3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem zkoušel ten držák na kamerku na vrtulník a držák funguje úplně výborně. Akorát na tý lyži se to rozvibruje a je na tom prd vidět. Takže zpět k rýsovacím prknům. :-/
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7830
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Nebylo by jednodušší s FPV začít na nějakém méně komplikovaném modelu, než je vrtulník? :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

mnov píše:Nebylo by jednodušší s FPV začít na nějakém méně komplikovaném modelu, než je vrtulník?
Proč? Já nemám problém s tím vrtulníkem, ale s tím FPV. :-) Navíc já mám jenom komplikovaný modely. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
schmako
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1258
Registrován: stř srp 23, 2017 5:04 pm
Jméno a příjmení: Ondřej M.
Bydliště: Praha 6

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od schmako »

HonzaCZ píše:1 Nm je 1 N na 1m páce. Takže pokud budeme počítat, že g = 10 m/s^2, tak jak říkáš - 3 Nm jsou 300 g závaží na 1m páce.

Zbrousit jsem myslel ten konec, na plocho, kolmo na osu. Ale teda samozřejmě jenom pokud je dostatečně hlubokej. Jde o to, že když se pak opře o plochu kolem utahované matice, tak v místě toho rádiusu, kterej tam je pro lepší nasazování, už zabírat nebude. Ale to mě jenom tak napadlo. To neřeš.
A váha té páky? ;) U 300g poměrně zásadní.

Odesláno z mého Redmi Note 4X pomocí Tapatalk
Subaru Outback 3.0R ExeNavi AT MY2007 zvaný: Otokar
Audi A6 C6 2006 - 2,7 TDi V6 MT - sedan s měchy, zvaný: Überauto
Škoda Octavia 2.0MPi kombi 4*4 MT (Ex do 2018)
Trabant T601 combi rv 1986 (Ex do 2016)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

schmako píše:A váha té páky? U 300g poměrně zásadní.
Ses po čtvrt roce probudil? ;-D Jde o teorii. Přečti si předchozí příspěvek spm. Ptal se, jak se to počítá. Asi sis to trochu vytrhl z kontextu.

A váha páky? Vážně rejpeš do nějakých detailů ohledně fyziky a použiješ slovo "váha" pro vyjádření hmotnosti? :-DDD :-DDD :-DDD

No a když jsme u toho tak nikde nikdo neurčil polohu té soustavy ani další parametry, které by opodstatňovaly tvojí poznámku. :-P Třeba to bude zkoušet ve stavu bez tíže a tam je pro určení momentu nebo naopak síly na konci páky úplně jedno, jakou má ta páka hmotnost. Nebo ta fyzická páka má těžiště v ose otáčení (má protizávaží nebo je to kotouč atd.). Nebo s ní bude točit na plocho, tam sice bude hmotnost páky generovat moment, ale v jiné ose, než té, o které se bavíme. Pokud tedy použiju kontext pár předešlých příspěvků. 8-?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10652
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

HonzaCZ píše: točit na plocho
Vážně tady v takové fyzikální debatě použiješ slovní spojení "na plocho" místo "horizontálně"? :-DDD
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

podvlada píše: Vážně tady v takové fyzikální debatě použiješ slovní spojení "na plocho" místo "horizontálně"?
"Horizontálně" přesně nevyjadřovalo moje sdělení. :-D Ok, tak bude s tím točit ve vertikální ose. Nebo v ose kolineární s vektorem tíhového zrychlení Země. Nebo tak něco? Spokojenej? :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10652
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

hustěpěkně. :-DDD
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Prakticky jsem to ve finále prostě zarval tak, aby z toho přestal chcát plast ven :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Prakticky jsem to ve finále prostě zarval tak, aby z toho přestal chcát plast ven
Já si to myslel. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak po průběžném hraní se mi včera večer konečně podařil jeden dílčí úspěch :-DDD

Napřed jsem navyráběl nějakou kabeláž. Přiletoval jsem napájecí kabel k heatbedu a zakončil ho XT60 konektorem, kam pak půjde protikus, aby to bylo rozebírací. Podobně jsem takhle připravil ještě kabel od termistoru na heatbedu s JST konektorem. Letovat to byl porod, heatbed sám o sobě odvádí teplo dost slušně a letovat na to tu 2,5mm2 licnu šlo hrozně blbě. Ale je to tam. Jenom se mi nepovedlo úplně změřit přechoďák. Mezi těma kontaktama by mělo být asi 2,5 Ohmu, multimetrem jsem měřil furt přes 3. Což mě dost děsilo, pak jsem si ale multimetrem změřil samotný šňůry a měly 1 Ohm. Takže asi potřebuju fluka :-DDD Z paranoi jsem pak to místo s kontaktama na heatbedu postříkal plastik sprayem. Je to spray určený na zalakování / ochranu vyráběných plošných spojů. A dělá to pak právě takovou plastovou, nevodivou vrstvičku. Takže jsem tímhle vzal to místo taky, aby to náhodou nějaký kovový bordel nevyzkratoval a nesvářel jsem :-DDD

Pak jsem si připravil napájecí "pigtaily" s XT60 konektory pro napájení tiskárny - příprava na to, aby do budoucna šel zdroj dát někam pryč a šlo to rozpojit a vyndat. Dočasně, jelikož jsem ještě nekoupil k tiskárně finální zdroj (a ani nevím, jaký koupit, chtěl jsem vzít mean well, ale ve specifikách, co potřebuju - 24V / 400-500W - u MW to má buď malý větrák, takže to bude startující stíhačka, nebo je to nějaká divná a podezřele levná řada s pasivním chlazením :-D

Udělal jsem ještě takový drobný tuzing na krabičce s elektronikou. Ke krabičce je takové víčko. Je spíš teda na okrasu, pač je celé děravé, což je ale zase v podstatě kvůli chlazení i záměr. Původně se asi mělo šroubovat do toho plastu samořeznými šroubky, což se mi nelíbilo. Tak jsem do spodku krabičky zalepil kusy M3 závitovky a do vršku vlepil magnety. A drží to celkem hezky :-DDD Krabičku s elektronikou jsem přidělal k tiskárně.

Pokusně jsem to zatím připojil k laboratornímu zdroji a jal se hrát s firmwarem, jestli se mi povede zahýbat nějakým motorem. Pro sichr jsem vytahal ostatní drivery, abych je nespálil kdyžtak všechny. No, dost jsem s tím zápolil. Na první pokus jsem to nahrál, ale motor se ani nehnul. To jsem si všimnul, že jsem si krásně nastavil typy driverů pro motory, ale nechal jsem ty řádky zakomentované :-DDD Následně to nešlo zkompilovat, protože očividně doinstalovaná knihovna dle dokumentace byla ta špatná. Když jsem to teda zase zkompiloval, tak po připojení k tiskárně mi to akorát řeklo, že to crashlo. Což jsem nakonec zjistil že proto, že ten blbec se pokouší komunikovat se všema driverama (včetně těch, co jsem vyndal) a když to nejde, tak to vypne celý program. Takže jsem to zase předefinoval, a... úspěšně jsem hýbal se Z osou :-D Jupí, konečně to po těch měsících i něco udělalo :-DDD Ale práce s tím bude ještě jako na kostele :-) Namátkou teď bude veliká legrace ty pohyby zkalibrovat, protože asi nemám matematický aparát, abych to dokázal spočítat, takže budu hýbat, měřit, měnit, ... a tak dále, dokud milimetr nebude fakt milimetr :-DDD
Přílohy
20190528_233659.jpg
20190530_215731.jpg
20190609_013128.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

A ještě dneska sestavený extruder ;-D Teda zatím, pak ho budu muset z části ještě rozebrat - jednak kvůli kalibrací kroků na motorech, druhak musím ten plast s nápisem remove vyměnit za nějaký úchyt na montáž :-DDD

Jinak v E3D jsou taky dobrý pankáči. Kromě popisu délkových jednotkách v milimetrech, palcích a staroegyptských kubitech jsem v návodu na sestavení chiméry u kroku, kdy se má pro jistotu topné tělísko změřit ohm metrem, našel tuhle poznámku :-DDD
This process is less annoying than putting out a house fire.
Hotend jsem dneska navíc za tepla dotahoval, takže je jinak fakt kompletní. Teplotní roztažnost je potvora - dotahoval jsem to tím svým vyráběným asi3Nm momenťákem a bylo hezky vidět, jak ta tryska po natopení na 285C šla úplně lehce ještě o dalších 15° dotáhnout.

A ještě poslední detail - už mám doma i chlazení ;-D Jenom ještě sehnat nějaké redukce, abych to napojil na ty tenké hadičky do chladícího bloku :-)
Přílohy
20190609_151644.jpg
20190609_232723.jpg
20190609_232815.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Pěkný. Na co je to chlazení? Asi jsem nedával pozor. :-/ ;-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Na chlazení hotendu :-D Nee, vůbec to není předimenzovaný :-DDD (ale sehnal jsem to za pivo, jinak bych musel kupovat pumpu, nádobu, radiátor a na něj by nejspíš byl i potřeba ten větrák, kterému se mermomocí snažím vyhnout :-D).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak aspoň, až budeš mít tiskařskou farmu, tak nebudeš muset přikupovat. Stačí dát odbočky na hadičky. :-D

Hele, ale stejně by to chtělo tam dát termistor nebo teploměr a větrák. Pro jistotu. A taky snímač hladiny chladiva. =)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“