Auto x MHD

Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Auto x MHD

Příspěvek od Tomáš1002 »

Asi i tady bude hodně postižených touhle "nemocí", ale já považuju za jeden z iracionálních řidičských hříchů naprostou závislost na autě. Jak mě to tak teď napadlo?

Měl jsem dvoudenní školení v Praze na Karlově náměstí. Jedna z účastnic, velmi příjemná a inteligentní mladá dáma, pracující na vysoké manažerské pozici, byla od samého začátku dost nervózní a neustále sledovala čas. Po dvou hodinách se omluvila, že musí jít zaplatit parkovné. A tak vyběhla ven, aby se po každých dalších dvou hodinách opakovalo totéž. Parkovala totiž na místě, kde si lze koupit lístek na max. 2 hodiny.
Měl jsem za to, že je mimopražská a druhý den jsem se jí zeptal, odkud přijela. Odpověď zněla "z Chodova". Pro nepražáky: je to čtvrť Prahy, pohodlné spojení MHD do centra zabere max. 30 minut. To mi přijde fakt absurdní: ujet tenhle kousíček autem, netušit, zda a kde zaparkuju, pak co dvě hodiny nervózně vybíhat, platit 80 Kč za parkování (tedy za dva dny cca 640 Kč, samozřejmě platí firma), když existuje velmi jednoduchá varianta. A i kdyby měla fóbii ze "socky", pak ještě existuje taxík.

Jiná moje známá jezdí shodou okolností na tentýž "Karlák" občas na kontrolu do nemocnice (není nijak pohybově omezená). Ačkoli MHD to od nás trvá taky oněch cca 30 minut, vozí jí tam její přítel autem, i když ona sama má řidičák. Důvod je ten, že se bojí, že tam nezaparkuje, takže on jí vysadí před nemocnicí a pak jezdí po okolí tak dlouho, dokud nenajde místo a pak jí zase vyzvedne :713: .

Oba ty příběhy mi připadají fakt absurdní a neskutečně mě vytáčí, když slyším někoho nadávat, jak je ta doprava strašná a že by "se" s tím mělo něco dělat, nejlépe vyasfaltovat a podtunelovat celé město.
Řekl bych, že tenhle řidičský "zlozvyk" má povahu epidemie a její následky jsou fakt katastrofální :686: :686: :713:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Mira »

Proto po Brně jezdím sockou a vůbec mi to nevadí. Naopak. Jen těch revizorů by mělo být míň.

A včera jsem z pohledu stojícího a sledujícího cvrkot na křižovatce u Mendláku s Václavskou zjistil, že to je hrozná džungle a každej si jezdí jak chce, předpis, nepředpis. Potkal jsem kamoša a při 15 minutovém tlachání jsem zaregistroval sbanad 50 přestupků Bejt policajt, stojim tam celej den a nestíhal bych vybírat. Jenom do zákazu vjezdu na Václavskou za čtvrt hoďky vjelo asi 8 aut. Ohrožení chodců, omezení se nasvzájem, jízda po kolejích a viděl jsem i 2 odvážný co se na týdle křižovatce otáčely. A to nemluvím o řidičce, která nás chtěla přejet, přestože jsme byly na chodníku. S slovy a kde mám asi tak zaparkovat zmizela do obchodu s obuví. Po cestě domů mě málem sejmul borec co couval přes celou Křídlovickou až do křižovatky. Divný bylo to, že je celá jednosměrná, kde se couvat nesmí, ale přece nebude objíždět celej blok. Na konci ulice se nedalo přejít, protože na přechodu se přece nejlíp parkuje. To že na chodníku musim navíc kličkovat mezi auty už raději nezmiňuju. Už se vůbec nedivim důchodcům, co volají měšťáky, protože se nemůžou přes auta nikam dostat. Naopak jim ještě pučim telefon, aby neměli vydání, protože co se na silnicícch tady děje je k zblití.
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2495
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Subaru4ever »

Tomáši - právě jsi detailně popsal civilizační mor ...

Taťka - bývalý reprezentační atlet, se po ukončení kariéry pomátl a začal se vyhýbat jakémukoli pohybu po vlastních nohou. Jakoukoli vzdálenost delší než 100 metrů proto jezdí autem. Když párkrát za rok má jet do centra MHDčkem (např. na třídní sraz), musím ho odvézt od nás 800 metrů k Metru, protože by nejspíš cestou pošel :713:

A to nemluvím o tom, že to má z domova do práce 2,5 km, což jde pomocí nohou a busu zdolat za 12 min. od dveří ke dveřím, na kole za snad ještě kratší dobu, a autem za 8-10 min. dle semaforů. Na kole je to fajn cesta po širokém cesto-chodníku skoro po rovině. Když má v ten den jednání (tj. košile/kvádro), ať si klidně jede autem. Ale jinak by min. obden mohl jezdit na kole. Nejen že by mu to prospělo, protože se vůbec nehýbe, ale taky by nemusel furt mořit Otíka na tak krátkých trasách :666:

Naštěstí se autem takhle pohybuje jen po vcelku periferní části Prahy. Ale všichni ostatní, kdo dojíždí autem kamkoli do vnitřní Prahy do práce, jsou padlí na hlavu :713: . Metrem je to rychlejší, bez stresu, přečteš si noviny, levnější, v chládku (ne bus a ne tram.), můžeš si dát po práci pivko, ...

Mě by autem do Prahy ve všední dny nevyhnali ani bičem :1774:
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od JRJ »

Zrovna včera byla v Událostech na ČT1 reportáž o tom jak ubývá cestujících v MHD, nejvíc v pražském metru. Jediná vyjimka je prý Brno, kde mají lehký přírustek.

Taky nechápu menželku, že těch necelých 5 km přes kopec nejede někdy na kole (sockou by musela přesedat a i tak značnou část jít pěšky). Že prý až bude hezky tak jo. No to jsem zvědavej. Já ten svůj kilometr a půl chodíém pěšky, ale kolega, z práce si ty dvě zastávky autobusem popojede. Nechápu. Po Praze jezdím zásadně MHD.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Mira »

jj, Taky jsem čet v novinách že nám v Brně jazdí šalinó čím dál tím víc lidí. Hlavně po zdražení benálu. A prej to v autobusech i voní, protože se lidi naučili používat kosmetiku. S tím souhlasím. Navíc po ránu v Brně je nejvíce narvaná cyklostezka. Kamoš už jezdí na kole po silnici, je prej volnější, protože spousty lidí jezdí do rachoty na bruslích. Navíc to mají některý obce u Brna hezky vymakaný, takže třeba z Bílovic to máte 2 pásma, tudíž Vám stačí jízdenka za dvacku až do města, nebo klidně až do bástru, ale tam potřebujete delší platnost, za 20 minut to nedáte. Taky jezdím občas na chatu do Kuřima městskou. Je to pěknej vejlet, na co se otravovat na ucpaným přivaděči v autě. Navíc si můžu dát pivo a ne otravnou kombajnérku.
Navís se potřebuju hejbat, takže do 3 zastávek chodím raději pěšky.
Navíc bydlím na Oltecu, takže jakmile někam pojedu, po návratu z5 stejně nemám kde zaparkovat. Takže najedete další kiláky objížděním a hledání parkplacu, aby jste šli stejně dom půlkiláku pěšky. Tůdle. Zlatá MHD.
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od catana »

Tomas1002: Na to tema byla v Anglii skvela reklama ve smyslu "Take jste uvazli v dopravni spicce pri sve ceste autem na pravidelnou hodinu spinningu?"
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

catana píše:Tomas1002: Na to tema byla v Anglii skvela reklama ve smyslu "Take jste uvazli v dopravni spicce pri sve ceste autem na pravidelnou hodinu spinningu?"
Jo, tohle mě taky vždycky dostávalo, když do posilovny autem dorazí chlápek/zenština, kteří bydlí 1 km daleko a usednou na rotoped :713:

Jinak mě těší pozitivní odezva, občas mám pocit, že když neusedám ráno co ráno za volant a nesunu se ucpat centrum Prahy, tak jsem exot :845: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

JRJ píše:Zrovna včera byla v Událostech na ČT1 reportáž o tom jak ubývá cestujících v MHD, nejvíc v pražském metru.
Jojo, akorát že naše "jasné a spolehlivé" Události se jaksi neobtěžovaly jít trochu do hloubky, což vedení ČT velmi slibovalo a zůstaly jen u velice povrchních interpretací. Vůbec třeba neuvedly, jakou metodikou se cestující sčítají a co se tedy vlastně porovnává, přitom to je klíčové.
Při rozhovoru zmínil nový GŘ Dopravního podniku, že od loňska jezdí děti do 15 let a důchodci zdarma. Nekupují si tedy jízdenky a podle mého právě tohle může být za tím "poklesem". Redaktorka tuhle informaci úplně přešla, přitom může být klíčová. Subjektivně pocit ubývání cestujících vůbec nemám, spíš naopak.
Ovšem takovéhle reportáže mohou být velmi dobrým "argumentem" pro chystanou redukci spojů :baseball: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

Subaru4ever píše:Tomáši - právě jsi detailně popsal civilizační mor ...

Taťka - bývalý reprezentační atlet, se po ukončení kariéry pomátl a začal se vyhýbat jakémukoli pohybu po vlastních nohou. Jakoukoli vzdálenost delší než 100 metrů proto jezdí autem.
To jsme na tom stejně, akorát že můj otec nebyl aktivním sportovcem nikdy. Dneska ale (je mu 70) nemá pohyb absolutně žádnej a to už mnoho let. Přestože žádné zásadní zdravotní problémy nemá, tak je jeho kondice nulová a když už se někam vydá, tak musí neustále odpočívat a většinou si s něčím "hne", což pak jeho hekání ještě znásobí.
Místo toho, aby aspoň občas někam zašel, tak furt žere nějaký nesmyslný tablety a stěžuje si, jak je nemocnej. A 300 metrů pro rohlíky jede autem :713: .
Zase ale pro mě je to dobrý odstrašující příklad, jak jednou nedopadnout a i když jsem v principu líný, aspoň se snažím co nejvíc hýbat :850: offtopic
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od MaSlo »

Mira píše:Navíc si můžu dát pivo a ne otravnou kombajnérku.
Omlouvám se za offtopic, ale ta kombajnérka mi na ksichtu vykouzlila pořádný úsměv :) To jméno... a ta barva! Měl jsem ji sice jen jednou (když už sodovka z ČH, tak Koala nebo Grena), ale tu barvu nezapomenu :)

Jinak děkuju Tomášovi za jeho příspěvek, ukázal mi, že i na automobilovém fóru jsou "normální" lidi (tím se nechci nikoho dotknout, berte mě když tak s rezervou). Sám po (našem malo)městě jezdím nejraději na kole, ale když jsem studoval v Brně, moc rád jsem i vynechával MHD a chodil pěšky. Člověk tak poznal nesrovnatelně víc než z dopravního prostředku.
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Mira »

Jo, jo. Hlavně těch hospod.
A já už mám najitých spoustu zkratek, kudy se autem člověk vůbec nedostane. A pěšky jsem tam dřív než autem.
Ať žijí chodci.
Takže v městě to funguje naopak než na vesnici. Třeba kamoš je fakt měšťák a nešel by na lont ani za nic. Správně podotýká, že tam je to všude daleko a kvůli každý maličkosti by musel jezdit autem. Takhle sedne na šalinu a za půl hoďky projedete celý město. A furt to jezdí. Ujede jedna, za cigáro pojede další. Na vesnici zapomenete rohlík a musíte jet 10 kiláků do nějakýho obchodu. Šílený.
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

Na druhou stranu, i na tý vsi jezdí lidi autem i 500 metrů na návštěvu k rodičům a do kostela. Krok pěšky udělá už fakt málokdo.

Co kdybychom založili obecně prospěšnou společnost "Subarufanclub podporuje užívání MHD"? Třeba bychom si pak za náš odpovědný přístup vysloužili výjimku a zase by se mohly prodávat nějaký pořádný motory ::-DDD: ::-DDD: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od MaSlo »

Jo. A jako sponzory domluvíme DPP, DPMB a DPMO a ČSAD Horní Dolní ::-DD:
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
merlin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 690
Registrován: sob lis 19, 2011 10:25 pm
Jméno a příjmení: Alexander Kršek (Jarmila Kršková)
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od merlin »

No že do tejto idylky trochu vstúpim s malinko iným pohľadom. Žijem v Prahe 12 rokov, z toho za prvých 11 rokov som si bohate vyskúšal ako MHD, tak i bicykel. Posledný rok už jazdím výlučne autom a mám k tomu i "pár" dôvodov:

1) Nemačkám sa.
Ja teda malinko nechápem, kde beriete tu skúsenosť, že si v MHD v pohode prečítate knižku - možno niekedy mimo špičku (ak niečo také v Prahe vôbec je). Ale v časoch, kedy vačšina ľudí chodí do práce a z práce (vrátane mňa) som si zpravidla neuhájil ani miesto, aby som sa stojác mohol chytiť oboma rukami - a nie ešte na sedenie a rozbalenie knižky/Kindla.

2) Nie som konfrontovaný so živlami, ktoré mi sú krajne nepríjemné. :725:
Človek môže ovplyvniť, kam sa postaví alebo sadne (i keď občas nie je úplne na výber). Ale sotva ovplyvní, kto sa postaví/prisadne k nemu či kúsok vedľa. A nemyslím tým iba obligátnych týždne nemytých bezdomovcov (podľa cestovného poriadku by častokrát ani nemali byť do MHD vpustený, ale to nikto nerieši), ale častokrát i "prevoňané" dámy v najlepších rokoch, "unavení" robotníci zo stavby :1824: alebo nahluchlá mládež s otvorenými (!) slúchatkami. :815:

3) Mám dosť miesta na batožinu. Z podstaty mojej práce je neoddeliteľnou súčasťou môjho oblečenia i nie úplne malý ruksak (a občas i nie iba ten). A je to veľký rozdiel, hodiť ho do kufra alebo ho ťahať v rukách či s ním strkať do spolucestujúcich, keď ho nechám na chrbte.

4) Moje auto má klimatizáciu. Autobusy a veľká časť tramvají nie. Metro je pod zemou, ale náhly prechod v lete o 15 stupňov Celzia je teda tiež ako kopanec do žalúdka.

5) Zamknutého v aute ma žiadny pražský chmaták neodľahčí o peňaženku a/alebo doklady. Je to fakt veľká úľava, že nemusím neustále strážiť, kto a prečo sa mi otiera o ruksak v miestach, kde naň práve nevidím. :fuckoff:

6) Keď narazím na debila (a teda že ich po Prahe nejazdí málo), tak i v tom najhoršom prípade mám okolo seba tonu železa a niekoľko airbagov. A k tomu celkom dobrú šancu, že budem za volantom v lepšej kondícii, než ľubovoľný vodič MHD s plným autobusom a teda kritickej situácii dokážem aktívne predísť. Cestujúci v autobuse nemá nič, iba svoju vieru. A cyklista je na tom snáď ešte horšie. :sick:

7) Bicykel mám rád, ale nie do Prahy. Cyklistických ciest je málo a vedú spravidla úplne špatným smerom a tie slávne "cyklistické" pruhy na cestách sú o zdravie. :sick: A tým nemyslím len to, že vodič, ktorý nerešpektuje dvojitú čiaru či zákaz vjazdu bude sotva rešpektovať namalované postavičky "na jeho ceste", ale i to, ako veľmi je vlastne zdravé dýchať splodiny aut z bezprostrednej blízkosti (a že špeciálne nafťákov z minulého tisícročia je vonku stále dosť). V aute mám aspoň filtre.

Asi by som mohol nadhodiť ešte ďalšie menej závažné argumenty, ale už to skrátim: Posledný: Je úplne iný postoj k práci :718: , keď prídem ráno do práce pomačkaný, udýchaný či vystresovaný z nedobrovoľnej spoločnosti, alebo prídem s tým, že som sa opäť aspoň chvíľu viezol v aute, ktoré ma baví :drive: (a to i v pražských kolonách, keď práve neodhadnem situáciu a vyberiem si špatnú trasu).

Pravda, je to drahšie. Lístok na MHD je 32Kč (+1Kč SMS), spálený benzín na cestu do práce mi vychádza asi na 40-45Kč :4690: . Na obed si môžem dať iba jedno pivo, ak vôbec. A občas zabijem pár desiatok minút v kolone :839: .

Ale viete čo? Stále mi to stojí za to. :supeer:
Subaru Legacy 3.0R AT Kombi Comfort-Navi 2007 Obrázek
Subaru Legacy 2.0R AT Kombi Comfort-Navi 2006 Obrázek - predané
Ivooos
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 736
Registrován: úte led 25, 2011 9:17 am
Jméno a příjmení: Ivoš
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Ivooos »

merlin píše:...Ale viete čo? Stále mi to stojí za to. :supeer:
Moc hezky nasane, lepe bych to nesvedl a tak nejak se stim stotoznuji. :supeer:
Subaru Outback 2.5i CVT MY22 Obrázek
Subaru Outback 2.5i CVT MY17 (prodáno) 85t km Obrázek
Subaru Legacy 2,5i CVT MY12 (prodáno) 90t km (8.5)
Subaru Outback 2.0D MY11 (prodáno) 90t km (7,4)
Odpovědět

Zpět na „Řízení, ježdění“