Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Odpovědět
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od M a r c e l »

mě fascinuje, jak je každej Čech elektrikář...

mimochodem TN-C / TN-S se liší v rozvodech do bytového rozvaděče, od něj dál už je to stejný, používá se tam zapojení TN-C-S , takže i zásuvky se nově zapojují stejně (L, N, PE, nikoli L, PEN), samozřejmě u starých rozvodů je to jinak, jo a dodnes jestli se nepletu není normou určeno, na jaké straně zásuvky má být L (fáze), jen se to u nás tak nějak rozumně ze zvyku dává doleva při pohledu "do zdi"...

staré rozvody to chce sem tam projít a poutahovat spoje, to je nejčastější důvod nefunkce a požárů od elektriky obecně. Hliník má nevýhodu úbytku materiálu a že se vyhřeje, tak to prostě je.

Italové mají jinak barevné izolace vodičů, Němci dávají L i doprava atd atd, nikdy prostě není jistota co odkud "teče" ať už z rozvodu, nebo díky zapojení spotřebiče, takže prosím používejte proboha aspoň fázovku.
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od VDC »

To mi připomnělo, jak jsem věšel po malování mosaznej lustr po babičce. Dával jsem tam novou žárovku a jednou rukou jsem si ho držel, aby se mi nehejbal. Najednou rána a protože jsem na něm měl obě ruce, tak to proběhlo pěkně přeze mě. Normálně jsem dostal křeč a nešlo to pustit a ten lustr jsem utrhl i s hákem. Pak jsem zjistil, že byla fáze zapojená na jednom rameni na objímku žárovky a jak jsem jí tam šrouboval, tak jsem si šáhnul. Celkem nepříjemná zkušenost.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22550
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od spm »

M a r c e l píše: mimochodem TN-C / TN-S se liší v rozvodech do bytového rozvaděče, od něj dál už je to stejný, používá se tam zapojení TN-C-S , takže i zásuvky se nově zapojují stejně (L, N, PE, nikoli L, PEN), samozřejmě u starých rozvodů je to jinak, jo a dodnes jestli se nepletu není normou určeno, na jaké straně zásuvky má být L (fáze), jen se to u nás tak nějak rozumně ze zvyku dává doleva při pohledu "do zdi"...
No, ono se to spíš neliší, do rozvaděče máš prakticky vždycky TN-C, protože je to levnější, v instalaci dle aktuálních norem dneska máš mít TN-S. Ale ty starý instalace, kterých je dneska furt většina, jsou TN-C i uvnitř, kde to pak díky tomu uhnilýmu hliníku v těch dnešních letech dělá zábavný věci... nebo zásahu kutila. BTW ta moje hořící zásuvka v prvním bytě byla ještě primárně kvůli tomu, že jak ty zásuvky byly pozapojovaný za sebou, tak v jedné se někdo vrtal a ten propoj mezi kolíkem a nulou nebo co už to bylo v tý hliníkový instalaci udělal 0,75kou měděnou licnou. A přes to pak tekl zbytek zásuvek s tou kuchyní...

Jinak v normě kde je fáze určeno není, je tam jenom psaný, že to v celý instalaci musí být stejně. Ono navíc třeba u těch německých zásuvek ta zástrčka (3 kolíková) jde do té zásuvky strčit i obráceně. O něco víc na palici mi to ještě přišlo, když jsem doma zkoumal ty napájecí kabely, co jsou k PC a podobně (z jedný strany zásuvky, z druhý C13), že každý ten kabel je zapojený jinak. Uvnitř je normálně hnědý drát, na C13 straně to je označené jako L, ale půlka kabelů to na té zásuvkové straně to má zapojený vpravo.

Já si teda na to jinak díky bohu nikdy nešáh, ale v minulym bytě jsem narazil ještě na to, že v jednom pokoji byl ve vypínači od světla přivedenej nulák. Zjistil jsem to, když jsem tam montoval lustr a jak jsem se nudil, než mi ho žena podá a hrál si s fázovkou, tak koukám, že svítí. Od tý doby shazuju jističe i na výměnu žárovky :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2870
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od .dundee. »

M a r c e l píše:... jo a dodnes jestli se nepletu není normou určeno, na jaké straně zásuvky má být L (fáze), jen se to u nás tak nějak rozumně ze zvyku dává doleva při pohledu "do zdi"...
To snad ne? Žiju v domění, že umístění fáze v zásuvce je pevně dané, minimálně předpisem.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22550
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od spm »

.dundee. píše: To snad ne? Žiju v domění, že umístění fáze v zásuvce je pevně dané, minimálně předpisem.
Má pravdu, je dané, že to v té instalaci musí být stejně, ale není tam řečeno, že musí být vpravo nebo vlevo. A mám pocit, že tohle vzniklo po nějaké harmonizaci s evropskýma normama, dřív to snad i určené bylo (ostatně viz výše jak jsem psal - u některých zahraničních zásuvek tam i 3 polovou zástrčku zastrčíš obráceně...)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od yeti »

No, ono se to hezky říká, že co čech to elektrikář (kutil), ale volej si na všechno odborníka -řemeslníka. Na každou blbost čekáš a stejně nemáš jistotu, že to neudělá blbě. Dám příklad z doby asi před 4mi lety.
Koupil jsem sousední garsonku. Nechal jsem to částečně zrekonstruovat - koupelna + elektrika. Dělali to mistři, co učí na místním učňáku zedničinu/obkladačství a elektrikařinu. Kurva, předělání koupelničky trvalo snad dva měsíce a vyšlo to finančně jen o něco málo líp, než kdyby to dělala firma. Ale furt jsem musel nad "mistrem" stát a ptát se kdy že to teda dodělá, co bude dělat zítra atd.... Mrsk. A ke konci jsem to už nevydržel a silikony a osazení drobností jsem si udělal sám.
Co mě ale nasralo totálně, tak elektrikář dělal "komplet" elektriku. V uvozovkách proto, že se jednalo celkem asi o 10 zásuvek a 5vypínačů, novej rozvaděč a dráty od rozvaděče do koupelny a kuchyně (garsonka 1+1). Borec tam jezdil v rámci výuky, měl s sebou mladíky a učili se na tom. Že zkurvili vyvrtání děr do obkladu, přestože jsem ho upozorňoval, že jsou tvrdý a potřebuje korunku, to bych mu odpustil. Ale že na nové instalaci borci zapojili fázi na kolík a on, jako odborník a mistr to pustil do provozu (zajistil i revizi), to odpustit nejde. Byt jsme pronajali a nájemnice přišla, že jí trouba vyhazuje pojistky. Tak jsme zavolali kámoše elektrikáře a ten zjistil, že jsou blbě zapojený zásuvky a v noci to kontroloval a předělával. Navíc ten "mistr elektrikář" byl shodou okolností soused toho našeho kámoše a ten mu to prej od plic řekl. Myslíte, že borec přišel a omluvil se? Ani hovno. ,,|,, (>_<) ,,|,, >>:-@@
Takže se pak, Marceli, nediv, že se lidi snaží dělat co nejvíc sami.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5404
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Kolben »

Dneska maji řemeslníci tolik prace, ze jim je uplne fuk co si kdo o nich myslí a ze jim nedá reference a už si je nikdy nepozve. Prostě půjdou jinam.

Odesláno z mého Note10+ pomocí Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od sima »

Yeti já to všechno beru, krom dvou věcí:
Já bych si firmu kde se na mém někdo učí, byť pod "dohledem" ještě většího mistra nenajal, chtěl jsi klasicky ušetřit, to chápu, ale jak vidno funguje to furt stejně, čék neušetří, natož aby si pošetřil nervy.
Jo jednu vyyjímku jsem chtěl jednou udělat, ale to byl kámoš, který je opravdu mistr ve svém oboru a mimo svou práci předává zkušenosti dál na škole. Nakonec byla ale cifra pro mě tak moc neakceptovatelná, že jsme se nedohodli, no a taky bych se toho díla nedočkal, je fakt dobrý a má toho přespříliš.
(Ano ti kluci se musí někde učit, ale já tu odvahu nemám, ono se dá ledaco schovat, zakamuflovat, ne každý klučina se přizná...¨)
No a druhá věc, tvé odvážné zkoušení, asi jsi velice otrlý, tohle bych nikdy záměrně nedělal! To dost nechápu a když nemám u sebe ani fázovku tak ji má kdejaký soused, nebo nic nedělám, nebo přípravu a finální zapojení až to mám čím bezpečně změřit, je jedno kdo kde kdy chybu udělal, tj právě ono...
Jasně dostal jsem taky pár šlupek, někdy to jen zabrní, někdy je to horší. Ale abych tomu šel takhle naproti ?
Vím, někdy to šlahne fakt nečekaně- stará instalace, špatně zapojeno, 3x předěláváno, to se mě může stát lehce taky, ale abych zkoušel růčo, prooooč proboha, jak napsal Marcel, proboha...
Edit: jo ješte jsem zapomněl dodat to hlavní, že se hlavně nikomu nic nestalo jak jsi psal sám, ještě, že tak. No nic vezmu fázovku a mulťák a udělám si opět domácí revizi, spoje jsem dotahoval ne tak dávno, na chalupě elektrika nová, tam zatím problém teoreticky nečekám, ona to totiž fakt není prdel...
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od RadekN »

Taky jsem u zásuvky naměřil 230V na kolíku ... Přitom vše správně zapojené, tak jsem tomu ze začátku nerozumněl ... Až pak jsem přišel na to, že šroubek pro uchycení zásuvky ke krabičce byl moc dlouhý a prošrouboval se na fázi skrz jiný kabel.

A přišel jsem na to náhodou, když jsem si svépomocí připravoval venkovní zásuvku na předehřev auta a zjištoval, proč ten jeden jediný okruh zásuvek v obýváku není zapojený přes chránič :-).
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22550
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od spm »

RadekN píše: A přišel jsem na to náhodou, když jsem si svépomocí připravoval venkovní zásuvku na předehřev auta a zjištoval, proč ten jeden jediný okruh zásuvek v obýváku není zapojený přes chránič .
Tyjo, ale za tohle bych fakt lámal všechny končetiny... že se do toho montuje každej, kdo o tom ví houby, s tim se ani nic nenadělá. Ale za tyhle řešení když padá chránič, tak okruh zapojíme mimo něj a když padá jistič, tak tam dáme hřebík, to je fakt na přeshubu. Zvlášť když na to pak typicky narazí ještě někdo jiný, než ten kdo to vyrobil, jako zjevně u tebe :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od VDC »

Trochu neelektrického budování. Slíbil jsem na jaře synovci, že mu přijedu pomoct. Domluvili jsme termín, tak jsem z toho nemohl vystoupit, i když se mi nechtělo. Takže jsem dvaapůl dne byl v Pasově a dělal sádroš nad schodištěm. Jsem rád, že je to za mnou. ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14705
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od Tapan »

Tak já si taky trochu přihřeju polívčičku, konečně nějaký progres. Bohužel selhal klempíř, takže asi další věc, kterou se budu muset naučit...
Přílohy
IMG_20190904_152225.jpg
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od yohn »

Já dnes navezl ztracený bednění na sklepo-kotelnu, půl palety cimentu a zakoupil a přestěhoval sporák Moravia (za povšimnutí stojí krpál k domu odkud se stěhoval, zadní nápravu vleku mam ve vzduchu. Když jsem couvnul a zlomilo se to, tak mě to i s Outbackem stáhlo 10m dolu smykem se zablokovanejma kolama než se ten krpál trochu narovnal)

ObrázekObrázekObrázekObrázek
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od VDC »

Krpál teda pěknej.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavění, budování, úpravy a různé kutilské počinky...

Příspěvek od yohn »

Jojo. Jsem zvědavej za jak dlouho kočičku nasere tahat každej den tich 25m nákup v zimě do toho kopce a každý ráno pod nim probouzet naftovou Ovci k životu :-)
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“