3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, jsem zatím na 11. stránce manuálu a musím pryč :-D Tak první tisk asi v lednu, jak se vrátím do kanclu :-D Sakra, to se to do té práce těším... :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Ale jo, taky se mi líbí, že je tam vše potřebné. Ale kdyby tak existovala verze bez toho, aby člověk nedostal něco zbytečnýho. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od jkotek »

RadekN píše:Proč vlastně nedávají kabely ke klasickým tiskárnám? Má to nějaké rozumné vysvětlení?
Jináč jsem zvědav na report s SL1. To je taky pěkná hračka.
Protože kabel něco stojí a bez něj máš větší zisk. Na druhé straně jako výrobce nevíš, jakou dělku zákazník potřebuje a zda vůbec (tiskárny s UTP/WiFi konektorem).
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak už mi z toho i něco vylezlo :-) ty výsledky jsou dost boží. A to to bylo tisknutý na 0,05mm vrstvu, cože se bere jako normal, umí to ještě míň :-D Jenom teda jsem v souvislosti s tím narazil na několik postřehů. Příprava tisku je dost dlouhá a je to dost oser. Post processing po tisku vlastně taky. Dno vaničky jsem poškrabal a zakalil už tím prvním tiskem, zatím se mi to ještě nepovedlo vyčistit :-D A druhá věc je, že to úplně strašně smrdí. I přes varování v návodu jsem to až takhle nečekal. Fakticky vzato se nedá s tím být v jedné místnosti.
Přílohy
20200108_100930.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

To je z tý nový tiskárny v práci ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jj, přesně tak
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Takové malé porovnání tiskových technologií 8-?
Přílohy
20200122_173520.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

A co rychlost a náklady na tisk? Jak to vychází? :-)
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Teď jsem opět čistil trysky zacpané zevnitř v krbovkách a opět parádní výsledek :-). Už to vlastně ani jinak neřeším ... Jak to začne blbě tisknout, dávám novou nebo vyčištěnou trysku a starou vypálím 8-?
Přílohy
2020-01-21 20.13.12.jpg
2020-01-21 23.16.45.jpg
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Co se týče rychlosti, tak tahle figurka se tiskla asi 6 hodin, vrstva 0,05mm (předdefinované nastavení jsou 0,01, 0,25 a 0,1). Nicméně, u téhle tiskárny je specifikum, že každá vrstva trvá stejně dlouho, nezávisle na ploše. Takže nízké, ale rozměrné objekty jdou rychle :-)

A náklady upřímně nemám jak spočítat :-DDD Rozhodně to je dražší a to celkem o dost, alenemůžu se dopátrat konkrétní částky. Ten resin, ze kterého je tohle tisknuté, stojí 500g asi 700Kč. Objemově to je asi 480ml. Ta figurka (uvnitř je vydutěná) má asi 17ml. Jenže: do vaničky té tiskárny se toho resinu musí nalít o hodně víc, než kolik ho potřebuješ na ten objekt. Po tisku ten resin můžeš slít, přefiltrovat a znova použít, ale má se to dávat zvlášť do flašky, aby sis nekontaminoval ten čistý a jak to budeš recyklovat, tak jednou dospěješ k tomu, že ho už musíš vyhodit. No a v neposlední řadě na dně tý vaničky zbyde dost resinu, co vytřeš kapesníkem, na tý tiskový platformě taky, s modelem něco vyndáš... takže si osobně myslím, že toho vyhozenýho odpadu je víc, než kolik je na tom výtisku a pak se to hrozně blbě počítá :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tiskárna v práci má domeček. A dorazila myčka od průši :-)

Aby to nebylo všechno jenom pozitivní, tak jsem před pár dny chtěl pochválit tu mojí novou tiskárnu doma, kde po dolazení nějakejch drobností z toho vylezl fakt velkej a fakt pěknej výtisk, jak to může hezky běžet i přes noc, protože se u toho dá spát, ... no a než jsem to sepsal, tak se mi nepovedlo další tisk spustit, protože chyba vyhřívání. Včera jsem se konečně alespoň na 5 minut odhodlal měřit s multimetrem co se rozbilo. Tak stalo se to nejhorší - jak jsem říkal jakej porod byl narvat ty všechny kabely do kabelovýho řetězu, tak kabel od topnýho tělíska se v něm zlomil... To je oser sám o sobě, pač to znamená tu elektroniku zase celou vyndat, všechno odpojit a sundat ten napěchovanej kabelovej řetěz. Nicméně horší ještě je, jak jsem do něj koukal, že okolo toho zlomu jsou ty tlustý kabely stejně dost odřený. Takže ikdyby se nezlomil, tak se to o něco později prodřelo... A úplně moc nevím co s tím. Varianta je buď sehnat nějaký divný spešl kabely do řetězů, které by vůči tomu prodření měly být odolnější nebo ty řetězy (a se všemi držáky okolo, takže taky oser) zvětšit, aby tam kabely byly víc navolno... nebo se holt na řetězy vykašlat a zafixovat ty kabely nějak vhodně na volno... a se všema možnostma je to dost práce :-D
Přílohy
20200206_140215.jpg
20200207_091159.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Pěkný vybaveníčko :-)
No nejlepší by asi bylo ten řetěz zvětšit, protože namačkaný se ti časem prodře všechno. Mimochodem, jaký kabely používáš na vedení? Myslím materiálově, izolace. Co se týče ohebnosti (a tepelný odolnosti, ale to tady nepotřebuješ) mám nejradši měděný lanko v silikonový izolaci, ale když jsem předělával kabeláž pátých dveří (rok zpět :-)), objednal jsem "automotive" kabely FLRY, a překvapilo mě, že mají relativně tenkou izolaci. Tak buď by pomohl ohebnější a měkčí kabel, že by se neprodřel, nebo bys mohl ušetřit trochu místa a nedřelo by se to takovou silou ;-) Případně zauvažovat, jestli nemáš vedení zbytečně předimenzovaný a nestačilo by použít menší průřezy. Ale je mi jasný, že topit chceš až podložku, ne vedení :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Izolaci ani nevím, jsou to nějaký obyčejný kabely, takže nejspíš PVC, silikon to určitě není... Nicméně na tohle téma jsem zrovna nedávno narazil ve FB skupině, kde těch předřenejch silikonovejch kabelů bylo taky několik, takže když už kupovat nový kabely, tak asi lepší koupit rovnou ty dělaný do řetězů :-D

Co se týče předimenzování, tak ony ty silový kabely zas tolik místa nezabíraj, protože jich tam je pár. Průser je, že je tam strašná spousta těch signálovejch - endstopy, termistory, BL Touch, ... Ty předimenzovaný asi jsou, protože je to všechno tahaný 0,25mm2, což byly nejmenší kabely, co jsem měl doma a stačily by menší. Nicméně: za a) bych musel koupit hromadu ještě tenších drátů, který se blbě sháněj (tuším že tohle bylo nejmenší do GME jako jednotlivý vodiče mělo), za b) bych to musel všechno prekonektorovat na obou stranách, což je taky několik dní práce. A za c) si nejsem jistej, kolik místa se tím reálně uvolní, protože u těhlech malých drátů už ten fyzický rozměr i s izolací se asi zas tolik lišit nebude, byť teda je jich tam hodně.

Jinak předřela se ta část, co jde k extruderu (reálně tam je motor X, motory extruderů, vyhřívání a termistory hotendů, BL touch, větráky na chlazení tisku a endstopy X/Y. Podložka je v řetězu taky, ale zrovna tam to problém asi nebude, pač v tom řetězu je jenom 2,5mm2 s napájením a dva dráty k termistoru a ještě je to v rukávu...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak ty signály můžeš víst nějakým vícevodičovým kabelem. Mívali v GME třeba 8 žil, stíněný atd. Nebo STP kabel.

https://www.gme.cz/vicezilove-kabely-stinene
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Tykráso, až 25 žil :-D https://www.gme.cz/kabel-liycy-25x0-14
Honzo (neCZ), se stim smiř, že to budeš muset předělat B-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“