Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Odpovědět
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Příspěvek od newli »

Premyslim, zda zalozit zvlastni vlakno, ale zkusim to dat sem. Zvazuji porizeni apartmanu na horach a developer tam planuje tepelne cerpadlo vzduch-vzduch. Detaily budu teprve zjistovat, ale ted o tom googlim a moc moudry z toho nejsem. Nejdriv jsem se bal, aby to stacilo. Zda se, ze aktualni cerpadla uz to asi daji (zda tam bude sekundarni/zalozni zdroj tepla zatim nevim, ale spis ne). Nicmene ted me zacla trapit hlucnost - jak venkovni jednotky, tak tech vnitrnich. Nejake zkusenosti?
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
OK2MDK
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv led 16, 2020 9:56 pm
Jméno a příjmení: Mira Decky
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od OK2MDK »

Jsem pro separé vlákno o TČ - Vzduch vzduch je klima, proudí tím vzduchu ale kdo někdy spal u moře pri zaplé klimě tak to bude asi podobné.

Já ted reším Vzduch/voda a rozdíly jsou.
Aktálně IVT / Vaillant a rozdíl je 5db ale vytáhnout z nich maximální hluk jedina na požádání.
Forester SG 116kW + LPG
Dědův SG 92kW
Mondeo IV 2.0 Duratec
Mondeo II 1.8i Zetec - Srdcovka v modré bohužel zrušeno
Uživatelský avatar
masha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1583
Registrován: pát dub 27, 2018 9:26 am
Jméno a příjmení: Václav Mašek

Re: Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Příspěvek od masha »

Mám doma čerpadlo vzduch vzduch. Toshiba Daisekai 4,5kw, přitápím tím kuchyň + obývák a horní galerii. Venkovní jednotku neslyším uvnitř. Vnitřní samozřejmě fouká vzduch takže ta slyšet je, záleží jak si to nastavíš, jakou intenzitu ventilátoru. Večer mi to většinou neběží, ale když jsem to zkoušel tak při zapnuté tv o tom skoro nevíš… Mám to nastavené na automatické zapnutí v 5:30 aby mi to zatopilo než budeme vstávat, potom vypínám…

To je tak stručně k provozu, kdyby jsi chtěl vědět něco víc nebo to třeba natočit tak není problém :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6344
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Příspěvek od cleo »

Mame cerpadlo vzduch-vzduch (klima) Daikin, 1 venkovni a 2 vnitrni jednotky. Mame to v podkrovi v loznicich a pri provozu to skoro neni slyset- 21 dB.


Sent from my iPhone using Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Příspěvek od newli »

Nemam predstavu, co je 21db, ale skoro neni slyset znamena, ze to slyset je :-) Ne, vazne - jsem na hluk pomerne alergicky. A i kdybych si zvyknul, tak vubec netusim, jaky proud vzduchu to dela. Vsechny ty administrativni budovy, kteryma jsem prosel, byly v tomto smeru peklo! ::-(((
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6344
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Příspěvek od cleo »

Me hluk pri usinani vadi a tohle je slaboucke sumeni, ktere te spis uspi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Příspěvek od HonzaCZ »

Slušný zařízení mají silent mode, kdy to fouká míň vzduchu, za to teplejšího/studenějšího (podle toho, jestli to topí nebo chladí).

Problém je spíš to rozfofrovat po celý místnosti. Mně se osvědčil stropní ventilátor. Používám ho jak při topení (zejména radiátorem), tak při chlazení (vzduchem). V zimě tlačí teplej vzduch dolů od stropu, v létě zase studenej od země nahoru (musí mít reverse). A při tom stačí, aby se jenom tak lehce vrtěl.

Záleží taky, jak to bude dobře zateplený. Já v pár let starý cihlový bytovce při těch zimách, co jsou v posledních letech, skoro netopím. A to furt aspoň trochu větrám.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
gerda
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2247
Registrován: ned srp 29, 2010 6:46 pm
Jméno a příjmení: Michal Gerych
Bydliště: rozmezí Valašského království, Slovácka a Hané

Re: Tepelné čerpadlo - rady, tipy, informace

Příspěvek od gerda »

Hlučnost je dost relativní. Máš zlomek lidí, kteří se vymykají průměru a co pro většinu je v pohodě, pro tebe zrovna nemusí být. Čím nižší bude průtok vzduchu jednotkou, tím menší hlučnost. Taky záleží, kde je jednotka umístěná a jak se hluk šíří v daném prostoru. Je tam mnoho faktorů, které dost ovlivňují výslednou hlučnost. Že si přečteš od výrobce nějaký údaj ještě nic neznamená...

Pro apartmán je podle mě zbytečné dávat ještě stropní ventilátor. Jsou i kazetové klimatizace (1, 2 a 4-cestné), což pro distribuci vzduchu po místnosti je asi lepší řešení. Jenom člověk potřebuje podhled a taky to stojí o dost více, než nástěnná jednotka. Existují taky konzolové klimatizace, která se tváří jako radiátor; nebo skryté stojanové. V dnešní době si člověk v podstatě může vymyslet cokoliv :)

OT. Naši v bytě 4+1 ve starém paneláku (nezatepleném) řešili klimatizaci. Nakonec dali jen 1 nástěnnou na chodbu a otevřou místnosti, kde to chtějí přes den chladit a je tam i kosa, když pak člověk přijde. Bydlím tam teda už jen sami 2, ale hlavně i v tomto ohledu pomohlo osazení venkovních rolet. Prvně řešit příčinu, pak až důsledek ;)
Člověk by se měl učit celý život. Všechno jde, když se chce. Když nemůžeš, tak přidej. Nebojte se ničeho.

Subaru Outback 3.63R 191 kW, MY11
Honda FR-V 1.8 i-VTEC 103 kW, MY08
Honda Civic Anglán liftback 1.4 66 kW, MY00
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“