3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Je to kouslé úplně nebo aspoň trochu z trysky teče? Zkus trysku předehřát na 260-280°C a zkus to protlačit extruderem. Pak zkus jehlu, pak si vygoogli metodu "cold pull" a až pak zkus vyndat trysku. Při demontáži trysky je taky třeba vše pořádně předehřát.
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od yohn »

Je to kouslý natvrdo. Nic tak tenkýho jsem doma nenašel, špendlik tam nevleze. Mam tam tušim 0,4mm trysku. Rozehřeju to max na 255C.
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
2.0XT
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 601
Registrován: sob říj 13, 2012 12:39 am
Jméno a příjmení: Vít
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od 2.0XT »

Jehla na akupunkturu je vhodna, dokonce ji pribaluji k mk3. Jinak nam se v praci kousla vcera taky a musel jsem rozebrat celou hlavu. Bylo to kousle v te teflonove trubicce za podavacima kolama...

Odesláno z Outbacku za jízdy
Subaru Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od yohn »

Přesně tam to vypadá že je kouslý i to moje.
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jsem chtěl zrovna napsat, že při výměně se to spíš než v trysce kousne někde v heatbreaku. Teď je ještě otázka, co je tam za hotend. Protože některý mají teflonovou trubičku prakticky až dolů, jiný (all metal, třeba E3D v6 full) tu teflonovou trubičku mají jenom k začátku heatbreaku a pak je jenom kov (eventuelně tam trubička není vůbec). A většinou se to chytne právě v tom kovu - v tý trubičce, pokud není zničená, by se to chytat nemělo...

Ale moc mě nenapadá, co s tím, když se to tam kousne - pač tohle je právě v části, která by měla být vždycky studená (je chlazená chladičem), takže už se to tam nenataví. Každopádně tryska za tepla by měla jít sundat vždycky. Pokud nejde, tak bych to demontoval, nechal zapojené, položil na nějaký podklad, aby šlo ten blok pořádně chytit, nahřát a trysku odšroubovat ráčnou, což by snad už mělo zabrat. Pak zároveň bude vidět, kde zůstal ten plast. Pokud je to all metal, tak v tu chvíli půjde sundat chladič s tím kouskem trubičky a pokud to zůstalo natavené v heatbreaku (ta část, co ti tam stále zbyde), tak bych pak asi zkusil to znova nahřát v tomhle stavu (bez chladiče, kdy by se to teda snad mohlo natavit i tam) a ručně tím prostrčit a rychle vytáhnout kus struny, aby to zůstalo průchozí...

Jinak já při výměně to řeším tak, že napřed ručně protlačím pár cm struny ven a pak to rychle vytáhnu. (A při zandavání naopak zase co nejrychlejš strkám dovnitř, než to začne téct tryskou). A zatím se to při tom neseklo...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od CoZmo »

zdar tiskárníci...jen hloupý dotaz - dokázal by se nějak únosně vytisknout šnek pro šnekový pohon? Nic velkého, míchačku na maltu vyrábět fakt nechci.

Výkres bych dohromady nějak dal, jde mi spíš o to, aby to ve finále bylo z něčeho, co něco vydrží...spíš dlouhodobě než silově, moc velký síly tam působit nebudou...ale bude to v nějaký plastový bedně venku na slunečním žáru i zimním mrazu...vůbec netuším, který materiály jsou v tomhle světě běžně dostupný...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Materiál by nemusel být problém. Ale spíš jak by to mělo být velké a o jaké aplikaci se bavíme? Kdyby se to tisklo naležato, tak by se to asi dalo vytisknout dostatečně hladký a pevný, aby to běželo hladce. V případě tisku z ABS by se to navíc dalo vyleštit.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tady nějaké jsou, takže vytisknout se to dá určitě... otázka, co po tom chceš, aby to vydrželo.

https://www.thingiverse.com/search?q=worm+gear
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od CoZmo »

velikost si představ asi jako plechovka od piva...a dík za link, to je pěkný...ještě to zkreslit a sehnat nějaký ostřílený tiskaře :-)

u jednoho našeho bazmeku řešíme přechod z krokáče na šneka a hned je problém, jak šneka zbastlit, aby se nám vešel. 3D tisk asi nejlepší volba, doufáme...tak hledám jak potvrdit, zda tudy cesta vede...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

spm píše: Ale moc mě nenapadá, co s tím, když se to tam kousne - pač tohle je právě v části, která by měla být vždycky studená (je chlazená chladičem), takže už se to tam nenataví..
Sundat trysku a opatrně a na pomalé otáčky zespod odvrtat nalepený filament. Nebo vyměnit ten prolémový kus :)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jelikož jsem dneska zůstal na ocet doma sám, tak na jedné tiskárně jsem nechal vyrábět první část předsedova šuplíku (který se vyrábí ještě teď :-D) a druhou jsem začal stavět. Nicméně, jde to hrozně pomalu a problémů se objevuje víc, než co stačím řešit :-DDD

Začal jsem tím, že jsem vyměnil ty plastové rohové spojky, které stejně praskaly, za hliníkové z číny. Ty už snad praskat nebudou :-D A pak to začalo... :-)

První věc co jsem si všimnul je, že ty HIWIN kolejnice mají 3mm díry na přimontování, ale já nemám M3 profilový patice, abych to měl kam přidělat. Takže jsem objednal z Číny... Nicméně začal jsem stavět teda Z osu, na kterou jsem teoreticky měl všechno připraveno. Takže jsem vzal trapézový šroub a seskládal ho na jednu stranu (je to vždycky poskládané tak, že v horním uložení je ložisko, pak je matice, která je uchycená v plastu, který je zase zašroubovaný do toho profilu, co se má hýbat a spodní domeček, ve kterém jsou dvě ložiska a řemenice na řemen). Seskládal jsem i levou stranu. A když jsem k tomu chtěl přidělat motor, který tím má hýbat a kterým se ten gumový řemen napne, tak jsem objevil další zádrhel :-DDD

Motor je přidělaný plastovou součástkou, která je z vrchní strany toho profilu. A má poměrně jasně danou výšku, protože řemenička na ose toho motoru musí být ve stejné výšce, co ty řemeničky na trapézových šroubech, aby ten řemen šel rovně. Jenže můj motor je jaksi příliš silný, výkonný a tedy i velký, takže když ho tam tímhle způsobem přidělám, tak mi přečuhuje vespod natolik, že tiskárna nestojí na nožičkách, ale na motoru :-DDD Po chvíli laborování jsem naznal, že s tím asi nic jiného vymyslet nepůjde a holt vyrobím delší gumové nožičky (asi to bude vypadat jak žirafa, ale funkční to snad bude :-DDD).

Tak jsem staré nožičky odřezal (byly přilepený, nevím čím jsem to už lepil, ale drželo to teda příšerně) a když už jsem tu tiskárnu měl na boku, tak jsem tam ten motor přece jenom narval, dotáhnul řemen, zkusmo s ním otočil a objevil další problém :-DDD V originálním návrhu ty 624 ložiska, které tam dělají kladku, měly přírubu. Akorát že v mém oblíbeném krámě jsem ložiska s přírubou nesehnal (respektive měli něco na objednávku, ale stálo to nějaký příšerný peníze), z číny jsem je objednávat nechtěl, pač ty jsou zase většinou hodně fórový, tak jsem vzal normální, jak se to vyvrbí. No, blbě, párkrát jsem tím řemenem otočil a z té kladky mi to sjelo :-DDD Ale už jsem asi vymyslel co s tím. Jelikož ty ložiska jsou stejně přidělané šroubkem/matkou, tak seženu nějaké dostatečně velké M4 podložky a bude z nich krásná příruba ;-D

No, takže jsem po 3/4 dni práce přidělal dva trapézový šrouby :-DDD Asi bych se tím živit nemohl :-DDD
Přílohy
20190413_145051.jpg
20190413_161812.jpg
20190413_183301.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

A první část šuplíku už taky dojela ;-D Pár kosmetických vad (mimo jiný i ten méně lepivý filament na nozzle X se v jednom místě nabalil a urval... ale s normální ponožkou, ta lepší by to asi vyřešila :-D), ale naštěstí všechny v místě, kde nebudou vidět vzhledem ke způsobu montáže :-D
Přílohy
20190413_213343.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48974
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Super, už se na něj těším !!! :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2168
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od parabolD »

Honzo spm, máš nějaký zdroj na ty 30ky alu profily a příslušenství?
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Profily kupuju tady: https://www.ehlinik.cz/stavebnicovy-sys ... 00101.html
Naklikáš si rozměrý, jaký chceš (max je 6m), oni to nařežou a pošlou.

Příslušenství jsem pak kupoval na aliexpressu. Konkrétně bral jsem tenhle typ matic: https://www.aliexpress.com/item/50Pcs-M ... a1fc60def2
který jsou super - dají se do toho profilu vložit kdekoliv a jsou vytvarovaný tak, že jak je utahuješ, tak se správně otočí, aby se v něm zasekly. Kamarád pak na rohy kupoval ještě tenhle typ matic https://www.aliexpress.com/item/T-slot- ... afb44f09bd

A pak jsem kupoval ty rohové spojky: https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 9bc1ec6e93
přičemž ty spojky, co jsou na té mojí fotce, jsou do 2020 profilu - úmyslně - ono to pasuje, ale mezi hranou profilu pak je ještě mezera, kam chci nakonec nacpat nějaké zakrytování; spojka pro 3030 profil má skoro šířku toho profilu.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“