3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Já teď dopatlávám tu desku pro to řízení osvitky, teda ta, pro kterou jsem to dělal. Byl to teda boj, oproti tý včerejší testovací, ale nakonec se povedlo :-DDD Teda, vyvolání mi přišlo že je ok, ale jak jsem to hodil do toho chloridu na leptání, tak mi přišlo že se neleptá a naopak ty části, který měly přijít pryč, se sytě do modra zbarvily. Tak si řikám že je to v háji, že je to asi vyvolaný málo a je to celý překrytý tim lakem... Tak jsem to omyl, znova do hydroxidu, znova do leptače a stejný... chvíli jsem to nechal, nějak mi přišlo že se nic nemění, tak jsem to chtěl vzdát, hodil jsem tu desku do kýblu z vodou a koukám na ní, jak se to opláchlo, že je skoro vyleptaná, chybělo tam jenom posledních pár flíčků :-DDD Takže nakonec se povedla... nebyl to teda nejlepší výsledek, ale furt o mnoho lepší, než když to já čárám fixou. Mršení výsledku podle mě taky dost napomáhalo to, že já tuhle desku měl už vyvrtanou a pak jsem se jí snažil osvěcovat a leptat... Historicky se mi nechtělo dělat vrtání potom, protože jsem si vždycky při vrtání ten kousíček mědi odprýsknul, ale asi to přehodnotím, protože tohle je taky nahouby (navíc tou vrtačkou se stejně netrefím tak přesně a šablona mi potom nesedí...)

No, jinak bych teda tímhle krokem tu elektroniku na osvitku mohl mít, takže teď na to nadesignovat krabici a vytisknout, aby to začalo nějak vypadat :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

no, jsem to zakřik... asi něco na té vyleptané desce správně není, po zapojení mi Arduino odešlo do nebe s vizálním, zvukovým a čuchovým efektem >:-& Shořel na něm napěťový regulátor, ale nemůžu se dopátrat proč... zkrat jsem nikde nenašel a všechny napěťové vstupy a země taky vypadají, že lezou tam, kam mají.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
šintr
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 516
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Bydliště: Brno

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od šintr »

S 3.jpg
S2.jpg
S1.jpg
Prosím znalé o posouzení, zda by bylo možné vytisknout takovou součástku jako je na obrázku a případně, jestli by jste byli schopni odhadnout cenu, abych věděl, jestli by to byla reálná cesta, nebo totální hovadina. Je to držák aretace křížového laseru, který jinak funguje, takže bych ho nerad kupoval znovu, jenom kvůli tomuhle. Náhradní díl je nedosažitelný, to jsem samozřejmě zkoušel jako první variantu.
Předem děkuji
šintr
Outback H6 MY 2001
dříve:
Subaru Impreza 2.0 GL MY97
Subaru Leone Super Station 110 KW MY88
Subaru Leone Super Station MY87
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Ty jednotky v nákresu jsou v jakých jednotkách?

Když to shrnu tak:
  • generálně to nevypadá, že by byl nějaký zásadní problém to vytisknout. Budou na to potřeba nějaké supporty, takže v některých místech ten povrch nebude hladký, ale dle toho účelu by to asi nemuselo vadit
  • cenově nejdražší položka je obvykle přesvědčit někoho to nakreslit, dle těch obrázků ale 3D model hotový máš. Materiál / tisk je celkem zanedbatelný náklad
  • a pak je teda zásadní rozdíl ty jednotky výkresu. Pokud je to v milimetrech, tak je akorát otázka pevnosti toho výsledku (a jak moc ten držák musí být pevný). Pokud vidím správně, tak tloušťka stěny té kulaté části je pod 2mm, což není mnoho a pokud by to tam bylo nějak víc namáháno, tak to v tom může prasknout. Pokud to jsou centimetry, tak to s pevností asi bude v klidu, ale zase bude trochu obtíž najít někoho s tak velkou tiskárnou, jelikož většina nás hračičků má plochu 20x20cm.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
šintr
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 516
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Bydliště: Brno

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od šintr »

Děkuji za rychlé informace, rozměry jsou v mm. Ten kroužek jenom udržuje správnou pozici v těle laseru a můžu ověřit, jestli by nešel trochu zesílit. Nejvíce namáhaná část jsou ty dva čepy, na kterých drží kleště, které aretují a ten výstupek vedle, na kterém je spínač a ovládání kleští, které se při zapnutí zároveň uvolní.
Kreslil jsem to už asi před rokem, protože jsem to už několikrát spravoval, takže bych to teď musel znovu rozdělat a prověřit, jestli to je kompletní. Problém je v tom, že se ten původní díl, vyrobený z nějakého průhledného plastu, rozpadá sám od sebe na drobné úlomky, takže měření a překreslování je docela sranda.
Nový přístroj stál 10000,- Kč, takže pokud by tisk stál přiměřeně k pořizovací ceně, raději bych to oživil než vyhodil.
Ty by jsi byl ochoten to zkusit? Pokud ano, tak jaký datový výstup by byl potřeba?
Je to kreslené v Inventoru.
*_*=*_*
šintr
Outback H6 MY 2001
dříve:
Subaru Impreza 2.0 GL MY97
Subaru Leone Super Station 110 KW MY88
Subaru Leone Super Station MY87
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Ok, je samozřejmě otázka jaký síly na to působí, ale jestli se dosavadní plast rozpadá na prach, tak bych řekl, že šance, že to bude fungovat, je dost vysoká :-) Zkus tedy ty tenké části, které půjdou, trochu zesílit a mohlo by to být ok. Ideální je, když z toho vyleze STL soubor; s inventorem už jsem dost dlouho nedělal, ale tuším že nějaký plugin na export do STL na to existuje. Alespoň si vybavuji, že bývalý kolega v tom něco kreslil, co jsme pak taky tiskli, takže cesta existovala :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Nevím, jakým směrem jsou ty čepy namáhané, ale udělal bych je duté a nahoře bych nechal prostor pro imbusovou hlavu a zespod pro matičku a stáhl to šroubem. Zejména pokud budou namáhané v ose X/Y.

Vytisknout by to šlo v pohodě jak říká spm. Jinak není ani tak problém cena materiálu, ale spíš doba tisku. Pokud oslovíš někoho, kdo se tím žíví, tak to může stát kolem 200-300Kč/hodina tisku. V tvém případě cca 500-900Kč max. Když najdeš známého, co ti to vytiskne za cenu materiálu a flašku piva, jsi max na stovce :).
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jo, případně to upravovat spojovacím materiálem je taky cesta. Při ceně 10.000,- za nový se to vyplatí si s tím pohrát :-) (jinak ještě jsem nezmínil, že trošku problém jsou ty malé díry, které z té tiskárny nevylezou tak přesně. Ale nepředpokládám tady, že by byl nějaký velký problém je pak protáhnout vrtákem).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
šintr
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 516
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Bydliště: Brno

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od šintr »

Ten model jsem dělal podle skutečnosti a dneska tam jsou už matičky a různě je to poslepované. Dírky jsou jenom jako vedení pro šroubky, takže je spíš důležitá poloha než jak vypadají. V tomto případě je pojem namáhané, spíše zavádějící vzhledem k tomu jak je to malé. Na těch čepech se pootáčí ty kleštiny, které jenom zabraňují pohybu vlastního laseru při přepravě. Podle mého názoru je problém v tom materiálu, který se chová jako když jsem si kdysi umyl vnitřek světlometu lihem - prostě se rozpadl.
Já nevím, z čeho se to vlastně tiskne, ale pokud z toho děláte součástky na RC modely, jak jsem tady někde četl, tak to musí vydržet.
Když to bude v tom rozmezí 500 až 1000, tak bych to zkusil. Export do STL tam je. Jestli to bude fungovat je otázka jiná.
Takže Ty bys spm do toho šel?
šintr
Outback H6 MY 2001
dříve:
Subaru Impreza 2.0 GL MY97
Subaru Leone Super Station 110 KW MY88
Subaru Leone Super Station MY87
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

jj, za zkousku to urcite stoji :-) hod sem to STLko a zkusime to. na vyber mam PETG, PLA a ABS, z vydrznosti bych nejvetsi sanci daval PETG, byt zase mi trochu slinta, takze vzhledove vypada vetsinou nejhur. z principu vzhledem k velikosti tohohle bych vytisknul z kazdyhop materialu jeden a uvidis co bude fungovat :-) stroje se mi ted stejne flakaji, takze nejvetsi naklad je postovny :-)

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
šintr
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 516
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Bydliště: Brno

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od šintr »

Dobrá jdeme do toho. V pondělí a v úterý ho ještě budou potřebovat na montáži, takže ho můžu rozkuchat nejdříve ve středu a ověřit, jestli jsem to dokreslil všechno a pak Ti pošlu sz s tím souborem.
*_*=*_*
šintr
Outback H6 MY 2001
dříve:
Subaru Impreza 2.0 GL MY97
Subaru Leone Super Station 110 KW MY88
Subaru Leone Super Station MY87
šintr
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 516
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Bydliště: Brno

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od šintr »

Tak se musím pochlubit. Díky trpělivosti a ochotě spm, se dílo podařilo v podstatě na první dobrou, jenom s minimem úprav. Vzhledem k tomu, v jakém stavu byla původní součástka podle které jsem vytvářel model, to považuji za velký úspěch.
Takže spm velice děkuji *_*=*_*
Přílohy
původní.JPG
nová.JPG
komplet 1.JPG
komplet 2.JPG
šintr
Outback H6 MY 2001
dříve:
Subaru Impreza 2.0 GL MY97
Subaru Leone Super Station 110 KW MY88
Subaru Leone Super Station MY87
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18905
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od hamoun »

parada !!! tohle je fakt radost cist !!!

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Pěkná práce ,,,,| (*_^) |,,,,
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Super !!!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“