3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jo, tak nějak jsem právě přemýšlel - na tom jednočipu přesně vím, jak to udělat, půjde to nastavovat a bude to hezký :-) A v součtu to jsou furt rozumný peníze, pač to dohromady jsou nějaký stokoruny. Ale furt je tam ten fakt, že to ovládá LEDky za 3 dolary a že ten časovač by byl asi za dvacku :-DDD

S diskrétníma součástkama jsem trochu zaplakal na tý mojí napájecí desce na Raspberry, co mám u tiskárny. Vyrobil jsem na ní shield, kde je jednak dc-dc měnič pro napájení maliny z 12V zdroje od tiskárny a druhak proudový zdroj na ty LED na osvětlení. Původní nápad byl, že ty osvětlovací LED se zapnou tak, že se secvakne relátko, které pustí napájení do toho proudového zdroje. A spínání relátka mělo jít GPIO pinem na Raspberry a zároveň tlačítkem, co bylo na té desce (a mělo to fungovat záměnně, tedy když zapnu přes GPIO a zmáčknu tlačítko, tak se to má vypnout). Tlačítko bylo fakt tlačítko, takže jsem tam právě bastlil nějaký klopný obvod. Na nepájivém poli to fungovalo úplně krásně, tak jsem si nechal v profi číně vyrobit tišťáky a fungovalo to až na to tlačítko :-DDD to mě tak trochu naštvalo :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsi aspoň přepojil tlačítko na GPIO, vyřešil softwarově a můžeš ovládat manuálně, i když k tomu musí běžet i malina, ne? :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

On tam byl na výstupu XOR a to GPIO fungovalo, jenom to tlačítko ne. Takže jsem tlačítko zas vyletoval ven a zůstal jsem čistě u sw ovládání. Ale stejně mě to štve :-DDD Malina běžet musí, ale jelikož je to stejně všechno napájený ze zdroje od tiskárny a svítí to na tiskárnu, tak je to jedno, běží to stejně zaráz. Jedinej rozdíl je, že když u toho stojim a chci si rozsvítit, tak musim mobilem :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

No vždyť tak jsem to myslel... tlačítko přemístit nebo přeškrábnout cestu, připojit drátkem na jiný GPIO na malině a to GPIO SW číst a případně přepnout to výstupní na světlo. :) Já bych to asi jinak nedělal ani kdybych to dělal napoprvé. Pak se dá třeba tím tlačítkem ovládat víc věcí - třeba řešit krátký-dlouhý stisk, nebo víc stisků po sobě. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jo takhle až, to mě nenapadlo :-) Teda, nechtěl jsem tam prasit ten drátek :-D jinak by to fungovat samozřejmě mělo :-) (jednou jsem teda na malině měl něco, co mělo na GPIO připojit tlačítko a ve výsledku tam skončil taky nějakej malej klopnej obvod a kondíky... kvůli filtraci. Stávalo se totiž, že jak jsem to měl na stole, tak stačilo někde rukou přejet po holém vedení a zjevně to vygenerovalo dostatečný puls na to, že to RPi vidělo jako změnu stavu... kondíky to odfiltrovali, ale je pravda, že na takhle blbé použití by to šlo vyfiltrovat i softwarově...)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jj, na SW filtraci jsou hotový knihovny, samozřejmě dostat tam už čistej a jasnej pulz je hezčí. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

A dneska jsem dovyrobil další blbost; byť teda s touhle byla už nějaká práce :-D Napájecí panel; takovej pětipes na stejnosměrný napětí :-) Jenom teda musím nějak ještě doladit profil na tisknutí z PETG... Ta žlutá pixla je z PETG a úplně strašně mi to slintalo. Co jsem to pozoroval, tak to vzniká tak, že se ten materiál postupně nabaluje okolo trysky, až ho tam začne být moc. Následně to ze začátku slintá (když to udělá pohyb napříč, tak se ten materiál zachytí o perimetr a udělá takovou tenkou niť) a následně v horším případě se ten celý cucek urve a zůstane někde na tom výtisku. Zatímco to první je jenom otravné (ty nitě z toho pak jdou olámat), to druhé může ten výtisk i celý zmrvit, protože ten cucek je tak velký, že se o něj tryska může klidně kousnout a motory přeskočí kroky. A pak je to samozřejmě taky vidět, když je to někde v blízkosti viditelné části. Nicméně je to nějaká blbá vlastnost PETG z mk florie - dělá mi to tohle, dělal mi to nějaký starší od nich co jsem měl taky. Naproti tomu jsem měl nějaké PETG od Mladeče a tam se tohle sice stávalo trochu taky, ale v o hodně menší míře... A teplotou jsem už takhle nejspíš byl pod doporučeným minimem, ale asi přece jenom zkusím ještě kousek níž :-)

Jinak Arduino jsem domů dovezl, čínský OLED display taky přišel, tak můžu pro jistotu bastlit ovládání časovače na osvitku :-DDD
Přílohy
20171123_105036.jpg
20180102_174806.jpg
20180105_140745.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Ty jo to je hezký !!! :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Díky :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
pichy
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 203
Registrován: pon říj 24, 2016 6:14 pm
Bydliště: Valašsko

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od pichy »

chlapi, nevím, jestli se to tu už řešilo, ale je to hodně dlouhé téma na pročtení všech příspěvků .-)

nemáte někdo nějaký tip, jak vyčistit zanesenou trysku? PLA mi je postupně všechny zanáší a ani průběžné čištění drátkem moc nepomáhá. ideálně to někam na chvíli ponořit, aby to pak bylo jak nové .-)
Outback 3.0 H6 (2004)
Honda Civic 1.6 V-TEC (2005)
Peugeot 205 rallye (1990)

ex: Forester 2.0 XT (2003), Forester 2,0X (2006), Impreza 1,5 (2009), Forester S-turbo (1998), SAAB 9-5 Aero (2005)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak měl by to rozpouštět tetrahydrofuran, ale jestli se do něj může ponořit celá tryska, to nevím. Zkus pogooglit.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Zkusil bych napřed coldplug, jestli nepomůže (mně osobně se to teda nikdy nepovedlo, ale šikovnějším jedincům to občas pomůže). Princip je, že se to nažhaví a vrazí se tam na volno vhodný kus struny (já na to dostal polykarbonát, ale jde to snad udělat i s PLA) - struna se tam za tepla narve, až jí proteče kus skrz a vypne se nahřívání. Pak když teploty klesne na tolik, aby ten materiál byl už vcelku, tak se to vytrhne směrem ven. Mělo by to na sebe nalepit ten bordel co tam je a když se to povede, tak na tom roztaveném konci by měl být takový obtisknutý camfrlík - prostě obtisk průměru té trysky, když to trčelo skrz.

Na všechny ostatní pokusy ať už namáčení / etc to chce tu trysku demontovat z heatblocku pryč, což je oser (a občas to taky skončí destrukcí trysky a heatblocku, viz moje příspěvky tady ;-D). Pak se dá ta samotná tryska i do něčeho namočit, co jí nerozleptá. Nicméně v tom rozebraném stavu se eventuelně už alespoň nějak dá čistit i mechanicky...

Ale jinak co je to za hotend? Zanášet samotným materiálem by se to nemělo... mně se to většinou ucpe spíš nějakým bordelem, co mi tam zapadne / zajede mimo. Celkem pomáhá si vytisknout nějakou takovou blbost: https://www.thingiverse.com/search?q=fi ... 868df3530c nacpat do toho odličovací tampon a navlíknout to na strunu, aby se to očistilo a netahalo to ten bordel dovnitř.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
pichy
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 203
Registrován: pon říj 24, 2016 6:14 pm
Bydliště: Valašsko

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od pichy »

s demontáží trysky není žádný problém. stačí osmička klíč .-)

nevím, jestli se mi to jen zdá nebo ne, ale když jsme tiskárnu kupovali, byli jsme informováni, že tryska bude plně funkční jen něco kolem 300 hodin tisknutí, pak se začne postupně zanášet.
Outback 3.0 H6 (2004)
Honda Civic 1.6 V-TEC (2005)
Peugeot 205 rallye (1990)

ex: Forester 2.0 XT (2003), Forester 2,0X (2006), Impreza 1,5 (2009), Forester S-turbo (1998), SAAB 9-5 Aero (2005)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

No, já to rozebírám hrozně nerad :-) Posledně jsem to zkoušel ve studenym stavu, že to prej takhle jde, tak jsem za to zabral a ta tryska se roztrhla - takže její závit zůstal v heatblocku a ven mi vypadla půlka trysky :-)) Jinak nevim, já jsem takovou informaci ještě neslyšel. Na tý pracovní mám natisknuto 1350 hodin a jede furt. Pravda, teď teda s tou další tryskou, pač první umřela tím roztrhnutím :-DDD Ale i tak si nemyslím, že to byl problém opotřebování - IMHO jak jsem měnil strunu, tak mi tam prostě něco spadlo a demontáž se nepovedla... Ohledně hodin tisku a opotřebování bych se spíš bál toho, že to vymele ten materiál v trysce (ty materiály s flitry a kovovýma příměsema jsou na tohle hodně dobré, někde na E3D je o tom článek, kde tu trysku rozpůlili a jsou tam fotky co to s tím dělá) - ale to pak spíš než zanášení bude způsobovat to, že to bude slintat, jak se tam bude hromadit roztečený materiál, eventuelně se změní ten průměr a bude to výtisky mršit.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

U nás se začala tryska ucpávat po přechodu na PETG, co tu půl roku ležel. Synek tvrdí, že ten filament nějak zdegradoval, protože před tím s toho normálně tiskl.
Nicméně na čištění používal tu metodu co dával spm, ale trysku měl vymontovanou a cpal do toho strunu nylonu za ohřívání horkovzduškou. Pak mi ukazoval co z toho vytáhl za bordel a já si musel vzít lupu, abych v tom nylonu něco viděl. :-)
Zkoušel jsem tu trysku vyčistit v ultrazvukové myčce, ale bylo to k ničemu.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“