Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22702
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

outback píše: To co chceš, se jmenuje I²C multiplexer, tím si namnožíš GPIO...oblíbený je třeba Tca9548A. Ale když vezmeš Arduino Mega, tak ti GPIO piny nemůžou dojít.
Díky, prozkoumám :-) Já zatim jenom vymejšlím kraviny, konkrétní počet nevím... ale ono když máš akorát hromadu kontaktů a potřebuješ vědět, který jsou sepnutý (a nepotřebuješ to vědět s nějakou brutální rychlostí a přesností), tak i ta Mega jich nemá zas tolik (tuším že má 54 GPIO?) a navíc zase na tuhle aplikaci je to brutálně velkej kanón :-)
HonzaCZ píše:Nebo spíš kalorimetr. Prostě, aby bylo vidět, jak se topí a jak se mění teplota v místnosti.
Stav se na Bohdalci, já ti ukážu externě dodělávanej kalorimetr, řeknu ti kolik stál a pak ti předvedu ten brutální ubastlenej výpočet, co jsme dávali dohromady ve dvou, aby z toho nakonec vylezlo něco, co by snad mělo být k něčemu :-) Pak zjistíš jaká pomsta je to někomu doporučovat a že možná nemusí vědět všechno :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od outback »

A ta hromada kontaktů je koncentrovaná na jednom místě? Nebo po jednom na hromadě míst? Napájení z baterky nebo ze sítě? Zkus trochu popsat tu aplikaci, je dost možný, že to přímo křičí po nějakým konkrétním řešení...třeba kdyby to měl být alarm, tak požadavek na odolnost proti sabotáži s tím trochu zamíchá, vzdálenost kontaktů/skupin kontaktů od CPU taky, nepotřebuju to vědět s brutální rychlostí může znamenat jednou za minutu, jednou za vteřinu nebo každých 10ms...Dokud budeš tajemnej, jako nemovitost v Karpatech, tak ti nikdo nemůže poradit nic rozumnýho.

Arduino Mega má 70 GPIO. Když dáš 4 kusy, úplně primitivně pospojovaný přes dedikované UARTY, tak máš 280 pinů, mínus ty UARTY je to 268 nebo 274 pinů, něco budeš určitě potřebovat i na výstupy, ale asi se nejspíš v pohodě dostaneš na 250 vstupů rozhozenejch na 4 lokality. Takže cena hardware 4 Kč / vstup, ty tři slave Arduina jsou naprogramovaný za odpoledne. Třeba.

Když na těch slavech zapojíš vstupy do matice 30x30, máš 900 vstupů krát tři, to je 2700, to možná bude stačit na to, aby ten master nemusel mít žádný vstupy vlastní. Třeba.

A když budou všechny kontakty blízko sebe, tak jich Arduino mega obslouží v matici klidně třeba tisíc bez jediné externí součástky. Třeba.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22702
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Já to ani nemám nějak víc do detailu domyšlený, ani nevim, jestli se do toho pouštět budu... ale šuplíčková skříň s tím, že bych chtěl vědět, co je otevřený. Takže na jednom místě, vzdálenosti menší desítky cm, rozlišení ve stovkách ms, na počet nějaký desítky kontaktů. Napájení je, dál k tomu asi WiFi, aby to mohlo komunikovat. Takže Mega by asi stačila, ale přijde mi to na takovou blbost dost velká deska, jak rozměrově, tak i jinak funkčně a stejně bych na to musel narvat ještě ESP něco, aby to mohlo komunikovat :-) V matici myslíš něco ve způsobu, jak se řídí třeba pole LEDek? To mě napadlo už taky, ale hádám, že v tu chvíli je zase dost problém, když rozepneš víc kontaktů zaráz...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22702
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Ikdyž... teď jsem brousil po aliexpressu a ona se ta mega dá koupit v kompaktní variantě bez vývodů, kdy už to je celkem slušně mrňavý :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Stav se na Bohdalci, já ti ukážu externě dodělávanej kalorimetr, řeknu ti kolik stál a pak ti předvedu ten brutální ubastlenej výpočet, co jsme dávali dohromady ve dvou, aby z toho nakonec vylezlo něco, co by snad mělo být k něčemu Pak zjistíš jaká pomsta je to někomu doporučovat a že možná nemusí vědět všechno
OK, přestanu nabádat lidi k blbostem. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22702
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

A já vám to tu zaplevelím ještě jedním takovým offtopicem :-DDD Ale když už se tu nakousla ta výroba plošňáků...

tak nějaké pokusy, jak to vyrobit doma, jsem už provedl a asi už jsem to tu i někde psal :-) Pár věcí jsem zplichtil ručně fixou na kuprextit, ale jelikož kreslím stejně hezky jako píšu, tak to podle toho i vypadalo. Takže jsem začal stavět UV osvitku (a furt stavím, ale už se alespoň trochu blížím :-DDD) a dal se na fotocestu. Při tom minulém pokusu, o kterém jsem tu psal, jsem zkoušel spray s UV citlivou vrstvou z GMka. Respektive zavrhnul jsem kuprextity s už nanesenou fotocitlivou vrstvou, protože jsou dost drahé a při libovolném omylu jej člověk může rovnou vyhodit. Spray nakonec celkem fungoval (postup je takový, že se čistý kuprextit nacáká sprayem, nechá se to zaschnout, osvítí se to pozitivní šablonou, vyvolá v hydroxidu sodném a jde se leptat), ale měl dva zásadní problémy. První - dlouho zasychá. Takže člověk to nastříkal a mohl půl dne jít dělat něco jiného. A druhá horší věc - úspěšnost je hodně založená na tom nanést tím sprayem jednolitou a stejně tlustou vrstvu po celé ploše. Což kopyto jako já nedá :-D Další nezanedbatelný detail byl, že ve vývojce to muselo ležet velice krátkou chvilku, když se to vyndalo pozdě, tak se to smylo celé a mohlo se začít nanovo :-D No prostě to nebylo ono... na internetu jsem narazil na to, že se dělají fotosenzitivní filmy, které se na kuprextit nažehlí. Takže jsem ho objednal z číny (rolka 30cm x 1m za asi 3 doláče) a rok na to nešáh... K Vánocům ježíšek přinesl pákové nůžky na plech, který jsem chtěl i kvůli tomu, abych měl ten kuprextit čim stříhat (všechny dosavadní metody byly taky dost strašný :-D) - ty jsem minulý týden konečně v garáži přidělal ke stolu. Tak jsem se dneska pustil do hraní :-)

Načmáral jsem nějaký hodně primitivní tišťák, který stejně potřebuju vyrobit na tu osvitku. Vyrobil jsem foto šablonu (pro změnu na tenhle film se používá negativní), vyndal kus kuprextitu, naměřil a došel ho do garáže šmiknout. Nůžky fungujou perfektně, krásně ho to střihlo, bez otřepů, za chvilku hotovo, super :-) Akorát jsem zjistil, že jsem vyndal dvouvrstvý kuprextit, který nechci... takže jsem si nůžky vyzkoušel ještě jednou, když jsem šel střihnout ten správný :-D No a vzápětí jsem narazil na další problém - když jsem hledal, jak se ten film používá, tak jsem dospěl k tomu, že se nevyvolává v hydroxidu sodném (tím se až smývá i osvícená vrstva), ale v uhličitanu sodném aka prací soda. Kterou jsem doma samozřejmě neměl. To bylo asi 18:50, drogerie v nejbližší civilizaci zavírala v 19:00. Takže jsem vletěl do auta, oškrábal okno zvenku, při tom jsem zlomil škrabku, oškrábal jsem zbytkou škrabky okno zevnitř a vyrazil. Tři minuty před zavíračkou jsem vletěl do drogerie, kde jsem se dozvěděl, že sodu vyprodali, ale že mají žabku, což je prej to samý. Letmý pohled na složení napověděl, že to z většiny uhličitan sodný bude, doplněný o nějaké kraviny. Ale třeba to fungovat bude, tak jsem to koupil :-D Očistil jsem teda kuprextit, ustříhnul kus filmu, nalepil na kuprextit a protáhl to laminovačkou. Nalepil jsem na to šablonu, strčil jsem to do torza UV osvitky a 15 sekund na to svítil. Po sundání šablony a krycí vrstvy filmu to vypadalo dost dobře. Teda jedinej další problém tohohle filmu je, že je potřeba ho nalepit bez bublinek. Což se mi taky ani na druhý pokus nepovedlo. Ale vzhledem k primitivnosti motivu jsem se na to vykašlal a část z bublinkou jsem na závěr přečmáral fixou, pač fungovat to bude. Tohle je tedy důvod, proč výsledek na fotce tak úplně ok není, ale to půjde vypilovat - jenom se naučit lepit :-DDD Jinak výhoda filmu proti sprayi taky je, že ten motiv po osvícení je jasně vidět. Teda jak jsem to vyndal z osvitky a sundal motiv, tak bylo krásně vidět, že je to dobře osvícený. U spraye se to projevilo až po vložení do vývojky, což bylo dost pozdě... Takže jsem vyrobil koncentrát ze žabky (docela to voní když už nic jinýho :-DDD) a pustil se do vyvolání. Moc to nešlo, tak jsem zvýšil koncentraci a nakonec se to podvolilo :-) Takže šup do leptací lázně a nakonec v hydroxidu sodném umýt zbytky toho filmu. Takže mám z toho celkem radost :-) Na to domácí bastlení je to slušně použitelný postup.
Přílohy
20190120_003833.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Asi jsem hovno bastlíř, ale mně furt přijde snazší a méně nákladnější si to někde nechat vyrobit a počkat si. A co potřebuju hned, tak splácat na univerzálním plošňáku. :-D

A na běžný SMD pouzdra švábů mám redukce na piny 2,54 mm.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22702
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Jenže to trvá hrozně dlouho :-DDD Obzvlášť na to, abys pak zjistil, že tam máš chybu nebo se tam něco nevejde nebo se to pak celý někam nevejde :-DDD A některý věci zase nemaj skoro smysl finančně. To co je na tý fotce je akorát montáž na mikrospínač, kdy se tam naletuje mikrospínač, nožičky bude mít vyvedený na oboustraný 90° kolíky a plošnák má ještě díru na přišroubování na místo. V podstatě je to celý zbytečnost, důvod je ten, že to potřebuju nacpat na určitý místo, kam už by se mi nevešly ani šrouby z boku mikrospínače, aby držel. A cena tohohle je prakticky nula - zbytek kuprextitu z odpadu a kousíček fotofilmu za pár šušní. Ve výrobě ale zaplatíš započatý dm2 plochy, takže tahle blbost bude stát tak 3 kila, tedy asi skoro stejně, jako zbytek celý tý věci, kam to má přijít :-DDD

(Ale jinak jo, věci co po vyzkoušení vypadaly funkčně a ještě jsem to chtěl ve víc exemplářích, jsem pak nechával dělat v číně, kde to vyrobili s nepájivou maskou, popiskama, povrchovou úpravou kontaktů a všema těmahle hezkýma věcma).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Dá se vyrábět i u nás, sice ne s takovýma fíčurama, ale zase za pár dní - https://www.plosnaky.cz/

Já to doma vyráběl, deska s hotovou fotovrstvou mi vyhovovala, osvit přes tisknutelnou čirou fólii, na součástky velikosti 0805. Vše krásný, ale prostě tý práce s tím. Stačilo mi zjistit, že to dokážu a tím to asi hasne. :-D

A když jsem psal o nákladech, tak si zkus započítat vlastní práci. ;-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od outback »

HonzaCZ píše:Asi jsem hovno bastlíř, ale mně furt přijde snazší a méně nákladnější si to někde nechat vyrobit a počkat si. A co potřebuju hned, tak splácat na univerzálním plošňáku.

A na běžný SMD pouzdra švábů mám redukce na piny 2,54 mm.
Yep.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše:Dá se vyrábět i u nás, sice ne s takovýma fíčurama, ale zase za pár dní - https://www.plosnaky.cz/
To byla i moje volba, sídlí totiž v Pardubicích kde jsem běžně 1 až 2 x týdně, takže při troše organizace si to tam osobně vyzvednu, čímž odpadá poštovné. Výhody - dělá i dvoustranné desky, vrtá s vyhovující přesností všechny potřebné průměry, frézuje otvory pro šrouby, umí i jiné než obdélníkové tvary, natře kalafunovým lakem zadarmo, stačí mu poslat soubor přímo z Eaglu, KiCADu apod. (není potřeba řešit exporty do jiných formátů). Nevýhody - nedělá prokovy, nepájivou masku a potisk, uvedeno v pořadí od mně nejvíc chybějícího (ty prokovy mi chybějí opravdu hodně) k méně chybějícímu.

Pro ubastlení THT prototypu, na kterém pak ladím SW, to naprosto postačuje, případné chyby v návrhu se snadno opraví nožíkem nebo drátem. Pro finální podobu SMD desky (úmyslně nepíšu výrobku, protože bastl bastlem zůstane) už ne, tam to budu řešit Čínou a tam mi zase nevadí trochu počkat.

Na breadboardu dělám jen poznávací experimenty, nesnáším jak je to téměř nepřenosné a jak člověk nesmí téměř ani kýchnout, aby se mu něco nerozpojilo. Mírně složitější experimenty a drobné pomocné věci jsem dělával na univezálních deskách, což bylo zpravidla funkční, ale v mém podání tak odpudivě hnusné, že v současnosti stejně nejčastěji končím u plosnaky.cz :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše:Já to doma vyráběl... ale prostě tý práce s tím...
Já to ani nezkusil, protože do koupelny to mám po schodech a to je velmi vážná překážka :-) Nemluvě o tom, že koupelna není zrovna ideální chemická laboratoř a jinde to nemám kde dělat.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22702
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Tak jasně, dá, ale to co je na tý fotce jsem dle ceníku napočítal na 250 :-) U složitějších kusů to vyjde podstatně líp - doma je s tím podstatně víc patlání a cenu u nich to zvedne akorát o vrtání (takže minimálně). A časově to co jsem včera nakreslil a mám hotový, tak při největším štěstí bych měl v pátek. Co se týče vlastního času, tak ano... ale to bych to musel vyhodit všechno i s 3D tiskárnou, protože asi u všeho by bylo lepší se na to vykašlat / koupit hotový :-DDD Ale jinak tohle časově, kdybych nejezdil do drogerie pro prací prášek, neni tak hrozný. Vytiskneš něco na folii, ustříhneš kus kuprextitu, nalepíš, osvítíš a hodíš do lázně. Nejhorší časově je to očištění tišťáku, leptání, pač v chloridu železitym to dost trvá (ale zase na to člověk nemusí furt civět a může dělat něco jinýho) a eventuelně na závěr vrtání, když je tam hromada děr. Ale na to jednou postavím mini CNCčko :-DDD

Já to jinak laboroval na pracovním stole. V koupelně jsem až na závěr oplachoval náčiní. Prostě pár plastovejch vaniček na chemikálie a vodu na omytí a dá se to v pohodě. Když to vezmu - tak prací prášek nic neudělá, 1,5% roztok hydroxidu sodného taky není nějak extrémně nebezpečná věc (čištění odpadu tím je podstatně víc o hubu) a leptal jsem to v chloridu železitym, ve kterym se to leptá sice strašně dlouho, ale zase - ikdyž si do toho člověk hrábne, tak se nicmoc neděje. Jo, lidi co to myslej vážně, tak používaj třeba HCl, ale z toho mám strach, pač jsem kopyto a poleptal bych se tim :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

S tím časem mě to tak nepálí, i kdyby to trvalo víc než týden, to je výhoda stáří, nejsem už tak netrpělivý, jak jsem býval dřív :-) Zato je nevýhodou stáří neschopnost donést placatou misku naplněnou chloridem železitým bez ukápnutí/rozlití obsahu kamkoliv, neřkuli po strmých schodech. A peníze? Co ušetříš tady, prošustruješ zase jinde, protože to je koníček a ten si přece žádá své:-)

Musím přiznat, že původně jsem se taky zabýval myšlenkou dělat si plošňáky sám. Když pominu ty schody, tak další problémy byly, že snad kromě laserovky nemám pro takovou výrobu vůbec nic - misky, nůžky na plech, dostatečně jemnou vrtačku a mrňavé vrtáky, laminovačku, osvitku... Já vím, že se to všechno dá koupit nebo udělat a že to většinou každý správný bastlíř má, takže to nejsou skutečné překážky pro toho, kdo chce. Jenže já jsem začátečník, nic takového nemám, takže jsem to po těchto teoretických úvahách vzdal.

A teď opravdu jen ze zvědavosti - zkoušel jsi udělat nebo plánuješ někdy dělat si sám dvouvrstvou desku? Toho jsem se totiž bál při svém teoretizování o výrobě plošňáků nejvíc, protože se znám a tuším, jak by to asi dopadlo se soutiskem :-)

PS: Líbí se mi, jak různé přístupy k témuž u pouhých pár lidí tu jsou k dispozici. Počínaje naprosto profi přístupem outbacka. Nejsi, outbacku, ten borec, co navrhoval, programoval a dotáhl k malosériové vyrobě ten přídavný displej pro starší Subaru?
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22702
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

To je ono, ušetřím a prošustruju to jinde :-D Díky tomuhle vláknu jsem zase včera brousil po aliexpressu, samej sale, sleva... a nechal jsem tam zase strašnou fůru peněz >:-& :-DDD Jinak misku s chloridem železitým nikam nenosím :-) Chlorid mám v tý ultra hyper nerezový skříňce, takže ze skříňky vyndám vaničku a flašku s chloridem, dám to na stůl, naleju to tam a po vyleptání zase sleju zpátky do flašky a jdu umýt akorát tu mističku, na které jsou ty zbytky. Kdybych s tím chodil po bytě, tak bych to zaručeně taky někde vylil :-DDD

Jinak nůžky na plech jsem si teda kvůli tomu nechal nadělit, to nepopírám... a třeba se ještě budou hodit na něco jinýho ;-D Mini vrtačku jsem koupil v GME za 3 stovky, pač se to hodí i při občasném dolaďování těch tištěných výtvorů. Není nic moc, ale na pár děr to stačí (průser byla ta osvitka, to jsem ji musel dávat chladit na balkón :-DDD). A laminovačku jsem sebral ženě :-)

Jinak dvouvrstvou jsem zkoušel, ale zatím jenom když jsem to dělal ručně fixou :-D To bylo jednoduchý, pač jsem to napřed navrtal a pak až pokreslil. Fotocestou to někdy chci zkusit taky, ale uvědomuju si, že to bude celkem oříšek :-) Metoda napřed to vyvrtat u fotocesty nejde, pač se tím u děr udělá okraj a už na tom nesedí film / šablona. Takže to bude asi zajímavý. Hledal jsem někde, jak to řešili bastlíři. Takový postup, který by asi mohl mít šanci na úspěch, bylo vyvrtat si 3 body mimo tu samotnou PCB a tam to propíchnout špendlíkem... Já mám teda ještě jistou výhodu v tom že to tisknu ne samolepící fólie. Takže tu šablonu na tu desku nalepím a pak s tím můžu manipulovat a drží mi to. (Nevýhoda je, že ty fólie jsou pekelně drahý).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“