úplně někde jinde a zvlášť u takto zaměřeného a nijak levného auta. Taky ostatní servis jsem do toho nebral, jen to co uvedli v testu - spotřebák + benzín.

Pokud to vezmu se vším všudy a najel bych za tři roky 75 tkm, tak jen hrubým odhadem při ztrátě 500 tkm při následném prodeji ( a to by se muselo sakra zadařit ) a 50 tKč na všechen ostatní servis a to nebudu ani brát v uvahu pojistky a případné navýšení ceny při leasingu nebo úvěru, tak už budu přes 21 Kč/km. Pokud bych to ale nechával v zimě v garáži a najel za 3 roky je 45 tkm tak po výpočtu nákladů na 1 km omdlím, jelikož jsem někde u 35 Kč/km.
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od romull »

HonzaCZ: tak to je super výsledek a počítám, že na tom budu podstatně hůř :655: . Nejhůř na tom ale budou chlapi co mají nový auta, u kterých je propad ceny celkem na :1824: a pokud ještě málo najedou, tak doporučuji raději nepočítat :1774: :sibenice: .
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
merlin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: sob lis 19, 2011 10:25 pm
Jméno a příjmení: Alexander Kršek (Jarmila Kršková)
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od merlin »

Tak ma tento výpočet zaujal, že sem "na odstrašenie" prihodím i svoje hodnoty po prvom roku od nákupu auta:
"Hardware" (auto + servis - predajná cena 200kKč):
14.71 Kč/km (kupoval som narýchlo tesne pred zimou, pomerne draho vzhľadom k potrebným opravám)
Komplet (HW + benzín + poistky + dialničné známky + 4 autosedačky + ďalšie autopríslušenstvo):
21,64 Kč/km

Edit: Zabudol som na poistky (povinné a havarijné), v exceli ich mám ich vo zvlášť kolonke :845: .
Naposledy upravil(a) merlin dne čtv pro 20, 2012 1:46 am, celkem upraveno 1 x.
Subaru Legacy 3.0R AT Kombi Comfort-Navi 2007 Obrázek
Subaru Legacy 2.0R AT Kombi Comfort-Navi 2006 Obrázek - predané
Biermann
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 19, 2012 1:22 pm
Bydliště: Brno

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Biermann »

Tak jste mě taky donulili k rychlému výpočtu a u bývalého malého Fordíka Fusion mi to vyšlo sakumprásk na 7,50 Kč/Km se vším všudy. To jsem myslel, ze to bude horší. No a ono to u Forestra i bude horší ::-DDD:
Naposledy upravil(a) Biermann dne čtv pro 20, 2012 10:40 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru Forester 2.0XS Comfort MY12
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od romull »

Tak koukám, že je to prudce chytlavý téma, to je moc dobře a alespoň se dostanou nový uživatelé trochu do obrazu. Možná to překvapí i některé matadory ::-DD:

merlin: to není zase tak strašidelný a pokud se ti nic zásadního nepodělá, nebo nedáš někde babu, tak se to bude už jen zlepšovat, alespoń nějaký čas. Myslím že se tu objeví ještě o dost hezčí čísla, třeba až to tu vyvěsí někdo s STi, co má těsně po kovaným motoru, novým turbu a brzdách :670:
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Slavek_xxx »

Tak ja asi pocitam nejak spatne nebo jsem na tom zatim nejak dobre :845:
Koupe vozu 170 tisic, aktualni prodejni cena s LPG cca 80 tisic = 90 tisic zumpa.
Prestavba na LPG, servis, upravy, pneu = cca 50 tisic.
Benzin prvnich 20 tisic km (to stal blahe pameti v prumeru 25kc/litr) = 50 tisic.
LPG + benzin dalsich 30 tisic km cca 65tisic.
Edit: zapomnel jsem pojisteni cca 10 tisic rocne = 30 tisic.
Sumasumarum necelych 6kc /km se vsim vsudy...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Odpovědět

Zpět na „Řízení, ježdění“