Problem s elektrinou

Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14826
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od Tapan »

Kdyby byl problém v zapojení přes chránič, resp. v okruhu by byla "nula z jiné fáze", což je zatím nejzapeklitější závada, co jsem kdy řešil, padal by ten chránič. Tady to vypadá, že vážně síť v daném místě má nějaké divné parametry nebo vysavač nějak úchylně dobastlené napájecí obvody, nebo kombinace obojího. Zkusil bych ten vysavač na jiném okruhu, min. koupelna bych čekal, že bude mít vlastní jištění...a taky třeba u sousedů ve stejném domě.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od spm »

No já si podobnou srandu užil se zdrojem v PC, relativně dost drahym. Zdroji fungovala bez problémů stand-by větev, ale hrozně často odmítal zapnout tu výkonovou. Prostě při pokynu k zapnutí to začalo bzučet a nezaplo se to. Na zapnutí pomáhalo vypnout ten vypínač přívodního napětí a ve správnou chvilku (cca 1s) ho zase zapnout, pak se to zaplo a naskočilo. Překvapivě hodně často ten počítač tenhle zásah přežil ve spánku a normálně se probudil (za tu 1s se kondenzátory v tom zjevně nestačily vybít natolik, že by to zdechlo). 2x jsem ten zdroj dal někam na diagnostiku a opravu, protože stál asi 3,5 a přišlo mi, že to bude nějaká kravina typu kondík. A dvakrát se mi to vrátilo s tím, že to funguje úplně normálně a nepovedlo se jim závadu nasimulovat. Po tom prvnim vrácení dokonce ten zdroj pár měsíců fungoval bez problému, pak začal znova. Takže po těch dvou pokusech jsem taky dostal podezření na blbou elektriku v bytě... a jelikož jsem se chtěl stěhovat, tak jsem to neřešil a cvakal... no a přestěhoval jsem se a zdroj v novym baráku se choval úplně stejně. Tak jsem se nasral, vyhodil ho a koupil novej a od tý doby je klid :-DDD

Tapan: no, nulu máš jenom jednu. Ale když se ti někde na nule udělá přechoďák, tak na ní začneš mít měřitelný napětí. Což v TN-S jinak ani nepoznáš, protože tě třeba nezačnou mlátit kovový spotřebiče. A všechno funguje celkem normálně krom toho, že se to někde hřeje... ale přesně bych věřil tomu, že nějaká přecitlivělá elektronika to nedá a bude dělat kraviny. Mně se povedlo doma párkrát nulu odpojit. Nejlepší je to na elektrickym sporáku, kterej začne dělat úplný píčoviny. A hned druhý zařízení, co to nedává, je elektronická rychlovarná konvice, který začne ječet pípák :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14826
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od Tapan »

spm: nulu máš jen jednu, proto jsem to taky dal do uvozovek. Když máš někde chránič, musíš mít na chráněném okruhu správně zapojené nulové vodiče (náležející k tomu příslušnému chrániči), jinak ti chránič bude vybavovat, protože se mu budou lišit proudy a bude mít pocit, že něco někde teče do země (v horším případě přes někoho). Ale to s touhle závadou nemůže souviset, čili jsme trochu OT :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od spm »

Jo, jasně, to pak chápu :-) Ono těch vtipností do elektroinstalace se dá udělat hromada. Já si při rekonstrukci prošel příhodou: "kterak elektrikář k úrazu elektrickým proudem od HDO vodiče přišel" následovanou "jak jsem sousedům ohříval TUV na vysoký tarif" :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14826
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od Tapan »

HDO je spínaná nula, ne? To mi budeš muset někdy někde na srazu vysvětlit :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24294
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od sima »

Udělali jsme novou elektriku na chalupě,lux nenaskočil,vyhazoval chránič-příslušný chránič teda.Předtím šel lux bez problémů.Tak jsem si vzpomněl na historky se špatně udělanou elektrikou,s problémy s chráničem,co pak záhadně vyhazuje některé spotřebiče-protože vysavač předtím fungoval a stará elektrika byla v dobrém stavu,nedělala žádné potíže i samotné dráty byly silné,měděné.To sám od sebe potrvdil i elektrikář,který to celé dělal.
Ale pak mě švára řekl,že vysavač blbl i v bytě kde byla stará elektrika,přesně řečeno choval se tam zase jinak,ale furt špatně,tak šel rovnou do sb.dvora.
Já bych zas ten lux tak nevinně nebral,ale nejsem elektrikář,jsem zvědav jak tohle dopadne,co bude tou příčinou.
Honzo :-DDD :-DDD tebe bych chtěl mít za souseda,elektrika grátis :-D
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od mnov »

Tapan píše:HDO je spínaná nula, ne?
To sice je, ale když není sepnutý, tak je na něm přes cívku stykače fáze. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od spm »

Já už tu příhodu psal do SZ, ale máš v podstatě pravdu :-) Ono ho to koplo při spojkování přívodu do mého bytu, takže tam neměla co dělat. Ale holt někdo na 6 elektroměrů / bytů instaloval jenom jedno HDO zařízení, takže tam byla fáze od sousedů :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od catana »

Tak jsem vyndal zarivky ze svetel a lux zacal fungovat >B-) Zitra zkusim koupit jinou zarivku, zdali to udela rozdil. Kazdopadne je evidentni, ze to dela jedna z tech dvou zarivek.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od catana »

spm píše:v ČR má stále TN-C síť, do které ten chránič ani zapojit nejde (a dá se tam pak dát akorát na kus bytu, který se zrekonstruuje v TN-S).
Tyhle typy siti si matne pamatuji ze studii :-) Lepe receno ty nazvy, ale uz ne co se za nimi skryva. Jinak je tady urcite 1 fazove pripojeni, prakticky zadny australsky barak nema trifaz.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od spm »

catana píše:Tyhle typy siti si matne pamatuji ze studii Lepe receno ty nazvy, ale uz ne co se za nimi skryva. Jinak je tady urcite 1 fazove pripojeni, prakticky zadny australsky barak nema trifaz.
Ve zkratce zjednodušeně, u TN-C a TN-S, je to síť uzemněná, takže má potenciál vůči zemi (šáhneš si jenom na fázi a zabije tě to :-) ), s nulovym vodičem (takže ten drát, kterým ten proud teče zpátky a neměl by tě zabít, když si na něj šáhneš). A u C a S je pak rozdíl ten, že C má PEN vodič, tedy ten nulový vodič je zároveň použit i jako ochranný (jsou na něj připojeny vodivé dotykové části spotřebičů, atd.), kdežto S má N a pak samosatný PE vodič, tedy tahá se tam drát navíc, který je použitý jenom na to ochranné pospojování (a pak je někde uzemněný). V ČR je pak většina těch (co už mají 3 vodič) instalací TN-C-S, což je o tom, že od distributora ti jde ten PEN vodič a v baráku se to pak rozdělí na nulu a ochranný.

A pak jsou ještě TT a IT sítě a do toho se pouštět nebudu, pač o tom vím už úplně kulový, nerozumím tomu a považuju to za černou magii :-DDD Ale to asi zná pro změnu Tapan, jestli navrhuje 110kV vedení :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6338
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od cleo »

Vubec nevím vočem se tady bavíte

Odesláno z mého founu pomocí Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14826
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od Tapan »

spm: nic takového naštěstí nenavrhuju a naposledy jsem o to zavadil, když jsem psal diplomku, a to ještě okrajově. Fuj, neděs mě :-D
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od mnov »

Jestli pomohlo vyndání zářivkových trubic, tak je problém někde v jejich vypínačích. Nevypne je to. :-) S jinou trubicí to musí být to samé.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Problem s elektrinou

Příspěvek od spm »

Ze by teda nula ve vypinaci? :-)

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“