Řidičské chyby a zlozvyky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2494
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Subaru4ever »

Asi se musím pokárat za ještě několik věcí:
- přestože mám za svoji řidičskou kariéru najeto tak 33000 km, a jsem si plně vědom toho, že jsem furt ještě řidičskej zelenáč, sám začínám pozorovat, že začínám občas chytat nějaké "mazácké zlozvyky" a "mazácký pocit nezničitelnosti" :666: :666: :666:
- ve všech ostrých dvoupruhých zatáčkách se snažím předjíždět vnějším pruhem, protože Subaru je zatáčkový bůh :subaru: ... :666:
- hrozně mě mrzí, že nemám řidičské zkušenosti s nějakou starou herkou - celý život řídím samá nová moderní auta, a nepočítám-li pár kraťoučkých jízd, to "nejhorší" bylo VW Polo z r. 2002 ... ono celá má řidičská kariéra je dost poznamenaná tím, že cca 26000 km z těch celkových 33000 km jsem najezdil v Outbackovi 2005 a 2010 - takže bych se pravděpodobně v jiném autě než Subaru zabil ::-DDD: ... :666: :666: :839:

Ale snažím se trvale intenzivně vylepšovat :850: . Trvale makám na vedení pohledu, odhadu vzdálenosti a rychlosti, najíždění zatáček "z vnějšku na co nejpozdější apex", na ideálním přehmatávání po volantu, na sledování šněrujících opilců v noci a hlavně se snažím řídit se tím nejvzdálenějším autem přede mnou, které vidím :850: - a vždy když udělám nějakou chybu nebo něco, co nebylo 100% pod mojí kontrolou a kde by při určité nevhodné náhodě mohlo dojít k problému, si nahlas pořádně vynadám :baseball:
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od VDC »

Subaru4ever píše:
a) chybné držení volantu (tj. jakékoli jiné než permanentní úchop 2 rukama v poloze 3/4 na tři)
To by se ti se mnou nelíbilo, já držim volant většinou levou rukou za pět třičtvrtě a pravou ruku nechávám odpočívat v klíně. Když ovšem jedu 2x do roka po dálnici, tak ho držím za pět třičtvrtě na čtyři... ::-DDD:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Mráča
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1364
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Jiri Mraček
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Mráča »

pravou ruku nechávám odpočívat v klíně.
No teda predsedo ::-DDD: ::-DDD:
WRX 08
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od catana »

Subaru4ever píše:Já se (mám ten pocit) obecně chovám tak, jako by žádné značky a zákony nebyly - protože na silnici jsme každej sám za sebe a každej průser co způsobíme, schytáme v první řadě my ... lidštěji řečeno jezdím podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, které považuji za nadřazené nějakým značkám a zákonům, často vzniklým někde od stolu nebo z buzeračních důvodů.
Tohle to je podle mého dost složité vyhodnotit. Úseků, které vypadají nesmyslně omezeně např. zákazem předjíždění případně omezenou rychlostí je dost a nezřídka člověk znalý detailně daného místa pochopí, že mají svůj smysl. Samozřejmě to neplatí obecně. Ale třeba na benešovské je místo, kde je na pohled nesmyslná plná čára a zákaz předjíždění. Ovšem pohledem do historie člověk zjistí, že tam bylo x smrťáků, protože v daném místě je to sice přehledné, ale nikdo nepočítal s výjezdem aut z benzinky. Na druhou stranu 50 km/h na 3proudé magistrále ve směru ven z Prahy na Brno osazených radarem :6066:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2494
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Subaru4ever »

Catana - samozřejmě je to vždy o konkrétní situaci :850: . Např. ta Benešovská je docela zajímavá komunikace. Když to tam člověk zná nebo alespoň trochu přemýšlí, není problém uhnout rychlejšímu do "odstavného pruhu" a nechat ho předjet i v místě, kde je plná. A nebo si prostě počkat na rozdvojení pruhu :845:

Já např. nemám problém s výrazným zvolněním tempa na silnicích, vedoucích přímo podél RD, pokud je večer a je mi jasné, jakej randál to těm lidem musí dělat doma. To samé o hodně 30kách - 30 km/h je tam prostě proto, že by tam žijicí lidé chcípli hlukem, kdyby jim tam jezdili všichni rychle :666: ... veškeré chování na silnici by mělo být o toleranci a umění se vcítit do pozice ostatních :4690:

Ohledně magistrály nemá cenu už asi nic psát. Už dávno byl vypracován projekt a byly sehnané peníze na vytvoření protihlukových zdí podél magistrály, všude tam kde bezprostředně stojí obytné domy. Jenže nějací kokoti zelení ekologičtí (= spodina lidstva :baseball: ) to odmítli, a místo toho buzerují řidiče a lidi tam mají hlučno i přes tu 50ku :713:
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
imagiag
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 384
Registrován: úte srp 23, 2011 2:30 pm
Jméno a příjmení: Petr Vlk
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od imagiag »

myslim ze to tu jeste nepadlo, ale fakt me irituje ted hodne modni pouzivani mlhovek misto blinkru - predpokladam ze to prisvecovani do zatacky dela auto samo a dost lidi si mysli ze to jako indikace zmeny smeru staci, ale ja osobne koukam po oranzovy barve a ne jestli nejakymu expertovi sviti jedna mlhovka nebo ne :/

za sebe pridam zlozvyk - a sice ze davam na konci vesnice kterou projizdim zasadne 50kou presne na ceduli plyn na podlahu, coz v kombinaci s oktafkouftedei ktera me na ty ceduli minimalne 70kou dojela a ted me jakoveme vytvari obcas nebezpecny situace (bud bezprostredne, nebo me pak proste musi dat v dalsi vesnici tou 70kou, nejlip pres plnou caru).
Uživatelský avatar
cross
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 134
Registrován: čtv úno 25, 2010 9:32 pm
Bydliště: CH|VD
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od cross »

Taky přičiním několik poznámek (EDIT - rozuměj slohové cvičení). V první řadě řada rozšířených zlozvyků není nějak specifická pro ČR. Poslední 4 roky jezdím převážně po Švýcarsku a řekl bych, že tu dominují 2 nešvary:
- nedodržování vzdálenosti (a to vzhledem k hustotě provozu na dálnicích i při vyšších rychlostech);
- nesprávná nebo žádná signalizace změny směru jízdy.

S tou vzdáleností - jezdí se hodně natěsno, fakt je, že provoz je podstatně plynulejší, než v ČR, je to tím, že obecně se rychlost dodržuje. Takže když na dálnici v levém pruhu jednou všichni 120 podle GPS a v pravém jednou všichni, kdo si jenom myslí, že tam mají 120, dá se to zvládnout i s třímetrovými odstupy za tmy a hustého deště. ;-] Ale nadšen z toho nejsem.

Musel jsem si ověřit v místních pravidlech, že nejde o žádnou bizarní výjimku a jako v každé civilizované zemi, při nájezdu na kruhový objezd se nebliká, naopak se signalizuje výjezd z něj. Vzhledem k tomu, že drtivá většina křižovatek je řešená kruháčem, je poněkud znepokojující, že běžný Švýcar buď nebliká vůbec, nebo bliká na kruháči vlevo (WTF?). Možná nějaký francouzský import, ale tam to snad mají stejně. O signalizaci při předjíždění ani nemluvím.

Věc, která mě vysloveně dráždí, je totální nepochopení jinak geniální dálniční úpravy, kdy při stříhání živého plotu se zavře levý pruh, a značením se provoz při omezení pouze na 100 km/h odvede z levého do pravého a z pravého do odstavného pruhu, při zachování plynulosti. To je ale často jen teorie. Dobrá polovina místních to nechápe, což zase nemůžu pochopit já.

No a abych jen nekritizoval:
- Správné držení volantu používám pouze v náročnějších situacích, např. kde to neznám, za špatného počasí a s posádkou. Jinak jezdím s loktem na rámu okna, nebo se držím rámu okna střešního stylem "v tramvaji".
- Jak tu někdo kritizoval dojíždění aut, to jsme se možná někdy potkali. ;-] Nerad vypínám tempomat a už vůbec nerad brzdím (jezdím dost plynule - plynule také od slova plyn ;-]), ne náhodou mi vydržely brzdy na minulém Foresteru 140 tisíc a ještě by něco snesly. Na druhou stranu jezdím předvídavě a řídím se pravidlem, že kdo mě přinutí neplánovaně brzdit, je idiot, včetně toho, že při nějakém přehlédnutí nebo špatném odhadu jsem za idiota sám. Ale při dojetí třeba kamiónu na pár metrů mi přijde, že on jen tak najednou nezpomalí, a v každém případě já to dobrzdím spíš než on.
- Jakkoli nesnáším bezdůvodnou jízdu v levém pruhu, sám nespěchám zpátky, pokud je přede mnou provoz. Výjimečně to někdo neunese, což vede k legračním situacím: ranní špička, oba pruhy na dálnici jednou 90-100, rozestupy 5 metrů. Po 5 kilometrech někoho omrzí moje koncová světla a zabliká. Neuhnu, není kam. Po dalších pár kilometrech to dotyčný nevydrží, natlačí se do pravého pruhu, kilometr mě podjíždí, aby se zařadil přede mě. Dalších 25 kilometrů koukám já na jeho koncová světla. Na první křižovatce ve městě stojíme vedle sebe a dotyčný se snaží předstírat, že tam není.
- No a nějaké zlozvyky jsem si vypěstoval několika lety řízení po Moskvě, ale to v civilizaci člověk moc nepoužije (motto: čára není zeď). V praxi se to projevuje najížděním víc do křižovatky, protože semafory v Moskvě (ostatně i ve Švýcarsku) jsou většinou i za křižovatkou.

Poslední věc, co mě napadá právě stran křižovatek - v ČR rozšířená a na pěst - vjíždění do křižovatky, aniž by ji bylo možné opustit. Tohle, zdá se, ve Švajcu přece jen chápe o něco víc lidí než na rodné hroudě.
Mitsu Outlander 2.0 Diamond, jako host :-]
ex Subaru Forester 2.0D XS Limited MY10
ex Subaru Forester 2.0 Comfort MY07
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od u-geen »

jsem relativne flegmous, takze me moc zlozvyku nevadi... ale par precijen:
- telefonovani za jizdy doprovazene pomalou jizdou a snerovanim v pruhu
- lepeni se na zadek
- vyblikavani na dalnici kdyz nekoho predjizdim (ano, vetsinou radsi rychleji jedouci auto pustim, ale kdyz uz clovek predjizdi kolonu tak se to neda)
- neblikani pri vyjizdeni z kruhace, nepouzivani celyho pripojovaciho pruhu pri male vstupni rychlosti
- predjizdeni v obci

A moje zlozvyky... a ze jich je dost...
- spatny drzeni volantu (ale od bouracky jednoho auta predemnou, kde by mozna drzeni obema rukama pomohlo, se to lepsi)
- nesledovani znacek (podobne jak tu nekdo psal jezdim dokolecka par tras a rychlost v obci koriguju spis podle poctu baraku okolo)
- telefonovani za jizdy
- obcas omylem blikam uz pri vjizdeni na kruhac, kdyz vyjizdim prvnim dalsim vyjezdem
- nedodrzovani rychlosti ... jezdim tak 60-65 a 95-110
... a asi by se toho naslo vic
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

cross píše: a jako v každé civilizované zemi, při nájezdu na kruhový objezd se nebliká, naopak se signalizuje výjezd z něj.
Si dovolím nesouhlasit, v baště kruhových objezdů, Velké Británii, se bliká jak před vjezdem na kruhák, tak při jeho opouštění. Nebudu popisovat detaily toho proč a jak, ale způsob jízdy po "roundaboutech" je v GB naprosto geniální, všichni vědí naprosto přesně, co mají dělat, chovají se zcela předvídatelně a tak se mohou míjet snad v deseti centimetrových rozestupech. A to jsou tam některé křižovatky poměrně komplikovanou soustavou mnoha kruhových objezdů s mnoha výjezdy a pruhy, případně i s řízením semafory. Kdyby se u nás jezdilo na kruháčích jako tam, tak je pravidelná víkendová kratochvíle třeba v Táboře či Plané nad Lužnicí tak třetinová.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

Jinak jsem se dneska soustředil na to, jak vlastně držím volant a uvědomil si, že pořád v dřívě doporučované poloze "za deset dvě". Dnes doporučovaná "třičtvrtě na tři" mi nevyhovuje, protože v té první mohou ruce na volantu pohodlně spočinout celou dlaní, zatímco druhá je dle mého fyzicky náročnější.
Ale upřímně řečeno, myslím, že z hlediska schopnosti ovládat auto v krizových situacích jsou obě polohy prakticky stejné :drive: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Slavek_xxx »

Tomáš1002> ano, taky jsem se v GB divil, jak jim to na kruhacich funguje. Ale to je proste nouze naucila a je to perfektni. Blikat pri prijezdu na kruhak ve smeru, kterym pojedu ven je u malych kruhaku bezvadna napoveda pro ostatni. :supeer:
Jinak ja krom lepeni na prdel nesnasim rychlou jizdu v obci (mezi barakama, mezi loukama je mi to jedno) a pak ridice "supermany". Coz neznaci jejich schopnosti nybrz polohu za volantem (prava ruka volne polozena nahore na venci a sezeni bokem ve smeru). :1774:
Muj zlozvyk je, ze premyslim za ostatni a moc si vsimam okolnich ridicu. Coz me obcas odvede pozornost od toho, co je predemnou. :655: Mam to z motorky, tam je premejsleni nezbytnost. A taky ze nedodrzuju rychlost, jezdim jak situace dovoli, vetsinou do dvou bodu. Zasadne dodrzuju odstup ze vsech stran, chci mit dost casu na reseni svoji nebo cizi chyby...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od u-geen »

Tomas1002: podle me je u te polohy rukou na volantu dost rozdil jak moc muzes zatocit bez prehmatavani (krizovy vyhejbani)
A co se Anglie tyce, tam se mi jezdilo vyborne... kruhace jsem ale tak nejak strilel od oka :)
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2494
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Subaru4ever »

Dovolím si v tomhle vlákně odkázat na první 4 články z 12tidílné série "Jak být lepším řidičem", kterou ve své době vydávali na AutoWebu. Z mého pohledu jsou výborné a fakt každej by si to měl přečíst (samozřejmě klidně i další díly) :4690: - psal to člověk, pro kterého jsou auta celý život a kterému na motorové dopravě hodně záleží :supeer:

1. sezení za volantem - http://www.autoweb.cz/jak-byt-lepsim-ri ... je-zaklad/
2. držení volantu - http://www.autoweb.cz/jak-byt-lepsim-ri ... i-volantu/
3. plynulost = rychlost - http://www.autoweb.cz/jak-byt-lepsim-ri ... -rychlost/
4. vedení pohledu - http://www.autoweb.cz/jak-byt-lepsim-ri ... i-pohledu/
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10643
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Mira »

No tak vzhledem k tomu, co tady všechno čtu o tom co děláte a neděláte za volantem, tak začnu asi chodit pěšky.
Takže za mne jen krátce :
Nikdy, bez vyjímek fakt nikdy nečtu a ani nebudu číst či posílat SMS za jízdy. Pokud to děláte jste bezohlední a potencionální vrazi a nechci s nikým takovým mít nic společnýho. Jednou mi to udělal kamarád, tak jsem ho požádal o zastavení, protože s takovým řidičem nikam nepojedu. Navíc jsem mu teda fakt fest vynadal a schytal pár pěstí do ramene. Od tý doby to neudělal se mnou a po zaslání jednoho názornýho videa to nedělá už vůbec. Já pro jistotu ani netelefonuju přesto že mám HF.

V obci striktně dodržuju předpisy, jsou to moje body a moje peníze. Hlavně mám ohledy na chodce a pobíhající rasy všeho druhu. Nechci zažít pocit někoho srazit, protože jsem nedával bacha a jel rychle. Valné většině řidičů je to fuk. Bohužel se mi už stalo, že sem přejel kočku přesto že sem jel 40. Vyběhla zpoza keře a viděl jsem ji tak na 1 sekundu a přesto že sem zastavil, tak pozdě. Obě kola udělala hop, hop. Ještě jsem zkontroloval jestli je po ní a netrápí se, přesto že jsem riskoval že z nějakýho domu na mě někdo vyběhne s flintou a slovy zub za zub. Trápí mě to dodnes, asi jsem útlocitnej.

Nechápu řidiče i spolujezdce, co v autě nepoužívají bezp. pásy. Já mám strach se bez nich i rozjet a používám je i při couvání. Taky mi už 2x možná zachránili život, když jsem jel jako spolezdec a jednou jsme trefili sloup a po druhý strom. V obou případech pravou stranou, takže je fakt, že to je sedadlo smrti.

Přesto že jsem ohnivý znamení, tak už jsem v klidu a jezdím na pohodu. Proto mi všichni říkají, že jezdím dobře a nebojí s se mnou. Za mlada jsem se rozčiloval furt a všude, teď už jen kroutím hlavou. Proto mě furt bolí za krkem.

Na auto si pořídím samolepku začátečník, kvůli lepičům. Takhle si raději daj odstup, protože netuší co jim jako zelenáč provedu.

Nikdy jsem nezpůsobil dopravní nehodu a ani to nehodlám udělat, proto řídím zásadně oběma rukama a dávám pozor hlavně na ostatní a předvídám.
Akorát letos na silvestra sem si odřel na pravý straně přední nárazník a rozbil obrysovku. Sem prostě starej kretén a můžu si za to jen a jen sám. Prostě sem už starej a blbej a chtěl si vychutnat první sníh. Připomínám, že sem všude viděl a nikoho jsem neohrozil ani neomezil. Pouze jsem způsobil malej šok jedný starší chodkyni, ale když viděla, že se vlastně nic nestalo, tak šla v klídku s tím nákupem domů.

V autě mi ostatní nadávají, že se s nima nebavím, ale to mě právě nejvíc rozptyluje. Proto se mnou nejezdí rády ani hezký stopařky (jiný neberu). Jedna mi dokonce řekla, že se mne měla strach. Za prvé vypadám blbě a za druhé jsem nepromluvil ani slovo a tvářil se jak vrah. Po zastavení na kafčo ale zjistila že jsem úplně normální a dokonce milej (heč).

Mimo obec mi dělá problém dodržovat max. povolenou rychlost a v obci občas hulim a nedržim volant oběma rukama za což se omlouvám.

Na závěr :
:ironie: Jezdím jako Niki Lauda a ostatní idiči jsou trotlové.

Kruci, ale to nebylo krátký, tak soráč.
Naposledy upravil(a) Mira dne stř kvě 09, 2012 1:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Levap
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2231
Registrován: ned říj 04, 2009 10:00 pm
Bydliště: Roztoky

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Levap »

:783: Ještě nějakej další Mirek Dušín ?
Obrázek
Impreza 2.0 MY18
Odpovědět

Zpět na „Řízení, ježdění“