Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Kolben »

Tak za mě je dost slibnej projekt tenhle:
https://www.digitalstrom.com/

Sleduju ho od jeho vzniku coz nebylo tak davno a za tu cenu jim ty komponenty celkem spadly na cene. Takze se v tom zacinam pomalu rozkoukavat a objednavat.
Vyhodu vidim v tom, ze se to da nainstalovet bez problem i tam, kde se s chytrou domacnosti nepocitalo. Tzn. do stavajicich elektro rozvodu.

Pomoci digitalnich cokolad a par jednotek v rozvadeci.
k.JPG
k.JPG (16 KiB) Zobrazeno 1321 x
lze snadno vytvorit chytrou domacnost
k2.JPG
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1677
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od CoZmo »

:-) jestli rád bastlíš, tak hodně zdaru a zábavných večerů...

osobně jsem aplikoval na dům loxone a jebat...svatej klid. Neříkám, že jsem tak bohat, aby čidla a vše bylo origo loxone, to ne, naštěstí to neni nejmenší problém.

Ve firmě se senzorikou apod. radovánkama věnujem dlouho a ono domyslet vše do důsledku skoro nejde...proto domů přišlo tohle řešení, rád se klidně podělím o nějaký postřehy.

Samozřejmě jsem koumal i konkurenční ABB, Siemens apod., ale na loxonu je krásný jak je to vlastně tupý a chytrý zároveň, takže se dá vylhat z limitů na který zákonitě narazíš u všech fabrickejch řešení. A i v mym "jednoduchym" řešení bylo potřeba čast od času udělat nějakou obezličku.

Co mě potěšilo nejvíc bylo, že po roce, když nám došlo, co kde bylo pozapomenuto, nedoděláno/nedomyšleno, taxe akorát dověsilo na stávající CAT5ky, žádný demoliční práce, nic, čistej update.

A neni to o lenosti. Je to optimalizaci chodu domu, šetření provozních nákladů a přizpůsobení uživateli a jeho potřebám...viz odjíždím na weekend, zmáčknu čudlík, vše se stane a při návratu ho zmáčknu znova, barák se zatopí, voda připraví, červenej koberec se rozvine a sele upeče :-))))

Jinak Honzo, ta potřeba ovládat to i jinak než přes mobil je důležitá hlavně pro ženy, protože ty telefony obecně spíš nesnášej...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22693
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Krása na těch otevřených řešení (kde třeba i ten loxone je pořád celkem otevřenej), že se to dá kombinovat. Takže třeba když máš ten loxoní controller, tak si můžeš koupit ty sonoffí zásuvky, který tím po flashi firmwaru budou fungovat taky (ceny jsem teď nezkoumal, ale hádám, že ta zásuvka od sonoffu bude na zlomku ceny loxoní).

Co se týče ovládání mobilem, tak to fakt není jenom pro ženy... Když přitáhnu večer domů, hromadu věcí v rukou a vejdu do vchodových dveří, tak pokud tam není čidlo na auto rozsvěcení, tak si chci rozsvítit tím, že drbnu tělem o vypínač. Ne že budu pokládat věci a hledat mobil, abych viděl, kam šlapu...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20601
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od námořník »

Pokud člověk staví nebo renovuje, tak by s tím měl počítat. Mě jakožto majiteli staršího domu se určitě líbí "Kolbenovo" řešení. O lenosti to určitě není, protože než najdeš apku v telefonu a pak to správný světlo, tak pokud vstaneš tak ho zapneš několikrát :-). Spíš bych smysl viděl v těch funkcích, které člověk používá a nechce o nich nic vědět, jako je topení, chlazení, hlídání vlhkosti, bazénu .... V závislosti na tom jestli jsem, nebo nejsem doma. Před časem jsem chtěl instalovat na topení možnost nastavení jednotlivých místností, ztroskotalo to na tom že jsem nesehnal tu základní jednotku, termostat, co by komunikovala s kotlem a následně s jednotkama v mistnostech.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22693
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Když už jsme tu u toho bastlení, tak vám sem vložím ještě jeden vtip, abyste viděli, jak se to taky dá dělat :-D Tohle je termostat, co byl v bytě, když jsem ho koupil. Celá ta věc byla vložena do toho plastovýho kyblíku a umístěna v místě, které odpovídalo pod postelí v ložnici. Chybí tam teda ještě jedna stěžejní část - UTP kabel zapojenej do toho zbastlenýho tišťáku, na jehož konci byla deska s 12V relátkem, kde UTPčko bylo přivedeno na cívku relátka a na kontaktech relátka byl kabel od kotle.

Teď tam místo toho mám termostat od jablotronu, který není zas tak moc smart, nedá se automatizovat, ale proti tomuhle je to furt ještě hezký řešení :-DDD
Přílohy
20190115_130027.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1677
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od CoZmo »

k tomu kolbenovo řešení - ono všechny ty věci chcou elektriku, i když malou. Pokud ji k těm věcem máš přivedenou, tak tam klidně můžeš naprat i ten loxon a ovládat to všechno bezdrátem přes wifi.

Pokud elektriku natahanou nemáš, tak stejně sekáš a pak už tam nasekat cat5 je levnější jak cykynu a vše ostatní díky tomu vyjde taky na levno...viz. hlavice k radiátoru s baterkou za 1200 vs. visící na drátu za 600...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Kolben »

Tohle si bere elktriku ze stavajicich rozvodu. V tom je to krasny.
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22693
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

No, musí tam bejt... já si třeba při rekonstrukci řikal, že nejsem tak línej, abych si zatáhnul doma rolety... a o 2 roky později, mně to fakt strašně s... nebaví :-D Ale 220V u těch oken nikde poblíž není, takže by to znamenalo zase rozbombardovat čtvrtku bytu :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21949
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Já s bastlením nemám problém a taky to chci co nejvíc otevřený. Rozhodně se nechci vázat k nějakýmu proprietárnímu systému nějakýho jednoho výrobce. Baví mě kombinovat technologie, propojovat různý systémy, mít možnosti to neomezeně rozšiřovat, nebejt limitovanej tím, co kdo vyrábí a podobně.

To, že si to vezme elektriku ze stávajícího rozvodu je snad jasný, když je to zařízení, který se na něj připojuje/spíná ho. Ale někde prostě ten rozvod není. Spíš se divím, že po tom stávajícím rozvodu to nekomunikuje... možná, že nějaký zařízení to umí, nezkoumal jsem.

Jako Cat5 třeba jo, ale teda honit po něm ideálně nějakou sběrnici. Protože řešit ethernet v jednočipákách je za trest. To už radši nějaký rádio (wifi, z-wave...).

Každopádně se mi líbí přístup, že je všude možně natahaný živý napájení a sběrnice a až na místě, kde zrovna chci, se dá "chytrý relé" a hotovo. Vůbec, jestli by nebylo nejlepší tu elektriku pak natahat někde v lištách v podlaze a vytáhnout si jí vždycky tam, kde potřebuju. Nevím, jak se to dělá ze stavařskýho hlediska. Ale nerad se fixuju čímkoliv napevno. Takže kdybych měl vymyslet, kde chci mít třeba zásuvky v nový místnosti, tak bych se asi dřív zbláznil - ještě, že se mě u tohohle bytu nikdo neptal. :-D

To ovládání bez telefonu/tabletu nejen kvůli ženám, ale, jak píše spm, když chci rozsvítit, tak mačkám vypínač, nechci hledat telefon, v něm hledat aplikaci, v ní hledat správný ovládací prvek atd. Ale teda hlavně bych chtěl jakýkoliv manuální ovládání co nejvíc eliminovat. Aby to prostě dělalo co nejvíc věcí samo. A tuhle možnost, si tu samotnou automatizaci naprogramovat chci mít fakt dobrou, proto odpadá většina různých hotových komerčních řešení, protože tam moc velký možnosti nejsou a když jo, tak se jedná o nějaký řídící systémy, kde se to fakt programuje a to taky nechci. Prostě mi vyhovuje zatím ta cesta, kterou jsem zkoušením našel a to je Node-RED a k tomu zřejmě Domoticz. Uvidíme, až ten vypínač fakt někam namontuju a začne teprve to pravý zkoušení. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1677
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od CoZmo »

Honzo, u loxonu si to můžeš programovat celý sám a když se podíváš, jak je to vymyšlený, budeš asi dost překvapenej, kolik jakejch parametrů kde k čemu atd. tam je. To co píšeš v první větě je vlastně popis toho, proč jsem zvolil tenhle systém.

Cat5 je ideální z toho pohledu, že na to pereš one wire čidla, tzn. každej fous se dá použít separátně na něco jinýho. A je to zas o tom, že např. teplotní čidlo na tohle stojí 50kč, na wifi bude stát uplně jiný peníze a když to pronásobíš počtem čidel v baráku, tak už ti vychází docela velký rozdíly. A opět, kolik stojí to chytrý relé, co dáš až na to místo? A když jich budeš potřebovat 20?

Až to budeš řešit u svýho domu, tak relativně bezpečný doporučovaný řešení je všude narvat chráničky a až ta potřeba přijde, tak dotaháš co kam potřebuješ. Osobně jsem se na to vykašlal, protože stejně budoucnost patří bezdrátu a stejně zjistíš, že chráničku někde nemáš...no tak holt škrábneš kablík pod omítku a zamaluješ no...vono ti nikde velký proudy už dneska nepotečou.

To samofungování je stejně v kombinaci s nějakým ovládáním. Akorát jsem si na začátku říkal, že půjdu cestou neovládám blbosti, na to mám vypínač a po roce sem si říkal, že kdybych pověsil na systém všechno, udělal bych líp...je to jiný na to koukat "zvenku" a jiný, když v tom potom denně funguješ. Zas na druhou stranu jsem např. odmítl ve většině míst pohybový čidla na rozsvěcení světel, protože mě serou...každej má jiný potřeby/návyky...

Jen si pohlídej aby to bylo resistentní proti výpadku jednotlivých komponent/elektriky apod. Tzn. např. hlavice radiátoru NO, nikoliv NC apod. Prostě barák nesmí ohrozit uživatele...

A pak je ještě velkej rozdíl vypínač/tlačítko. Vypínač je fakt blbej vypínač, tlačítku se dají naprogramovat funkce/chování.
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21949
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Čidlo teploty založený na ESP8266, tedy wifi, s nějakým opensource hotovým firmwarem, který se nakliká v prohlížeči, vyjde tak na stovku. A navíc k němu můžu připojit další čidla (vlhkosti, osvětlení, pohybu, tlaku, atd.) a stále to bude jedno zařízení a bude to stát řádu nižších stovek. Takovýhle "multičidlo" komerční bude stát tak 3 tisíce.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2199
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

Home Automation à la Metuzalem
Prolog a možná hnedle i epilog.

Já mám home automation jako takové to dědkovské hobby. Chtěl jsem se v tomto tak příhodném vlákně pochlubit, jak jsem (ne)šikovný, jenže když jsem si to dopředu nenečisto sepisoval, tak mi z toho vyšel obludně dlouhý příspěvek nebo spíš menší seriál příspěvků a nejsem si jistý, že by to někdo dočetl aspoň do půlky. Zveřejním to tedy jen když si to HonzaCZ, jehož je toto vlákno, bude vysloveně a značně masochisticky přát. Zaplevelím tím nejmíň celou stránku a dopředu říkám, že moc inspirace z toho pro vážné zájemce o Home Automation či Smart Home apod. nebude, protože pro mě je to jen zábava - cesta je cíl. Někdy mám pocit, že kdybych to přece jen nedejbože někdy dotáhnul do finále, tak to vyhodím, protože jen to používat už mě nebude bavit...

Tak, a teď čekám, co na to HonzaCZ :-)

PS: Zestručnit to neumím, to je moje slabina už od školních let :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19059
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od hamoun »

jak Honza ... ja ti nestacim?? zverejnit !!!! konecne budu necemu rozumet diiky :)

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49126
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od VDC »

Tak mě by to taky zajímalo !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21949
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jasně, per to do nás. Už se těším. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“