3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Já to mám jako takové Kinder vajíčko. Tisknu přes noc a vždycky, když odemykám kancl, jsem trochu napjatý, co tam na mě bude čekat :-D
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22472
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak tohle je ještě dobrý, horší je, kdyby tam na tebe čekala nastoupená hasičská jednotka :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
schmako
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1256
Registrován: stř srp 23, 2017 5:04 pm
Jméno a příjmení: Ondřej M.
Bydliště: Praha 6

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od schmako »

Mohu se zeptat, zda by šikovný HonzaCZ nebo jemu podobní dokázal vyrobit nový Subaru znak na masku chladiče? Chybí mi tam půlka hlavní hvězdičky a vypadá to smutně a chci pana Otokara rozveselit.

Odesláno z mého Redmi Note 4X pomocí Tapatalk
Subaru Outback 3.0R ExeNavi AT MY2007 zvaný: Otokar
Audi A6 C6 2006 - 2,7 TDi V6 MT - sedan s měchy, zvaný: Überauto
Škoda Octavia 2.0MPi kombi 4*4 MT (Ex do 2018)
Trabant T601 combi rv 1986 (Ex do 2016)
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Mám Subaru znak už skoro rok na autě a furt drží :). Každopádně teď nemám vhodný materiál ani barvy, ale mohu poskytnout hotové modely.

SPM> No toto musím nějak pořešit. Pár fotek už jsem viděl a nic moc :).
Přílohy
2017-08-08 12.45.06.jpg
2017-08-08 18.02.17.jpg
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Z čeho to tiskneš? A pak to něčím zaleješ nebo necháš volný? Chtělo by to nějakej gel, co má velký povrchový napětí a dokáže udělat vypouklou hladinu. A ideálně po stuhnutí zůstane čirý. Nebo zkusit nějaký filament, z něj vytisknout i čirou část a pak ho vyleštit. Struktura uvnitř samozřejmě nějaká zůstane, ale některé materiály jsou uvnitř hodně čiré.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Je to obyč ABS a nechal jsem to tak, jak to vyjelo z tiskárny. Zatím to drží od srpna. V příloze aktuální foto - jen to trochu za těch 9 měsíců vybledlo.
Přílohy
2018-05-03 13.17.16.jpg
2018-05-03 13.17.33.jpg
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22472
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

RadekN píše: SPM> No toto musím nějak pořešit. Pár fotek už jsem viděl a nic moc .
Tady bych řekl, že to stejně asi moc nepořešíš... teda jasně, jsou takový ty udělátka, že když signalizuješ kouř, vypneš napájení. Ale tam bych se bál toho, že ve chvíli, kdy to chytne kouřový čidlo, to bude už tak stejně špatný, že to bude pokračovat i po odpojení napájení... Já jí teda v práci taky nechávám běžět, ale tam je signalizace a v baráku trvale někdo je, takže se spoléhám na to, že kdyby na to přišlo, tak tam vběhne někdo s hasičákem. Doma se u toho snažím být a mám akorát čidlo nad ní, abych tam přiběhnul s hasičákem sám, když jsem v místnosti vedle. Což mi připomíná, že bych měl taky dořešit ty hasičáky domů, protože tam aktuálně mám jenom práškový a tím bych to hasil fakt hrozně nerad :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Hmhm, stejně by mě lákalo to něčím zalejt a pak třeba vybrousit a vyleštit. :-D Jinak modrý (i když nevím jestli správně modrý), bílý i černý ABS mám, i PETG a PLA. Tak kdyby někdo chtěl experimentovat. Asi bych to dělal radši z PETG, to mi přijde na venkovní aplikace lepší a líp se mi tiskne. Akorát se obávám, že OTB bude mít jinou velikost toho znaku než Forester.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
schmako
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1256
Registrován: stř srp 23, 2017 5:04 pm
Jméno a příjmení: Ondřej M.
Bydliště: Praha 6

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od schmako »

HonzaCZ píše:Hmhm, stejně by mě lákalo to něčím zalejt a pak třeba vybrousit a vyleštit. Jinak modrý (i když nevím jestli správně modrý), bílý i černý ABS mám, i PETG a PLA. Tak kdyby někdo chtěl experimentovat. Asi bych to dělal radši z PETG, to mi přijde na venkovní aplikace lepší a líp se mi tiskne. Akorát se obávám, že OTB bude mít jinou velikost toho znaku než Forester.
Zítra vyfotím a pokusím se co nejpřesněji změřit. Pokud by to tam pasovalo vzal bych jej, jen možná přetřel hvězdičky na žluto :) [SUBARU]
Subaru Outback 3.0R ExeNavi AT MY2007 zvaný: Otokar
Audi A6 C6 2006 - 2,7 TDi V6 MT - sedan s měchy, zvaný: Überauto
Škoda Octavia 2.0MPi kombi 4*4 MT (Ex do 2018)
Trabant T601 combi rv 1986 (Ex do 2016)
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Nová kočka má za sebou první "motohodinu" :). Oproti starší MK2 krásně tichá, víc zatím nedovedu hodnotit.
Přílohy
2018-05-22 13.53.25.jpg
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21874
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Gratuluju k novýmu stroji. (*_^) |,,,,
My už budem muset konečně pořešit ten Y-axis rám a rovnou v rámci toho asi upgrade na MK2.5.

Jinak dneska jsem tisknul poprvé něco většího z ABS. Byl to takovej rám, 20 mm tlustej a 100% infill. No musím říct, že ačkoliv jsem tam udělal Mickeyho uši (r = 8; 3 vrstvy) kolem všech rohů, tak se mi to stejně na jednom rohu asi ve 2/3 tisku zvedlo. No naštěstí o kousíček, tak jsem to nechal dotisknout. Ono se to jaksi v tý době tisklo už cca 3,5 hodiny, takže se mi úplně nechtělo začínat zase od začátku... trochu víc jsem to sledoval, doufal, aby se to neutrhlo celý a nakonec to dopadlo celkem fajn. Na funkci rostlináře to nebude mít vliv. :-)

Ale teda ten smrad je hroznej, to se tam nedá bejt. Vůbec mi nějak to ABS nedává smysl... Má to nějaký reálný výhody oproti PETG? Kromě toho, že se to asi teda dá líp lepit a leštit acetonem... Hlavně ta podložka, co musí jet na 100 °C a riziko tý deformace mě dost děsí. Jinak bylo to Devil Design ABS+.

Nějaký fotky dodám snad později, jestli se podaří sestrojit funkční výrobek. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22472
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Ještě to krom odlepování taky strašně rádo praská. Teda mně to začalo strašně praskat od dob hotendů s aktivním chlazení, na pasivním PEEKu jsem dokázal z ABS vyrobit poměrně hodně velké věci v pohodě... Od doby co mám aktivní na obou tiskárnách, tak z ABS tisku už taky jenom samý malý věci.

Smysl - no. Mně třeba ABS nijak zvlášť nesmrdí; cítím to, ale nic na co bych si nezvyknul :-DDD ABS je levnější, byť dřív ten rozdíl býval významný, dneska už je to obvykle pár korun. Přijde mi, že PETG se asi nějak blbějš barví, hrozně moc PETG jsou průhledné, solid barvy se vyskytují o něco méně. Co se týče samotného tisku, což se dá ovlivňovat nastavováním profilu na tisknutí, ale stále jsem to nedokonal k dokonalosti - tak PETG mi přijde náchylnější na stringing (při přejezdech se kousíček materiálu vytáhne a ten model je pak takovej chlupatej). A ta daleko horší vlastnost je, že PETG má tendenci se občas někde nechytnout a radši se nalepit na trysku. Což je strašně průserové hlavně v tom, že ten materiál přibývá na trysce, ze které se to v jednu krásnou chvíli urve, do toho modelu padne ta tvrdá velká kulička obaleného PETG a při příštím přejezdu do toho tryska vrazí, zasekne se, přeskočí kroky v motoru a model je v prdeli :-DDD Tohle teda zdá se hodně omezuje ta silikonová čepička, co má třeba originální E3D hotendy.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

HonzaCZ píše:Gratuluju k novýmu stroji.
My už budem muset konečně pořešit ten Y-axis rám a rovnou v rámci toho asi upgrade na MK2.5.
Díky :). Na MK2S jsem y-axis rám pořešil pomocí "full bear upgrade". Ale ještě nebyl čas na přestavbu. https://github.com/gregsaun/prusa_i3_bear_upgrade

spm, tisknu poslední měsíce pouze z PETG a toto se mi ještě nestalo. Nechám před tiskem vše předehřát, ať z trysky vyteče co nejvíc, zvednu trysku trochu nahoru, očistím a pak teprve jdu na samotný tisk. Během tisku už se mi tryska ani hotend nešpiní.

Od ABS jsem upustil kvůli zdravotní závadnosti. Tisknu v coworkingu a nechci mít na svědomí přiotrávené návštěvníky a členy :-D
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22472
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Já občas na tom výtisku vidím, že se to někde nepřilepilo. Tedy že v modelu kus plastu chybí a ten se naopak vozí na trysce. Přijde mi, že s vyšší teplotou se to stává míň, takže možná se nebát a zkusit tu teplotu ještě přidat. Ono taky obecně mi přijde, že ty termistory měří dost na prdel, pač mezi těma dvouma tiskárnama s úplně stejným materiálem jsem musel ty teploty posunout, aby se to chovalo stejně.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

A na kolik stupňů tiskneš PETG? Mně to šlape takto - MK2S 240°C, MK3 230°C a obojí bez chlazení.
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“