3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10634
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

To je set i se stanicí co fouká, žejo? Takovej komplet... Asi vím co myslíš, matně si pamatuju, že něco takovýho měli. Zkusím si příště vzpomenout, dík :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Clovek se jednou upise a ma to na taliri uz druhej den... :-DDD

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
dzavel
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 144
Registrován: sob zář 05, 2020 2:18 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Ostrava

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od dzavel »

Jde tisknout gumové věci nebo něco jako silikon pro výrobu odlitku?
Subaru Outback 2,5i AT 2007
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10634
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Tadyhle Stefan má video o tom, jak dělal formy na silikonový návleky na hot-end. Jestli by ti to pomohlo? Nebo to potřebuješ naopak, "měkká" forma a do toho odlít něco, co bude pevný? Z TPU jsem něco málo tiskl, jestli bych si z toho troufl udělat přesnou formu nevím nevím...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=O5UiXky ... CNCKitchen[/youtube]
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
dzavel
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 144
Registrován: sob zář 05, 2020 2:18 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Ostrava

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od dzavel »

Děkuji, zajímavé video.
Mám silikonové formy, do kterých odlévám epoxid. Formy jdou opakovaně použít, není tam žádný otřep. Je to na dětské kravinky. Holky baví, že si můžou vyrobit přívěšek, ve kterém mají hvězdičky, třpytky, vlasy apod blbinky.
Tisknout jim gumové hračky k barbinám by bylo asi taky ok, nemusel bych je furt lepit :)

TPU je natolik pružné, že by z toho epoxid šel vyloupnout?
Jaká tiskárna umí TPU, je třeba vybírat nějakou s určitými parametry?
Subaru Outback 2,5i AT 2007
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10634
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Záleží na tom, jakej materiál vybereš, ale počítej s tím, že čím měkčí, tím hůř se z toho tiskne. Stejně jako u plastu je spousta variant, i flex materiály se mohou zásadně lišit. Dost bude záležet i na tvaru modelu, resp. tloušťce stěny, jak moc pružný to bude.

Jinak co se týče tiskárny, bowdenová na to asi vhodná úplně nebude, ale s extruderem přímo u tiskové hlavy půjde "jen" o to, vyladit tu konkrétní tiskárnu na konkrétní materiál. Já svýho Průšu musím upravit minimálně následovně:
- Výrazně povolit přítlak kladky proti motoru extruderu (když je tlak moc velký, filament se pak "nabaluje" na kladku, resp. extruder ten filament natlačí mimo tu PTFE trubičku trysky.
- Nalepit něco na podložku, nebo ji namatlat nečím (lepidlem v tyčince) abych SNÍŽIL adhezi. Na tý PEI fólii co má Průša od MK2 místo skla to drží až moc a je problém tisk sundat.
Každá tiskárna, povrch, materiál, ... bude mít svoje specifika. Pořád ještě je to dost bastlení, není to prostě "stisknout tlačítko a hotovo" :-)

Edit: Mimochodem, tady je jak jsem si tiskl náhradní patku příčníku
viewtopic.php?f=45&t=6303&p=404956&#p404909
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jak píše Vláďa, potřebuješ direct extruder a pak to ladit a tisknout sakra pomalu. Co se týče měkkosti, záleží jak je výtisk tlustý. Když je tam pár vrstvev, tak to asi doopravdy vyloupneš, pokud je to 1cm tlusté, tak se to hýbe už minimálně. Takže co se týče formy, asi by se musela dělat jen jako slupka, ale pak se to zase dost blbě tiskne... V práci mám ještě nějaký flexibilní resin do SLA tiskárny, tím by šla tisknout i ta slupka. Ale vůbec jsem to ještě nezkoušel, takže vůbec nevím, co z toho leze ven :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
dzavel
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 144
Registrován: sob zář 05, 2020 2:18 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Ostrava

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od dzavel »

Extruder je to z čeho matroš leze jo? :)
Koukal jsem, že se dá tiskárna upgradnout po HW stránce, ale chápu správně že to je i v SW nastavení?
Nějaký tip na tiskárnu co by tohle uměla? Cenově co nejlevnější, ale zase rozumnou volbu.
Subaru Outback 2,5i AT 2007
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21944
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak termoplastický elastomery (TPE) mají různý tvrdosti měřený podle stupnice SHORE. Pak samozřejmě záleží i na tloušťce stěn a výplni, případně jejího typu. Podle toho je výsledný výrobek pak tuhý.

Používám TPU (TPE-U, tedy termoplastický polyuretan) tvrdosti 92A dle SHORE od Fillamentum (Flexfill TPU). Z toho se dá vytisknout ledacos. Na tisk používám přednastavenej profil v PrusaSliceru - jediný, co jsem v něm upravil, tak posouvám Z osu o 0,1 mm výš. Přítlak kladky neměním. Tisknu přímo na ULTEM podložku, jenom jí před tiskem nečistím IPA, ale Clinem na okna. Tiskárna Prusa i3 Mk2.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KL9LZlIxCoQ[/youtube]
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3175
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Nedavno jsem přešel na tisk na zrcadlo z ikey.
Na samotném zrcadle nedrželo PLA vůbec. Takže jsem začal mazat lepidlem na papír a nějak to šlo, ale nebylo to vždy na 100%.
Dělal jsem nějakou objednávku, tak jsem si přihodil i spray 3dlac. No a to drží jak židovská víra. Až jsem měl problém to sundat, protože jsem si hned při prvním tisku nechtěl poškodit tu vrstvu. Ale možná jsem byl nedočkavej a nepočkal, až to pořádně vychladne.
Takže za mě super věc.
Obyčejný lak na vlasy jsem nezkoušel.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
dzavel
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 144
Registrován: sob zář 05, 2020 2:18 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Ostrava

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od dzavel »

Děkuji vešm, už mám jasnější představu.
Tiskárna objednána, už jen aby dorazila :).

Odkud prosím kupujete filamenty?
Subaru Outback 2,5i AT 2007
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22682
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

dzavel píše:Extruder je to z čeho matroš leze jo?
Koukal jsem, že se dá tiskárna upgradnout po HW stránce, ale chápu správně že to je i v SW nastavení?
Nějaký tip na tiskárnu co by tohle uměla? Cenově co nejlevnější, ale zase rozumnou volbu.
Extruder je ta mechanická část, která posouvá tu strunu :-) V případě direct extruderu máš přímo na něm i hotend (což je zase ta část, která topí a taví to a na jejím konci je tryska, ze které to leze roztavené ven) a celé to je na ose (takže celou sestavu extruderu i s hotendem posíláš na konkrétní souřadnice). U bowdenu je extruder umístěný někde na pevno na rámu tiskárny a na té pojízdné ose máš jenom ten hotend. Mezi extruderem a hotendem je pak typicky natáhnutá ta PTFE trubička, abys to tam byl schopen ládovat. Nevýhody bowdenu jsou, že se to o dost hůře kalibruje, aby to tisklo dobře (protože při tisku šoupeš tou strunou sem a tam a v tom vedení v trubičce budeš mít nějakou vůli) a že s ním ty flex materiály v podstatě nevytiskneš, protože ten materiál se zaštosuje v těch vůlí ve vedení a neprocpeš ho tím hotendem. Výhoda na druhou stranu je, že ta pojízdná část na ose je o hodně lehčí, takže se s tím dá tisknout podstatně rychlejš bez těch nehezkých efektů na rychlosti.
dracekvo píše:Nedavno jsem přešel na tisk na zrcadlo z ikey.
Na samotném zrcadle nedrželo PLA vůbec. Takže jsem začal mazat lepidlem na papír a nějak to šlo, ale nebylo to vždy na 100%.
Dělal jsem nějakou objednávku, tak jsem si přihodil i spray 3dlac. No a to drží jak židovská víra. Až jsem měl problém to sundat, protože jsem si hned při prvním tisku nechtěl poškodit tu vrstvu. Ale možná jsem byl nedočkavej a nepočkal, až to pořádně vychladne.
Takže za mě super věc.
Obyčejný lak na vlasy jsem nezkoušel.
Já u skel tisknu na tohle: https://www.lepiky.cz/lepici-pasky-1k/j ... -20e--250p

Nechal jsem si říznout roli v šířce skla, takže to jako jeden kus nalepím na mokré sklo, vyhladím a nechám uschnout. PLA na tom drží úplně super, ABS se musí víc natopit, ale drží taky hezky, PETG... no, to drží úplně na čemkoliv :-D Jenom ten flex mi na tom drží blbě teda (ale ten pro změnu zase drží na klasické průhledné polypropylenové izolepě). Co se týče skla/zrcadla, tak to si nechávám normálně řezat u sklenáře. Udělá to přesně v rozměru co potřebuju a stojí to jednotky korun.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Vrták
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 164
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:56 pm

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Vrták »

Ten 3DLac používám na tiskárně v práci, ale upřímně nepoznal jsem rozdíl (kromě ceny) od klasického laku na vlasy (kupuju levný z lidlu), testoval jsem tisk na sklo, ohebnou podložku i hliník.
Forester SG 2006 2.0X
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3175
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Já s tím furt expedimentuju. Mě se nejlíp tisklo na orig podložku. Ale ta jak to bejvá u číny není uplně rovná a je uprostřed trošku vyboulená. Ale nepotřeboval jsem vůbec nic. Jen jedou za čas odmastit.
Zrcadlo z ikey problém rovinatosti vyřešilo a má pro mě naprosto ideální rozměr 30x30, což je vlastně moje tisková plocha. 3ks se mi doma váleli jen tak.

Kolik stála ta maskovačka a kolik vydrží výtisků?
Zkusím pak i koupit obyč lak a porovnat.

EDIT: Chtěl bych zkusit pokovení plastu. Pouze ABS. Ale z něho se teď nechystám nic tisknout, protože smrdí a nechce se mi načínat zabalenou špulku jen kvůli tomuto testu.
Takže nabízím jen pro členy tohoto fóra. Kdyby někdo chtěl, můžu nechat v práci pochromovat nějaký výtisk z tohoto plastu. Ale neručím za výsledek. Stále jedeme zkušební provoz a samotného mě zajímá jak bude vypadat chromovaný výtisk z 3D.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“