Fotovoltaika

Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Na přání zakládám nové téma.
Jak jsem se zmiňoval, delší dobu jsem uvažoval o pořízení FVE. V průběhu r.2020 jsem, v rámci úprav forestrů navštívil místního člena a usoudil jsem, že to vlastněn není nic složitého, cenově náročného a tak si to zvládnu postavit sám, vzdělám se, a ještě ušetřím. No, má ty prostoto, fakt naiva.
Výsledek - do provozu jsem spouštěl 4.2021.
Původně Instalováno 2 stringy 3,4 kWp, měnič Axpert MAX 7200 48V, baterie LiFePo4 skládaná 240 Ah.
Po pořízení rigu na těžbu etherea (PC těžící kryptoměnu) jsem ještě rošířil baterii na celkem 360 Ah, celková kapacita baterie je tedy 17,2 kWh.
Elektrárna je řešena jako ostrovní, jednofázová a provoz je tak, že distribuční síť je jako záloha FVE.
K dnešku vyrobila (ale hlavně jsem spotřeboval) 14MWh.
Celkem pořizovací cena původní - 220 tis. Kč, po rozšíření 250 tis.Kč.
Do sítě nedodávám (ani nemohu a nechci) a dotaci jsem neměl (ani nemohl a nechtěl).
Postupně (v 9/2022) jsem přestal těžit krypto a na vytížení pořídil bojler a klimatizaci (na přitápění).
Návratnost všech investic předpokládám do 8.let. Bláboly o návratnosti 4 a méně let jsou jen reklamní slogany - aspoň podle mé zkušenosti.
Provoz letos - od 4/2023 do půlky října téměř bez potřeby externího zdroje energie, včetně teplé vody a topení. Obecně FVE ušetří až 70% el.energie, prosinec - únor je nutno počítat téměř 100% z rozvodné sítě (krátke dny, inverze...).
Postupně zkusím vyvěsit pár foto ze stavby.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Ještě pro doplnění, na FVE je napojen celý RD včetně indukční desky, trouby, mikrovlnky, pračky, sušičky....
Občas je ale potřeba poučit paní domu, že to fakt nejde pustit vše najednou :-)
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2090
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Metuzalem »

To bylo velice a příjemně rychlé, díky. Samozřejmě mám pár (spoustu) dotazů, ale nemyslím, že vše je možné/žádoucí/... probírat úplně veřejně. Jestli máš chuť a zájem na moje začátečnické tápání odpovídat, tak bych zkusil položit svoje otázky přes SZ a nechal bych na tobě, které zodpovíš veřejně, které soukromě a které vůbec. A kdyby všechny spadaly do té poslední kategorie, tak se taky nebudu zlobit, ne každý má čas a chuť popisovat ta svoje dobrodružství :-)

BTW: ty otázky ještě stejně nemám připravené :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Montáž nosníků jižní srřecha
nosniky.jpg
Instalace nosníků na rovné střeše
nosniky schodiste.jpg
Instalace nosníků na garáži
nosniky garaz.jpg
Nainstalované panely
celek.JPG
Provizorní zajištění
beton.jpg
Panely jsem instaloval 11/2020. Potřeboval jsem zajistit nosníky před zimou - tak jsem tam dal pytle cementu.
Na celkovém náhledu jsou vidět již hotové betonové bloky, kterými jsem nosníky finálně zajistil (jaro 2021).
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Materiál na instalaci stál téměř 60 tis., při využití materiálu z kovošrotu a s patřičným vybavením lze hodně ušetřit.
Ale s duralovými nosníky, úchyty a originál spojovacím materiálem to je o hodně jednodušší.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Baterii jsem chtěl co největší, co nejlevnější a co nejbezpečnější. Takže skládaná LiFePo.

Takto došly:
balik.jpg
Následovalo plné nabití:
nabijeni.jpg
Potom se musely vyrovnat články - 24 hodin paralelně. Až teď jsem si začal uvědomovat, s čím si hraju. Tato sestava je schopna přepálit 17mm stranový klíč!
srovnani.jpg
Potom jsem složil jednotlivé sady baterií - pro lepší manipulaci a zároveň je potřeba články mechanicky stáhnout - vyřešil jsem svorníky v bužírce:
skladani.jpg
No a pak už to "jen" zapojit přes hlídací BMS. Protože jsem lama, tak jsem si to takto namaloval:
Zapojeni baterie s popisem.jpg
A takto to dopadlo:
komple 240 Aht.jpg
Proč jsem se s tím takto drbal - no přece cena. Takto to vyšlo na 1/3.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Elektrárnu (měnič, rozvaděč FVE a baterie) jsem umístil do garáže. Potřeboval jsem co nejelegantněji propojit vlastní barák s garáží a to jak 220V, tak i přívod z panelů do elektrárny. Vyřešil jsem to vedením z PVC okapových trubek. Do těch jsem nacpal všechny potřebné kabely - jak silové, tak i svody od panelů a ovládací vedení:
propojeni.jpg
Stavba probíhala v zimě 2020/2021, takže v zimě a potmě...
Cpalo se to dost blbě, ale zvítězil jsem :-)
propoj natazeni.jpg
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Zjednodušené schema FVE:
zjednodusene schema.jpg
V hlavním rozvaděči jsem neměl místo, a tak jsem přepínač zdrojů (FVE - DS) vyvedl na půdu do pomocného rozvaděče. Zároveň tam je měření jednotlivých fází z DS a z FVE. Měřím to pomocí Tinycontrol LK3, např. zde:
https://www.digitor.cz/cs/211158-tinyco ... h8QAvD_BwE

Princip zapojení přepínače sítí:
prepinac DS_FVE.jpg
Jako přepínače jsem použil přepínače z Aliexpresu.
Druhý přepínač není nutný, mám ho pro jistotu - když vypadne DS, natvrdo odpojí dům od DS.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Ještě rozvaděč FVE v garáži:
montážní plán:
garaz montazni zapojeni.jpg
Zadrátováno:
garaz realizace.jpg
Finál, ještě s těžařským rigem:
garaz jeste s rigem.jpg
Pomocný rozvaděč s přepínáním sítí a měřením:
Montážní schema
puda montazni zapojeni.jpg
Zadrátováno:
puda real.jpg
Dnes je stav drobně jiný - rozšířena baterie.
V rámci přeložení přívodu DS do země a umístění elměru ven do "antoníčka", budu pomocný rozvaděč rušit a přemístím ho do hlavního.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2090
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Metuzalem »

Milošu, díky, ani jsem to nečekal až tak dobře popsané. Projdu si to, načtu potřebné z dosupných zdrojů a kdyžtak potom pootravuju. Ještě jednou dík za inspiraci :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 962
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Augi »

Metuzalem píše: pát říj 20, 2023 10:44 am To bylo velice a příjemně rychlé, díky. Samozřejmě mám pár (spoustu) dotazů, ale nemyslím, že vše je možné/žádoucí/... probírat úplně veřejně.
Tímhle si popravdě taky nejsem jistý 🙏 Ten Axpert splňuje podmínky provozovatele distribuční soustavy na galvanické oddělení? O FVE se taky zajímám od roku 2020, a tohle je velmi diskutované téma, protože v ČR na rozdíl od většiny ostatních zemí distributoři takové připojení neumožňují. Pokud mám zastaralé nebo nepřesné imformace, rád se nechám poučit 🙏
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

FVE je od začátku koncipovaná jako poloostrovní (DS je vlastně záložní zdroj). Elektrárna je tedy v provozu buď FVE nebo DS. Dle specifikace by Axpert neměl mít přetoky.
Výchozí specifikace elektrárny byla jednoduchost a cena - v rámci jedné bedny jsou 2 MPPT regulátory pro 2 samostatné stringy, nabíječ baterií (možno nabíjet z DS) a měnič. Dodávku do DS jsem nikdy neuvažoval. V připojovacích podmínkách je mj. to, že výkon na 1F je max. 3,3kW, pro plnohodnotný systém to je zoufale málo. Dále ještě dnes (snad jako poslední v EU), o to více v době vzniku FVE, probíhá měření po fázi. Max. výkon FVE byl do 10 kW. Takže (zjednodušeně) při max. výrobě 3,3 kW na fázi a odběru na fázi více než cca 4,9 kW (asymetrický měnič) se musí zbývající výkon nakupovat draze od dodavatele, i když zbývající fáze budou nevyužity, resp. budou dodávat za podvodné ceny dodavateli el.energie.
Proto Axpert (jasně, nemá certifikát), ostrov a 1F elektrárna. Přepínač DS/FVE zároveň přepíná vnitřní rozvody 3F (DS) na 1F z FVE a zároveň při provozu na FVE galvanicky odděluje DS. Na pomocné oddělení mám ještě pojistný přepínač - pokud vypnou DS pojistný přepínač znovu odpojí dům od DS (2.stupeň) viz schema. Třífázové spotřebiče mohu provozovat pouze z DS.
Použitý Axpert max má výkon 7,2kW, špičkově je schopen dodat okolo 8kW. Dnes prodávaný má jmenovitý výkon 8kW. Pozor, je velmi hlučný (větráky) a poměrně dost hřeje.
Takže z5, elektrárna není přihlášená, nesplňuje připojovací podmínky.

Jen pro informaci, kamarád energetik při jednání o dodacích podmínkách firmě dostal informaci, že se v horizontu jednotek let očekává cena el.energie ve špičce 80 Kč/kWh, v okamžiku přebytku (z výroby občasných zdrojů) se bude cena blížit k 0...
Naposledy upravil(a) milosv dne ned říj 22, 2023 4:05 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1018
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od milosv »

Ještě k ekonomice.
Moje výchozí roční spotřeba byla 2,8 MWh/rok. Při kalkulaci je potřeba počítat s tím, že FVE zajistí cca 70% el.energie. Těžko predikovat cenu el.energie, ale úspora je v podstatě vlastní spotřeba za rok x cena el.energie x 0,7. Ve výpočtech návratnosti se ale většinou počítá s předpokládanou výrobou x cena a to je nesmysl. Dnes mám spotřebu 4,5 MWh. Pokud je energie k dispozici, tak se využívá, ale to není úspora. Třeba vířivka se vytápí na 30°st., přibyla sušička prádla, el.bojler a klimatizace. Ale také je potřeba udržovat komfort baterií v rozmezí min 10 st. až 30 st. topením nebo chlazením.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3141
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od dracekvo »

milosv píše: pát říj 20, 2023 11:53 pmTato sestava je schopna přepálit 17mm stranový klíč!
Copak? Škrtnul jsis? Já si ještě když jsem provozoval solární ostrov škrtl o 48V 500Ah lifepo. No rozžhavený kuličky mi po podlaze skákali pěkně.

Axpert aspoň ty co znám já, tak nejsou schopni dodávat do sítě. Nejsou s ní ani sesynchronizovaný. Prostě si jedou tu svojí a když jsou vybitý baterky, tak si připojí interní nabíječku. Takže z pohledu k distributoru je to zcela OK.

To je výhoda i nevýhoda. Prože narozdíl od měničů, které jsou přivázované, tak na solár můžu dát jen kolik zátěže, kolik umí měnič.
Je to na delší povídání.
Jediné, co mi na axpertu vadí je ta jeho stand-by spotřeba.

A když jsem měl solár, tak v rámci vytěžování jsem v IBC pěstoval pstruhy a aby jim nebyl hic, tak vodu chladil klimatizací :-D
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 962
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Augi »

milosv píše: ned říj 22, 2023 3:52 pm Takže z5, elektrárna není přihlášená, nesplňuje připojovací podmínky.
Jak píšeš, ten axpert přetoky nemá, ale i podle tvého schématu (jinak to ani myslím zapojit nejde) dochází ke "styku" DS a výrobny ve střídači, který nezajišťuje galvanické oddělení, což je to, na čem by se na tobě mohli povozit. Znám další lidi, kteří to takhle mají, ale stačí jeden blbej/závistivej/whatever soused, kterej tě nepráší distributorovi. Pokud distributor měřením nezjistí žádný problém, tak IMHO nemá páky dostat se k tobě do baráku a zkoumat, jak máš nebo nemáš co vyřešené. Ale pokud se takhle veřejně přiznáváš k nelegálnímu připojení výrobny k síti, tak může to být průser 🙏 Proto bych ti v tvém zájmu doporučil podrobnosti nasdílet zájemcům soukromě, a veřejně tady nechat jen minimum informací (admini ať pak smažou i moje příspěvky), protože lidi jsou svině 🤷‍♂️
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“