3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:To nevim, to už asi nikdy nedoženu
S konstrukcí rámu bys mě získal spíš, než Průša. Ale zase třeba honit Z osu jenom jedním motorem přes řemeny mi přijde jako blbost.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:Ale zase třeba honit Z osu jenom jedním motorem přes řemeny mi přijde jako blbost.
No, viděl jsem 3 prototypy týhle varianty tiskárny u autora. První měl ten heatbed (v tý době ale jenom 200x200mm) chycený jen na jedné straně. Druhá varianta měla tohle uchycení na 4 tyčích, dva trapézy a dva motory. A pak to právě ještě předělával na variantu s jedním Z motorem. Takže generálně vzato si myslím, že fungovat by to mělo v pohodě, jinak by tam ta varianta nebyla. Ono to zní šíleně, ale v reálu to tak hrozné není, ostatně X a Y na tom gumovém řemenu, byť jedním motorem, taháš taky. Nicméně ve zdrojácích je i ta dual motor varianta. Takže když to bude dělat kraviny, tak se to holt předělá na dvou motor - je to akorát o tom dokoupit motor s nějakou spojkou na trapézy a vyměnit dvě plastové součástky, žádná tragédie :-)

Ale začínám se pomalu zajímat o extrudery. Tedy zatím mi vrtá hlavou, v čem jsou ty kompletní tovární lepší, než vyrobený bastl. Jmenovitě jestli má cenu dávat cca 80 doláčů za něco typu E3D Titan / BMG, oproti vytištěnýmu / postavenýmu (což jsem doteď vždycky měl). No, budu to muset nějak nastudovat :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

No, podle mě na tu Z-osu je větší nárok na přesnost. Vzpomínám, jak Průša v jisté verzi nahradil právě univerzální motory + spojky + tyče s trapézama, za custom vyrobené motory, kde tyč je součást motoru, bez jakékoliv spojky. Asi to bude kvůli těm Z-hopům a kompenzaci zakřivení podložky. Nevím, jak to mají jiné tiskárny, ale u Průši (minimálně od Mk2) Z-osy neustále pracují. Ale chápu, že jestli se počítá, že ta Z-osa se bude hejbat jenom při změně vrstvy a jenom jedním směrem, tedy bude stále stejně vymezená vůle, tak je to asi jedno.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, Z-hop samotný je nastavení sliceru, kdy se mu dá vnutit, že při netisknoucím přejezdu to zvedne Z a vrátí zpátky. To jsem až na nějaký test nikdy nepoužil, ale už jsem o tom teď - kvůli tomu lepení PETG na trysku přemýšlel, pač tohle by taky mohlo pomoct... Pak je druhá věc, kdy se kompenzuje křivost podložky tím, že se Z hýbe podle X/Y souřadnic. To Průša tuším má, ale bez toho se jinak asi dokážu obejít - jak tisknu zatím vždycky na sklo, které je z výroby už celkem rovné, tak i u 0,1mm vrstev se mi povedlo to srovnat tak, že mám plochu v rovině, takže to mě zas tolik netrápí... Uvidí se, co z toho poleze :-) Ta současná tiskárna má závitovku, nahoře neukotvenou a k motoru přidělanou stahovací bužírkou. A byť teda ten z-hop jsem teď ještě nepoužil, tak to tiskne relativně slušně (rozhodně ne až takové hrůzy, co najdeš pod Z wobbling). Takže může to být snad už jenom lepší :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Průša má Z-hop standardně v profilech. Docela jsem se divil, když jsem zjistil, že to není zase tak běžný. Ta kompenzace podložky tam je, však jsem to psal... Ale není to zakřivení - to jsem napsal blbě - ty podložky jsou taky rovný - ale je to kompenzace naklonění roviny té podložky.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Mně ještě na těch mých tiskárnách irituje, že Z je zdaleka nejhlučnější. A vlastně nevím proč. Jestli jak se tím točí pomalu a s malým proudem, tak ten motor / driver dělá větší bordel nebo co... :-) Naklonění podložky - z user friendly hlediska, když to prodáváš BFU a nechceš, aby si s tím musely nějak hrát, tak asi jo. Ale jinak já tu rovinu šteloval právě mechanicky (což teda přiznávám, že je neskutečnej oser... nenašel jsem způsob, jak to mechanicky změřit, takže to byl vždycky pokus / omyl podle toho, jak na tom vypadal tisk) a musím zaklepat na dřevo - po té, co se to povedlo, tak jsem na to už hodně dlouho nešáhl a drží .
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, tak tady naklikáš v rozmezí +/- 50 um předek/zadek/levo/pravo. Naladil jsem si tím, abych měl stejnoměrně vyplněnou první vrstvu. Prostě je ta tiskárna, co máme, nějaká trochu šejdrem. I kalibrace X/Y píše, že je trochu šejdrem. :-DDD Ale očividně si s tím ten SW nějak poradí, protože to vše tiskne rovně, kolmo a rozměrově přesně. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Dneska se po dlouhé době hodila kamera a vzdáleně vypínaná zásuvka.
Přílohy
2019-02-22 20.57.43.jpg
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

HonzaCZ píše:Jo, tak tady naklikáš v rozmezí +/- 50 um předek/zadek/levo/pravo. Naladil jsem si tím, abych měl stejnoměrně vyplněnou první vrstvu. Prostě je ta tiskárna, co máme, nějaká trochu šejdrem. I kalibrace X/Y píše, že je trochu šejdrem. Ale očividně si s tím ten SW nějak poradí, protože to vše tiskne rovně, kolmo a rozměrově přesně.
První tiskárnu jsem objednal od Průši smontovanou v domnění, že montáž bude na 101%, ovšem osa Z byla zkosená na celé výšce asi o 8mm... Nakonec jsem pochopil, že tiskárny Průša nejsou hotový vyladěný produkt, ale živý organismus :-D
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49183
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

RadekN píše:Dneska se po dlouhé době hodila kamera a vzdáleně vypínaná zásuvka.
Jako že jsi na dálku zastavil chybný tisk ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

Ano přesně tak.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

RadekN píše:Dneska se po dlouhé době hodila kamera a vzdáleně vypínaná zásuvka.
Tohle bych zásuvkou ještě nevypínal, akorát stopnul :-) Ono když to utneš natrvdo, tak ti zůstane nažhavený heatblok, ale utneš chlazení heatsinku, takže ti to pak může natýct někam výš, ucpat to, zničit tu PTFE trubičku nebo něco podobně nehezkýho. Byť teda už jsem to taky párkrát musel udělat, třeba ve chvíli, kdy jsem si neudělal home os a tiskárna se pokusila odjet někam za své hranice :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od RadekN »

No takový byl plán. Jen přerušit napájení a zase zapnout, aby se stihla dochladit. Jenže chytrá Mk3 se po obnově napájení vždy rozběhla, tak jsem ji vypnul natvrdo... A doufám, že se nestane to, co píšeš :)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, snad ne :-) Mně to vždycky pak naběhlo a začalo chladit, takže úplně natvrdo jsem to asi nikdy nevyp... Ale já tam jinak mám Raspberry s octoprintem, takže tyhle případy řeším tak, že to stopnu v octoprintu (těch 16 příkazů v bufferu navíc, co to ještě dojede, už mě nezabijou :-D).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jinak jsem teda při porovnávání hotových extruderů náhodou narazil na věc, do který jsem se asi zamiloval. Jako hotend to asi vyhrála vodní E3D Chimera+. Jeno jsem byl pomalu smířenej s bowdenem, pač direct drive na vícefilamentových tiskárnách bývá celkem problém. A byť jsem teda bowdenovou tiskárnu nikdy neměl a mám k tomu spíše předsudky, tak se mi do toho stále spíš nechce (furt mám problém vychytat i tisk blbýho PETG, tak jak teprv bych ladil bowden :-DDD). No a pak jsem našel BMG-X2: https://www.bondtech.se/en/product/bmg-x2-extruder/ . Teda kompaktní, hotovej, direct drive extruder přímo pro chimeru. Což teda sebou nese tu nevýhodu directu (hlavní problém je velká váha na části tiskárně, která se hýbe), ale na webu tvrdí, že tenhle dvojitý setup dohromady váží něco přes 600g, což je ještě celkem dobrý. No, zatím jsem ještě ani jedno neobjednal, ale nějak se mi začíná tohle řešení fakt líbit :-D Jenom ta cena je příšerná, takže jestli to objednám a pak to nebude fungovat, tak to bude na mašli :-D (Na druhou stranu 170$ za ten dualextruder včetně motorů neni tak hrozný v porovnáním s tím, že ta jinak hodně vychvalovaná single verze stojí 100$ bez motoru :-DDD)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“