3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49181
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Radku parádní !!!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Děkuji vám :). A HonzaCZ to ani nijak nepřipomínkal, tak z toho mám taky radost :-D
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21960
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Já tomu prd rozumím a z toho, co vidím a vím, tak se mi to líbí. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jsem o víkendu udělal zase zlomový průlom technologií :-DDD Jestli někdo pozoroval tu mojí přerostlou hračku, tak je od začátku osazená E3D Chimerou+, což je duální hotend se dvěma tryskami. V podstatě taková dvojitá 3D tiskárna v jedný :-D Jenom jsem to nikdy nepoužil, takže zatímco ta levá strana už měla najeto pár kilometrů, tak tím druhým se nikdy nic netisklo. A vlastně to nebylo ani nastavené / zkralibrované. Tak jsem se rozhodl to konečně rozchodit...

Když jsem přemýšlel co, tak mě nenapadlo nic lepšího, než tuhle blbost :-D Trochu to doma zkazilo vánoční náladu (a moje sebevědomí o vyhledávání googlem :-DDD ). Tuhle blbost semtam potřebuju v té trochu větší řiti vedle té, kde bydlím a už mě kdysi napadlo, že by to s logem vypadalo daleko lépe, než trapný kus papíru. Nikde jsem to nenašel, tak jsem měl radost, jaký jsem dostal unikátní nápad :-DDD Když jsem se šel pochlubit ženě, tak jsem se dozvěděl, že to subaru butik už asi půl roku prodává a měl jsem to dostat k Vánocům... :-DDD No nic no, to jen tak na odbočení, z technického to nic nemění :-DDD Každopádně na ukázku multiextruze to není úplně nejpokročilejší případ, protože zrovna tohle by celkem jednoduše šlo vytisknout na tiskárně s jednou hlavou, ale dávám čestný skautský, že jsem nepodváděl a vypadlo to takhle z tiskárny samo :-DDD

Jinak teda po pár praktických zkouškách se opět ověřil murphyho zákon, že každé plus má své minus :-DDD Honza tu kdysi pronesl, že mu dvou-hotendová multiextruze přijde smysluplnější, než ty ostatní mechanismy (jako třeba průšovo MMU), kdy se ty materiály střídají a teče to ven jednou tryskou. No, po téhle zkušenosti bych řekl, že jak na co :-) Pokud jde čistě jenom o to měnit na výtisku barvy, řekl bych, že řešení typu MMU bude vhodnější a jednodušší (a asi ho možná té menší tiskárně teda ještě někdy dostavím, jestli mě ty barevné tisky nějak více chytnou :-DDD ). Ta nevýhoda tohohle řešení se ukázala totiž v tom, že i přes veškeré snahy z té neaktivní nahřáté trysky něco trochu vytéká. A tím že to jezdí v podstatě na kontakt s materiálem, tak se to do něj nechtěně vtírá. A pokud to jsou dvě dosti barevně odlišné kombinace, tak je to vidět (ostatně lze to vypozorovat na tom kotouči, kde černá na bílé je vidět dost extrémně). V tomhle případě se tomu dalo asi ještě trochu vypomáhat různými vylepšeními typu nahřát tu druhou trysku až když je potřeba (v tomhle případě byly obě nahřáté na začátku), což by to asi zlepšilo, ale ne vždy to jde. Existují potom i jiná technická řešení, kdy například ten druhý hotend má svůj vlastní pojezd a jezdí zvlášť. Jenže zase složitost, váha, kalibrace (tady je to v jednom celku, který má výkres. Takže nastavit to byla sranda, pak se jen doladil detail). Nicméně abych si to zase nehanil - tímhle způsobem můžu v každém hotendu mít úplně jiný materiál a kombinovat to dohromady. Nebo mít na každém trysku jiného průměru, což také odemyká poměrně hodně zajímavé možnosti (menší tryska = lepší tisk detailů, dělá tenčí čáru... ale zase o to více se s ní musí jezdit pro tisk velkých věcí). Takže, nelituju toho :-DDD

Jinak další poměrně dobrý úspěch byl, že úplně první test vyjel v podstatě dobrý až na nějaké detaily. Že jsem si s těmi detaily hrál pak celý víkend je další věc, ale překvapilo mě, že to v podstatě na první dobrou fungovalo :-DDD
Přílohy
20201018_175552.jpg
20201018_180313.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7830
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Jendo to vypadá dost dobře. ,,,,| (*_^) |,,,, Jsi šikula.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20617
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od námořník »

Tak já tam nějaký "ušpineni" nevidím, ale už začínám bejt slepej :-). Pěkný :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Ono to na fotkách vypadá líp než ve skutečnosti :-DDD To ušpinění je vidět i na fotce vlevo nahoře. Jinak obecně o něco horší je to ze spodní strany, tam je to i daleko víc vidět, ale zrovna u tohohle modelu na tom nesejde, pač spodní strany nejsou viditelný :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21960
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Paráda :-)

A kdy bude verze, kdy budou černý čísla v jedný vrstvě s poslední vrstvou kolečka? :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Na to už je potřeba vygenerovat to jako dvě STL, ale zrovna u tohohle by i tohle mělo být dost jednoduchý... tak uvidím jak se mi s tím bude chtít hrát, mám 3 auta a s tím co dostanu pod stromeček jenom dvoje hodiny zatím :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49181
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

No mě to přijde úžasný !! To vyladíš. Ale na první pokus je to skvělý !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24334
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od sima »

skvělééé Jendo :-) =) nečtu co k tomu máš potřebu sdělit, mě se to jednoduše moc líbí, fajn myšlenka a to provedení- já tam jako divák chybu nevidím, není co řešit, zbytek dořešíš příště ty sám, ať jsi sám ze sebou spokojený :-) :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jsem včera ne úplně chtěně dělal generálku podvozku na vobludě :-DDD To lineární kolejnicové vedení má svoje nevýhody... Začala mi přeskakovat osa Y, což je prostě na houby, zničí to celej tisk (když to přeskočí, tak to tiskne o kus vedle). Furt jsem nevěděl co s tím, když jsem přimazal, tak se to chvilkově zlepšilo, ale po chvíli to bylo o to horší. Ani jsem si nebyl jistý čím to je... nicméně včera jsem se dokopal a sundal jsem řemeny od motorů, abych mohl zkusit hýbat čistě jenom tou mechanikou... a zadrhávalo se to. Tak jsem se hecnul a celou tu mechaniku jsem vymontoval ven. Přesně po vzoru mechanika Luboše je potřeba "rozmontovat celý traktor kvůli dvou minuté záležitosti" :-DDD (no ve finále se ukázalo, že smontovat je ho ještě mnohem horší, než rozmontovat).

Tak jsem to lineární vedení vyndal a část problému asi našel. Ta kolejnice je prostě ocelový kvádr, ve kterém jsou vyfrézované dvě tenké drážky , ve kterých se odvalují kuličky toho vozíku. A v těch drážkách byl zaježděný bordel. Což asi i vysvětluje, proč se to měnilo s mazáním, když to proleju olejem, tak se to zlepší, ale o to víc bordelu se tam nalepí... a bohužel se to čistí tak debilně, že na tiskárně to udělat nejde. Takže když byla kolejnice venku, tak hadr, benzin, šroubovák a vyšťourat to všechno ven. Vyčistil jsem pak i vozíky, byť v nich nebylo a nově jsem to mazivo nastříkal akorát do těch ložiskových kuliček vozíku, kolejnice jsem nechal suché a uvidíme... Druhá teda věc je, že v jednom vozíku na jedné straně chyběla jedna kulička... jestli tam chyběla celou dobu nebo jsem ji ztratil při sundavání, těžko říct :-DDD nicméně jsem sám sebe velice překvapil - číňan tenkrát k tomu poslal náhradní kuličky a já je nezabordelil a našel jsem je :-D

Po znova smontování to jezdí moc hezky. Možná líp, než to jezdilo úplně na začátku :-DDD A zatím se zdá, že to i tiskne, tak snad to tomu zase chvíli vydrží... ale je to trochu k vzteku - nemá najeto zase až tolik na takhle pracnou údržbu :-D Takže až budu stavět další tiskárnu, tak ty díly překreslim tak, aby to šlo rozebírat podstatně rychlejš :-D To klasické lineární vedení na tyčích na tohle netrpí... sice mi jezdí nahouby normálně (nikdy nejezdilo takhle lehce jako ty vozíky), ale co mám na tom ty drahé lineární ložiska, tak mají takové moc pěkné těsnění... a všechen bordel z té vodící tyče to těsnění utře, takže bordel je akorát na koncových dojezdech a tyč je úplně čistá... Nicméně, mám už nakreslené díly na kryty tiskárny (a i domeček, do kterého pak půjde). Tím se to snad zlepší, pač na to nebude padat tolik prach a tudíž snad nebude tolik bordelu, co se zajezdí do té drážky...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19120
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od hamoun »

pekne !!! je videt, ze co si postavis sam, tomu na kloub prijdes ..
fakt klobouk dolu ..

ted uz jen to same s autem :) rozebrat .. a ... :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49181
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Měl bys začít stavět auta. Přicházel bys na ty závady mnohem snadněji.

Je to super, že jsi odhalil problém !!!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21960
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

A co to nechat úplně suchý? Mechanicky je to zatížený asi podstatně míň než na kolik je to konstruovaný, ne? Valivý ložisko chodí nejvíc hladce, pokud je suchý. Dokud ho samozřejmě nezačneš nějak moc zatěžovat.

Pokud už se musí mazat, tak lepší je tam samozřejmě mít nějaký gufera, který oddělí bordel venku a čistý mazivo uvnitř. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“