3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jo, to je asi fakt. Ikdyž mám pocit, že jsem to zkoušel a na něčem jsem se zasekl. Tuším že asi na tom, že žena k plachtě koupila takové ty šňůrky se smyčkou a koulí a ten BH hagus na to byl tuším moc tlustý. Ale stejně jsem nevymyslel, jak to na tom rozumně uvázat :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak jsem si zase dneska trochu hrál s hračkou, ačkoliv většinu dne jsem strávil štelováním Z osy, na které to vůbec není vidět :-DDD

Prvně jsem přinesl z garáže 3x přelakovanou dibondovou desku, ze které jsem oškrabal ochranou fólii :-DDD No, lakýrník ze mě nebude, ale ta černá míří ke spodku tiskárny, tam na to nikdo koukat nebude :-DDD

Přidělal jsem kolejnice pro Y osu a na vozík přidělal patřičné součásky (z jedné strany to drží motor pro X osu, z druhé strany je řemenice). Tím se objevil i "problém" - ten plastový kus na vozíku škrtal o šrouby, co držely vršek Z. Takže jsem ten mezikus rámu musel posunout o trochu níž. A když už jsem to teda rozebral, tak jsem si hrál s těma věcma, co se mi tam prve nelíbily. První bylo, že jeden trapéz byl níž, než ten druhý a nebyl plně zasunut do horního ložiska. To se posunutím toho mezi profilu spravilo, ale analogicky na druhé straně ten trapéz zase začal vyčuhovat. Tak jsem rozebral ten ložiskový domeček dole, povolil řemeničku a chvíli si s tím hrál, až trapéz zacvaknul úplně dolu a začalo to sedět akorát. Druhá komplikace byla, že se ty vodící tyče někde evidentně lehce křížily. Když jsem zkoušel tou Z osou jezdit ručně, tak bylo cítit, že v nejnižší poloze to začíná jít hodně ztuha. Takže jsem asi celé odpoledne strávil tím, že jsem povoloval a utahoval ty držáky vodících tyčí a hýbal tím tak dlouho, dokud se to nepohybovalo po celé délce stejně blbě :-DDD Motory jsou předimenzované, takže to musí utáhnout teď úplně v pohodě :-DDD

Přimontoval jsem teda i kolejnici pro X osu, která spojuje ty dvě v rámu (Y osa je na dvou motorech). S tím bylo trošku trápení, do těch plastových součástek, ač mají toleranci, to vycházelo dost na hraně (problém je, že ta kolejnice se řeže, takže ty díry od konce jsou pokaždé jinak daleko). Ale nakonec se povedlo. Po smontování se ten pohyb osy zase začal na jednom místě dost zakousávat. Nicméně stačilo, naštěstí, jenom povolit ty šrouby, kterými je kolejnice přidělána do rámu, aby si to v rámci tolerance sedlo jinam, a dotáhnout. A jezdí hezky.

Mimochodem ty čínské kopie HIWIN lineárních kolejnic mi fakt udělali strašnou radost. Jezdí to úplně hladce, samo, když se do toho strčí, tak to i samo jede a přitom to nemá žádnou vůli. Dokonce po té úpravě viz výše jezdí stejně krásně celá ta Y osa v celé soupravě. Fakt z toho mám radost, zvlášť za těch pár peněz, co ta čína stála :-D Takhle krásně to po vodící tyči s ložiskem snad ani nikdy jezdit nemůže. Měl jsem z toho až takovou radost, že jsem natočil i videa :-DDD

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=j8vajI9 ... e=youtu.be[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mYvHpMZ ... e=youtu.be[/youtube]

Pak jsem ještě přidělal tu desku, do které přijde heatbed (tady se bohužel stalo přesně to, čeho jsem se bál - díry od heatbedu se přesně kryjí s tím profilem, na kterém to drží, takže budu muset vymyslet a vytisknout nějaký mezikus, aby heatbed šel k té desce přidělat a mělo to nějakou možnost štelování výšky). A pro Y osu jsem přišrouboval motory, řemenice a zapřáhnul to k sobě řemenem.
Přílohy
dibond deska po zprasení barvou
dibond deska po zprasení barvou
druhá část Y osy (s řemenicí pro osu X)
druhá část Y osy (s řemenicí pro osu X)
po kompletaci osy a desky pod heatbed
po kompletaci osy a desky pod heatbed
osazení motory pro Y osu
osazení motory pro Y osu
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49152
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Hezký !!!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

A zábava na dlouhé zimní večery :-DDD Po předešlých zkušenostech se současnou tiskárnou jsem dospěl k názoru, že ty věci, u kterých hrozí, že se na ně šahá, by měly být sundavací. Konkrétně u téhle konstrukce se to teda týká připojení napájení od zdroje (příprava na to, jestli to dostane nějakou skříňku, aby zdroj šel vyšoupnout někam mimo), připojení heatbedu (aby šel namontovat a demontovat bez vystrojování půlky kabeláže) a pak konektory na všechno, co je okolo extruderu; v případě téhle obludy teda 2 termistory, dvě topné tělesa, dva motory, nějaký větrák a BLTouch senzor, který je snad už na cestě z Koreje :-DDD

A tady bych řekl, že to mají chlapci v E3D lehce nedomyšlené. Jak klasická E3D v6 full, tak ta chiméra přijde z výroby udělaná tak, že termistor je zakončený konektorem a je k tomu i kabel s nakrimpovanými konektory. Ale topné tělíska ne, ty mají jeden kabel v celé délce... (což se ukázalo, že není úplně příjemné, pač když to člověk potřebuje demontovat, tak musí na tiskárně vypreparovat to topné těleso ven, což se dělá dost blbě a rve se při tom za tenký heatbrake). Doma mám už z Číny nějaké dvoupinové JST konektory. Ty asi použiju s klidným svědomím na ten větrák a termistor od heatbedu, ale zapojovat do toho topné těleso mi přišlo dost na hraně (číňan uvádí 2A, takže bezpečné bude tak 1A :-DDD). Navíc je to jenom dvoupin, takže na motory (4 dráty) a BLTouch (5 drátů) by to byla taky dost zhůvěřilost.

Tak jsem pohledal, vyhlídnul jsem si oblíbence... no a utratil jsem 3 kila v GME za konektory :-DDD Ale mám několik verzí Molexu Micro-Fit, který má rating 5A (a taky zámek), takže úplně v pohodě, kterým půjde krásně napojit napájení tělísek, motorů a celý BLTouch. A na ty velké věci (přívod, napájení heatbedu) pak XT60 konektory. Jenom to všechno nakrimpovat a naletovat :-DDD A do toho taky můžu pomalu začít vyrábět kabely na zapojení driverů od krokových motorů (4x dupont z každé strany, 6 driverů :-DDD).

Včera jsem vytáhnul z krabice extruder od BMG, že to začnu pomalu dávat dohromady a objevil jsem takovou malou konstrukční chybku... mám tu tiskárnu moc malou :-DDD Tím, že jsem nakonec skončil u direct drive dual extruderu, tedy šílenosti, co nikdo neprovozuje, tak jsem narazil na to, že ten extruder je v jednom rozměru hrozně velký. A prostě konstrukčně, jak je ta tiskárna teď, tam není dost místa, aby se obě dvě trysky mohly v ose X pohybovat po celé délce heatbedu (30cm). A zatím jsem teda moc nerozlousknul, co s tím :-DDD Možnosti jsou buď se s tím smířit (využitelná délka od oka byla 25cm, takže 5cm aktivní plochy v jednom rozměru bude plonkových). Pak se teoreticky dá ten extruder otočit, protože v Y ose ta tiskárna je větší a možná by se to vešlo. Ale vypadalo by to jako strašná zhůvěřilost a nejspíš bych si zase zmenšil plochu v Z rozměru. Nebo tu tiskárnu předělat. Což je hrozný oser, protože to znamená koupit 4 nové profily, nový lineární pojezd, musí se vyměnit ten řemen na pohon Z osy, pač je taky krátký a nejspíš i vyměnit tu dibondovou desku. A samozřejmě to prakticky celký rozdělat a začít znova :-D Takže zatím asi vítězí možnost A :-DDD

A další dnešní zjištění je, že ta tiskárna je strašně brutálně těžká... Když vezmu, že je to teď jenom konstrukce a ten extruder na ní vlastně vůbec není (a vlastně ani zdroj), tak to váží brutálně, o dost víc, než ta vedlejší složená a funkční :-DDD
Přílohy
20190522_195037.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

XT60 nemám rád. Ale tady se to nebude moc rozpojovat, tak je to fuk. :-)

Jinak u těch topných těles mě napadá, že možná kvůli jejich teplotě a vyzařování na nich není konektor?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Co se ti na nich nelíbí? :-) Já to donedávna v ruce nikdy neměl, viděl jsem to nedávno u kolegy a právě mě to překvapilo, jak je to malý, na to že to má snést 30A :-) Což se mi líbilo. Jinak jo, rozpojovat se to spíš nebude než bude a je to určený pro RC modelářství, takže by to mělo přežít otřesy, takže na tohle použití dle mě ideální :-DDD (a stojí to furt docela rozumnou částku).

No, jako možná teoreticky, ale když ten konektor dáš několik cm za to těleso, kde stejně bude, tak je to dle mě úplně jedno. Stejně přesně v tomhle místě by tak jako tak ten kabel byl plastovou páskou přidělaný k plastové součástce na tiskárně, takže kdyby to tam ještě tak topilo, tak to musí začít tavit i tam :-D A u toho termistoru je to vlastně dost podobné - tam taky přímo na termistoru je pár cm kabelu, který má podobnou bužírku jako ten od topného tělesa - takže nějaký nehořlavý. Ale po těch pár cm je konektor a dál už normální kabel.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

XT60 znám právě z modelařiny a dost blbě se rozpojuje. EC3 taky. Ono si člověk moc nevybere. :-)

Tak nevím, u toho tělesa. Třeba to žádný racionální důvod nemá. :-)

EDIT: Na velký proudy jsou dobrý zlacený banánky. Dají se koupit i s různými "domečky", které zajistí polaritu a párovost.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak zatím co jsem to zkoušel na stole, tak mi šel rozpojit líp, než konektor na světle v outbacku, kterým jde o dost menší proud :-DDD Ale jinak ona to bude asi vlastnost spousty konektorů, co snesou takovýhle zatížení. Přece jenom přechoďák při tomhle proudu už nadělá dost velkou paseku...

Banánky, no, zlacený jsem asi ještě neměl. Ale používám normální na těch svých panelech v "labu" a tam jednak proud je o něco menší (udávaný tuším 20A) a jednak mi (dobře, jsou čínský, nejspíš je to tím) na nich praská ta pružná část, takže bych se je bál tolik zatížit :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7829
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Honza asi myslí banánky ty modelářské gold konektory.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, třeba tyhle, ale dělají se v různých průměrech, podle proudu, který potřebuješ. Tady jsou 3,5 mm s pouzdrem https://www.banggood.com/3_5mm-Banana-P ... rehouse=CN

Co se týče těch XT60, tak záleží na sérii, takže když koupíš 2 v sadě nebo ve stejnou dobu, od stejného výrobce, tak to asi bude lepší, ale když toho máš víc různě - typicky několik modelů a několik akumulátorů, tak některý do sebe jdou fakt dost blbě a ven ještě hůř.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7829
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Pouzdra jsem na tyto konektory nikdy nepoužíval. Dávám to do smršťovacích bužírek. Krásně se tím vytvoří pouzdro.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Já taky ne, narazil jsem na ně nedávno. Ale není to IMHO úplně na nic. Kór když máš na jednom místě víc spojů. Mně se ty banánky líběj, protože to jsou prostě precizní díly. Akorát jsou teda dost drahý. :-)

EDIT: By mě zajimalo, jak se lišej ty z Banggoodu od těch, co se dají koupit u nás. Normálně stojí pár tak 20-30 Kč, tam je to násobně levnější.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7829
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Nijak se to neliší, jsou naprosto stejné. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

mnov píše:Nijak se to neliší, jsou naprosto stejné.
Já si to myslel. Tak si jednu sadu 10 párů objednám. :-D Ono je hezký, že všechno tohle Číňani mají za super ceny, ale pokud to člověk nemá doma v zásobě, tak je to k ničemu, protože použije prostě to, co má po ruce. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No jak se to vezme, ty (normální), co jsem si koupil já, mi právě praskaj v té pružné části a semtam mi některé přijde, že jdou do té zásuvky hrozně zlehka - tak, že bych se tam poslat těch 20A asi fakt bál. Ty, co jsem kupoval v GME, za násobné ceny, mi tohle ještě neudělali a fungujou v pohodě. Takže úplně bych ten kvalitativní rozdíl nepodceňoval. Ale chce to vyzkoušet, za tyhle peníze to tolik nebolí, když to bude šmejd (a v nejhoršim se použije na ty nízkoproudový věci, kde to funguje :-D ). Podobně jsem se spálil s banánovou zásuvkou, ikdyž tam si nejsem jist, jestli jsem tomu svým použitím nepomohl sám. Koupil jsem takové ty izolované banánové zásuvky, co jsou třeba v multimetrech. Dá se do toho strčit normální banánek, ale kolem té zdířky je ještě díra, ta zdířka je izolovaná plastem a pasují pak do toho i třeba ty oplastované šňůry z multimetru. Akorát já na tyhle zdířky párkrát letoval kabel z druhé strany (jinak je tam ten nejširší faston) a jak jsem se toho dotknul páječkou, abych na to naletoval drát, tak se mi horkem zkroutil ten plast okolo zdířky, že to tu zdířku vyosilo a ohlo :-DDD

O zásobách mi ani nemluv... Poslední dobou mi přijde, že furt něco kupuju na aliexpressu, furt mi tam odsud něco chybí, furt tisknu nějaké šuplíčky, abych to měl kde skladovat a stejně cokoliv dělám, tak mi půlka těch věcí chybí :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“