3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Taky mi ta punčoška nedržela ... A bordel nad heatblokem jsem vyřešil nakloněním tiskárny pod úhlem 45°C a zahřátím tryska na 280-290. Všechno to vykapalo na podložku bez rozborky :-).
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Ona ta punčoška drží v pohodě, ale kus se jí válí teď na heatbedu :-D Jako kdyby se vysloveně kousek jí urval, jinak je na bloku navlečená v pohode. Nevim ještě přesně odkud - jede mi tam teď tisk a jelikož navzdory utržené punčošce a tomu, že to lehce prolíná na bloku, to nechci vypínat (model vypadá normálně a chybí tomu hoďka a půl, což si myslím, že už vydrží).

Jako tenhle postup mě taky napadnul, jenom nevim, jestli neni pro jistotu lepší, když už to tam takhle prosáklo, ten heatblok vyndat a ujistit se, že v něm není hromada plastu uvnitř :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

To vypadá, že jsem to nějak poklohnil při tom znovadotahování do heatsinku... jsem teď demontoval trysku a nebylo to dotažený vůbec...

Jinak punčoška vypadá takhle. Nezažila ani 10 hodin tisku, nicmoc :-/
Přílohy
20190317_215827.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, užil jsem si s tím hezky. Mám takovej pocit, že než se příště do něčeho takovýho pustim, tak objednám novej heatblok, heatbreak a trysku :-D Jsem to nakonec rozebral, abych měl jistotu, že je to proti sobě zašroubovaný dobře. Což se objevil první problém - jak tam protekl ten plast, tak je to natečený v tom závitu a tudíž ty závity nejdou používat, když je to studený. Trysku jsem vyndal v pohodě, ale potřeboval jsem pohnout tím heatbreakem a to je lahoda - normálně se to dělá rukou, ale šahat na to rukou, když to má 250C, je fakt prima... nakonec ani rukou jsem ho nedotočil tam, kam potřebuju, takže jsem ho hodně lehce za vrchol zatočil kleštěma, abych ho nezničil. Do toho jakmile se heatblok chytne do kleští nebo klíče, tak ho to začne brutálně ochlazovat. Takže mám asi tak 5 sekund na to utahovat a pustit heatblok, než vyhřívání sestřelí termální ochrana, protože se to moc ochladí. Uff... po hodně dlouhém laborování se mi teda snad za tepla povedlo zašroubovat a utáhnout trysku proti heatbreaku. Zítra musím ještě sehnat teplovodivou pastu a vrátit na to chladič a pak to můžu smontovat dohromady a snad to tedy nepoteče. Ale asi si setsakramentsky rozmyslím, než zase budu měnit trysku :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Když jsem viděl, jak tam ta ponožka drží-nedrží ... Tak jsem měl strach, že nadělá víc škody jak užitku :-).

Ani už nevím, kde ji mám ;-D

Jinak furt to má daleko k tomu zmáčknout čudlík a tisknout co ? :-D :-D
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak mě jinak ponožka drží v pohodě. Jenom jsem právě vyměnil klasickou, co má díru na celou trysku, za tuhle, liboval jsem si, jak je bomba, že to lepivý PETG se tady na to nelepí a tiskne to úplně krásně a pak se mi při třetim tisku urvala takhle urvala :-DDD A do doby, než jsem experimentoval s výměnou trysky, to jinak fungovalo celkem hezky :-DDD

No, koupil jsem si tu sadu trysek různých průměrů, na hraní... ale asi si jen tak hrát nebudu po tomhle zážitku :-DDD Byť teda při tý včerejší montáži jsem udělal to, že jsem trošku víc zašrouboval heatbreak, takže mám teď větší, citelnou mezeru mezi tryskou a blokem. To si trochu myslím, že byl asi kámen úrazu - předtím jsem to měl dost natěsno, fungovalo to, ale jak jsem to vyměnil a hýbal jsem s tím, tak jsem nejspíš došrouboval trysku napevno proti bloku, ale ne proti heatbreaku a byla tam mezera...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jsem chtěl dneska tiskárnu složit, po té minulé nehodě s výměnou trysky následované rozborkou :-DDD Ale nějak mi ten večer nevyšel, takže jsem od toho musel utéct. Nicméně mi z Číny aspoň přišel 7mm nástavec, takže jsem zkompletoval ten vytištěný momentový klíč na 3Nm :-D První pozitivní věc je, že ten nástavec je krátkej, takže když se do něj vloží tryska, tak jí závit ještě čouhá ven. Takže se to tím dá celé našroubovat do nahřátého bloku a neriskovat popáleniny, když se to tam jinak muselo dávat ručně.

Otázkou akorát zůstává ten moment. Funkčně ta věc funguje, při zabrání to procvakne. Ale tím momentem si tak jist nejsem :-DDD Jednak teda si nemám moc s čím asociovat a porovnat, jak velký 3Nm moment je. A jednak při zkoušení mi taknějak přišlo, že se za to muselo dost zabrat; což bych naopak čekal, že 3Nm půjde fakt zlehka. Takže to stejně asi bude chtít kalibrovaný přístroj na porovnání, jak moc to (ne)sedí :-DDD
Přílohy
20190328_200439.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Ale rozhodně to vypadá hezky !
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18911
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od hamoun »

jo .. vypada to kazdopadne paradne ! :)
zrovna Nm se kontrolujou relativne dobre .. kdyz se cloveku chce :)

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak si taky uvědom, jakou pákou za to bereš. Nemůžeš si to asi porovnávat s prácí s klasickým momenťákem, kterej má 40 cm páku. :-) Jinak, jak píše hamoun - udělej si sestavu páky a závaží odpovídajících parametrů a zkus za ní brát tím nástrojem a uvidíš, jestli to bude procvakávat nebo ne... :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jinak já bych ještě ten nástrčkovej klíč obrousil nebo uřízl, aby neměl tak velký ten rádius na konci. Na takovéhle aplikace je dobrý, aby to zabíralo co největší plochou. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Funkčnost nedovedu odhadnout, ale vypadá to moc hezky ;-D
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jo, páky si jsem vědom. Já to teda porovnávám s malou 1/4" ráčnou, kterou jsem povoloval tu utaženou trysku, ale i to asi bude mít pořád o dost větší páku... na sestavení si nejsem jistej, jestli složit takový mechanismus nebude těžší, než nakonec najít někoho s malým momenťákem :-DDD Počítá se to jak - 3Nm je 300g na metrový páce?

Obroušení si nejsem jist, jak myslíš. Když tomu uberu to maso (je to teda čínská ocel, takže otázka jak moc dobrý je ubírat :-DDD), tak to naopak bude zabírat ještě menší plochou, ne?
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

1 Nm je 1 N na 1m páce. Takže pokud budeme počítat, že g = 10 m/s^2, tak jak říkáš - 3 Nm jsou 300 g závaží na 1m páce.

Zbrousit jsem myslel ten konec, na plocho, kolmo na osu. Ale teda samozřejmě jenom pokud je dostatečně hlubokej. Jde o to, že když se pak opře o plochu kolem utahované matice, tak v místě toho rádiusu, kterej tam je pro lepší nasazování, už zabírat nebude. Ale to mě jenom tak napadlo. To neřeš. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jo takhle... no, ono je otázka, jak moc by to na tý trysce udělalo rozdíl. Matku máš plochou a je tam o co opřít, ale u trysky by ten zbytek ořechu musel kopírovat tu její špičku, což by byl asi celkem oříšek :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“