Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd...

Odpovědět
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od sima »

Sám mám málo ::-((( No hlavně ty s mazlíkama,všeci jste takoví drobečci,prase bude málo 8() :-)živit bych vás nechtěl :-D
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od OZP »

No a nebylo by treba 5l sliovovice nebo treba i jine palenky na prodej pro Prazaka?
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od yohn »

Pro Prazaky vseho dost Ondro
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od kiti »

sima píše:Sám mám málo No hlavně ty s mazlíkama,všeci jste takoví drobečci,prase bude málo živit bych vás nechtěl
My bychom si tu trošku granulí dovezli a zbytek odpracovali, a třeba i kousek něčeho dobrého dovezli >:-@


No ale když nepozveš tak se nedá nic dělat >:(
Forester 2,5 XT 2010 manuál
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od sima »

:-) kiti doufám,že jsi to nevzal vážně,nejde o gábl,já rád vyčerpaným pocestným podám šoufek vody a když chceš něco teda dovézt nebráním se ^_~|^_^ :-D Ne vážně,jde jen o čas,o sladění termínu,jako vždy a jako furt dokola,teď jsem vynechal i sraz z učňáku a jednu 50-ku oslavu,nemožu být všude,minulý týden jedna mega oslava stačila,bohužel no...
Ondro-jj pro pražáky všeho dost,ale letos mě slivka už dochází a novou ještě nemám,zda-li nějaká vůbec bude,nebudu se rouhat předem :-) Na prodej mít letos nejspíš nebudu,část úrody jsem přenechal švárovi,ale hlavně nechci předbíhat,nemám zatím prostě nic sám.Ale určitě není když tak problém sehnat kvalitní švestku,či calvados.Taky jsem sem tam brával od kámošů-velice spolehlivých,to co pálí pro sebe v ofiko pálenici,to sem tam i prodají,žádné kvanta,ale pár litrů většinou mají.Pálenku samo doma od chrličů ohnivé vody neberu,nikdy mě to nechutnalo,bylo to asi moc na kšeft a ne na kvalitu.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od OZP »

Není Pražák jako Pražák. Naše rodina měla na Valašsku pálenici dlouha leta, dokud nám ji bolševici nesebrali.
Jednou se k tomu snad jako ke koníčku vrátím, letos se nám urodilo tolik jablek a švestek, že je mi to až líto, že nemám jak to zpracovat.
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od Mira »

Já letos taky jednu pečínku dělal. Sež.., tedy spapala se celá. Asi sem to měl dobrý.
Přílohy
kyta.jpg
kyta22.jpg
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od sima »

No vida *_*=*_* já to tak nemyslel,taky mám mezi pražáky pár známých a jednoho opravdového letitého kámoše,lidi všude stejní.Navíc rodilý pražák to je už pomalu rarita,těch náplav je tam fest :-)
Se musím zeptat,proč jsi to neměl jak zpracovat,to chce jen pár sudů a dát postupně to sesbírat,což je ale kolikrát nemožné,spíš teda setřepat opravdu už v posledním stadiu zralosti.Vím chce to si udělat na to čas =)
Já letos měl švestek doslova modro před očima,ale hodně plesnivěly a taky jsem všechno nemohl sesbírat,i když jsem tomu dal teda hodně času,nejde tam furt jezdit a posbírat pokaždé nějaký ten kyblík a zas dom...Loni to bylo podobně,jablek tuny a tuny,ale jel jsem do talošky,tak vyšlo jen něco,navíc jak to dozrává každé jinak,postupně to je pak u třá u hrušek docela problém.Ale jde to,tím se nevymlouvám,jen to chce mít na to čas.
Mimochodem kde prosím-tě jste měli tu pálenici?!
Míro pěkná pečínka!A ta vidličko vařešššška taky :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od OZP »

Pálenice byla na Hovězí. Nevím přesně jak to bylo- nějaká pole a lesy nám vrátili, pálenici ale ne. Nebo ji děda po restituci hned prodal? Teď nevím... kdysi jsem četl rozhovor s t.c. majitelem a tradici naší rodiny tam zmiňoval. Děda má ještě schované viněty, teď už podle mě minimálně stoleté, ale to je vlastně asi tak všechno, co nam po pálenici zbylo.

Co se týče toho zpracování, tak prostě nebyl čas ani vybavení. Nemam čisté sudy, ani jak to pak odvézt, přes břicho je to navic na sbírání že země daleko... chtěl bych si to taky udělat cely sám a ne to nekam vozit, čekat, platit, atd...
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od sima »

Hovězí,hm tam mám známé,tam se pálí určo ve velkém =) Tyhle zabrání byly strašné věci a křivdy,od ženě rodině taky zabrali hospodářství,pole,stroje,dobytek-na Klatovsku to bylo,nej "kulak"ve vesnici...
To sbírání ze zdá zpočátku ohavné,nudné,ale nějak jsem se do toho zabral a docela dobrý očistec mysli,taky slušný tělocvik to je,navíc když to sbíráš pro sebe...jednou jsem pak i třepal,to přibývá rychle.No sudy jsem nějaké po tátovi zdědil,nakonec mě zbyli už jen dva,takže jsem musel dokoupit,není to zas taká pecka,50 l pro mě ideál na převoz a manipulaci,za 300 kč kus,dobře uzavíratelné,dobré provedení.Pálit sám a dobře se jistě dá,známý se tomu věnuje celý život,ale je to velký,až neskutečný koumes na všechno,opravdu "hlava" a vyhrál s tím už i nějaké soutěže,jj dá se skvěle vypálit i doma,když se tomu člověk věnuje =)
Jinak jo něco to stojí,to čekání ale není problém,když věříš za ty léta odzkoušené pálenici,dovezeš to tam možeš jet dom,pak si jen dojet s demižonem pro výsledek :-)
Ondro,ale ty s tím sbíráním přeci nemožeš mít problém,zralou jabloň nemusíš ani střepávat,jen se natáhneš a obejdeš strom :-)
Naposledy upravil(a) sima dne úte lis 22, 2016 11:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od Mira »

sima píše:Míro pěkná pečínka!A ta vidličko vařešššška taky
Jó, pán si všiml speciálního grilovacího náčiní, který se nám někde ztratilo, museli jsme improvizovat. :-D Nejvíc mne štvalo, že jsem zapoměl doma svoje nože. :-/
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od OZP »

Příští rok když bude úroda tak to určitě zkusím. Těch švestek nebudu mít moc, ale jablek bych mohl dát 250-300kg...
Na pálení doma by mě lákalo i zkoušet různé druhy ovoce... malin a ostružin máme stabilní úrodu, ale zas ne tolik, abych s tím otravoval v pálenici. To samé rybíz, višně nebo angrešt. Doma bych to vyzkoušel a mohl různě experimentovat, míchat, atd.
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od sima »

Jj Ondro,někdy je problém menší množství kvasu,jde to ale,nějaká velká chuť pálenic do toho jít moc není,je to zas kus od kusu.Tak snad ti to příští rok už vyjde,já taky vždy sbíral a pálil s tátou,švárou,sbírali jsme kde co i z cizího,dle úrody.Tohle je teprve můj druhý solo ročník z vlastní zahrady,první vyšel chuťově výtečně,byla hodně,až mimořádně jemná,kvantita byla sotva průměrná.Letos je to prý s chutí horší,tak nevím,uvidím,třá uvidím jen ocet,vše je možné.
Míro-pááán si všiml,no ser na náčiní,důležitý je matrjoš,co se točí na rožni :-) ;)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od Mira »

OZP píše:Na pálení doma by mě lákalo i zkoušet různé druhy ovoce... malin a ostružin máme stabilní úrodu, ale zas ne tolik, abych s tím otravoval v pálenici. To samé rybíz, višně nebo angrešt. Doma bych to vyzkoušel a mohl různě experimentovat, míchat, atd.
Pokud toho máš na pálení málo, můžeš experimentovat i tak. Takovej rybízák je užasnej, my ho dělali s černým jeřábem, to mělo neskutečnou barvu a chuť. To samé s malinama i ostružinama, ale ty bych použil spíš na marmeládu, na pálení je toho škoda. To samé s višněma, takovej domácí višňovej likérek je lahoda. A můj táta měl na lednici vždycky tak tři 5-ti litrovky s rýží. Arak je taky výtečnej. A palírnu jsem měl taky. Strejda měl za garáží takovej nevyužitej kamrlík, táta okamžite navrhl využití, dodal technologii a já to potom zdědil. Bohužel jsem toho nevyužil, neměl jsem co pálit, s tátou jsme chodili na panský sady. Já už sám nemohl, neměl jsem na to ty nervy a neměl zmapovaný terén kam se dalo zajet. Hlavně ty sady už byly zrestituovaný a neriskoval bych broky v kožichu a ani bych je neuradl s tím, že to nedělám jako pomstu proti komunistům. Aspoň takhle mi to jako klukovi vysvětloval táta když jsme jezdili na brambory, na řepu, na třešně, na kukuřici, pro slámu. Potom nám to jezeďáci začali balit do těch velkej kol a to už jsme na vozejku fakt neodvezli. Nejlepší sklizeň byla natáhnout pod švestku, či jiný ovoce dokola plachty, setřepat co šlo pomocí klacku a pak jen přesypat do sudu. To jde opravdu velmi rychle a vždycky jsme měli na spěch. A vypálit se dá cokoliv, o tom žádná. ;-D >B-) :-D
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Subaristický kulinářský institut aneb vaříme, pečeme atd

Příspěvek od sima »

Jj přepálit se dá opravdu všecko :-D jen z ostružin a hrušek jsem dělali zatím jen marmošku,je výtečná.Na hrušky jsem se letos chystal,ale je to zas ta stejná písnička.Hnije to před očima,sršáni,vosy,včely či co všecko to nabodají už na stromě a pod stromem jsou navíc velmi nebezpečné roje.To by tak nevadilo,ale jak chceš sbírat pak takové hrušky,to tam být tak každý den a pěkně po pár kusech to zavačasu dát do sudu,jenže hruška je na kvas svině,musí se to zavčas vypálit...jedině setřepat pak ten zralý zbytek,ale to taky není jen tak,každá hruška mě dozrává jinak,jiná odrůda,letos navíc řádně rodila jen klasická máslovka,no hotová alchymie :-) .Je mě toho líto,ale fakt to není jen tak.Aspoń,že je marmoška.
Ořechovku máme ještě z loňska,likér,macerovaný na slunci,za oknem =)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“