Domácí automatizace

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Ještě je tam zásadní věc, jestli ty klíče se dají měnit nebo jsou alespoň v každém páru těch krabiček jiné. Pač ono kdyby to všechno mělo stejný klíč, tak to zase taky taková výhra nebude :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Tiger »

spm píše:Ještě je tam zásadní věc, jestli ty klíče se dají měnit nebo jsou alespoň v každém páru těch krabiček jiné. Pač ono kdyby to všechno mělo stejný klíč, tak to zase taky taková výhra nebude
Používání více kmitočtů
Spolehlivější přenos: zařízení io-homecontrol® monitoruje tři radiové kmitočty v pásmu 868 až 870 MHz a automaticky vybere ten nejlepší (nejméně rušený) pro přenos povelu.
Kódování
Dialog je 100% bezpečný: systémový klíč o délce 128 bitů, odolný proti prolomení, odrazí každý případný hackerský útok. Tento systémový klíč je jedinečný pro každou instalaci a poskytuje stejnou úroveň bezpečnosti jako on-line bankovní transakce.

a RTS 433 to má taky
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tiger píše:Vidim, že sem se Somfy udělal dobře . Páč io na 868 i RTS 433 jsou šifrovaný To je asi hlavní výhoda těhle drahejch systému oproti Číně.
Otázka je, co si představíš pod pojmem "Čína". Vyrobený v Číně je to všechno. Pokud je ten rozdíl to, jestli se to prodává pod značkou, která má u nás zastoupení nebo ne, tak to si radši koupím tu "Čínu" a dám si do ní open source firmware. Aspoň můžu kouknout, co se tam reálně děje a ne se spoléhat na slova distributora/výrobce. Takže hezký je, že tam je šifrování, ale pokud nemáš kontrolu nad tím, co a jak se šifruje, tak to je jenom tak jako napůl... :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Tiger »

HonzaCZ píše:Otázka je, co si představíš pod pojmem "Čína". Vyrobený v Číně je to všechno. Pokud je ten rozdíl to, jestli se to prodává pod značkou, která má u nás zastoupení nebo ne, tak to si radši koupím tu "Čínu" a dám si do ní open source firmware. Aspoň můžu kouknout, co se tam reálně děje a ne se spoléhat na slova distributora/výrobce. Takže hezký je, že tam je šifrování, ale pokud nemáš kontrolu nad tím, co a jak se šifruje, tak to je jenom tak jako napůl...
To s tebou souhlasim, měl jsem spíš na mysli, že to neběhá přes čínský servry, ale přes vlasní server, nebo v mém případě přes Fr a nezapojíš do toho něco co je úplně podivný atd. Jsem uživatel stačí mi, že to funguje a nebaví mě něco ladit, nastavovat a zjišťovat proč tomu tak je. Celkem se mi líbilo Fibaro o tom by mohl něco napsat Kolben má toho teď plnej barák.
Nebo HA, ale to je pro lidi jako ty, který to baví a vědi co s tim. Když jsem se s tím na jaře zaobíral, tak se mi to líbilo, ale tenhle obor a hlavně platforma HA je tak progresivní, že když jsem našel nějakej konkretní návod třeba 3 měsíce starej, tak to nefungovalo a já tři dny hledal na forech proč a měnil různě nastavení až se zadařilo, tak jsem nakonec zjistil, že třeba poslední dvě aktualizace HA vše změnili a část toho nastavení už měli v sobě. Sice už díky tomu vím o Linuxu dost :-) , ale prostě mě nebaví to hledat a ladit.

Fakt sem radši, že to zapojim, jednou nastavim a funguje to i když si to taky nechaj zaplatit. Taková cena slunečního čidla je celkem brutus, ale pro mě easy a funguje hned, zase jsem ušetřil za dešťový a větrný čidlo, tohle beru přes IFTTT.
Ale zrovna kdyby se mi něco rušilo se sousedem, případně kdyby mi nějakej vtipálek zatahoval žaluzii a tak by mi to asi vadilo.
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jj, to samozřejmě chápu, že ne každý si s tím chce hrát. Jenom mě pobavilo "Dialog je 100% bezpečný". :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Tiger »

HonzaCZ píše:Jj, to samozřejmě chápu, že ne každý si s tím chce hrát. Jenom mě pobavilo "Dialog je 100% bezpečný".
Nicméně až se budu v zimě nudit a nebudu mít co dělat, tak se k tomu HA vrátím a začnu opět pokusovat :-) . Ta platforma má obrovskej potenciál. Honza spm mi flashnul Sonoff, takže nějaký nevyužitý věci ještě mám :-)
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

SONOFF mě taky čeká. Koupený to mám už asi půl roku a zatím jsem to jenom rozebral, abych se kouknul, jak moc velká katastrofa uvnitř to je. :-D

Ale teď jsem koukal, že mají novou řadu vypínačů a už mají pro EU provedení 3kánálové (3 tlačítka + 3 relé), což už je velice zajímavé. Akorát mají lehce jiný design, než ty starší. :-/
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Nemáte někdo tip na nějaký "DIY kompatibilní" hlavice na radiátorový ventily? DIY kompatibilní myslím tak, aby se to dalo napojit na něco univerzálního. Např. ten ideální případ by byla existence skriptu nebo Node-RED nodu, který s tím bude rovnou umět komunikovat. Nebráním se 433 MHz, ale asi víc by mi vyhovovalo BLE nebo wifi.

EDIT: Nejvíc by se mi líbilo, pokud by to umělo samo regulovat, mělo to na sobě ovládácí prvky, kterými by se dala nastavit teplota a zároveň přes nějaký ten bezdrát by to komunikovalo s Node-RED, kam by to 1) posílalo aktuální údaje (teplotu nastavenou, reálnou, % otevření ventilu atd.) a 2) by se to i zpětně dalo přes ten komunikační kanál ovládat, tedy konkrétně by stačilo nastavit teplotu.

Nemusí to mít žádný programování 12 programů na každý den v týdnu s přesností na vteřiny nebo podobný věci. Stačí automatická kalibrace na ventilu a pokud možno kalibrace regulačního algoritmu, ale není podmínkou.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
tomix
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 751
Registrován: pát srp 31, 2018 9:29 am
Jméno a příjmení: Tomáš Auer
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od tomix »

V tomhle tématu se moc neorientuju, ale matně si vzpomínám že hlavice z Lidlu šly nějakým způsobem programovat přes kompl. Nevím jestli to bylo ale tak jak potřebuješ ty. I na YT jsou o tom videa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Subaru Outback 2.5i 2018 129kW CVT (Nána)
Obrázek
ex: Hyundai i20 Active 1.4 - už nikdy víc!

Rekonstruuju náš dům
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Tiger »

Mam Danfoss Eco, je to BT, ale něco je i na githubu
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

tomix píše:V tomhle tématu se moc neorientuju, ale matně si vzpomínám že hlavice z Lidlu šly nějakým způsobem programovat přes kompl. Nevím jestli to bylo ale tak jak potřebuješ ty. I na YT jsou o tom videa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dík za tip, ale našel jsem v Lidl shopu jenom nějakou programovatelnou, ale bez připojení k něčemu dalšímu. Možná někdy mají v nabídce i jinou, ale aktuálně ne.
Tiger píše:Mam Danfoss Eco, je to BT, ale něco je i na githubu
Jj dík za tip, na tu jsem narazil taky a asi jako jediná by mohla stát za pokus. Sice nějaký nevýhody jsem tam objevil (myslím, že třeba neumí reportovat aktuální teplotu), ale asi by se to dalo.

No a nebo se dovybavit i Z-wave transceiverem a pak by se to dost rozšířilo. I když ty Z-wave hlavice jsou zase drahý jak blázen.

Já v podstatě skoro netopím, ale když už, tak způsobem, co se dost blbě řeší klasickou mechanickou termostatickou hlavicí. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od CoZmo »

já vůbec nechápu, proč chceš měřit teplotu na hlavici...to je cokoliv, jen ne rozumný referenční místo za mne...jinak adjustovat otevření hlavice mi taky nedává smyslu, pokud radiator topí moc, tak by měl mít regulaci pevnou (ten malej ventil dole, kde mu omezíš průtok) a ventil by měl být jen on/off...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Protože mě ta hodnota zajímá. Třeba právě přesně kvůli tomu, aby si jí člověk mohl porovnat s nějakou reálnou, měřenou na lepším místě a podle toho dělat korekce.

Nevím, proč by měl bejt radiátor on/off...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od podvlada »

Uděláš radiátor on/off a zreguluješ to PWM softwarově :-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Tapan »

Vole :-D PWM regulace radiátoru v bytovce :-D
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“