Stlačený vzduch - Kompresory, Nářadí, Pískování

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Stlačený vzduch - Kompresory, Nářadí, Pískování

Příspěvek od VDC »

Zakládám speciální vlákno na oblast stlačeného vzduchu. Je to poměrně frekventované téma, často se někdo ptá, jestli ten který kompresor stačí na určitou aplikaci. Například, jestli bude stačit na pískování a tak všelijak podobně. A ty dotazy se opakují a ve všeobecném vlákně o nářadí se ztrácí.

A protože jsem si prošel dlouhou cestu, od malého kompresoru, přes větší, až po současný největší a stejně tak jsem si prošel dlouhým vývojem se vzduchovým nářadím, chci tím ostatním ulehčit cestu a sdílet své zkušenosti, které jsem v této oblasti získal.

Zrovna pískování je práce, která je na objem vzduchu extrémně náročná a díky níž jsem byl nucen asi 3 týdny zpět, pořídit nový kompresor. Ten původní, odešel do věčných lovišť, přestal tlakovat.

Někdy před 8 lety jsem pořídil kompresor Mecafer, který dával cca 350 l/min. Odmakal si 8 let, ale teď, když dělám Previi, dostal dost pokouřit a neustál to.
Pořídit dostatečně výkonný nový kompresor by za normálních okolností byla záležitost za nějakých 25000+
Naštěstí už jsem měl nastudováno, že se dají pořídit pouze samostatné agregáty polské provenience Mar-Pol, za velmi rozumné ceny. Takže jsem pořídil dvoupístový kompresorový agregát s výkonem 600 L/min. (sací výkon 860 L/min.) a ten jsem namontoval, místo toho umřelého, na stávající přístroj. Samostatný kompresorový agregát těchto parametrů stál 4200 Kč, což je skvělá cena. Díky tomu jsem získal dostatečně výkonný přístroj, který je opravdu schopen vydržet veškeré mé aplikace.
IMG_0699.JPG
A když mluvím o tom pískování. Na to se tu často někdo zeptá.
Rovnou vám všem radím, nekupujte si pískovací pistole v Lidlu, ani nikde jinde, nefunguje to. Respektive i když to trochu pískuje, ten efekt, vzhledem ke spotřebované energii a času je tak mizerný, že to nemá smysl.

Prošel jsem si celým tím vývojem. Pořídil jsem si kdysi v Uni-maxu ejektorovou pískovací pistoli Sander 2, pak jsem si pořídil i tu z Lidlu. Když jsem si jel koupit první abrazivum do speciální prodejny, tak tam měli na polici tu pískovačku z Lidlu a měli na ní napsáno "pro blbečky". A když jsem jim říkal, do čeho to abrazivum chci, tak jsme se tomu společně zasmáli.
Já jsem jim následně doma dával za pravdu, když jsem se v praxi přesvědčil, že to je úplně, ale úplně k hovnu. :-)
Ta Sander 2 z Uni-maxu byla trochu lepší, ale protože má kovové trysky, vydrží jí účinek chvíli. Ta tryska se v zápětí zničí.
Po této pistoli, jsem pořídil další ejektorovou pistoli s keramickými tryskami, tuhle
Obrázek

Pokud ejektorovou pistoli, tak alespoň takovou. Její funkčnost je násobně lepší, než u předchozích zmiňovaných. Dokonce jsem si ze staré válcové plynové nádrže vyrobil zásobník na písek. Obrázek

Ale pořád to nebylo optimální.

Nakonec jsem milý zásobník opět přepracoval, zpět jsem ho zavařil a opět jsem z něj udělal tlakovou nádobu. Nahoru jsem navařil 2" plnící hrdlo a udělal jsem z něj pískovačku. To znamená, že písek je natlakován přímo v nádobě a z té je rovnou tlačen do hadice a do trysky.
Účinek je oproti ejektrorové pistoli několikanásobný.
IMG_0708.JPG


Následně jsem zase z nějakých klumpů okolo dílny udělal plnící trychtýř...
IMG_0705.JPG
IMG_0704.JPG


A proč vám to všechno píšu ? Abych vám ušetřil čas a v zásadě i peníze. Jestli chcete opravdu doma pískovat, tak zapomeňte na pískovací pistole a pořiďte si rovnou pískovačku.
Nemá smysl jí doma stavět, kdybych byl dopředu věděl, na co to vyjde, tak jsem koupil hotovou a nestavěl jsem jí. Hotová pískovačka, ekvivalent toho, co jsem si postavil, stojí 3500 Kč.
http://www.piskovacky.cz/eshop/Piskovac ... OSB-5.html
Když spočítám použitý materiál na mojí stavbu, tak se dostanu téměř ke 2000 Kč, protože jen 2 metry speciální hadice stojí 800 a k tomu 2 dny práce.... Takže úspora Nula. Musel jsem se opájet pocitem, že jsem si to udělal sám. Žádné jiné pozitivum to nepřináší. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“