Novostavba - rady, tipy, informace

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49179
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od VDC »

Musím říct, že ačkoli se mi ta stříkaná PUR pěna líbí jako technologie, tak to co se vám kluci nelíbí na aplikaci do krovu celkem chápu. Trošku mě taky na tom odrazuje ta totální umělohmotnost. A nerozebiratelnost.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od romull »

RadekN píše:
No a nebo bude stačit zub času. Může být např. někde trhlina v krytině, špatně vyřešený detail, do střechy bude zatékat, uživatel o tom nebude mít vůbec páru a dřevomorka nebo třeba tesařík udělají za 30-50 let své.

Pak vyřezávat pěnu a hledat, co vše je špatné.. To už bude snad lepší to celé strhnout a udělat znova . I když to možná často vyjde jednoduššeji a levněji, takže je to vlastně výhoda .

Asi je to i věc názoru, ale prostříkat krov pěnou mi je nějak proti srsti .

Já osobně jsem dal do šikmin čedičové desky (ISOVER UNI) - ty …
Nechci se s vámi přít chlapci a vím že je to pořád dokola, ale jedinou vadou na PUR pěně je její cena. Trhlinu v krytině by měla vyřešit pojistná hydroizolace a pokud i tam by byly chyby, tak ji zachytí a odvede nebo odvětrá ta PURka, určitě by ti neprotekla až na parozábranu jako u minerálu. To že se na vše mimo PVC pěna tak dobře chytí není vůbec její špatná vlastnost, ale naopak opbrovská devíza. Sami výrobci i realizační firmy neochotně u kafe na veletrhu přiznají že zaizolovat krov vatou na 100% nejde. Běžně je úspěšnost dobrých firem okolo 93% a kouzelníci prý umí i 95%, jak mi bylo sděleno. Bylo mi to jasný i bez těch jejich řečiček, viděl jsem už hezkých pár snímků termokamerou. Sice tam ty desky nacpeš na fest co to jde, u starých krovů při rekonstrukcích, kde je navíc každý klacek jiný a spousta jich je i všelijakých nepravidelných tvarů to ještě kouskama docpeš, ale to všechno není nic platné, ta technologie má jako každá jiná svoje limity. Málokterý krov a jeho prvky stojí na jednomn místě po celou dobu svojí životnosti, je to přece jen dřevo a tak reaguje na teplo a zimu, na změny zatíženín a dokonce i vítr. Pohyby sice nejsou velké, ale na termokameře vidět budou, na to dám krk. Přilepená pěna se roztáhne a smrští jak je potřeba a mezírku jako vata neudělá a mě nejvíc štvalo že se s tím budu srát na střeše která má 150 m2 a když se to hodně povede, tak budu mít stejně 7,5 a možná i 10m2 prakticky bez izolace :-/
Tím ale nijak nechci zpochybňovat vaše rozhodnutí nebo přesvědčení, toť jen můj názor a zkušenosti =)
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24328
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od sima »

nun píše: ...o tom něco vím, dělal jsem po jejich křídly 24 let... jen normální smrtelníci nechtějí pořád chápat že když jim vypadne při vichřici elektrika tak to nemají spravené do půl hodiny, páč těch výpadků je třeba klidně 425 najednou...
Prioritu mají linky VN pak města a na vesnicích jsou lidi zvyklí a připravení ...
Tak to sám znáš.Před nedávnem nám po smrštích a polomech nešla na chalupě elektřina nějaký ten den taky.Nejen u nás na pasekách,ale rovnou dvě větší vesnice,porucha šla údajně z jedné uzlové trafačky,jejich sítím nerozumím,ale elektrika nešla a nebylo to poprvé a naposledy.
Jinak já volím vatu.Mám ji zatím jen na kousku nad stropem,jinde je stará pleva.Jednou se možná bude dělat vrch,zateplení pod střechou a tam bude určitě zase vata.Nejradši bych volil vatu z konopí,či její alternativy-pazdeří či filc.Mají výborné vlastnosti,umí se skvělě vyrovnávat s případnou vlhkostí,skvěle se s nima musí pracovat a dá se například s konopnou vlnou jednoduše utěsnit kdejaká spára-ka,je to tam natlačíme.To se mě taky líbí.Hlodavcům prý tato vata nic neříká.
Jen hořlavost je dle tabulky horší,ale nakolik to nedokážu posoudit,možná zdejší hasiči :-) Jen ta cena,ta cena,tenkrát jsem pořídil nakonec nějakou lepší "klasickou"vatu,bo tak by mě to stálo snad raz tolik,už přesně nevím,ale byla to šlupka a my byli vycimbaní z peněz po rekonstrukci...Ale stejně toho lituji a přemýšlím,jestli než ten vršek zaklopím,jestli to ještě nevyměním.
http://www.prirodnistavba.cz/press/11/k ... olace.html
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od romull »

Ty přírodní materiály jsou paráda, zajímal jsem se o ně na Šumavě při realizacích srubů. Bohužel ale nedosahují tak vysokých hodnot a potom ty ceny :-/ . Kdybych chtěl nahradit 300 mm PUR pěny, tak mě vyjde m2 z toho konopí víc než na 1 500 kaček, a to bez práce, což je sakra hodně a je taky 3x těžší, takže nároky na konstrukce roštů budou vyšší a ještě mi to sebere víc prostoru. Navíc se mi moc nezdá že by to neměli rádi ty zubatý myší mrchy. Na té Šumavě s tím v těch srubech celkem dost bojovali, prý super bio, neobsahuje alergeny, je nedráždivá a neobsahuje ani bílkoviny, takže ji ty mrchy nežerou, jen v ní bydli protože se jim v tom prostředí líbí jako nám lidem, stejně jako v té z ovčí vlny >>:-@@ . Osobní zkušenost ale nemám......
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24328
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od sima »

Jo drahota to je,taky mě to cirka tak vycházelo za metr materiálu.S těma hlodavcema samozřejmě taky nevím,jedni tvrdí,že do toho nelezou,druzí zas opak.Myslím,že myš fakt vleze všude a rozcupuje téměř cokoliv,jak je hlad...
Nevím jaké vlastnosti máš na mysli,že jsou horší,že nedosahuje konopná vata hodnot čeho,té pěny a jakých přesně?Jak velký je tam rozdíl?Jinak je přeci vata konopná plně srovnatelná s jinými vatami?A její propustnost je dle mě vyjímečná.Nechi tu uvádět nějaké nesmysly,tak jdu znova studovat co a jak.
Já bych pěnu nemohl dát,do staré chalupy ne a ani bych ji nedával do nové.Možná ještě stropní izolaci jo,ale střešní určitě ne.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
nun
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 202
Registrován: ned dub 30, 2017 11:12 am
Jméno a příjmení: Miloš Kowol
Bydliště: Třinec

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od nun »

Buď v klidu, hlodavci lezou i do minerální vaty, dokonce si ji po kouskách tahají a staví si z ní pelíšky.
Dovedou udělat ve vatě pěkný bo...el
Subaru Outback 2,5i LPG AT 2005 Obrázek
Mazda Mx-5 NC 1,8 2006
Citroen Berlingo 1,4i 2001
EX - OctaviaII 1,6TDI FabiaII 1,6TDI FabiaII 1,6 16V FabiaI 1,9TDI SEATCordoba 1,9SDI Lada2101 Oltcit Škoda100 Škoda1203 Tatran125 ČZ175Sport
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24328
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od sima »

Tj mě jasné...sice mám od myší klid,snažili jsme se barák utěsnit,ale jsou to mrchy,nikdy nevíš kde se objeví.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od romull »

sima píše:Jo drahota to je,taky mě to cirka tak vycházelo za metr materiálu.S těma hlodavcema samozřejmě taky nevím,jedni tvrdí,že do toho nelezou,druzí zas opak.Myslím,že myš fakt vleze všude a rozcupuje téměř cokoliv,jak je hlad...
Nevím jaké vlastnosti máš na mysli,že jsou horší,že nedosahuje konopná vata hodnot čeho,té pěny a jakých přesně?Jak velký je tam rozdíl?Jinak je přeci vata konopná plně srovnatelná s jinými vatami?A její propustnost je dle mě vyjímečná.Nechi tu uvádět nějaké nesmysly,tak jdu znova studovat co a jak.
Já bych pěnu nemohl dát,do staré chalupy ne a ani bych ji nedával do nové.…
sima: mě šlo o více vlastností, jako třeba bezespárost pěny a nenásilné a hlavně bezpracné vyřešení kritických detailů, pěna se dostane opravdu všude a sám jsem na ty co mi ji aplikovali přichystal nechtěně malou léčku, a to takovou, že jsem ve skladbě roštu nechal dva husí krky kterými jsem původně chtěl vést rozvody internetu a to na tak pitomém a nepřístupném místě za komínem u štítu, prakticky jakoby v úzké a dozadu se rozšiřující mezeře. Potom jsem si na ně vzpomněl a chtěl je dát pryč, jenže tam najednou nebyly a když jsem je konečně po chvílce v té pěně našel, tak nejenom že v ní byly tak hezky schovaný, ale byly jí i komplet vyplněný (*_^) |,,,,
Další plus je váha, ale hlavně vysoký tepelný odpor, nebo chcete li velice nízký součninitel prostupu tepla. 300 mm pěny je za 435 mm mimerální vaty......a to mluvím o měkké pěně která má lambdu 0,035 a při 300 mm této izolace je U= 0,117 [W/(m K)], tvrdá má lambdu 0,023 a to už je úplně někde jinde a jiný takový materiál už není ani na trhu dostupný. Pro náročné je tak možné nástřiky kombinovat ( tvrdá PUR pěna funguje i jako 100% hydroizolace ), nebo dát měkké pěny třeba 500 mm a dostanete U= 0,070 [W/(m K)], což už je blázinec ;-D , protože to už je R= 14,30 [(m K)/W] <:-<
Konopná vata má podobné parametry jako minerální vaty, většinou někde okolo 0,038 - 0,040, ale třeba Isover TF Thermo má také deklarovanou lambdu 0,035, ale stojí 280 Kč/m2 ve 100 mm, takže 840/m2 ve 300 mm a to je jen za materiál. To bych byl blázen, protože za to už mám pěnu v krovu a to tak dokonale jak tam mít vatu nikdy nemohu. Já mám také raději přírodu ( jak už jsem uváděl minule ) a ona i ta PUR pěna je přírodní když pominu ten plyn co ji žene z těch sudů ven, ale ten se odvětrá a už se nevrátí. Takže za tu pěnu nekopu z toho důvodu že ji v baráku mám, ale proto, že nic jiného tak dobře fungujícího za ještě celkem slušný peníze jsem zatím neviděl.
Odkaz pro ty kteří by třeba netušili o čem je řeč https://www.pur.cz/
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49179
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od VDC »

Přírodní je i vyjetý olej, páč je z dinosaurů, původně... :-D :-D
S tou přírodností jsi mě Romane rozesmál. :-D
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od romull »

To je fakt Tome, nic nejde udělat z ničeho a vždycky je v tom tak alespoň kousek něčeho co nám dala matka příroda ;-D
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24328
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od sima »

Trochu jsem to pročetl a já bych volil furt tu vatu-nejlépe konopnou pro její schopnost se mimořádně dobře vyrovnávat s případnou vlhkostí.Tu zásadní odlišnost jsi romulle neuvedl,nejspíš protože tě to nezajímá a neřešíš to,pak to chápu =) Taky by mě odrazovalo něco takhle napevno zaklopit,ale to se tu už řešilo...to už nechme být.
No a ty ceny to už taky není tak hrozné!To jsem byl překvapen,zřejmě to zlevnily s rozšiřující se výrobou,namátkou zde a to jsem nehledal nejnižšší ceny,takže pak ty počty vycházejí zas jinak:
http://bioizol.eu/ceniky

Dovolím si přetisknout namátkou co jsem prošel a pročetl:
https://www.zatepleni-fasad.eu/tepelna- ... a-izolace/
Hlavní výhody konopných a lněných izolací v porovnání s klasickými izolacemi:



Tepelná vodivost: konopná izolace disponuje součinitelem od 0,038 až 0,04 W/(m.K), což ji řadí mezi nejlepší běžné izolanty.

Tepelná akumulace: konopné i lněné izolace mají 1600 J/m2, klasické izolanty mají 800 J/m2. Vyplývá z toho tedy, že naše izolace drží 2-násobně déle teplo uvnitř interiéru v zimě a naopak 2-násobně odolává horku z exteriéru v létě



Difúze vzdušné vlhkosti: vysoká difúzní propustnost pro izolaci znamená, že je prodyšná, snadno odvádí a odvětrává vlhkost. Faktoru difúzního odporu konopné izolace µ=1 až 2, což je parametr velmi propustného materiálu. Dům dýchá!



Redistribuce vlhkosti: problémem u jiných izolací je vlhkost, ale u konopných izolací je vlhkost materiálem předávána (distribuována) do celého objemu, čímž je vytvořena násobně větší plocha povrchu pro snadné odvětrání. Konopná izolace je navíc schopna pojmout a vyrovnat se s velkým množstvím vlhkosti. Objemová vlhkost může narůst až na 20%, aniž by byla snížena účinnost izolačních schopností.



Difúzně otevřená skladba: konopná i lněná izolace je díky svým vlastnostem ideální k použití do difúzně otevřených skladeb.



Hořlavost: podle s ČSN EN 13501-1:2007 je konopná izolace podle reakce na oheň klasifikována do třídy E, což znamená hořlavou hmotu v kontaktu s plamenem. Konopné i lněné izolace lze bez obtíží použít u naprosté většiny běžných staveb.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od romull »

sima: já ti v žádném případě nechci použití konopné izolace rozmlouvat. Ten článek a to jak ji vychvalují je hezky udělaný, jen jsem se bohužel mnohdy neudržel a musel se smát. Izolant má izolovat a ne akumulovat teplo nebo dokonce chlad, to musel být hrozný blbec co tam takovou kravinu napsal a měl by vrátit diplom, má-li jaký....... a když tak tě prosím o uvedení té zásadní odlišnosti, já ani přes veškerou snahu nepochopil co máš na mysli ...

Hodnota 0,038 až 0,04 W/(m.K) je spíš průměrná než nejlepší a dnes se již běžně izoluje i materiály s o dost lepšími parametry.

Difúze vzdušné vlhkosti, tak tady se musím na chvilku zastavit, protože to tam napsali stejně jako všichni ostatní, tak aby lidi otevřeli pusy a byli spokojení. Difrůze vzdušné vlhkosti je dobrá k tomu že když se mi do izolantu dostane vlhkost havárií střešní krytiny, pojistné hydroizolace a pod., tak umožní jeho vysychání a mimo polystyrenu jí disponuje většina druhu izolací, ať už pěny ( mimo tvrdé PUR pěny ), nebo minerální vaty ...... Propustnost vodních par tak umožní vlhkost z izolantu odvětrat, ale napsat dům dýchá je kravina jako zvon a jeho obyvatelé něco takového vůbec na pobytové pohodě nepoznají, jen jsou spokojeni s tím že dům dýchá. Dům by dýchal třeba u té střechy nebo stropu pouze v případě že bych ve skladbě konstrukce vynechal parozábranu, což je prakticky neprodyšná vrstva neumožňující prostup vodních par ani vzduchu. To by vpravdě vydechoval z plných plic a byl by to obrovský malér s fatálními násladky. Je ale fakt, že pár posudků na podobně provedené stavby jsme už dělali. Vypadá to potom asi takhle, vodní pára prostupuje, nebo chcete li prodýchává izolací do té doby, než narazí na místo kterému se říká rosný bod. Ten je i izolantu vždy, jen jeho poloha se mění podle teploty vnějšího prostředí. V tomto bodě pára zkondenzuje a vrací se zpět jako kapky vody a dovolím si pochybovat o tom, že by konopný izolant vodu zpět nepropustil stejně jako třeba PUR pěna nebo polystyren ..... jinak difůzní odpor má ten konopný zázrak μ = 1,5 - 2,5 a PUR pěna μ =3.

Ta cena nevím jak tobě, ale mě to vyrazilo dech už minule, natož teď když jsem si přečetl ty kecy. Dát za něco co má lambdu 0,039 a objemovou hmotnost 100 kg/m3 8 000,- Kč/m3 je podle mě vyhození peněz, ale pro dobrý pocit proč ne. Já bych ale nedal ani za tu lehčí co má 30kg/m3 a chtějí za ni už sice příznivějších 3 300,- Kč/m3, ale to samé a spíš líp umí i polystyren s cenou 1 500,- Kč/m3 a to si můžu za ty prachy vzít i šedý s lambdou 0,032 :-D .....nebo když bych chtěl dýchat tak izolační fasádní vatu Rockwool Frontrock MAX E za 2 330,- Kč/m3 s lambdou 0,036

Reakce na oheň je u PUR pěny také třídy E, což sice není nic extra a stejně je na tom polystyren. Minerální vaty jsou na tom líp.

Ještě doplním že se fakt nechci nikoho byť jen malinko dotknout a už bych se k tomu víc vyjadřovat nechtěl. Vždycky mi to zvedne tlak a už mám přece jen svoje léta :-D . máme zkrátka každý svoji hlavu a jaká ta hlava je se pozná až časem. Někdy už sice na nápravu bývá pozdě, ale musíme to brát tak, že to bylo naše rozhodnutí a nikdo nás k němu nenutil ..... Jen ještě taková malá poznámka, zkuste to vzít úplně jednoduše, takovým tím selským rozumem a zamyslete se nad tím, jak asi může izolovat něco co je plný vzduchu ....... a třeba u podkroví je to markantnější v létě než v zimě. Já když jsem radil švagrovi tak měl taky svou hlavu, dám 40 cm vaty a dobrý říkal.......a teď když přijde ke mě tak říká "já vůl, ty tady máš tak parádně celý léto a já tam mám po dvou týdnech hic jako sviňa!"....... :-S
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24328
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od sima »

Já ti nechtěl rozhodně zvedat tlak!To ani náhodou,myslel jsem,že v pohodě debatujem,tak to beru já.
Taky jsem ti absolutně nechtěl brát tvou víru v tvou volbu izolace!Ne,ne opravdu ne.A tím končím,nebudu tu říkat další plus a mínus toho či onoho.
Nesedí mě vůbec výpočty ceny konopné vaty co uvádíš,ale tj taky jedno,tj už celkem podružné,jde hlavně o technické řešení,volba je na každém.
Chtěl jsem uvádět další věci,ale nemám na to sílu,tedy spíš je to zbytečné a to co jsem slyšel od známých co zateplovali strop- ohledně následného působení vlhkosti a co jsem si také předtím přečetl,poté co mě to samotného nejdřív napadlo,když jsem furt koumal staré stropy a konstrukci na chalupě...tak to tady opravdu radši nebudu psát,byl bych za kacíře =) Mám na mysli teď hlavně staré baráky,chalupy,ne novostavby.To bude asi ten největší rozpor mezi námi,ale já IHNED uváděl,že mě jde o staré stavení =) Možná jsi to tak nepostřehl.
Jinak co mě zase vadí je jak rozporuješ třeba difuzi vzdušné vlhkosti a jiné vlastnosti vaty,či přímo konopné vaty a naopak tvrdošíjně věříš své volbě.Je to jednoduché-každý to řeší a vyřeší po svém a věří tomu řešení,nic jiného už ani pak nezbývá.Jen těch řešení už bylo spousty a zase se smáli ti noví těm starým a budou se smát další,je to furt dokola.Já nehaním řešení nové ani ty staré,či ty co navazují na staré způsoby,to co už ty bylo,mám přiměřenou pokoru,tj vše.
Přeci to že mám něco doma,ještě neznamená,že je to to nej,to až čas ukáže.Ano jak jsi napsal:každý má svoji hlavu a jaká ta hlava je se pozná až časem.Ale opravdu až časem,jenže čas je pro mě ne pár let,ale pár desetiletí,generace po nás.
Napsali jste tu jednu vizi-dnes se má postavit barák na max padesát let,pak přijdou mladí a zbourají to.Ale proč?Vždyť se staví tak úžasně a dokonale %-) Co beru tak jedině skrz dispozice domu,skrz potřebu a styl využití,ale to se dům dřív jen upravil,přestavěl,nevím proč vše hned bourat.Něco mě tu nesedí.Bourat běžný dům za 3 až 5 mega,hm divná doba,pro mě jo.Nehledě na to,že takovýmto stylem je běžná rodina neustále v klinči hypotéky a nevlastní střechy nad hlavou.Vím tak je to požadováno,takový je dnešní styl,klidu není nikde,ani doma ve vlastním,bohužel.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od Doro »

:-DDD :-DDD :-DDD
....dá-li se říct, boj vrcholí :-()()-:
Vážení, nejprve si děte nastudovat tepelnětechnické a fyzikální požadavky staveb, přibrzděte na stránce tepelné stability v zimě a hl. v létě (tam zjistíte, proč vyšší obj. hm. izolace) a přes povrchové teploty k rosnému bodu, kdy v závěru to nejdůležitější, roční bilance, u které, jak víte, musí být kladná, ovšem, to jen v případě difúzně otevřeného systému, kde to reálně i funguje.
Pak si ŘÁDNĚ projděte difúzně uzavřené a otevřené systémy.
Pokud to vše zvládnete, řadu svých připomínek pochopíte sami, co uvažujete blbě a co dobře. Není to jednoduché studium, což potvrdí drtivá věčina projektantů, kteří "mají nastudováno", ale problému nerozumí (v práci se pak nad tím mosí čék pořád rozčilovat, bo ta neschopnost je masakrální).
V závěru pochopíte, že dif. uzavřený systém nemá budoucnost (a to žádnou!). Pokud chcete zdravě bydlet - on sám v sobě v podstatě nefunguje, bo i požadavky na stavbu jako takovou jsou ohledně těsnosti nerealizovatelné.
Pak se pozastavte u materiálů používaných na stavbu a hledejte informace - hledejte dobře, bo pak zjistíte, že dát si PUR do stěn je jedno z nejhorších zvětrsef, co sou možné (v raichu už na to přišli a s PUR pěnou lze pracovat jen v obleku), bo ty sfinsfa, co se s toho uvolňují.... no to zlatý nový koberec s formaldehydem.
To samé platí ohledně nátěru. Typicky impregnace dřeva nebo BIOse tvářící OSMO nátěr na nábytek s nejpřísnějším požadavkem na dětské hračky (např. proč tento obsahuje cobalt....jak je to vůbec možné!?).
A raději znovu připomenu, hledejte dobře, bo to podstatné vám nikdo otevřeně nesdělí a často to ani sami prodejci neví. Na první věc se dívejte na bezpečnostní listy, bo tam se to někdy proflákne, fakt někdy, bo zase třeba u ovčí vlny se taky používá chemie, čímž se sama stává nepoužitelnou.
A položte si sami otázku - požadavky na materiály jsou....no a jak jich výrobce docílí?
Poslední dobou nemile zjišťuju, že sem se doteď tolikráte plet, bo matroš, který mám rád, je vlastně šunt nebo v reálu nefunguje, jak má a spíše naopak. Na dotaz výrobce neodpoví nebo to zakecá - zatím nemám dostatečnou kompetentnost to z nich dostat, ale i na tom se pracuje >>:-@@ . I tady je dost horká půda a nerovný boj, bo de zase jen ........ o financ.
>B-)
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Michal82
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 158
Registrován: čtv pro 31, 2015 8:33 am
Bydliště: Šilheřovice

Re: Novostavba - rady, tipy, informace

Příspěvek od Michal82 »

Nechcete tady napsat knížku o izolaci 2018 ? To čtení je mazec. :-) moc , moc čtení ;-)
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“