3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

To neni problém, stejně jim tam co dva dny dávam čerstvou vodu, oni ji víc vycákaj ven, když přiletí takovej kos, tak je půl vody pryč :-D Spíš jde o to, že v zimě to zamrzá a nejaktivnější jsou ráno, ještě než vstanu, abych jim zmizel led a dal vodu :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

podvlada píše:Hm, no, jediný co jsem zkusil je, že jsem našel velkej keramickej odpor 10 Ohm / 20 W. Blbý ale je, že většinu výkonu to vyzáří na něm, takže už po cca minutě na něm nejde udržet prst, ale podložka nic. A i kdybych jim to celý dal pod to pítko s vodou, tak to nakonec budou horký lázně.
Tak musel bys ho samozřejmě dát někam jinam. :-) To jsem zapomněl zmínit. Každopádně moc efektivní řešení to není.

Takže pokud to chceš mít efektivní, tak musíš snížit napětí. Regulace by nedělala nic jinýho. Když máš danej odpor, tak jinak, než snížením napětí proud nesnížíš. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Omega23
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 787
Registrován: pon říj 22, 2018 6:45 pm
Jméno a příjmení: Miloš Těsnohlídek
Bydliště: Budweis Kančíkov

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Omega23 »

A co takhle kus topného kabelu,vím že existují takové,které si regulují teplotu samy(s rostoucí teplotou se mění vnitřní odpor a tedy přestávají topit),jsou sice asi jen na 220V,ale zase by ti stačilo pár centimetrů.
např:https://shop.fenixgroup.cz/z1324-elsr-m ... etail-info
__________________
Forester 2.0D SJ 2015 MT
Legacy II BG 2,2 1994 MT
Ex.3 x Octavia 1,9TDI
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19160
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od hamoun »

ja v tom furt vidim grilovane, uvarene ptaky ... :) pokud jsou mali, je to k nicemu .. a kdyz vylozene chces ... mrknul bych se treba sem:

https://www.driml-napajecky.cz/cz/drube ... -podlozky/

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Díky i za tyhle alternativní nápady, vypadá to, že nakonec nejjednodušší by bylo koupit hotovej produkt, samozřejmě vytápěný pítka nejsou nic novýho... jen jsem chtěl využít přebytky co mám doma a nekupovat další blbost :-D No ještě uvidím, třeba to nakonec nějak půjde... v nejhorším se naučím dříve vstávat a ptáci později koupat :-DDD
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49208
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Vláďo a nedal by se ten odpor třeba zalejt do sádry, nebo něčeho takovýho, jakože bys nalil do mělký misky třeba sádru, fláknul do toho ten odpor a do toho posadil tu misku, že bys vytvořil monolit, aby to ohřejvání bylo efektivní ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22757
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

To tady chvíli nečtu a vznikaj tu takovýhle nápady :-DDD

Zdrojem to většinou nevyřešíš. Většina zdrojů, když je zatížíš, než na jejich max. odběr, to bere jako poruchu a vypne to nějaká nadproudová ochrana. Leda bys tam dal nějakej zdroj, co se umí regulovat na proud. To asi nejdeš, většinou se to dělá třeba pro LEDky, ale ten zdroj bude patrně stát víc, než kolilk bych do těch osíračů aut investoval :-DDD

Že dát tam sériově odpor je taky blbost, protože se ti pak všechno teplo vyzáří na něm a ne v podložce, jsem chtěl taky napsat, ale na to už jsi přišel sám :-DDD

Takže za mě bych se na tiskovou podložku vykašlal. A pokud nechceš shánět topný kabel s autoregulací, tak bych třeba zkusil hledat nějakej větší výkonový odpor. Tak aby ti ho ukrmil ten 2A zdroj a aby odpor vydržel ten výkon (24W). A na to třeba přidělat nějaký větší pasiv a udělat ten ohřev čistě z toho. Nebude to tak velké, jako podložka od tiskárny, ale na to, aby nezamrzla voda v pítku by to stačit mohlo.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Tome, to je taky varianta, najít vhodnej odpor (s vhodnou hodnotou a výkonem) a udělat podložku z něj. V mym případě bych to zalil jako nějakej talíř, protože to pítko je asi jako miska pro psa, dole širší. Ale v zásadě by to šlo jak říkáš.

Jendo, tušil jsem to, ale praxe vydá za tisíc teorií :-D

Nicméně vzít prostě odpor bez zkoušení je loterie, na jakou teplotu to bude hřát, takže bych se asi bez měření teploty a regulace pomocí nějakýho mikrokontroleru stejně neobešel... Takže buď teda fakt něco hotovýho, nebo drát s autoregulací, nebo něco sbastlit :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22757
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Nebo tu podlozku pripoj na laboratorni zdroj, zjisti pri jaky wattazi to topi akorat a kup odpor podle toho :-) na regulaci pro ptaky bych se fakt vy.... :-DDD

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49208
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Nebo mám někde doma jedno vyhřívání do zpětnýho zrcátka, který jsem objednával z číny v páru a můžeš to zespoda nalepit na tu misku a máš to vyřešený. :-) Jen holt vyzkoušíš, jak velkej ten rybník mají ptáci mít, aby nemuseli bruslit a neuvařili se. :-DDD
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Jakože podložku na laboratorní zdroj, abych určil vhodnej proud/výkon, podle toho koupit odpor správný hodnoty, kterej vyzáří stejnej výkon, a výsledek pak zapojit jakože samotnej zdroj + odpor, ne tu podložku; tak jsi to myslel? (Protože jsme si právě řekli, že když podložce předřadim odpor, všechno stejně vyzáří ten odpor :-) )

Teda teď ale nevim, jestli situace
1) lab. zdroj, omezenej třeba na 12 V @ 1 A, podložka s odporem 1,2 Ohm
a
2) 12V zdroj, odpor o hodnotě 12 Ohm, takže výsledný proud 1 A
vyzáří stejně tepla? Možná mi teď jenom nefunguje mozek správně - výkon je funkce napětí a proudu, ale kolik tepla to vyzáří, tam přece hraje roli i ten odpor? To by měl, ne? Vždyť když to samý budu chtít protlačit dvěma dráty, každej o jinym průřezu, tak ten tenčí hřát bude, tlustší ne...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22757
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

podvlada píše:Jakože podložku na laboratorní zdroj, abych určil vhodnej proud/výkon, podle toho koupit odpor správný hodnoty, kterej vyzáří stejnej výkon, a výsledek pak zapojit jakože samotnej zdroj + odpor, ne tu podložku; tak jsi to myslel? (Protože jsme si právě řekli, že když podložce předřadim odpor, všechno stejně vyzáří ten odpor )

Teda teď ale nevim, jestli situace
1) lab. zdroj, omezenej třeba na 12 V @ 1 A, podložka s odporem 1,2 Ohm
a
2) 12V zdroj, odpor o hodnotě 12 Ohm, takže výsledný proud 1 A
vyzáří stejně tepla? Možná mi teď jenom nefunguje mozek správně - výkon je …
Ano, přesně takhle. Ty zdroje mají CCCV regulaci, reguluje se na to nižší. Takže v případě č. 1 ti zdroj stáhne regulaci na proud, poteče ti tam jenom 1A, ale bude to ukazovat napětí 1,2V. 1,2V*1 = 1,2W. V druhém případě bys měl být akorát na limitu zdroje, takže ti tam poteče těch 12V/1A (zdroj bude přepínat na CC/CV podle toho, jak to zrovna vyjde) a budeš tam mít 12W. Zdroj s odporem tu regulaci nemá, takže v případě 1 tam budeš mít 12V, ale taky tam poteče větší proud, čímž to buď smahne ochrana na tom zdroji nebo to bude grilovat ptáky.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

podvlada píše:Možná mi teď jenom nefunguje mozek správně - výkon je funkce napětí a proudu, ale kolik tepla to vyzáří, tam přece hraje roli i ten odpor? To by měl, ne? Vždyť když to samý budu chtít protlačit dvěma dráty, každej o jinym průřezu, tak ten tenčí hřát bude, tlustší ne...
Proud je ale danej odporem a napětím. Takže v P=U*I už ho máš obsaženej ve formě P=U*(U/R). A vzhledem k tomu, že v obvodu nevykonáváš žádnou práci, tak to vytopí přesně tolik tepla, jakej má danej obvod příkon. :-)

Tloušťku kabelů bych do toho netahal, to je podle mě v daných relacích zanedbatelný, ale klidně si to můžeš započítat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Takže pokud tě Honzo chápu dobře, nejde to udělat tak, jak psal spm výše, že si to mám vyzkoušet na podložce s laboratorním zdrojem a podle toho pak koupit odpor aby vyšel stejný proud (bez omezení lab. zdrojem), to přece budou dvě různý situace ne?
Protože je přece rozdíl, jestli mi 12 V @ 1 A (omezenej lab. zdrojem) teče skrz "spotřebič", kterej má 1,2 Ohm, nebo jestli mi 12 V @ 1 A teče skrz spotřebič o 12 Ohmech, kde je ten 1 A přirozeně.
Ale když si to teď čtu, ono vlastně tam nebudu mít (lab. zdrojem) 12 V, ale 1,2 V jak psal spm, protože to ten 1 A dokáže dodržet jen díky tomu, že to sníží napětí. Takže to pak celý vlastně dává smysl.
Ty jsi napsal čistou teorii (bezesporu správnou), ale mně to dělá problém uvést do praxe :-D
Odpor drátů jsem nechtěl plést do toho výpočtu odporu v týhle situaci, co jsem uváděl jako jinej příklad - bez ohledu na zdroj a spotřebič, pokud vodičem teče # A, tenčí vodič se bude zahřívat víc než tlustej, kvůli svýmu odporu. Ale to je jiná situace, než co tady řešíme s podložkou / odporem / ...

Takže ve zkratce, nasimulovat si to s tou vyhřívanou podložkou stejně nemůžu, teda ne tak jednoduše jak jsem si myslel. Můžu zkusit tu podložku krmit lab. zdrojem (omezeným proudem) tak, abych zjistil, kolik potřebuju výkonu na to, aby voda nemrzla. Laboratorní zdroj mi tak rovnou řekne, jakým napětím to krmil, aby dodržel proud, a když podložce dodam stejný, proud bude stejný a výkon taky.
Nebo, spočíst výkon a dle toho pořídit adekvátní odpor pro nějaké konkrétní napětí, tak, aby výsledný proud znamenal potřebný výkon.

Mozek mi asi začal fungovat. :-D Doufám :-DDD
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo. Začít tím, že zjistíš, jakej vlastně potřebuješ výkon, aby se to neohřálo moc a zároveň to nezamrzlo je asi ideální volba. Samozřejmě ani nemusíš čekat, až začne mrznout, ale můžeš si to spočítat. A podle toho vybrat vhodnej odporovej spotřebič a zdroj. Já bych osobně koupil to vyhřejvaný koupátko hotový a vysral se na nějaký bastlení. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“