3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Větrák ti asi nepomůže, ten vodní blok chiméry je trojúhelník, takže foukat na něj vzduch ti dle mě moc nepomůže. Můžeš dát teploměr do toho vodního okruhu - to se dá celkem v pohodě - takový Tčko se zašroubovaným čidlem. Ale asi ti to generálně nepomůže na to, když se zastaví pumpa - protože než tu stojící vodu prohřeješ k místu, kde je čidlo, tak to bude asi hodně dlouho trvat :-D Ale do vodních chlazení k PC jsem viděl prodávat průtokoměry s pulsama. Původně je to určený k počítání průtoku, pač to dává pulzy po nějaké definované jednotce, ale šlo by to asi vyrobit jako alarm - stylem když to nepulzuje vůbec, tak pumpa asi neběží.

Z hlediska bezpečnosti je to jinak nejspíš jedno. Teda, asi to nechci prakticky zkoumat, ale říká se, že ikdyž ti selže to chlazení, tak pořád reguluješ teplotu dle programu. Takže sice výtisk je v kelu, protože se ti to ucpe a ta natavenina vyleze až kdo ví kam, ale nemělo by to vzplanout plamenem, protože pořád máš nějakou udržovanou teplotu.

Větší strach mám z úniku té vody, zvlášť, když to vedení vede někam, kde se to hýbe v X/Y ose. To by chtělo nějakou detekci úniku a zastavit to, když detekuje :-DDD Jenže to zase znamená tu tiskárnu umístit do nějaké vany, aby bylo co detekovat :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Já myslel větrák na ten externí blok. Aby se náhodou nepřehřál. :-DDD

Detekci úniku bych, když už, udělal asi diferenciálně. A třeba zkombinovat s plovákem v tom zásobníku. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

To se asi jen tak nepřehřeje :-D Chladilo to celý počítač s grafikou. Někdy v dobách Athlonu. Takže nějakých stálých 150W tepla, špičkově možná víc. Já mám 2x30W topná tělesa a to ještě bych řekl, že větší část toho tepla se ztratí na tavení materiálu :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Z kategorie jakou největší blbost lze na 3D tiskárně vyrobit :-DDD Ikdyž tohle aktuálně není moje výroba, přinesl jsem si to jako stavebnici a snažím se to (ne zrovna úplně úspěšně) rozhýbat :-DDD Funkční to pak vypadá nějak takhle:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VD6sgTo6NOY[/youtube]
Přílohy
20190626_000237.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Koukám, že tu z toho pomalu mám svoje vlákno :-DDD (Nebo sem po infantilním robotovi radši nikdo ani nechodí :-DDD)

Stavba tiskárny se lehce zbrzdila, protože došly ty vymyšlené věci a začal jsem montovat ty ptákoviny, co jsem si navymýšlel extra. Což znamená, že ty plastové součástky musím napřed nakreslit a pak teprv vytisknout :-DDD

Nicméně, po pár trapných omylech (jako zapomenout do součástky, co přijde mezi motor a tělo extruderu, nakreslit díru na hřídel od toho motoru, to do sebe zapasovalo vcelku krásně. Takže se mi povedlo navyrábět vozík, co se přidělá na HIWIN k ose X a zafixuje se do něj řemen, kterým se to pohání, na něj plát, do kterého se přidělá BL touch senzor a nakonec ty pláty, které se nacpou mezi motor a BMG extruder a jako celek se to přidělá k plátu se senzorem. A osa X je skoro hotová ;-D Chybí na ní ještě jeden detail - namodelovat nějakou součástku, co přijde nad ten vozík. Do ní by se měl zafixovat kabelový řetěz, ty kabely, co tam vedou (které se zároveň v tomhle místě nakonektorují, aby to šlo ještě někdy rozebrat) a nějaký průchod na bowdenové trubičky pro filament a hlavně ty vodní hadičky - aby se za hadice tahalo v tomhle zalepeném místě a ne za rychlospojku, kterou to může rozpojit a nadělat povodeň. Teda, druhý detail ještě je tam někam nacpat ventilátor na chlazení výtisku, ale to tak nehoří :-D

Radost mi udělalo hlavně to, jak si to k sobě výškově sedlo. Pač ta špička BLTouch senzoru musí být poměrně dobře výškově zarovnána se špičkou trysek hotendu. Aby to při tisku neškrtalo o model a zároveň při vysunutí a měření to zase naopak bylo pod tryskou. Já si to k sobě tenkrát přiložil jen tak na oko a nějak jsem to nakreslil, že když to nepůjde, tak se to bude podkládat podložkama. Nicméně po smontování se zdá, že je to vůči sobě úplně přesně (ale uvidíme ještě, až tím bude co měřit ;-D)
Přílohy
20190626_002531.jpg
20190629_011412.jpg
20190629_012806.jpg
20190629_111457.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10648
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od podvlada »

Já se sem chodím dívat na obrázky :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49150
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Já taky.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Když už mám tu grafomanskou náladu... Poslední dny jsem si hrál na Helmuta, opraváře komínů :-DDD

Začalo to tím, že jsem někdy minulý týden nakreslil a vyrobil držák toho kabelového řetězu pro extruder. Původní design tam měl velký krokový motor a drželo to za něj, což v mé úpravě na té straně nic takového nebylo. Takže jsem nakreslil a vytisknul velké plastové Lko, do kterého se ten řetěz přišroubuje a bude mu to dělat vedení. No a když už jsem to měl (a udělal pár dalších trapných úprav jako modifikování a znova vytisknutí držáčků endstopů, protože ani ty nespínaly ve správný okamžik s touto úpravou), pustil jsem se do toho nejděsivějšího - nacpání kabelů do kabelových řetězů :-DDD

Aneb to se tam nevejde :-) Nezdá se to, na takovou blbost, ale těch drátů je strašně moc. Kabelové řetězy jsou tady dva, jeden vede až k extruderu - tím vedou dráty pro dva krokové motorky, dvě topná tělesa, dva termistory, napájení chladícího ventilátoru a BLTouch, takže dohromady 23 drátů. Druhým kabelovým řetězem vede tohle + ještě ty věci fixně namontované na ose Y, tedy 2x endstop a 1 krokový motor, takže dohromady s tímhle 31 drátů. Těch 23 kabelů tam ještě celkem normálně nacpat šlo. Těch dalších 8 navíc byl ale teda slušný očistec. Ale po několika hodinách nadávání... je to tam :-DDD Teď jenom pevně doufám, že jsem při té operaci nikde žádný nepřerval; ještě jsem to netestoval :-DDD

Dále jsem pořídil dva ventilátory na chlazení od Noctuy. V tomhle mě celkem potěšila RUMBA+ deska - ačkoliv je napájená 24V zdrojem (teda bude, zdroj ještě nedorazil, ale už je vybrán a objednán :-D), má na sobě pár wattový 12V regulátor a některé silové výstupy jdou přepnout na tento regulátor. Takže ačkoliv bude primární zdroj 24V, mohl jsem pořídit 12V ventilátory a zapojit je přímo do desky. Zatím jsem provedl jenom testování, protože ne všechny ventilátory přežijou PWM řízení (už jsem si tím jednou prošel). Naštěstí to funguje OK a ventilátory jedou parádně. Jinak eko-rakušáci také pobavili. Nápis na krabičce "designed in Austria" znamená, že je to "made in China" a ty 40mm ventilátory jsou v krabičce, kam by se klidně vešel 140mm větrák :-DDD

No, takovýho času a vlastně jenom nacpaný kabely ve žlabu :-DDD Aktuálně je potřeba ještě nějak vymyslet uchycení těch ventilátorů (nutno nakreslit), pak udělat nějaký držák, do kterého se fixnou ty chladící trubky - aby tiskárna při pohybu tahala za trubku v tomhle místě a ne ve spojce (taky nutno nakreslit), dovymyslet nějak přidělání heatbedu (taky nutno nakreslit) a pak by to pomalu mohlo i tisknout :-DDD Doufejme...
Přílohy
chain_holder.jpg
svazek.jpg
svazek2.jpg
cable_chain.jpg
fan_test.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49150
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Pěknej svazeček. :-) Ty jo to je jako stavět barák. :-) Už se těším, až ti to bude fungovat. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Dnes konečně dorazil zdroj pro tiskárnu. Je teda krapet větší a hlavně těžší, než jsem předpokládal :-DDD Abych tomu pomalu postavil ještě rozvaděč na napájení :-DDD
Přílohy
20190716_121405.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49150
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Aspoň vydrží.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jsem na něj napájel svoje předpřipravený kabely s XT60 konektorama a hurá - už mám zdroj s konektorem, co můžu připojit k tiskárně ;-D Ještě jsem teda nějak zprasil kabel na AC napájení, pač na zdroji jsou na vstup taky jenom dráty. Ale to je fakt prasárna, dočasná, na zkoušení a čestně slibuju, že to ve finální verzi bude předělaný (snad to bude dřív, než to najdu na elektrikářskejch kuriozitách :-DDD).

Ale zdroj bude asi fakt super, pač když jsem ho strčil do zásuvky, tak ani nehlesnul. Jako jsem na jednu stranu nahluchlej, ale vysokofrekvenční zvuky slyším snad všechny a když nad tím přemýšlím, tak jsem doma asi nikdy neměl AC/DC zdroj, který bych vůbec neslyšel. Ale o tomhle jsem si fakt myslel, že nefunguje, než jsem do toho výstupu strčil voltmetr :-DDD Tak snad bude sloužit ;-D
Přílohy
20190719_224241.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

A ještě další z kategorie super blbostí... :-DDD
Přílohy
20190719_233121.jpg
20190719_233526.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od hamoun »

spm .. ty ses tez dabel .. pravidelne koukam .. k tomu se neda nic psat :) parada .. jen vzdy cumim :)
tu jsou sami sikovni lidi … bud umi opravit cokoliv na aute nebo vytisknout cokoliv nebo postavit / opravit barak nebo uvarit skvele jidlo …
a nekteri spadaji do vice kategorii … no … je mi cti byt mezi vama … :)
škoda superb
ex WRX 2008
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od sima »

Je to tak, všechno co jsi napsal a spm je opravdu taky ďábel, ouplně ho vidím jak se zavře do své trucovny a bastlí a vymýšlí (*_^) |,,,,
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“