3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49150
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Když to vidím, tak mi tím svítá naděje, že byste mi chlapci mohli pomoct, získat znovu krytku na mé kola Kosei, kterou jsem ztratil v brodu na Balkáně. Tu jsem oplakal, protože má atypický rozměr a nelze jí sehnat.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Pošli fotku té krytky.

A pak ideálně abych ji měl v ruce nejlépe i s kolem. Nebo ti pošlu model nahrubo a pokud máš poblíž někoho s tiskárnou, doladí to při tisku rozměrově přesně na kolo.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49150
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Bezva, s tiskárnou mám poblíž minimálně 2 lidi, krytku poslat není problém, naštěstí mám ještě 3. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22707
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jsem si dneska vyzvednul ABS-T od Plasty Mladeč a udělal pár tisků. Kvalitativně mi to přijde zhruba stejné s tím, co jsem kupoval od Mk florie, takže za mě spokojenost. Zase nutno dodat, že jsem nikdy nezkoušel nějaké ty lepší plasty jako Filamentum, takže nemám porovnání, ale tohle mi přijde Ok. Jediné teda zklamání je, že ten můj problémový objekt z toho ABS-T, které by se nemělo tak smšťovat, popraskal úplně stejně, jako ABS od Mk, takže z tohohle pohledu jsem si asi moc nepomohl... (ale chtělo by to asi víc testů, konkrétně tenhle objekt je teď nakreslený fakt blbě a blbě naslicovaný, protože mi to prasklo i na tom čínském J-headu doma, kde jinak jsem schopen z ABS vytisknout neskutečně velké věci).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Pošli foto toho, co ti praská. Jen tak pro zajímavost :).
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22707
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Takovýhle šuplíček, je to velký 10x8x5cm. Ale ono je to takový komplikovanější... předně mám ty tiskárny dvě - jednu doma, kde jsem koupil čínskou kopii PEEKovýho hotendu z aliexpressu a ta tiskárna netiskne tak hezky jako ta druhá. Ne že by to bylo špatný, ale když dám ty výtisky vedle sebe, tak ten z druhý je takový zarovnanější. A podezřívám z toho právě ten hotend (druhá varianta jsou blbé pojezdové tyče, blbá ložiska a vůle v řemenech; stavěl jsem to sám a mám ruce volšové :-DDD). Druhá tiskárna v práci má hotend rebelmod s aktivním chlazením. Nicméně, sice tiskne líp, ale speciálně trochu větší věci z ABS se mi na ní strašně kroutěj a praskaj, zatímco na tom čínském PEEKu už jsem tisknul z ABS něco velikosti 20x12cm a až na trošku zvedlé rohy to bylo ok.

Nicméně zpátky k šuplíku. Používal jsem dřív slic3r, šuplík měl stěnu asi 1,2mm. Tenhle setup tiskárna doma vytiskla z ABS v pohodě, na tiskárně s rebelmodem to popraskalo, ale lehce. Pak jsem přešel na Simplify3D a ta v původní verzi jaksi moc nedokázala vyrobit výplň pro 1,2mm stěnu, když je v tiskárně (obou) 0,4mm tryska. Takže v podstatě celou tu stěnu postavila ze dvou perimetrů a mezerou mezi nima, což mělo za následek, že se to už při tisku brutálně zbortilo a zkroutilo. Takže jsem stěny zvětšil na 2mm. Pořád to není úplně výplň (na druhé fotce je detail, vypadá to prostě jako 4 perimetry), nezkroutí se to, ale brutálně to praská. Konkrétně na rebelmodu to praská naprosto šíleně (viz fotka) a na tom PEEKu doma mi to prasklo taky (byť lehká prasklina, ale na téhle tiskárně normálně nepraskalo nic :-) ). No, jinak v průběhu toho, co jsem si s tím hrál, vyšlo Simplify3D v4.0, kde mimo jiné jedna z nových funkcí bylo to, že je tam nastavení navíc, jak se to má chovat při výplni tenkých stěn. Takže se dá si s tím o dost víc pohrát a asi i při té původní stěně 1,2mm by to šlo už nastavit tak, aby to udělalo plnou stěnu. Takže aktuální řešení by asi bylo přeslicovat to znovu a udělat tam výplň, eventuelně i vrátit tloušťku stěny zpět na 1,2mm. A pak by se vidělo, nicméně mám pocit, že to ABS-T by mi na rebelmodu ruplo stejně, nechovalo se to příliš odlišně... Jinak samozřejmě z PLA to na obou tiskárna vyjelo úplně v pohodě :-D (což je asi nejsnažší řešení, protože PLA na tohle použití je zrovna v pohodě... na druhou stranu je dražší a já už těch šuplíků mám fakt hodně :-DDD)
Přílohy
20170807_174238.jpg
20170807_174303.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

A proč nepoužíváš slic3r, ale Simplify3D? To je to o tolik lepší?

To praskání - nemůže to být právě chlazením - rozdílem teplot? U mě stačilo, když při tisku "mostu" sepnul větrák a chvilku na to se to celé odlepilo od podložky.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22707
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, je to jiný, ale generálně zato bych řekl, že mi ze Simplify3D lezou věci lépe, než ze slic3ru. Jedinej problém býval s tou tenkou výplni, ale to je teď od 4.0 vyřešeno. Celkem hodně super věc na Simplify3D je, že ty si do jednoho výstupu můžeš nakonfigurovat vícero procesů - a proces sebou nese veškeré nastavení. Proces pak aplikuješ buď na konkrétní modely na tiskové ploše nebo na jeden, ale v jeho rozdílných Z výškách. Prakticky tedy můžeš na jednom objektu měnit nastavení - např. různou výšku vrstvy (ostatně to co jsi dělal na té krytce, jenom tohle IMHO slic3r neuměl - takže nějaká nová verze nebo cura?), různý obsah výplně, atd. Anebo můžeš tisknout víc objektů zaráz a zase pro každý si určíš různou výplň a podobné nastavení. A dále co se týče supportu, tak v S3D si s tím jde o hodně víc vyhrát. U slic3ru jsem měl pocit, že to veškerá moje nastavení ignoruje a stejně si to vygeneruje po svém. Tisknul jsem právě nějakou svítící lego kostku (mi připomíná, že to mám nafocený a asi sem ještě nedával :-D), která byla titěrná a plná supportu a ze slic3ru jsem to prostě nevytisknul tak, aby se to celé nespeklo a šlo to odstranit.

Co se týče chlazení, tak na tom pracovním rebelixu jsou větráky dva. Jeden je na chlazení výtisku a ten mám samozřejmě u ABS vypnutý, takže ten se nespíná. Nicméně pak je tam druhý větrák, kterým se chladí heatbreak... a ten fouká a foukat musí, bohužel... takže ano, podezřívám, že to dělá přesně tohle (protože ten čínskej PEEK má pasivní chlazení), ale tohle bohužel vypnout nemůžu... teda, alternativa, až se ještě budu hodně nudit je, že jsem u 3draty viděl hotend chlazený vodou. Takže tam namontovat tohle a udělat tomu vodní chlazení :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak slic3r od určité, poměrně nové verze umí taky měnit jemnost dle Z a nastavovat různé parametry se dá i na úrovni jednotlivých objektů, co pamatuji. Nevím, jestli úplně všechny, ale dost. A uznávám, že to není úplně user friendly. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22707
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Přísahal bych, že jsem měl tu poslední verzi (a není to zas tak dávno) a tohle jsem tam nenašel... nicméně jedna z věcí, se kterou mě slic3r taky vytáčel, že mi docela dost padal... zvlášť jak on začne přepočítávat jakmile se šáhne na nějaký parametr, což u složitějších objektů a víc změn zaráz obvykle mělo za následek, že spadnul na hubu :-)

Edit: já měl normální slic3r, takže ještě je otázka, jestli vy máte nějaký ty pruša edition, jestli to neni v nich funkce navíc :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Používám právě ten Prusa Edition a i když bylo trochu složitější se v něm naučit, nakonec jsem v něm vždy nastavil to, co jsem potřeboval.

Je teda fakt, že nastavit by se toho dalo mnohem víc - např. u podpor bych ocenil širší možnosti nastavení. Ale co už ... Zkusím ten simplify a uvidím (*_^) |,,,,
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm: Jo, máš recht. Je to Průša Edition. ;) Ale teda měnit parametry na úrovni modelů podle mě jde i v tom originálním.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Původně se to zdálo jako snadná prácička, ale nakonec logo dalo trochu zabrat :)
Přílohy
DSC00807.JPG
2017-08-08 18.02.44.jpg
2017-08-08 18.02.17.jpg
Naposledy upravil(a) RadekN dne úte srp 08, 2017 7:58 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22707
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Hehe, hezký :-) Já mám na klíčích přívěšek, co jsem stáhnul z thingiversu (já se s tím teda nepatlal a vytisknul jsem ho jenom modrý). Ale když se dívám na ten rozměr, tak možná by na místo znaku zapasoval a měl bys to bez kreslení :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22707
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jinak jsem teda vyhrabal fotky - takovýhle svítící lego kostky jsme vyráběli :-D Vytištěný z průhlednýho PETG, a uvnitř narvaný malinký spínač, dvě knoflíkové baterky a 0805 SMD LEDka.
Přílohy
20170727_135826.jpg
20170727_135714.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“