3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, tak já neříkám, že to je nepoužitelný. Potažmo máme MK2 a i přes ten hroznej spodní rám to tiskne líp než většina výtisků, co jsem za tu dobu viděl na netu. :) Kór u MK2 a novějších, který mají autokalibraci, se to řeší softwarově a vlastně to dokáže dost mechanických problémů potlačit. Ale i tak už máme připravený hliníkový profily a nějak to vylepšíme... ještě se k tomu dokopat a hlavně vytisknout si všechny změněný díly správně dřív, než si to člověk rozebere. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše: EDIT: Závitovkama jsem myslel na konstrukci rámu. Průša má už dávno trapézový pojezdy na ose Z.
Jo, to mi teď taky došlo :-) To ano - to bylo hodně zvláštní řešení a moc se mi to nelíbilo... ostatně to byla jedna z věcí, kvůli které se mi ten Rebel/RebeliX líbil fakt víc - ty alu profily na solární elektrárny jsou levný, snadno sehnatelný a přitom pevný dost, takže na tohle je to vysloveně geniální řešení :-)) To nový, no... jako vypadá to taky zvláštně. Na druhou stranu na tom RebeliXu mám osu Z postavenou taky z těch alu profilů, který jsou úhelníkem přišroubovaný nakolmo na obdélníkovou základnu... takže co do zkrutu to bude asi dost podobný, otázka jenom je, jak je ten rám Zka pevný oproti profilům...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:ještě se k tomu dokopat a hlavně vytisknout si všechny změněný díly správně dřív, než si to člověk rozebere. :D
... se kdyžtak domluvíme ;-D (já jsem teď hrozně chytrej, kdybych neměl ty tiskárny dvě, tak jsem byl v ... no, radši nebudu říkat kde :D)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:To nový, no... jako vypadá to taky zvláštně. Na druhou stranu na tom RebeliXu mám osu Z postavenou taky z těch alu profilů, který jsou úhelníkem přišroubovaný nakolmo na obdélníkovou základnu... takže co do zkrutu to bude asi dost podobný, otázka jenom je, jak je ten rám Zka pevný oproti profilům...
Pevný je to dost, je to vypálený z nějakýho plátu ani nevím čeho. Ale prostě se mi to nelíbí. Stejně jako ty závitovky. Přestože to ve výsledku tiskne perfektně, ale prostě je to (technicky) hnusný. :)

Každopádně jsem koukal na upgrady a možná by to sneslo upgrade na MK2.5. I když teda ta MK3 mě celkem dost oslovila. Hodně nových feature, vylepšení, zjednodušení. Fakt pecka. Až na ten rám...... (já vím, už se poněkolikátý opakuju) :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Metuzalem píše: Je těch věcí na hraní nějak moc (pokouším se o znovuzdolání C++, k tomu Node.js a React kvůli interfacu, řeším komunikaci s kotlem, učím se KiCAD, pro tiskárnu přijde na řadu FreeCAD nebo něčeho podobného), takže budu preferovat tiskárnu, do které nacpu co potřebuju a za pár hodin tam na mě bude čekat hotový výtisk.
Hlavní je se nenudit :-) Já už to zase mám tak, že ty čistě softwarový věci mě po celém dni už taky často pijí krev, takže rozebírat něco mechanického je vlastně takový oddech :-) Teď teda když jsem to zase znovu složil a funguje to, tak si to vynahrazuju tím, že vyrábím tištěné mechanické blbosti - třeba ten stojan na vrtačku :-DDD Jinak na kreslení je dobrý punk OpenSCAD - takovej CAD v editoru :-) Ostatně můžeš to stáhnout a kouknout na ten model, co jsem sem nahrával - ten je "kreslený" v tom.

Metuzalem píše: Nic schovávat nejde, technicky snad ano, ale neznáš mojí lepší polovičku - to by se to určitě brzo provalilo a tak radši budu sbírat odvahu a jakmile ji najdu, tak ji použiju
Jo, ono záleží... já spoustu věcí taky neschoval... ale kdybych vyměnil auto za úplně jiné, tak pokud bude taky zelené, tak si toho nevšimne :-DDD :-DDD :-DDD
Metuzalem píše: Technik ve mně se taky trochu ošívá, když vidí většinu těch RepRap tiskáren. Ale pro to moje občasné použití by to nemuselo zase až tak vadit. Konec konců, i to pitomé Arduino Pro Mini je čínský klon s nejasnou životností, což s ním mám já vlastně společné , tak to nakonec beru tak, že už nemám čas čekat, až budou věci dokonalé. Natož pak takové věci vyvíjet.
Vyměnit elektroniku je to úplně nejmenší :-) Koneckonců zase výhodou těhlech RepRap tiskáren (včetně Průši) je, že jsou natolik otevřené, že co tě tam štve, se dá svépomocí jednoduše změnit.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2217
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše:Ale i tak už máme připravený hliníkový profily a nějak to vylepšíme...
Až to budeš mít, tak se určitě pochlub, třeba mi tím nasadíš brouka do hlavy :-) Ale jak jsem psal - jsem typický důchodce, co trpí nedostatkem času :-) A třeba se mezitím odvážím a budu už mít taky něco doma - i když u Průšů mají často delší dodací lhůty.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Metuzalem píše: Až to budeš mít, tak se určitě pochlub, třeba mi tím nasadíš brouka do hlavy Ale jak jsem psal - jsem typický důchodce, co trpí nedostatkem času A třeba se mezitím odvážím a budu už mít taky něco doma - i když u Průšů mají často delší dodací lhůty.
To já se určitě pochlubím. :) Jinak kdybych dneska byl na vážkách, jestli něco koupit, tak jdu okamžitě objednat MK3. MK2 tiskne fakt výtečně. Ten článek od pana Stehlíka jsem ještě nečetl, ale četl jsem ty dřívější, když vybíral a následně skládal a hodnotil... no v něčem měl sem tam pravdu, ale spousta věcí mi přišlo buďto úplně jasných nebo prostě nějaký zanedbání. Asi to prostě Průša nemá úplně userfriendly do všech směrů, pro všechny typy lidí, ale kdokoliv s alespoň trochou té technické nátury to všechno zvládá levou zadní.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2217
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

spm píše:Jinak na kreslení je dobrý punk OpenSCAD
Už jsem to taky zkoušel, ale přišlo mi to jako úplný CAD "hard core" :-)
spm píše:...jsou natolik otevřené, že co tě tam štve, se dá svépomocí jednoduše změnit.
Jo, jen ten čas na vymyšlení a poshánění a postavení, rozebrání, opravení, postavení, .... :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2217
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše:kdokoliv s alespoň trochou té technické nátury to všechno zvládá levou zadní
Tak to jsem v klidu. Vyrůstal jsem s Merkurem :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Já to taky stavěl skoro rok a pak následně půl rok předělával :-DDD Teď jsem se pro změnu pustil do stavy UV osvitky, ale ještě mi nepřišel z číny ten kontejner LEDek :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2217
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Metuzalem »

UV osvitku jsem taky teoreticky zvládnul :-) Ale prakticky ji u mě zastoupí čínští PCB servismani nebo u jednodušších desek pardubické plosnaky.cz. I když laserovku mám, takže první krok k vlastní výrobě už je za mnou...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Čínský servismany používám taky. Ale ono to má několik ale: jednak co jsem našel, tak většinou nevyrobí míň než 5 kusů. Takže cena za kus sice super, ale 5ks stejně něco stojí, což se prodražuje, když chce člověk fakt jenom jeden anebo (a na to to chci použít hlavně): to že jsem ten tišťák nakreslil blbě bych klidně rád zjistil na domácim prototypu mizerné kvality za nízkou cenu, než na profi 5ks tišťácích :-DDD). A pak na takové ty hodně jednoduché věci, které bych nakreslil i tou fixou, když na to přijde, ale já jsem hrozně línej kreslit a laserovku doma mám :-DDD a v neposlední řadě jsem si to prostě chtěl zkusit vyrobit, pro zábavu :-) Ona právě ta kombinace s 3D tiskárnou je magická v tom, že takovéhle ptákoviny se dají vyrobit tak, že to ve výsledku vypadá fakt hezky (a není to jenom řada navrtaných LEDek v průhledné krabici z Ikey, jako jsem někde na netu našel :-) ).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Já jsem teda dělal UV osvitem plošňák jednou a vůbec mě to nebavilo. Nevím jestli víc laborování správný délky osvitu nebo to následný leptání, což je prostě vždycky bordel stejnej, jako když se to kreslí fixou. :) Je fakt, že mít tu lampu, včetně nějakýho časovače a dalších vychytávek by to asi dost zjednodušilo. My to osvěcovali UV lampou na vytvrzování lepidel a chtělo to tak jenom pár sekund. Ono když to bude míň výkonný a bude se dát jemněji pracovat s časem, tak to asi půjde snáz... ale to leptání... :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22740
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jako s leptáním se teda problém nikdy neměl, to mi přišlo v pohodě a je to i docela čistá práce, jenom mám problém vždycky sehnat dostatečně nerozpustný nádoby :-DDD Štvalo mě to kreslení fixou, protože prostě kreslit neumim a je to vždycky hnusný... (někde se mi ještě válí fotka, jak kreslil můj bývalý kolega... to bylo dost neuvěřitelný. Načmáral rukou tišťák, kterej mi nechtěli pak ani vyrábět, že je moc jemnej :-DDD). Časovač jsem do plánu osvitky taky zakomponoval. Jenom vím o elektronice prd, takže mi jako to správný jednoduchý řešení přišlo arduino s OLED displayem a klávesnicí :-DDD Je to suverénně nejdražší položka na tom projektu :-DDD A taky nic z toho ještě furt nepřišlo :-DDD

Jinak uvidíme jak to půjde, musí se to holt vyzkoušet... přišlo mi, co jsem dohledával zkušenosti, že u těch LEDek se ta doba osvitu pohybuje někde okolo minuty - což je asi ideální, netrvá to věčnost, ale není to zase takový fofr, takže se dá s tím časem rozumně pracovat.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jako při dnešních cenách těch klonů Arduin, případně ESP8266 (to je hodně zajímavá věc a dá se mj. programovat stejně jako Arduino) nebo ESP32 a displejů a dalších součástek, nevidím důvod, proč to tak nedělat... je jedno, že to bude 99 % času spát nebo dokonce to ani nebude spát, protože tam nikdo spánek nenaprogramuje, ale bude to v nějaký čekající smyčce... :-D prostě kdykoliv budeš chtít změnit chování, tak nahraješ firmware a hotovo. Já to zcela chápu a přesně ze stejnýho důvodu jako ty... diskrétní součástky neumím použít na nějaký komplikovanější věci. Takže sice vím, že jako časovač se dá použít NE555 a pár okolních součástek, kterejma se to nastaví na požadovaný vlastnosti, ale taky bych to udělal z nějakýho uC a prostě si to tam naprogramoval. :-D Je teda fakt, že od dob SW simulátorů obvodů si občas něco zkouším zkonstruovat a asi bych se to naučil... :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“