3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

E3D v6 full 1,75 mm
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

a nejake poznatky okolo ni? kvalita je predpokladam dobra, vzhledem k tem fotkam vyrobkum, co sem davate, tak nejake prakticke veci. jako jestli se v tom neseka PLA, jak se u celokovu stavalo, atd :-)

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Nemám srovnání, takže těžko říct. Ale žádný problémy nezaznamenávám. Snad jen na začátku při kalibraci za sebou tahá vlákna.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

ok, díky, asi to E3D prubnu :-) Tím že jsem to rozhasil, tak stejně musím něco koupit, s další čínou se asi rozčilovat nechci a zase bych chtěl zkusit něco jinýho, než co je teď na tý pracovní (tam je rebelmod). A nic jinýho krom E3D mě nenapadá :-D Jenom jsem chtěl napřed, než se to podělalo úplně, předělat ty pojezdové tyče (mám tam hlazenky s blbou tolerancí, čínský lineární ložiska a moc se tomu nechtělo jezdit). Takže v podstatě to celý rozkopat a znova postavit :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak mi přišel E3D v6 full kit. Má to teda hromadu čurapajtlů v balení, včetně imbus klíčů (ikea hadr :-DDD); to bude ještě zábava složit. Jo a ten pytlík Haribo byl v balíčku taky; trochu se obávám, že je to určený na nervy při montáži :-DDD
Přílohy
20170914_113830.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Haribo a potřebné nářadí dává Průša snad ke všemu. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jinak jsem to vzal z gruntu. Koupil jsem nové kalené pojezdové tyče v toleranci h6. Místo těch čínských LM8UU, kterým se nechtělo jezdit, jsem objednal nějaká německá kompatibilní lineární pouzdra. Levná zrovna nebyla, takže doufám, že to bude teď jezdit jako z praku :-) (předtím to jakžtakž šlo, ale jenom ježděním tím ložiskem po tyči bylo cítit, že to není ono a obecně jsem do těch motorů pak rval dost proudu a dost se hřály... na to, že předloha má motory při tisku úplně studené). Jenom mě asi ještě čeká hack elektroniky, který budu muset domyslet. Teď tam mám RAMPS, který má ale jenom 3 silové výstupy, na kterých doteď byl heatbed, hotend a větrák na chlazení výtisku. Teď s E3D budu potřebovat ještě větrák na chlazení hotendu (a asi úplně nechci, aby se spínal se zdrojem). Elektroniku se mi asi taky teď jenom kvůli tomuhle měnit nechce, takže asi obšlehnu tu prasárnu, kdy se nakonektoruje transistor mezi digital pin arduina a silové napájení :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

U Průši se taky docela hřejou motory, hlavně Zkový. Zřejmě jak to drží někde v mezikroku.

Ale s tuningem taky počítám... lepší tyče, ložiska, uchycení a lepší celou konstrukci Y-axis a napojení na X-axis.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

U Zka je to docela zvláštní - jak máš tu Zkovou osu konstruovanou? U mě je to tak, že 2 Zkový motory točí závitovkama... takže já u Z ty motory dokonce vypínám, pač na posuv to nemá vliv, takže ty jako jediný se mi nehřejou vůbec. Zato X/Y docela peče, protože právě tím, že mi ty ložiska po tom nejezdí zrovna nejlíp, tak jsem přidával proud do motorů a hřejou se.

Ono já to řešim u tý, co jsem si doma postavil sám (s tou kompletní jsem vesměs spokojenej a není co měnit). Holt se člověk učí, dneska bych ty věci řešil jinak od začátku. Ale to se holt musí vyzkoušet :-D

Lineární pouzdra jsem měl předtím LM8UU (předpokládám, že tenhle typ tam asi budeš mít taky), teď jsem místo toho objednával INA KH08PP. Tak věřím, že tohle + ty kalené h6 hlazenky bude už fungovat dobře. Ale podražuje se to, ty čínský LM8UU jsem koupil 12 kusů asi za 150,- INA vyjde na 230,- jedna :-D Snad to bude už na furt... normální kuličkový ložiska po prvotní zkušenosti s těma lineárníma pouzdrama jsem rovnou kupoval SKF, tak ty mě snad už přežijí :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Zko jsou 2 motory se zabudovanýma hřídelema s trapézovýma závitama. Jenže jak to má ty rovinný korekce, tak vlastně Z furt maká - jemně se hejbe, podle toho, kde zrovna hlava je v X/Y. A vzhledem k tomu, jak jemně se to hejbe, tak bych řekl, že to dělá mezikroky, takže to taky pěkně bude topit.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Aha, jasně - jestli děláš korekce a hýbeš tím, tak to pak dává smysl, že to topí. Já tohle nepoužívám (na té jedné mám štěstí, že tu desku mám fakt rovnou, na té druhé to snad někdy konečně doladím :-DDD).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Po měsíci hledání slepých uliček na vcelku banální úpravě jsem ten můj peklostroj doma konečně zase rozchodil :-) Tak nějak jsem se pustil do úpravy tiskárny, která byla na začátku funkční - důvodem byl, že mi odešel čínský hotend. A když už jsem to rozebíral, tak jsem řešil i ty lineární ložiska. No, skončilo to tak, že kromě rámu jsem tu tiskárnu rozebral úplně celou, utratil hromadu peněz za hromadu divnýho nářadí a tak podobně :-DDD Takže ve finále vyměnil jsem pojezdové tyče za indukčně kalené s tolerancí průměru h6. Čínská ložiska LM8UU jsem vyměnil za INA KH08-PP, což bylo asi největší peklo. Jaksi se ukázalo, že ty ložiska sice lepší asi jsou, ale taky by měla být odpovídajícím způsobem namontovaná a odpovídající způsob není připáskovat je zip páskou k plastu :-D Takže jsem překresloval součástky, ve kterých jsou umístěny, aby šly stahovat šrouby. Při tom se ukázalo, že ABS na to není vhodný materiál, protože při stáhnutí šroubem praská, takže nastala éra používání PETG (díky tomu ta tiskárna je teď barevně brutální kočkopes, protože jsem už bral do ruky jakýkoliv vyhovující materiál jsem zrovna měl :-D A taky to dost prodlužovalo montáž, protože nevhodná součástka znamenala čekat do dalšího pracovního dne, než jsem si jí na pracovní tiskárně vytisk znova :-D). Osy jsem nakonec nějak rozjezdil, asi to není úplně podle mých představ, ale ten odpor je teď alespoň konstatní a ne nahodilé škubání, jako to bylo na čínských LM8UU. Stáhnul jsem proudy na motorech, na testovacím výtisku je to zatím OK, uvidíme, co to bude dělat dál. Osa Y byla ještě zábavnější - původní plech, který jsem měl jako desku pro montáž heatbedu, nebyl úplně rovný. Což v kombinaci s netolerantníma ložiskama znamenalo, že to nejezdilo už vůbec :-D Takže jsem vyškemral vyřezanou desku z dibondu, se kterou už to jede.

Takže dále pak vyměněný hotend za E3D v6 full. Na RAMPSu jsem nakonec vyměnil ty svorkovnice, co na tom každý mění (ani ne tak preventivně, ale jak jsem si hrál s kabeláží, tak do těch původních svorkovnic nešel narvat 2,5mm2 kabel s dutinkou) a vyrobil jsem si sociální verzi fan extenderu, protože s E3D hotendem přibyl další větrák na řízení (a nechtěl jsem ho mít puštěný furt). A pak poté, co jsem si koupil krimpovací kleště na ty pitomý dupont konektory (a na druhý pokus k nim i správné čelisti), tak jsem překrimpoval a překošilkoval všechnu kabeláž. No, nejšikovnější nejsem, pořád to nevypadá nejlíp, ale oproti tomu předchozímu stavu je to asi o 1000% lepší :-D Když to vezmu celkově, tak na to, že jsem to celé komplet stavěl a sháněl sám, tak je vlastně zázrak, že to vůbec funguje :-DDD

Testovací výtisk z toho vyjel super. Na té fotce to moc nevypadá, jak je to hodně z detailu, ale reálně to vypadá dobře. Zvlášť na to, že to byl úplně první výtisk s nastřeleným nastavením na novém hotendu (patrně půjde teď spousta věcí ve sliceru upravit). Nějaké mouchy na dolazení se objevily (větrák na chlazení výtisku celkem podchlazuje hotend - uvidíme, buď pomůže ta silikonová košilka na heatblock, kterou už jsem navlík anebo potom ve firmwaru povolit PID regulaci větší výkon; moje instalace teflonové vložky do těla plastu extruderu taky není zrovna nejlepší a zavádění plastu je celkem porod; větrák hotendu dělá dost velkej vyrvál (běží teď naplno, musím nastudovat, jestli je vhodné mu snížit otáčky); a pár dalších ptákovin), ale celkově jsem s výsledkem zatím dost spokojený 8-?
Přílohy
20171104_190333.jpg
20171104_190353.jpg
20171104_202302.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Honzo rád různě zmiňuješ, že nejsi šikovný.... Pečlivě jsem přečetl celý příspěvek a jsou jenom 2 možnosti. Buď používáš tu spoustu cizích slov proto, aby tomu nikdo nerozumněl a vypadalo to, že jsi šikovný, nebo to s tou šikovností zase nebude tak hrozný... :-DDD
Ta kachnička je krásná.. =) =)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Já jsem takový teoretik. Teoreticky vím, jak to má fungovat a co tam má být, ale jak začnu dělat rukama, tak se to začne vzdalovat realitě :-DDD Ale zase se to snad trochu lepší; na téhle přestavbě jsem nějaký vyslovený boty snad neudělal :-D (To když jsem to někdy před 2 rokama stavěl od začátku, tak jenom na tom samotném rámu jsem něco pokaždý namontoval obráceně, nevšim si toho a pak to několikrát celý rozebíral :-DDD ). Díky ;-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Kofilka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1257
Registrován: pát srp 21, 2009 9:38 pm
Bydliště: Rousínov
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od Kofilka »

ještě bych ti doporučil vodítko filamentu, ušetříš si tím spoustu problémů
Přílohy
IMG_20171107_204923.jpg
Forester SH 2010
Lego BE 2,5 03
ex:
Forester: 98 Black - ČDcargo :-); 99Red;99turbo Green;99 2,0AT;98 silver;silver04 AT
Impreza: 93 1,8 Blue; 98 2,0Silver,2009 1,5r
Legacy: 95 2,0 Blue; 96 2,2 ATgreen; 95 Hubertus; 01 2,5 Blue
Outback: 99 2,5 Red; 01 3,0H6
Tribeca:08 3,6
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“