Domácí automatizace

Odpovědět
majkl73
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 249
Registrován: pát úno 04, 2011 10:52 am
Bydliště: Semily

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od majkl73 »

Tak jsem si taky trochu zautomatizoval domácnost, sice to je skoro k ničemu, ale na machrování dobrý...

https://photos.app.goo.gl/jdijbM9YHsTy76GU6
Outback 2,5 2017
Forester 2.0X 2006
Uživatelský avatar
2.0XT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 602
Registrován: sob říj 13, 2012 12:39 am
Jméno a příjmení: Vít
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od 2.0XT »

Asi úplně blbej dotaz, ale nedá mi to. Proč tu tiskárnu vůbec vypínat pokud není problem? Za rok co jí máme jsme ji vypnuli jen na 3 tydny během vanoc.

Odesláno z mého EML-L29 pomocí Tapatalk
Subaru Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10652
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od podvlada »

Třeba motory osy Z (výška) u Průši jsou neustále pod napětím, aby nedošlo k rozhození kalibrace a hřejou se. A obecně jinak třeba televizi taky předpokládám vypínáš, nevypínáš jen zvuk :-) u těch zařízení jako třeba raspberry to dost často funguje tak, že pokud jsou v elektrice, tak jsou zapnutý. Můžeš je vlastně jen restartovat, ale pokaždý zase naběhne.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

No, jako průšu tu (FDMkovýho) po ruce nemám, ale troufnu si říct, že motory jsou pod napětím jen během tisku a ne pořád, ne?

Ale jinak: trochu to žere, ne úplně zásadně, ale nějakých 15W s Raspberry to odebírá. Což sice není nějak zásadně moc, ale úplně málo, na to že to nic nedělá, to taky není. Do toho to svítí displayem. Ale primárně, ne že bych byl nějaký notorický vypínač, ale jsem u těhlech zařízeních radši, když jsou vypnutý, když už nic nedělají. To se takhle zblázní termistor, firmware, cokoliv, začne to z ničeho nic topit a kdoví co to napáchá :-D Nebo přijde nějakej bordel ze sítě a smahne to zdroj / elektroniku i ve chvíli, kdy se to stát nemuselo (dobře, v tomhle případě teď úplně vyhráno nemám, protože sonoff odpíná jenom fázi a nulou je to furt v síti :-) ). A na druhou stranu užitek z toho, že je to zapnutý, taky žádnej není :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
2.0XT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 602
Registrován: sob říj 13, 2012 12:39 am
Jméno a příjmení: Vít
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od 2.0XT »

podvlada píše:Třeba motory osy Z (výška) u Průši jsou neustále pod napětím, aby nedošlo k rozhození kalibrace a hřejou se. A obecně jinak třeba televizi taky předpokládám vypínáš, nevypínáš jen zvuk u těch zařízení jako třeba raspberry to dost často funguje tak, že pokud jsou v elektrice, tak jsou zapnutý. Můžeš je vlastně jen restartovat, ale pokaždý zase naběhne.
No televize je asi špatnej příklad, protože stand-by u android TV bude dost podobný tomu raspberry a vytahovat to ze zasuvky a pak čekat než to naběhne...

Třeba troubu s displejem teda taky nevypínam, apecka a modemy přes noc taky ne.

Odesláno z mého EML-L29 pomocí Tapatalk
Naposledy upravil(a) 2.0XT dne pát led 10, 2020 3:09 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:No, jako průšu tu (FDMkovýho) po ruce nemám, ale troufnu si říct, že motory jsou pod napětím jen během tisku a ne pořád, ne?
Zetkový pořád. Drží to mezikrok, ale v podstatě nevím proč. Kalibraci Z dorazu to stejně nedělá po každym zapnutí a kalibraci dle podložky to dělá naopak před každým tiskem. Ale hřejí se pořád. X/Y/ext se vypnou po každym tisku a před tiskem u X/Y kalibruje doraz.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

2.0XT píše:No televize je asi spátnej příklad, protože ta něco znatelnyho zapnuta žere, ale třeba troubu s displejem teda taky nevypinam, apecka a modemy přes noc taky nevypinam. To s těma motorová se mi nezdá.

Odesláno z mého EML-L29 pomocí Tapatalk
Trouba, apčka, modemy jsou taky pěkně blbej příklad. Co třeba soustruh, frézku, vrtačku, necháváš taky běžet nonstop? :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Hmm, tak tomu taky úplně nerozumim... jako chápu, že by ho to drželo pod proudem celou dobu tisku, aby se to nerozjelo od chvíle, kdy to nakalibruje dle sondy, ale proč ho držet při proudu i po tisku, když většina lidí to stejně vytáhne ze zásuvky a výsledek bude stejný, mi moc jasné není :-)

Marlin jinak by default Z driver vypíná i během tisku (respektive je tam nějaký timeout, že když se Z osa nehýbe po nějakou dobu, tak to vypne proud), přenastavit se to dá, že ho nevypíná, ale při poslání gcodu na vypnutí motorů ho to vypne taky.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
2.0XT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 602
Registrován: sob říj 13, 2012 12:39 am
Jméno a příjmení: Vít
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od 2.0XT »

Jo to dává smysl srovnávat idle odběr prusi a raspberry(8+3W) s frezou a soustruhem.

Odesláno z mého EML-L29 pomocí Tapatalk
Subaru Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Marlin jinak by default Z driver vypíná i během tisku (respektive je tam nějaký timeout, že když se Z osa nehýbe po nějakou dobu, tak to vypne proud), přenastavit se to dá, že ho nevypíná, ale při poslání gcodu na vypnutí motorů ho to vypne taky.
U Prusi jede Z při tisku furt, protože neustále koriguje křivost podložky pomocí mikrokroků.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

2.0XT píše:Jo to dává smysl srovnávat idle odběr prusi a raspberry(8+3W) s frezou a soustruhem.

Odesláno z mého EML-L29 pomocí Tapatalk
Tak pokud si znovu přečteš příspěvky spm, tak nejde zase tak moc o odběr, ale o to, že prostě není rozumný nechávat zapnutý takovýhle zařízení, který uměj topit, hejbat se a podobně a můžou se zcvoknout, případně jsou připojený k síti/internetu a může je "zcvoknout" něco/někdo jiný. A ano, v tomto ohledu je soustruh a frézka poměrně srovnatelná věc - taky to prostě nenecháváš jen tak v pohotovostním režimu.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:U Prusi jede Z při tisku furt, protože neustále koriguje křivost podložky pomocí mikrokroků.
A rovná to po celou dobu nebo do nějaké výšky? Tohle zase - pro srovnání - marlin dělá jen do nějaké výšky, defaultně nastaveno na 10mm. Tedy první 10mm výšky to dělá leveling a postupně to srovnává, od 10mm už jede normálně.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Podle mě furt. Když to postupně srovnáš a pak pojedeš rovně, tak to pak budeš mít zdeformovaný. Sice trochu, ale jo. Ne?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Tak teoreticky jo. Ale když vezmu, že ten můj bed, tak jak je, má naměřenou křivost cca +- 0,2mm (tj když provedu autolevel, střed je nula, tak do krajů se to liší o tohle), tak když budeš rovnat těch max 0,5mm v ploše objektu do 10mm, tak to na tom asi nikdy ani neuvidíš :-) Ono generálně vzato ta mechanika má taky nějaký tolerance, ta měřící sonda má taky přesnost, takže to dle mě bude dost nepoznatelné :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od RadekN »

Na čem byste dneska postavili nový projekt? Chtěl jsem koupit nějaký hotový řešení, ale ze zoufalství jsem došel k tomu, že to bude třeba asi udělat svépomocí ...

Problém: chtěl bych, aby detektor kouře nad 3D tiskárnou odpojil napájení a mně poslal SMS, když detekuje kouř. Zdánlivě jednoduché zadání...

Začal jsem si tedy hrát s Particle Photon a vypadá to nadějně, ale přecijen mi 5 let ležel v šuplíku, tak nevím, jestli doba nepokročila a není pro tyto účely dnes něco lepšího? Nemáte nějaký tip?
Přílohy
20200823_134307.jpg
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“