3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Synek začal pomalu s montáží frézky a má tu jeden nepovedený tisk. Co je tam špatně?
Obrázek
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem objednal. Tak jsem zvědavej. :-)
Přílohy
filamenty.JPG
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

mnov píše:Synek začal pomalu s montáží frézky a má tu jeden nepovedený tisk. Co je tam špatně?
http://mnov11.sweb.cz/foto/subaru/tisk3D.JPG
Ať koukám, jak koukám, přijde mi to jako pěkný tisk :).

Honzo, mám ABS+ od Devil Design a nemůžu si stěžovat ,,,,| (*_^) |,,,,
Uživatelský avatar
Kofilka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1257
Registrován: pát srp 21, 2009 9:38 pm
Bydliště: Rousínov
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Kofilka »

K tomu tisku bych přidal pár zoubků na posuvu filamentu aby ho neměl díravej a myslím že hezké
Forester SH 2010
Lego BE 2,5 03
ex:
Forester: 98 Black - ČDcargo :-); 99Red;99turbo Green;99 2,0AT;98 silver;silver04 AT
Impreza: 93 1,8 Blue; 98 2,0Silver,2009 1,5r
Legacy: 95 2,0 Blue; 96 2,2 ATgreen; 95 Hubertus; 01 2,5 Blue
Outback: 99 2,5 Red; 01 3,0H6
Tribeca:08 3,6
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Jen bude problém sehnat osmihrannou matku. :-) Už je to vyřešeno nahřátím šestihranné.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22699
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

ono je to s nahratim stejne lepsi, ikdyz tu diru mas spravnou. malo kdy se mi povede (zvlast do ABS) udelat tu diru tak, aby to tam zapadlo presne - bud je to moc volny a matka vypadava (coz je opruz pri montazi nez se zasroubuje) nebo tam jde tak blbe, ze mi roztrhne vrstvy :)

ale jinak takhle velky srouby/matky se daji vytisknout i se zavitem :-DDD

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22699
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jsem s tím tady sice taky offtopic, ale když už se to tady nakouslo... :-DDD Fakt ta výroba DPS fotocestou není taková prdel :-DDD UV osvitku kompletní nemám, ale mám už alespoň funkční její stěžejní část (deska s hromadou svítících UV LEDek) a pokouším se tím vyrobit právě tu desku k arduinu, který to bude řídit. Teda, zatím se pokouším vyrobit alespoň nějakou testovací šablonu. Koupil jsem ten cákací fotosensitivní spray, na který se aplikuje pozitivní šablona. Tj překryje se to klasickým motivem a následně po osvícení a namočení do NaOH by se osvícená část měla rozpustit a neosvícená zůstat na desce. Nicméně po několika pokusech jsem dopadl pokaždé stejně - hodím to do NaOH, krásně se v tu chvíli zobrazí (ne)osvícený motiv, ale během pár dalších sekund se to smeje úplně komplet i s tou částí, která by tam měla zůstat :-DDD Nejhorší je, že si nejsem úplně jist s čím vším laborovat. Tedy kromě délky toho UV osvitu mi ve hře hraje ještě tloušťka a zasychání toho fotolaku a následně koncentrace vývojky... No, možná je fakt jednodušší nechat to vyrobit v Číně :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

S fotocestou moc neporadím, to jsem dělal naposled na střední škole. Byla na to upravená stará lednice a osvit horským sluníčkem. Žádný sprej tenkrát nebyl, používal se cuprexit s fotocitlivou vrstvou.
Synátor nyní dělal pár plošných spojů nažehlovací metodou a docela to fungovalo. Vytisknul to na fotopapír laserovkou a pak nažehlil.
Jinak už proběhl první test frézky. Zatím sice jen na balze, ale na plošné spoje se chystá v následujícím týdnu. Tak pokud to bude fungovat a moc na to nespěcháš, klidně to synkovi zadám.
Obrázek
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Koupil jsem ten cákací fotosensitivní spray, na který se aplikuje pozitivní šablona. Tj překryje se to klasickým motivem a následně po osvícení a namočení do NaOH by se osvícená část měla rozpustit a neosvícená zůstat na desce.
Tak to mě ani nenapadlo, že by se to dělalo nějakým sprejem. To je jenom další protivná věc, při domácí výrobě DPS. :-D Daj se koupit fotocitlivý kuprexity... ;-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem po dlouhý době zase modeloval a tisknul. Mám fakt radost, jak mi to modelování jde, udělal jsem přesně to, co jsem chtěl a i se to vytisklo, jak jsem potřeboval. (*_^) |,,,, Navíc budu brzy zase něco dělat, tak se už teď těším. =)

Trochu jsem pokřtil tiskárnu s PETG. Do teď ho vytiskla asi 1 m na zkoušku z nějakýho vzorku a teď konečně něco pořádnýho. Už při druhym tisku jsem vychytal, jak je to s tou "okenou" (já osobně použil Clin) a všechno šlo jak na drátkách. První pokus prvního výtisku se bohužel asi po 1 cm utrhl z podložky a protože měl poměrně malou plochu, tak jsem ho napodruhý dal na IPA. Což pomohlo. Základ je nanášet ten přípravek na okna na studenou podložku. Já to prve dělal na teplou a asi to byl ten zásadní problém moc malý přilnavosti.

Na PETG od Devil Design jsem si udělal vlastní profil do Slic3ru - má trochu jiný teploty než univerzální PET profil. Taky jsem hned vyzkoušel fíčuru nový verze Slic3ru PE a firmwaru pro i3 MK2 a to totiž Linear Advance, což umožňuje tisknout rychleji při zachování ostrých rohů a dalších detailů. Fakt to maká jak blázen a já se nestačil divit, jak to vyfrklo rychle.

Jinak jedná se o držáky na solární panel a LED lampu, ke který byly držáky dodaný jenom pro montáž na zeď. Já to chci na zábradlí. Držák na solár se pyšní úpravou směru na pravé poledne horizontálně a vertikálně na střed mezi polohou slunce při slunovratech, s preferencí na ten zimní, protože v zimě je dýl tma a slabší slunce, tak chci mít panel víc kolmo k paprskům. Držák na samotnou lampu je pak s korekcemi 5 a 10° potřebnými směry. Je ze 2 dílů, které jsou sešroubované metrickým šroubem a matkou vloženou do drážky. Nově nabytá zkušenost praví, že je potřeba udělat větší tolerance pro díry a onu drážku, minimálně několik desetin (víc než jednu :-D ). Díra na šroub se dořeší poměrně snadno, ale tu drážku jsem musel chvíli mučit takovým malým šábříkem, aby tam ta matka vlezla.
Přílohy
IMG_20180204_223048.jpg
IMG_20180204_221709.jpg
IMG_20180204_221715.jpg
IMG_20180210_161536.jpg
IMG_20180210_161607.jpg
IMG_20180210_161915.jpg
IMG_20180210_161927.jpg
IMG_20180210_161939.jpg
IMG_20180210_162031.jpg
IMG_20180210_162053_.jpg
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22699
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Fotocitlivý kuprextity znám, ale přišlo mi to dost drahý na to, že s tím jak zápasím s jejich krájením, bych jich nejspíš většinu zničil :-DDD U spraye mi bylo sympatický, že vezmu ten kus kuprextitu co zbyl, omeju, pocákám a něco z toho třeba bude :-) Ještě se dá koupit "suchý film" který se pak laminovačkou nažehlí na kuprextit a pak osvítí. Nejspíš to je asi to samý, co je právě nalepený na už koupeném fotokuprextitu (a v Číně toho role stojí asi dva dolary ;-D). Nicméně teď na třetí pokus to už vypadá líp - zkrátil jsem osvit ještě na menší hodnotu a sprayem jsem zkusil aplikovat fakt jenom trošku a o dost dýl to nahřívat. Něco mi na té desce zůstalo. Představoval bych si to sytější, ale uvidíme, hodím to do leptače a pozná se, jestli to funguje nebo ne :-)

Jinak PETG tisknu na černou kaptonovou fólii (v JRC šly koupit celé nalepovací čtverce). Narozdíl od ABS, na které to lidi běžně používají a které mi na tom moc držet nechce, mi PETG na tom drží fakt slušně. A výhoda toho je, že je to relativně bezúdržbové (jenom větší věci na tom pak dělají bublinky, které se musí propichovat). Já mám u PETG akorát zatím ne úplně dořešený problém se "stringingem". Ale dělá mi to hlavně ten z mk florie :-/ Měl jsem ještě Plasty Mladeč, ten to sice dělal taky, ale v o dost menší míře...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak na PEI to jde úplně v pohodě, naopak se právě musí ta přilnavost trochu snížit použitím přípravku na okna. Bezúdržbový je to absolutně. ABS jsem zatím zkoušel taky jenom v míře nějakýho testu vzorku asi 1 m, tak nevím. I když teď ho mám 3 kg, tak určitě něco prubnu. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22699
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Aha, jasně, ty máš opačný problém - to pak jo :-)

Jinak na třetí pokus se to celkem povedlo :-) K průmyslový kvalitě to má sice pořád daleko, ale oproti čmárání lihovkou je to už velký pokrok :-D Zkrátil jsem expoziční čas na 1 minutu, ale stěžejní se spíš zdá vrstva a zaschnutí toho filmu (tentokrát jsem to pokryl fakt hodně málo a hodně dlouho se to peklo na heatbedu :-D)
Přílohy
20180211_011430.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

To vypadá použitelně (*_^) |,,,,
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tohle jsme kdysi vyráběli my s tou LED lampou na vytvrzování lepidel. Tam bylo osvit potřeba řešit na úrovni vteřin. Tohle bylo myslím 6 sekund. 7 už bylo moc. :-D A přenos motivu přes laserový výtisk na čirou fólii.

Tady to je po vyčištění lihem od kalafůny. Pak jsem to ještě matlal nějakým lakem.

EDIT: Jinak jsme si nařezali několik malých destiček a zkoušeli to na nich. Ta velká deska se povedla, tuším, napoprvý.
Přílohy
P1160005.JPG
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“