Řidičské chyby a zlozvyky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

Přátelé, v poslední době docela často jezdím jako spolujezdec a hluboce u toho trpím. Řidiči a řidičky, s nimiž sedím v autě, dělají z mého pohledu někdy zásadní a nebezpečné, někdy jen drobné, zato otravné chyby.
Je mi jasné, že drtivá většina lidí si o sobě myslí, že umí řídit skvěle a že trubky jsou ti ostatní, já si to myslím taky :845: . Své chyby člověk většinou nevidí. Proto mě napadlo založit tohle téma, kde bychom uveřejňovali postřehy o tom, co nám vadí na ostatních a dali si tak možnost zamyslet se sami nad sebou, zda třeba nevědomě neděláme něco, co mohou ostatní vnímat jako nebezpečné nebo třeba jen nepříjemné.

Byl bych rád, kdyby tohle téma bylo co nejmíň diskusní, tedy aby se tady nerozváděly debaty typu "si myslim, že vim nejlíp, jak mám jet rychle" - "si teda pekněj blb, protože předpisy se dodržovat musí" atd. Asi to je planá naděje, ale třeba jo ::-DD: .

Prvních pár věcí, kterých si jako spolujezdec všímám a vadí mi:

- obecně nesoustředěnost a z ní plynoucí pozdní reakce. Vidím například, že se před námi začíná zpomalovat provoz, ale řidič, protože mluví, kouká někam jinam, stále nezpomaluje. Na poslední chvíli pak zadupne brzdu, čímž zbytečně vytváří potenciálně nebezpečnou situaci, jíž mohl velice lehce předejít.
- nedodržování odstupu od auta před sebou, lepičství, které v kombinaci s bodem 1 vytváří extrémně nebezpečné situace
- "pumpování" plynem a tedy škubaná jízda
- malá plynulost obecně - rychlá jízda po rovině, pak prudké brzdění před zatáčkou na rychlost až zbytečně nízkou
- nepochopení obsluhy klimatizace. Přestože ve většině aut (kromě Subaru :655: ) funguje "auto" režim dobře, mnozí řidiči s ní neustále laborují, v důsledku čehož se jim potí skla, fouká horký vzduch do obličeje, obecně je v autě nepříjemně
- neskutečně pomalá reakce na zelenou na semaforu, čímž se zbytečně vytvářejí kolony
- naprosté nepochopení zipu, čímž také výrazně klesá plynulost a vytvářejí se zbytečné kolony

...a další

Jaké zkušenosti máte vy?
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od nasticka »

Tomáši, výborné téma :826:
Mám pár postřehů, také jako spolujezdec, které mne osobně přivádějí k vrcholu zuřivosti.
Jak už jsi zmiňoval: pozdní reakce a tím pádem "hamcání" na brzdu a to většinou až v okamžiku, kdy já už mám podlahu prošlápnutou až na silnici. Naprosto zbytečné projíždění zatáček v protisměru a to i v málo přehledných úsecích. Lepičství na dálnici ve stylu "nebuduubíratplynzanáklaďákem" "radšihove160dojeduapakudělámmyšku". A co mi vadí asi nejvíc je postoj řidiče při žádosti o "zklidnění" jízdy - tedy naprostá ignorance mého požadavku doprovázená občas i blbýma řečma typu "tytadyjezdíšmnohemostřeji". Řidič, který ignoruje to, že se s ním spolujezdec bojí v autě je prase a ne řidič.

Abych jen nekritizovala jiné, tak na sebe prásknu taky pár věcí. Nedodržuji rychlost nebo jen málo kdy, neplatím parkovné na parkovištích s automaty. Neumím držet volant oběma rukama - to se snažím naučit, ale moc mi to nejde, protože mám dlouhé nohy a krátké ruce a prostě nemůžu najít tu správnou polohu za volantem ::-DD: A když se nehlídám, nechávám pravou ruku na řadicí páce, sic podepřenou na opěrce, ale nechávám.

Tož tak. Jsem zvědavá, kolik tu bude sebekritiků a kolik "chytráků" ::-DD:
Forester SG 2.0XT - SíGr
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

Navážu na nasticku: není mým cílem, zda kritika či sebekritika, ale vytažení co nejvíce věcí, bez ohledu na to, kdo je jejich původcem :657:

- držení volantu na D1 dvěma (!!!) prsty v poloze "6" a to při rychlosti cca 130 km/h a teplotě kolem nuly
- váhavost: dojíždím na dálnici kamion, pak se leknu, že je vedle něj málo místa, tak zpomalím a tím zůstanu dlouho trčet v tom nejnebezpečnějším místě, tedy v oblasti mrtvého úhlu jeho zrcátek
Subaru Forester 2,5XT 2011
shnilej_richard
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 299
Registrován: úte zář 08, 2009 10:18 pm

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od shnilej_richard »

Telefonuju za jizdy a to je podle me nejvetsi pruser, bez ohledu na to, zda ma clovek handsfree nebo ne. Na tom vubec nezalezi, jde o to, ze je clovek myslenkama jinde. Projevi se to napriklad tak, ze clovek si ten usek jizdy, po ktery telefonuje vubec nepamatuje a je to podobne nebezpecny, jako kdyz clovek nekam dojizdi po dlouhe ceste a je uplne unavenej a ospalej. Oci sice nezavre, ale vubec nekouka, kudy jede. Ridicskych zlozvyku mame vsichni mraky a svedomi nemaji cisty i nejvetsi piloti. A jestli rikaj ze jo, tak kecaj:D Z rizeni pri presunech z bodu A do bodu B a ne kvuli zabave a pozitku z jizdy se pro nas stala tak rutinni zalezitost, ze mu nevenujeme tu pozornost, co bychom meli.
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

Čtení/psaní sms za jízdy, ještě horší zvěrstvo, než telefonování, přitom poměrně běžné :baseball:
Subaru Forester 2,5XT 2011
shnilej_richard
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 299
Registrován: úte zář 08, 2009 10:18 pm

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od shnilej_richard »

Tomáš1002 píše:Čtení/psaní sms za jízdy, ještě horší zvěrstvo, než telefonování, přitom poměrně běžné :baseball:
Ono ja teda fakt nerad pausalizuju. Nekdy je vse popsane v pohode, nekdy ne. Zadna jizda neni bezpecna a nekdy jde za volantem delat roztodivne veci, aniz by clovek tu bezpecnost nejak vyrazne snizil, pokud tomu svoji jizdu prizpusobi:D:D
Uživatelský avatar
honzahk
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 333
Registrován: ned zář 20, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Chmelař Jan
Bydliště: Hradec Králové

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od honzahk »

Spousty řidičů nevědi co se kolem nich děje,nekoukají do zpětných zrcádek nesledují provoz a nesnaží se předvídat situace které mohou nastat.Minimální tolerance k ostatním řidičum.
Zbytečné používání zadních mlhovek za mírného deště,nepužívání blinkrů.Blinkr dávají až když bud předjíždějí nebo až když odbočují, málokdo to dává s předstihem aby ten druhý věděl co chce dotyčný udělat.Pravidlo zipu u nás nefunguje a spousty řidičů nechápou co to je.K tomu nepředvídání,jedete po dálnici za vámi se drží auto vy dojíždíte třeba kamion a řidič za vámi přidá a začne vás předjíždět a vy zbytečně musíte zpomalit na 80-90 a znovu akcelerovat na cestovní rychlost.Zbytečně se tím vytvářejí pak rizikové situace kdy auto které chce předjed musi zrychlit na dálniční tempo ostatních.Lepší je zrychlovat ze 120 na 140 než 80 na 140.
Ke kamionum, když vidím že nějaký je rozjetý a dojíždí druhého a já jsem dostatečně daleko od něj tak ho pustím je lepší když předjíždí rozdílem aspon 10km/h než když ho dojede srovná rychlost a čeká až se uvolni misto a on ho začne předjíždět rozdílem jenr 2-3km/h to je na pak na odstřel.
Málokdo pouští ve městě auto která odbočuje z hlavní silnice na vedlejší.On stojí ostatní čekají za ním vytvářejí se zbytečné kolony a pak stres z toho.
V koloně přejíždění z pruhu do pruhu naprosto zbytečná věc.(malý tip pro vás pokud se na tříproudová silnice z nějakého duvodu zbíha do dvou zařadte se ke kamionum u nás nefunguje zip a pak v tom prostředním pruhu to stojí jak se tam všichni cpou ale kamiony jedou dál.)
Nebo když vycovávám z parkoviště dávám blinkr kterým směrem couvám,ostatná si spíše všimnou blinkru než couvaček.
Chovej se tak aby jsi se za sebe nemusel stydět
Subaru Legacy 3.0r AT 180kW
Subaru Legacy Outback 2,5i AT 110kw prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48895
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od VDC »

Hehe, to je ale veselý téma... ::-DD:
Tak to já se teda klidně bonznu, že semesky a mejly za jízdy čtu a někdy i píšu. Ovšem jenom při hopsání po městě, kdy furt někde stojim a čumim. Někdy sice píšu esemesku 5 semaforů, ale aspoň se nenudim. :845: Za normální jízdy mimo město to nedělám, protože jedu co mi autobus dovolí a věnuju se řízení. Co se toho lepení a nedodržování vzdálenosti týče, někdy se určitě lepim přede mnou jedoucím autům na zadek, protože mě na to upozorňuje žena. Ale já ten pocit nemám. Ty pocity z pozice řidiče a spolujezdce jsou většinou diametrálně odlišný. Mamut se mnou jezdívá jako spolujezdec, tak to může zhodnotit objektivně. Není totiž žena, natož moje. :845:
Jinak mě na silnici, řekněme kulantně, nevyhovuje jízdní styl většiny žen. Nenadávám na ně, jen se vždycky směju, jak už z dálky je poznat, že řídí ženská. Maximálně se občas spletu a je to dědek, kterej si sundal klobouk... ::-DD: A připouštím, že mě nesmírně irituje, když potkám auto, který by z podstaty mělo jet kudlu a jede jako s hnojem. Typicky teď v tejdnu, cestou na chalupu, jsem dojel BMW 5 GT a musel jsem ho předjet, protože jel fakt jako s hnojem. A to mě skutečně bere psotník, když už si někdo koupí takovouhle mastodontní zrůdu, zabírá s tim půl silnice a ještě ke všemu nejede... :845:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
M.Z.
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 709
Registrován: pát led 29, 2010 8:14 pm
Jméno a příjmení: Marek Zrak
Bydliště: FM

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od M.Z. »

Já se připojím k sebekritice, často předjíždím,někdy i zbytečně. Ne, že bych tlačil auta do příkopu, jen tím, nic moc nezískám. Ale nemůžu si pomoct, jakmile se objeví skulinka, tak mi něco velí, šlápni na to a jeď :713:
Ale jinak se snažím držet jednoduchého pravidla, nedělej ostatním to, co by se ti samotnému nelíbilo. Bohužel se tím dost velká část řidičů neřídí :friend:
ex STI 257kw 470Nm
M2
Coupe JCW
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od kosobecny »

Taky na sebe něco prásknu: Co dělám a asi by se nemělo, řídím jednou rukou většinou stejně jako nastička a druhá je na řadičce. Občas se mi stane že čtu sms za jízdy, to mě taky štve, protože víceméně všechno co je mimo volant mi ubírá pozornost, takže je občas pro mě i obtížná manipulace se rádiem-klimou. Jezdím tím závodním stylem všude si do zatáček najíždět abych měl co nejkratší cestu, naopak ale musím uznat že to v 99% případů dělám jenom tak kde opravdu vidím jestli nejede auto/motorka. A asi nejhorší, mám docela špatnej ohled na vzdálenost, takže parkování a předjíždění se radši snažím co nejvíc omezit, ještě že mám starou káru a nějaká ta oděrka při parkování na blatnících mě žíly netrhá :D

Na druhých mi vadí, jak psal VDC kára jako "prase" a oni jedou mimoměsto 70-80.... Brutálně mě vytáčí lepení se na zadek to hrozně miluji a občas mám tendenci ty paka vybrzdit. :fuckoff: . Nedávání blinkrů na kruháči. Různorodé pracovní činnosti za volantem, telefon, noviny atd. A ještě dolezmíněné zrychlování při předjíždění, nedávno sem jel za nějakou slečnou asi 70km/h cca 3km, najednou rovinka tak jí chci předjet a ona ta pipinka taky přidá, takže než jí předjedu mám na tacháči 120... Fakt na ráno tohleto a předjíždění do zatáček apd nebudu ani komentovat.
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od Tomáš1002 »

Přesouvání odpovědnosti za své vlastní chyby na jiné. Typicky: dostal jsem smyk, spadl jsem ze silnice a namísto správného "nedokázal jsem zvládnout situaci" slyšíme "to nešlo, klouzalo to jako svině, ty hajzlové silničářský zase jako vždycky zaspali".

Naprosté nepochopení jízdy na třípuhových komunikacích mimo město, v Anglii se tomu říká "middle lane owner". U nás odhadem 80% řidičů, kteří jezdí zcela bezdůvodně trvale v prostředním pruhu.

Zpomalenost reakcí některých lidí (samozřejmě ne starých, tam to patří k věku), kdy například již z dálky naznačuju chodci, aby přešel nebo vlevo odbočujícímu protijedoucímu řidiči, ať jede, ale oni nečumí/nevnímají, tak namísto přiměřeně rychlého manévru nedělají nic, čímž mě donutí skoro zastavit a zbytečně snižují plynulost provozu.


Jinak se téma hezky chytlo, to je dobře, zejména pak, pokud se nad tím, co tady píšeme, zamyslíme a pomůže nám to se některých našich chyb a zlozvyků zbavit :657:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
filippek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2310
Registrován: úte úno 15, 2011 10:52 am
Jméno a příjmení: Filip Pecka
Bydliště: Jablonecko

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od filippek »

Tak já jsem vcelku tolerantní řidič..ale co mi přijde jako zažitá věc většiny řidičů, je dávání blinkru až když zatáčím, nebo nedávání vůbec. A jelikož pracuju v místech, kde často lítají sanitky, tak ještě vidím co řidičů nesledujou vůbec dění za sebou, takže o sanitě vědí, až když jim troubí za zadkem. Taky vidím jak spousta řidičů ve snaze uhnout sanitce, jí nadělají jen starosti a to tak, že před sanitkou bez dání blinkru ke krajnici šlápnou na brzdu a u krajnice zastavují. Saniťák samozřejmě nejdřív také dupe na brzdu, jelikož neví jestli ten před ním vážně uhýbá a ví o něm.
Nyní: Forester SG 2,0 r.v.05 poface
Bylo: Outback 3.0R H6, r.v.06
Bylo: Forester 2,0 XT r.v.04
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od PavelG »

Lepiči. Sám si držím větší rozestupy jednak kvůli schopnosti zastavit, ale hlavně abych měl aspoň minimální šanci jet svým stylem. Jinak je to násobně vysilující.

Notoričtí předjížděči. Hlavně mají-li pocit, že mají na předjetí právo od Boha. Např. Jedeme 50 v obci, bude konec, dá se čekat, že všichni zrychlí na 90. Pokud mě předjíždí někdo s autem s lepší akcelerací, nemám s tím problém, ale proč do toho jde řidič co se v době zrychlování drží vedle a myslí si, že kvůli němu pojedu další kilometr padesátkou?

Myškaři. Jede kolona a někdo má pocit, že hraje hru a hází myšky. Protisměr na nervy, já taky, protože musím každou chvíli brzdit, aby se tam ten blb vešel.

Sám možná můžu někoho štvát tím, že mám kolem sebe radši větší prostor a třeba nedojíždím natěsno. Anebo tím, že k zatáčce často dojíždím setrvačností a dobržďju jen u těch ostřejších. Ale to je dáno stylem a pokud není hustá kolona, měly by právě odstupy umožnit každému držet vlastní styl jízdy, závislý na autě, nákladu, situaci atd.

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
MMira
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 644
Registrován: sob led 01, 2011 7:01 pm

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od MMira »

Tomáš1002 píše:"pumpování" plynem a tedy škubaná jízda
ano, znam jednoho takoveho a po 200 km s nim aute jsem ho male uskrtil. je zvlastni ze lidi neumi drzet konstantni rychlost.

o zbytku ani nemluvim
ex Reza WRX 2,5 combi
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Řidičské chyby a zlozvyky

Příspěvek od nasticka »

Totální nepochopení/neznalost pravidla zipu v ČR je taky na přeshubu :baseball: Taktéž frajeři "sjížděči", co jsou hrozní machři, když mě na dálnici předjedou z prava a nacpou se mi do mezery, kterou si nechávám před sebou...já pak musím buď ubrat plyn, vypnout tempomat nebo rovnou šlápnout na brzdu..to vše nejlíp v rychlosti nad 130 km/h kdy jede v levém x aut za sebou předjížděje x kaminonů jedoucích za sebou ve větších rozestupech v pravém pruhu. (pokud nervově neunesu kreténa za mnou, co mě vytrubuje a vyblikává a uhnu mu, pak dalších 10 km pojedu mezi náklaďáky :839: )
Pak mi taky vadí bezohlední řidiči, kteří nezastaví na přechodu i když tam stojí více lidí a auto v protisměru zastaví . Na opak bych liskala lidi, co mají na přechod 10 kroků, nedojdou k němu, skočí bez rozhlédnutí do silnice a pak ještě pořvávají.
Celkově mi vadí bezohlední řidiči, co nepoužívají mozek a nectí ani základní pravidla bezpečného provozu. Protože vozím děti, neustále mi z těchto kreténů tečou nervy. :815:

co se ještě vlastních nedostatků týká...mám téměř nulové periferní vidění a taky dost blbě odhaduju vzdálenost a rychlost aut. Proto občas na křižovatce čekám dýl, než bych musela, ale prostě si to nedovolím riskovat s dětma v autě. S pakrováním problém nemám, s debilem, co mi na parkovišti bezohledně ojebe auto dveřma ano :gunhim:

Jinak ženské za volantem mě taky dost dráždí ::-DDD:
Forester SG 2.0XT - SíGr
Odpovědět

Zpět na „Řízení, ježdění“