Náš portálfotogaleriechat [0] KontaktSrazyWiki

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Domácí automatizace 
Autor Zpráva
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu

Tak RRD db má pevně danou strukturu, kde v podstatě definuješ archiv, agregační funkci a počet záznamů. Takže dle definice tam máš vždycky x hodnot, zagregovaných dle nějakých funkcí, zbytek se maže. Má to teda jistou výhodu, ten archiv je furt stejně velkej a nemění se. Ale když to potřebuješ změnit, tak to úplně nejde. Musíš vytvořit archiv znova a nějak do něj ty data přeládovat. Ze stejnýho důvodu nemůžeš ani přidávat / ubírat věci v tom archivu. Takže pak typicky co nějaká proměnná, to jeden RRD archiv. Tohle za tebe řeší Cacti, která si tu miliardu souborů (dobře, ta asi do jednoho archivu dává hodně podobná data, třeba statistiky z jednoho portu na switchi) spravuje sama a tobě ukazuje až výsledek.

Ale když pominu tohle, tak stejně výsledkem je, že z toho akorát vykreslíš graf a nic jinýho to neumí :-D Oproti tomu u InfluxDB si ty retention politiky můžeš měnit a nastavovat za běhu. Je to databáze s HTTP rozhraním, takže ji máš přístupnou odkudkoliv. Dají se v ní pouštět continous query, takže si to periodicky je schopno pouštět dotazy a ukládat jejich výsledky. A hlavně v tom dotazovacím skoro jako SQL jazyku se dá páchat hromada věcí, tahat z toho výpočty, ... Takže když tě pak napadne taková ptákovina, jako jaká byla průměrná teplota v jednotlivých měsících za minulý rok, tak to z toho vytáhneš jedním dotazem, který napíšeš asi za 10s.

čtv kvě 16, 2019 9:19 am
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu

No, tak to tak nějak vyplývá z principu. Já myslel, že tam jsou ještě nějaký jiný problémy. RRD dělá přesně to, na co je určený. :-)

Ale ten influx mě zajímá, to si nastuduju. Používají to hodně i lidi v různých článcích a tutorialech ohledně iot.

čtv kvě 16, 2019 10:55 am
Profil ICQ
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel

Za zmínku určitě taky stojí Prometheus, jehož velká výhoda je, že tam není třeba řešit strukturu dimenzí při reportingu metrik. A Grafana z něj umí nativně sosat data.

Yaris Hybrid 2013

čtv kvě 16, 2019 11:15 am
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu

Jj, ten mám taky v hledáčku. Původně jsem ho chtěl použít i na ty serverový a síťový věci, ale pak zvítězilo opět Cacti, protože jsem se ho nemusel učit, měl jsem pro něj spousta template pro zařízení, grafy atd.

čtv kvě 16, 2019 11:30 am
Profil ICQ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu

HonzaCZ píše:
No, tak to tak nějak vyplývá z principu. Já myslel, že tam jsou ještě nějaký jiný problémy. RRD dělá přesně to, na co je určený.

Ale ten influx mě zajímá, to si nastuduju. Používají to hodně i lidi v různých článcích a tutorialech ohledně iot.

To na co je určený asi jo, ale řekl bych, že v dnešním pohledu je třeba ten influx o hodně lepší nástroj na sbírání metrik, pokud máš ten hardware, co to utáhne a nepotřebuješ to nějak minimalizovat :-)

čtv kvě 16, 2019 11:51 am
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9