Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Odpovědět
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 343
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od janos666 »

Tapan píše:Široká hoblovka z půjčovny za kolik, 600 za den? Nevím, jestli by se mi chtělo hoblovat 300 latí, ale těch pár trámků je za chvíli hotových.
A o tom to právě je... pojedu si půjčit hoblovku, zaplatím za pronájem, pak samotné hoblování a pak vrácení zpět, a to sám člověk neudělá a x času v pr..., hold má na to každý jiný pohled.... Jak psal, připlatil si třeba 7-8 tisíc za rozdíl oproti řezivu z pily, ale bylo hotové, připravené k použití, a ušetřený čas může trávit jinou činností, která mu třeba přinese větší hodnotu než co si připlatí za KVH v tom daném případě, v tomto mám stejný pohled na věc. A nehledě na to, že někdo chce mít pohledový i přístřešek pro auta nebo pergolu a terasu....
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Tapan »

janos: tak kdyby ho nechtěl mít pohledový, tak ho nehobluje, ne? :-)
Dřevo je přírodní materiál, navíc organický, tak pracuje a praská. Za chvíli se i krovy budou dělat z plastu, aby náhodou někde nebyl suk nebo odlišný odstín hnědé :-)
Ale jak píšeš, tohle je spíš věc přístupu, než že bychom se dopracovali nějaké pravdy.
(on ten přístřešek stejně moc pohledový nebude, protože tohle bude za chvíli zevnitř samá pavučina - když už chceme být pünktlich) :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 343
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od janos666 »

Tomu moc nerozumím, ale v pohodě... Ano když nebudu chtít mít pohledovou konstrukci, nebudu hoblovat, to je jasné. Někdo chce pohledovou konstrukci, bez prasklin atd. mě tedy osobně také nevadí, ale každý má hold jiné požadavky tak je KVH jasná volba. Já v tom prostě vidím určitou úsporu času a to nejsem zřejmě sám, že je to bez dalších prací, co obnáší zpracování surového řeziva z pily, nehledě na tvarovou stálost - nekroutí se, takže si raději nějakou tu tisícovku připlatím a ušetřený čas trávím jinou pro mě přínosnější činností. Každý to má hold jinak, ale určitě bych nikomu nevyvracel použití daného materiálu, nebo jeho vyšší cenu, jelikož né vždy je nižší cena hlavní prioritou.
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
Uživatelský avatar
masha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1583
Registrován: pát dub 27, 2018 9:26 am
Jméno a příjmení: Václav Mašek

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od masha »

Jen aby jsme to uvedl na pravou míru. O pohledovou věc mi vůbec nešlo ;-) V baráku máme obyč hoblované dřevo a líbí se mi jak to praská Obrázek
Jak jsem psal, šlo mi čistě o méně práce při přípravě. Tohle dovezli a hned se to nařezalo a montovalo...

Tak abych to nějak uzavřel.. Nedělejte to jako já :-) Můžete nějaký ten tisíc ušetřit Obrázek


Sent from my iPhone using Tapatalk
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 343
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od janos666 »

masha píše:Tohle dovezli a hned se to nařezalo a montovalo...
Pěkné shrnutí na závěr, jinak o té rychlé montáži jsme se také asi už bavili že? kdy se to hned namontovalo a natíralo až potom :-D Je tedy zas pravda na druhou stranu, že nehoblované dřevo zas déle vydrží....
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Tapan »

No a odkorněná kulatina vydrží ještě déle, ne? :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 343
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od janos666 »

Tapan píše:No a odkorněná kulatina vydrží ještě déle, ne?
To bylo myšleno s nadsázkou samozřejmě... Je jasné, že už jen kvůli pohodlnějšími natírání je hoblování nutnost.... Ale i tak se běžně používají například na fasády nehoblovaná prkna...
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Tapan »

Vždyť já to tak beru, ale uvedené je pravda :-) A tesařsky pěkně zmáknutej přístřešek s konstrukcí z kulatiny by byl v dnešní době uniformních přístřešků náhodou docela cool.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
janos666
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 343
Registrován: úte pro 17, 2019 1:11 pm
Jméno a příjmení: Petr Janošík
Bydliště: Kašperské Hory

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od janos666 »

Tapan píše:Vždyť já to tak beru, ale uvedené je pravda A tesařsky pěkně zmáknutej přístřešek s konstrukcí z kulatiny by byl v dnešní době uniformních přístřešků náhodou docela cool.
Tímto stylem si kamarád na zahradě postavil přístřešek , skutečně jen z kulatiny a vypadá to naprosto perfektně. V dnešní době téměř nevídané :-)
Subaru Impreza GT 200kw - víkendovka
Mercedes Benz E400 - 285kw
VW Touareg 3.0TDI - 165kw - pracant
Opel Manta B GT/E r.v.1980 - trocha "historie"
Uživatelský avatar
masha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1583
Registrován: pát dub 27, 2018 9:26 am
Jméno a příjmení: Václav Mašek

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od masha »

janos666 píše: Pěkné shrnutí na závěr, jinak o té rychlé montáži jsme se také asi už bavili že? kdy se to hned namontovalo a natíralo až potom Je tedy zas pravda na druhou stranu, že nehoblované dřevo zas déle vydrží....
Joooo to jsem byl já :-) největší pakárna to natírat postavené ObrázekObrázek na tom jsem si pravda zavařil... Tlačil čas ObrázekObrázek


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Omega23
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 786
Registrován: pon říj 22, 2018 6:45 pm
Jméno a příjmení: Miloš Těsnohlídek
Bydliště: Budweis Kančíkov

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Omega23 »

Mohu-li svou trochou do diskuze,za mne jsou KVH hranoly to nej,před pár lety jsem stavěl boudu na palivo a na připravené základy ze šalovek a vylitou podlahu jsem jen dovezl hranoly nakrácené na patřičné délky s připravenými spoji na čep,které jsme udělali i kamaráda v dílně na dlabačce a cirkulárce a za odpoledne konstrukce stála a dodnes se to ani trochu nehlo.
Krásná čistá práce,nic se nemuselo upravovat a moc pěkně to šlo od ruky.
Cena proti vyschlému řezivu myslím skoro stejná.
__________________
Forester 2.0D SJ 2015 MT
Legacy II BG 2,2 1994 MT
Ex.3 x Octavia 1,9TDI
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Tapan »

janos666 píše: Tímto stylem si kamarád na zahradě postavil přístřešek , skutečně jen z kulatiny a vypadá to naprosto perfektně. V dnešní době téměř nevídané
No kamarád si postavil tohle. Sám bych to nechtěl, ale líbíse mi to moc :-)
Přílohy
IMG-20210128-WA0005.jpg
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od nothink »

Tak tohle vypadá luxusně ,,,,| (*_^) |,,,,
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Doro »

Tož dyž ináč nedáte (normálně by sa na to :(B-ooO ), ale asik trocha upřesnění předejde zklamání. Není to uhlazené a možná chaotické, ale času nad tým tráviť nebudu, bo to není pro publikování nekam.

KVH ve venkovním prostředí:
- u KVH je vyloučeno využití konstrukčních zásad ochrany prvku (nelze ho proto použít pro TP3) ...neplésti si s výrobou nekonečného vlysu pro LLD BSH pro TP3, kde se dle normy provádí řízená orientace vláken..(jako, měla by se :-D :-DDD ...noo, vím své )
- probíhá postupná a nezastavitelná delaminace působením povětrnosti a UV zářením - kombinace uvedeného proces urychluje
- vznik výsušných trhlin je částečně omezen, současně je i eliminována rozměrová změna....ovšem, v případě použití v TP3 může vlivem vzniklého napětí ve spojích docházet k tvarovým změnám a poruchám v místě spoje, otevření spoje a celkové degradaci v lepené spáře doprovázanou hloubkovou delaminací
- při použití ve venkovním prostředí doporučuji uvažovat staticky nosný průřez snížený min. o 5-10 mm na stranu vystavenou povětrnosti
- v případě poruchy nosné konstrukce z KVH v TP3 bude na věc pohlíženo jako na použití nevyhovujícího materiálu se všemi právními důsledky (to je třeba si uvědomit! - že to málokerá firma/projektant aj. řeší, je věc jiná a nijak to nikoho nezprošťuje zodpovědnosti)

Možnost eliminace uvedených problémů lze částečně předejít pravidelnou údržbou a nutností aplikace povrchového nátěru lazurou v min. 2 vrstvách. V případě poruchy lazury je třeba řešit hned a nečekat, až bude potřeba natírat i zbylé plochy.
U prvků nezakrytých a bez údržby može pomoct snad edem svěcená voda a motlitby, případně haluz na dobře provedený spoj a orientaci vláken. Zásadně tu rozhoduje údržba.

Doporučuju si neplést životnost konstrukčního dřeva řezaného a KVH ve venkovním prostředí - nelze srovnat. KVH do tohoto prostředí není určeno (jak sem psal, skutečnost, že sa používá svěčí edem o neznalosti problematiky a blbosti dotyčné osoby - to s odbornou kvalifikací a odborným přístupem nemá ničehož nic společného!).

Vhodné použítí KVH je šade tam, kde je dřevo zakryté a nehrozí zvýšená vlhkost. Např. pro sendvičové panely je to ideální materiál, u krovů a nosných kontrukcí postavených samostatně bez opláštění je to napohodu, občas z odborného hlediska diskutabilní (nižší životnost?) a osobně bych si ho takto (třeba na RD) nedal a to v žádném případě, ale nikde a nic tomu nebrání (mimo TP3) a umí to usnadnit prácu. U přístřešku je to rozhodně buřt, co tam bude (ofšem mimo TP3).
Použití KVH v interiéru u hlavních nosných prvků bych zvážil a raději použil standardní rostlé řezivo, případně dyž už, tož DUO/TRIO nebo BSH. Důvodů je vícero, ale každého věc, co si kde dá. Mimo lepidlo, keré uvolňuje nejaké ty látky, to věčina asik řešit nebude, bo nevědomost je sladká a opojná. Zde záleží na každém, norma ani předpisy rozdíl v konstrukčním dřevě nedělají (opět mimo TP3).

Jak poznat amatérismus? ...např. při uložení KVH do stěn sendvičových panelů impregnuje tyto prvky ten, kerý o problematice dřeva a konstrukcí nic kloudného neví, bo je to z principu fakt blbosť. Sou pouze vyjímečné případy, kdy je ochrana impregnačním roztokem jakože "vhodná", jako zakládací prahy stěn nebo jiné případy, ale k těmto už dochází jen zcela vyjímečně. Obecně na imprenační nátěry pozor - nemáte ani tušení, co vše sa vám tají, mimoto, norma už pomalu a jistě přitvrzuje.... ony právní důsledky by mohly, "v několika případěch trvalého poškození zdraví" byť dost fatální ;-D ;-D

Najvěčím problémem je ale postižení vzděláním a vědomostmi, bo tyto vylučují možnost použití hromady materiálů a konstrukcí a čék je nucený hledať iné řešení. Kdo nic neví, je spokojen a nemosí nic řešit.... bo Blahoslavený slabý duchem zde platí, jako málokde.

V případě průseru a zpracování odborného posudku je to věc podstatná - sic zatým nevím o případu, dy by sa to řešilo (úmrtí a vysoké majetkové škody, drobnostě nepočícu, bo tych už páru bylo), ale to je otázka času, bo hodně staveb je nachystaných a zatým držá z přesvědčeňá, bo dřevo ma silné rezervy ;-D .
Pokud ce negdo neco z teho rozporovať, předpokládám u dotyčného min. 9 let odborného studia dřeva a 10 let praxe s ukončením SZ. Ináč je to zbytečné plácání prázdné slámy bez pochopení. Vyjímkám čest, ale ti to nebudú řešiť textem, bo majú mozek a vědá své.
No a přestože je KVH ináč skvělý stavební matroš, dobe sa s ním dělá, osobně si KVH do chalupy nedám a to, co mám aj velké průřezy, sú pěkné a bez trhlin, bo to ide aj ináč než lepením. V projektoch s tým ale problém nemám a valím to šade možně (mimo TP3), dla libosti =) . Do to ce vysvětliť sa optá a jeho věc, co pak použije.
Co sa životnosti KVH týče (myslím TP1 a TP2, bo TP3 je mimo hru, jak už sem uved), tak to už je trocha problém ....málogdo odpoví, bo....neví :-D . Též nevím, bo není prověřeno, ale nekeré provedené posudky na lepených spojoch starých nosníků, co sem dělál (šlo pověčinú o BSH) sú nakloněné min. kola 50 rokůch -+ jak gde a dle lepidla, expozice aj. Což neznamená, že to nedá věcej, ale tu bych byl opatrný ohledně hlavních nosných prvků, bo zatížení udělá s lepidlem svoje a šecko sa dnes navrhuje nakref. Zatým není možné věcej upřesniť. To už by célo věštca.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Tapan »

Dík. Přístřešek na auto ovšem asi většinou nebude TP3, nebo ano? Teda když nebude bez přesahů. Max. nohy částečně, ale tam bych v tom taky neviděl tragédii.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“