3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

RadekN píše:První tiskárnu jsem objednal od Průši smontovanou v domnění, že montáž bude na 101%, ovšem osa Z byla zkosená na celé výšce asi o 8mm... Nakonec jsem pochopil, že tiskárny Průša nejsou hotový vyladěný produkt, ale živý organismus
My jí stavěli, celkem pečlivě, ale stejně je to trochu šejdrem. Snad se brzy dokopu jí přestavět na ty profily. :-/
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Jinak jsem teda při porovnávání hotových extruderů náhodou narazil na věc, do který jsem se asi zamiloval. Jako hotend to asi vyhrála vodní E3D Chimera+. Jeno jsem byl pomalu smířenej s bowdenem, pač direct drive na vícefilamentových tiskárnách bývá celkem problém. A byť jsem teda bowdenovou tiskárnu nikdy neměl a mám k tomu spíše předsudky, tak se mi do toho stále spíš nechce (furt mám problém vychytat i tisk blbýho PETG, tak jak teprv bych ladil bowden ). No a pak jsem našel BMG-X2: https://www.bondtech.se/en/product/bmg-x2-extruder/ . Teda kompaktní, hotovej, direct drive extruder přímo pro chimeru. Což teda sebou nese …
To se mi taky líbí! Když multi material, tak se mi asi víc líbí víc trysek. Ty Průšovi snahy o jednu trysku a víc materiálů mi spíš připadaj jak nějaký proof of concept. Když si vezmu, kolik po tmavý barvě musím protlačit nějaký světlý barvy tryskou, než to přestane bejt špinavý, tak to nějaký blok nebo i ten smart infill nemůže nahradit. 2 trysky zní zajímavěji. Ano, je tam jistý problém s jejich nastavením a vyrovnáním, ale podle mě to se to vyřeší jednodušeji než problémy s jednotryskovým MM.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

On ten tisk jednou tryskou je běžnější, E3D na to má třeba toho cyclopa... ale tak mi to přijde značně omezující (u cyklopa například i to, že to má pak speciální trysky, kdežto ty do chimery jsou stejné jako do v6). A třeba i to E3D přiznává, že by se tam pak měli loadovat materiály s podobnými vlastnostmi, což mi přijde taky jako dost velké omezení, když si vezmu, že asi nejlepší use case je tou druhou tryskou tisknout supporty z nějakého rozpustného materiálu. Já se teď akorát trochu bojim toho, aby se mi to tam vešlo velikostně, teda abych v kombinaci s 30x30cm dosáhnul s obouma tryskama na celou plochu. To bude takovej omyl pokus... no, v nejhoršim budu muset sehnat pár delších profilů a předělat to :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Když více trysek, tak se mi líbí koncept od E3D, kde si to rovnou mění celé hlavy :).

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=esfpZg3M-Eo[/youtube]
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

To je už hodně vysoká dívčí :-D a hotový produkt na to afaik stále nemají... no, v mym případě více trysek jsou stejně dvě, což neni až tak moc :-) ale umožňuje to kombinace na to tisknout supporty něčím jiným nebo mít tam jinou trysku na detaily nebo nějaký materiálový kompozit, takže na zábavu až až :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak dneska přišel heatbed. Teda přišel, zůstal na poště, musel jsem si pro něj dojet :-DDD Ale i tak je to za 20$ a jednu návštěvu posti hromada (konkrétně 900cm2 :-DDD) radosti. Musim říct, že je to na číňana zpracovaný fakt hezky. Vypadá to pěkně, hliníku je tam jako prase, je to těžký jako prase, termistor je zakomponovanej do desky (Takže tam nemusím tahat dráty - jupí!) a odpovídá to i specifikaci. Měl mít 220W výkon na 24V, když jsem to oměřil, tak má 2,5 Ohmu odpor, což při 24V odpovídá akorát na těch 220W. Jediná věc, který moc nevěřím, je ta připojovací svorkovnice, kterou má teda téct přes 9A. Ale to vyřešim jednoduše páječkou - sundám jí a kabely naletuju napřímo.

Teď zbývá jenom jediný oříšek - jestli 220W je dost a bude to fungovat (generálně vzato potřebuju, aby se to nahřálo na 110C v rozumný době). To asi nějak vyzkouším v práci, než to někam namontuju; mám tu teď testovací pár nepoužitých 12V 100Ah baterek za nějaký směšný desetitisíce, tak ukecám elektrikáře, ať mi to zapojí :-DDD :-DDD :-DDD
Přílohy
20190228_125055.jpg
20190228_125114.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49210
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Sice nevim co to je, ale mám radost, že máš radost.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Podložka :-) Neni to nic jinýho, než že je to protkaný mědí z jedný strany na druhou, připojíš to ke zdroji prakticky do zkratu a ono to hřeje :-) Dává se to na tiskovou plochu tiskárny právě kvůli tomu, že u většiny materiálů potřebuješ ten spodek modelu držet v teple, aby to na tom drželo.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49210
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Aha :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak mám i otestováno. V klimatizovaný podchlazený místnosti se to vyhřálo na 110C do 10 minut. A podle termokamery to hřeje krásně rovnoměrně. Pecka, bude to fungovat, nevyhodil jsem 20 dolarů ;-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Jestli budete někdo na Motosalonu, zastavte se. Dneska jsem se tam potkal s filippkem :). Nebylo moc času, ale je fajn potkat někoho ze SFC osobně :).
Přílohy
2019-02-28 10.09.23.jpg
2019-02-28 11.51.07.jpg
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

A dneska nějaké hračky z anglie ;-D
Přílohy
20190301_121343.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jsem se dnes konečně odhodlal nasadit nozzle X :-) a přetáhnul jsem jí tou profesionální šprckou (silikonová punčoška, co tu trysku přikrývá celou kromě úplné špičky). A je to úplně super. Nevím teda jestli největší rozdíl dělá ta punčoška za jednu libru nebo ta ocelová tryska za strašný peníze, ale zkusil jsem tam nacpat ten hodně lepivej PETG materiál a nikde ani náznak nalepenýho materiálu, nemusel jsem na to ani sáhnout. Zkusil jsem to pak na tisku toho energetického řetězu a ten převis do vzduchu z toho vypadá i líp - nejsem si jist, jestli to souvisí s tímhle nebo jestli ta stará tryska už byla vymletá a slintala :-) Takže hurá. Samotná výměna byla celkem v pohodě, jenom musím vylepšit nástroje - stará tryska šla vyšroubovat úplně v pohodě, jenom jsem zjistil, že tam nejsem schopen našroubovat novou - do tý 7ky oříšku mi ta tryska zahučí celá, takže to tím nezašroubuju a našroubovat to rukou do toho bloku rozpáleného na 250C jsem neměl úplně koule :-DDD Takže jsem to trapně nechal vychladnout, našrouboval, znova nahřál a dotáhnul. Až mi přijde ten 7mm nástavec a budu to vyrábět do toho plastového momenťáčku, tak do toho nástavce asi budu muset vlepit nějaký matky, aby nebyl tak hluboký a šla tím ta tryska našroubovat :-D

Jinak na druhou tiskárnu mám teda už připravený hotend, extruder, heatbed a motory. Takže někdy ve volné chvíli můžu postavit alespoň ten pojezd Z osy. Chybí mi ještě ty lineární kolejnice (objednaný číňan, akorát to ještě ani neodeslal ;-D), elektronika (objednaná, ale fláká se někde v Austrálii), drivery motorů (zatím neobjednáno, nejspíš bude TMC2208) a chladič na vodu (nejspíš bude zalmaní věž i s čerpadlem). A zdroj teda :-) A pak se modlit, že to bude fungovat :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, tak jsem to zase hezky zakřikl :-DDD Na trysku se to nelepí, ale ta zelená boule mezi chladičem a heatblokem je co? :-) Vytečený plast v místě, kde nemá co dělat :-D Takže evidentně dle rad síla aplikovaná jedním prstem na malý 7mm klíč v mém případě nevyvinula 3Nm :-D Takže znova rozborka a dotáhnout to pořádně (snad je to teda jenom nedotažený a není zlomený heatbreak). Akorát to teda bohužel teď asi budu muset demontovat úplně, abych to vyčistil od toho žbleptu...
Přílohy
20190317_184135.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tvl a ještě se mi normálně odtrhnul kus té nové silikonové punčošky :-DDD To je teda už vrchol :-) Jim to snad vyreklamuju; snad ani neni možný, aby se to roztrhlo po takový chvilce o plast...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“