3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak ono nikdy nic není hotový... :-DDD Zrovna tu Z sondu a asi i lineáry pak asi přenesu i na tu starou tiskárnu, až bude tohle zaručeně fungovat a budu to moc rozkuchat :-DDD Jinak jo no, je to skoro rok :-) Ale ono zase na to dost dlouho nebyl čas a tím že půlka věcí je z číny a objednával jsem to nějak dle potřeby, tak jsem měl prostoje na dodání materiálu :-DDD

Nicméně primárně teď bude v plánu domeček na obě tiskárny, protože mi takhle zabírají už celý pracovní stůl a nemám kde ty kraviny dělat :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak je tam nějaký prostor pro zlepšení, měla to být kostka :-DDD Ale na první pokus to vyslovený průser není:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7_nOF8yHcfc[/youtube]

Teď teda vážně: viditelně tomu přeskakujou kroky, v Y ose fakt hodně, ale ostatní to dělají taky. Nicméně dle předběžného ohledání jsem zjistil, že mám ve firmwaru povolenou poměrně brutální akceleraci. Nevím teda, jestli jsem tam nechal default, obšlehnul jsem číslo z druhé tiskárny kde je podobná blbost nebo kde jsem k tomu vlastně přišel, ale mám ji nastavenou na 3x takovou hodnotu, než co používají jiní u +- podobné konstrukce tiskárny :-D Fixnutím tohohle by tenhle problém mohl dost možná zmizet :-) Větší otázka ale je, proč to fakt udělalo ty zuby. Tyhle drivery by ztrátu kroků měly poznat a tiskárna by se o tom měla dovědět. Takže musím ještě zjistit, jestli tam něco takovýho nemám nepovolenýho :-D

O něco smutnější je, že to během tisku v jednom kuse řvalo o přehřátých driverech krokových motorů. Prakticky o všech :-) Oni na to tyhle drivery celkem trpí, už asi chápu, proč většina lidí do tý desky s elektronikou cpe nějakej větrák na chlazení :-DDD Fakt je, že proud přes ně nějakej teče, motory byly celkem natopený, ale nic úplně dramatickýho... tak ještě uvidím, jestli to řešit snížením proudu do motorů (čímž se zase zvětšuje riziko na problém z předchozího odstavce) nebo to začít taky nějak chladit :-)

A jedna z věcí co mě celkem překvapila: je to brutálně tichý. Až z toho jde hrůza, protože jediný, co je slyšet, je to skřípání kabelu na řetězy :-DDD Jo a teda ještě bzučí ty větráky na chlazení výtisku. Na to jsem taky ještě nepřišel proč, řídí se PWM, když jedou naplno, tak jsou v pohodě, ale jakmile se přes PWM sníží otáčky, tak bzučej (čim mají běžet pomaleji, tim víc bzučí). Taknějak bych zrovna u noctuy čekal, že tohle by fungovat mělo :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

A jakou máš frekvenci PWM? Zrovna Noctua se pyšní driverem, kterej nemá při PWM regulaci (a snad ani napěťový = PWM na napájení) dělat kravál. Ale přečti si specifikaci PWM řízení větráků (myslím přes k tomu vyhrazenej pin). Ten PWM signál má mít 25 kHz s tolerancí 23-28, jestli se nepletu. Předpokládám, že ta "garance" tichosti driveru větráku se opírá o tu specifikaci. Což teď mj. taky řeším u jinýho projektu a zatím jsem moc nevymyslel, jak to vyřešit. Jsou speciální kontrolery na řízení PWM větráků, co se používají třeba na základních deskách v kompech. Ale ne moc dobře sehnatelný a ne nejlevnější. Takže buďto tam dám nějaký dedikovaný ATtiny, který nebude dělat nic jinýho, než se starat o PWM se správnou frekvencí a nebo budu dělat PWM na napájení s tou "Arduino standardní" frekvencí někde kolem 500 Hz, jestli se nepletu, a kašlu na to. Druhou možnost jsem teda zatím nezkoušel, takže nevím, aby to nepískalo taky.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, prvně, mám to napěťový PWM. Nějak jsem si tenkrát říkal, že v počítačích ta regulace funguje taky, tak na co se tam crcat s dalším drátem :-DDD Druhak - PWM frekvence je daná hardwarem nebo se to dá ovlivňovat? Hardwarově v tý desce je ATmega2560. Softwarově si teda vybavuju, že někde v tý konfiguraci Marlinu se něco o PWM větráků psalo, tak zkusím kouknout ještě na to, jestli tam není nějaký workaround. To jsou furt komplikace tohleto :-DDD Si o tom musím něco přečíst, pač mi furt přijde, že vlastně ani pořádně nechápu, co že to dělá :-D S větrákem jsem se už jednou seknul na tý první tiskárně - jenže tam to bzučelo a netočilo se (pokud se nepustil naplno). Pak mi bylo nějak vysvětleno, že záleží na konstrukci toho motoru a že některý se přes PWM řídit nedají. Ale tohle se jinak normálně točí, na otáčky reaguje... ale trochu bzučí :-D Zajímavý je, že když jsem to poprvé zapojil a testoval jsem to, tak jsem si toho nevšiml, až tenhle víkend.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tohle s tiskárnou až tolik nesouvisí, ale mám hroznou radost z toho, že mi to funguje, tak se stejně pochlubím :-DDD Raspberry Pi s běžícím octorpintem je dle mě nesdílná součást tiskárny, protože to bez toho nejde používat. Jenom je pak vždycky otázka napájení, protože RPi se krmí 5V, zatímco tiskárna má obvykle 12 nebo 24V. Takže už na té současné tiskárně jsem měl nějakých shield se step down měničem. Na něj jsem tu paradoxně měl i hotové ještě tišťáky z číny, akorát jsem už tak trochu nedohledal, co se na to vlastně dávalo za součástky. Navíc byl celkem komplikovaný, pač tam bylo osazení ještě pro proudový zdroj na LED osvětlení, vysoký a ten měnič co tam byl měl stejně max 3,5A, takže nepoužitelné pro Raspberry 4. A navíc s odstupem času mi nesedělo uchycneí toho tišťáku, který se musel řešit krabičkou.

Takže jsem načmáral nový tišťák dle předlohy pro shieldy na raspberry (takže se to dá prošroubovat dírama, případně s distančními sloupky, do raspberry a jsou tam správně výřezy na kabel ke kameře/displayi), našel na to step down měnič s 5A výstupem a udělal to jednoduše :-D Jedinou další komplikací je, že v prostoru, kde má RPi CPU, je díra na 25mm ventilátor a konektor pro jeho připojení na 5V, takže v případně nutnosti chladit raspberry se tam dá nacpat i větrák. Dneska jsem to po osazení zkoušel a hurá - funguje to a Raspberry žije :-D
Přílohy
20191204_205812.jpg
20191207_134102.jpg
20191207_134254.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Vůbec nevím, o čem to píšeš, ale je to krásný.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Mira »

spm píše: Raspberry Pi s běžícím octorpintem je dle mě nesdílná součást tiskárny, protože to bez toho nejde používat.
Já taky nerozumím. :-/ ¨
Rozumněl bych "nedílnou". ;-D
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Já tomu taky zas tak moc nerozumím, akorát jsem obresloval elektrický schéma z manuálu :-DDD Podstatný je, že když se do toho teď strčí 24V napájení, tak to funguje a neshoří to (když ta deska pod tím běží na 5V) :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od námořník »

:-D
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7814
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Zdroj na shieldu vypadá pěkně. ,,,,| (*_^) |,,,,
Jak budeš řešit vypínání RPi?
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Na tý současný jsem to řešil tak, že raspberry jsem z webovýho rozhraní octoprintu shutdownul a o chvíli později jsem cvaknul tím mechanickým vypínačem na zdroji. Nicméně už chvíli mám na obě tiskárny připravený IOT zlepšovák, jenom jsem se ještě nedokopal to donastavit :-D Mám tu flashnuté Sonoffí POW R2, což je v podstatě WiFi zásuvka s měřením spotřeby. Do octoprintu se dá nainstalovat MQTT plugin, zásuvka s tasmota firmwarem to umí taky. Takže myšlenka byla akorát doprogramovat to, že když octoprint pošle shutdown event (tedy ve chvíli kdy ho z rozhraní vypnu), tak po té chvilce dostane zásuvka pokyn k vypnutí a tím to celé vypne. (eventuelně se pak dá vyhrávat s tím, aby se tohle celé stalo samo po dokončení tisku, atd.)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Na ten velký tiskový prostor se zvyká lehce :-DDD Pustil jsem se zase do dodělání kusu UV osvitky. Tu tu mám rozestavěnou už hodně dlouho, o dost déle, než tu novou tiskárnu. A protože ona taknějak svítila, tak motivace dodělat krabičku nebyla taková... Nicméně jsem s tím dneska kus pohnul. Jelikož osvitka byla větší, než tisková plocha původní tiskárny, tak její rám z tý doby je tisknutý z několika částí a šroubovaný dohromady. Dneska jsem tisknul další kus... Tak jsem s montováním nepatlal a vytisknul to vcelku :-DDD

Dělá mi celkem dost radost BLTouch a auto bed leveling. Teda, z části to považuju za magii, jelikož se mi ještě úplně nepovedlo nastavit výšku Z úplně přesně tak, jak bych chtěl a taky jsem ještě nikdy neviděl, že by se při tisku hýbala Z osa ve snaze to dorovnat. Ale něco to evidentně dělá, protože tohle mělo 219x159mm a ten brim co jsem po tisku sloupnul byl po celé trase úplně stejně tlustý. Což je hodně velká paráda, zvlášť když vezmu, že ten bed prostě trochu křivý je a nejde to víceméně srovnat. Z toho mám radost :-D A proč mi nesedí ta výška teda nevím, ale já jsem při tom vždycky ještě nějak měnil materiál nebo počet kroků na extruderu, takže možná jsem si to rozhazoval tímhle.

No a z kategorie co se nepovedlo, tak musím ještě trochu poladit počet kroků pro X/Y. Je to nějak tak, že jeden krok na krokovém motorku jím otočí o pevně daný počet stupňů. A v souvislosti s tím, jak je udělaný zbytek té mechaniky, tak to tím krokem ujede nějakou vzdálenost. Ve firmwaru se pak nastavuje kolik kroků je 1mm a firmware si to pak dle toho přepočítává. Já to na začátku nastavil nějak nahrubo metrem od oka a pak jsem to přepočítával na testovací 20mm kostce. Kostka vyjela super, při měření šuplerou se zdálo, že má fakt 20mm. Nicméně nějaká chyba tam je, protože tenhle objekt má místo 219mm asi 221,5, což znamená, že se nevejde tam, kam má přijít :-DDD
Přílohy
20191215_210421.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak paráda, že to funguje. :-)

U Prusa i3 Mk2 maká Z-axis pořád. V průběhu tisku jedný vrstvy se to hejbe klidně o pár desítek stupňů.

A není blbý to přepočítávat na 1 mm? To musí pak vycházet nějaký dost desetinný číslo a počítání s ním bude vnášet další chyby, ne? Lepší by bylo asi říct, kolik mm je třeba 100 kroků. ne? Nebo možná nejlepší říct kolik kroků je dokola a kolik to dokola ujede mm.

Jinak umí to mezikroky? Máš nějaký ty super drivery, ty to uměj asi určitě, ale myslím ten soft.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Já si na ten trapéz asi budu muset namalovat čáru nebo nevím :-D Prostě jsem na to fakt i teď koukal a přijde mi, že se to nehejbe. Ale bez levelu to podle mě takhle rovně v tý ploše vytisknout nemohlo...

Ono těch kroků je na tu jednotku furt strašná hromada :-D Myslím že aktuálně mám na X/Y cca 85 kroků na 1mm, na Z ose ještě o hodně víc (řádově stovky kroků na 1mm). A je to float (teda mám pocit, že zkompilovat s float číslem mi to nešlo, ale uložit do EEPROM už jo :-DDD), takže nastavit to dostatečně granulárně by to tim jít mělo :-)

Jo, mezikroky by firmware umět měl. Tvrdí že jo, je to tam zapnutý, jenom nevím jak to ověřit :-DDD Firmware umí jinak hromadu ptákovin... umí dynamicky snižovat proud na driverech při přehřátí, umí nastavovat ty režimy běhu TMC driverů, dokonce to umí běžet v nějakym hybrid módu, kde to přepíná mezi režimama podle požadovaný zátěže... Jenom to neumí reagovat na tu pitomou ztrátu kroků, což je přesně to jediný, co jsem po tom chtěl :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“