Palivové dřevo a vše kolem něj

Odpovědět
Goba
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1409
Registrován: pon kvě 28, 2018 11:07 am
Jméno a příjmení: Petr Gobernac
Bydliště: Pardubice

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Goba »

Takhle mám pod kamna prisavani z venku, kdyby nestačila netěsnost ze sklepa.
Přílohy
IMG_20190209_224812.jpg
Forester SJ 2.0iCVT 2016
X-Trail T31 2.0Dci 2010
Goba
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1409
Registrován: pon kvě 28, 2018 11:07 am
Jméno a příjmení: Petr Gobernac
Bydliště: Pardubice

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Goba »

Takhle se nahrejva mobilní výměník tepla, za chvíli přijde odevzdat nějaké kW do obýváku
Přílohy
IMG_20190209_224723.jpg
Forester SJ 2.0iCVT 2016
X-Trail T31 2.0Dci 2010
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

Goba píše:Takhle se nahrejva mobilní výměník tepla, za chvíli přijde odevzdat nějaké kW do obýváku
Vyřešil jsi to šikovně a hlavně jednoduše a levně.
Samozřejmě je to podmíněno stavebním rozvržením vytápěného objektu.

To já jsem naopak dal průchod své fantazii a vyřádil jsem se jak se patří.
Ano, litina je halt litina...
Preferuji tedy surovou litinu, ošetřenou výhradně černou kovářskou barvou.
Zašel jsem až tak daleko, že svá kamna Olymberyl Aidan 443 jsem opatřil i litinovými silnostěnnými kouřovody, i když nejsou zrovna nejlevnější, roura od kamen skoro za deset tisíc.
Jinak ta kamna jsou jenom základ.
Vytápím s nimi jedno podlaží o šesti místnostech, oddělených dveřmi, s celkovou plochou necelých 110 m2.
Otopný systém tvoří dvě větve, ve kterých je připojeno šest radiátorů s termostatickými ventily, dále kombinovaný bojler 300 litrů s doplňkovou el. topnicí 4,5 kW a malý podpůrný elektrokotel 6 kW.
Oba tyto prvky jsou určeny pro případný provoz v letním a přechodném období, kdy není potřeba topit do kamen a stačí pouze temperovat v koupelně a ohřívat TUV.
Dále je systém vybaven oběhovým čerpadlem Grundfos, nepřerušitelným zdrojem napájení 230V (UPS), dvěma expanzními nádobami, třemi teploměry, kapilárním termostatem s regulací teploty otopné vody a přetlakovým ventilem.
Když připočtu cenu za analyzátor kysličníku uhelnatého a nerezový komínový nástavec na střeše, tak do těch sta tisíc mnoho nezbývá.
A to jsem si, jak je mým zvykem, vše do posledního detailu vymyslel a zrealizoval sám.

Jinak, na první pohled jsou patrná jen ta kamna a vedle srovnané dřevěné brikety
Veškerá další "technologie" je důmyslně zamaskována. ;-D
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od VDC »

jaromir píše:Já jsem kdysi při vyklízení domu po babičce objevil stará polorozpadlá americká kamna, která jsem si nechal s tím, že je snad někdy zrenovuji....
Přikládám snímky před a po renovaci.
Jaromír
Jaromíre to je naprostá a absolutní nádhera !!! Jestli to není tajné, na kolik přišla ta renovace ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24291
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Goba píše:Takhle se nahrejva mobilní výměník tepla, za chvíli přijde odevzdat nějaké kW do obýváku
:-D :-D výborný,vysoce sotisfikovaný systém :-) netřebuješ pevný výměník.Ta barva slonová kost,tj ono,to se mě líbí taky.
Jinak máte to vychytané =)
Já jsem omezený průměry kouřovodu(loni jsem z napojením kamínek v koupelně trochu bojoval,nakonec vyřešeno originální výrobou redukce kouřovodu a následně další redukce,už jen jednoduchá-azbest šnůra,omotaná a nalepená..vše z menšího do většího,takže to tahá jak urvané)a jinými původními dispozicemi,sic už jedenkrát překopávanými,ale doba jde kupředu.
Chalupu nemám chuť potřetí rozkopávat v krátkém čase,tak jsem se přizpůsobil věcem jak jsou.Jde to,pohoda,každé topení má své + a -.Kor na chalupě,radiátory bych měl trochu obavy,skrz zimu,i když v chalupě jsem měl nejméně -0,5 C i po dvou týdnech netopení a nej mrazech co byly za poslední tři roky a i když jsou dnes nemrznoucí směsi.Zajímavé pár lidem stejně zamrzli,většinou v koleně trubky.Asi by logicky neměly,někde se stala chyba.Ale tj jedno,stejně raďasy a rozvody netřebuju,teplo jsem se naučil :-D rozvést i tak a hlavně s chalupa bez raďasů udržela starý ráz a styl.Něco jiného jsou průduchy.Mluvím včil o chalupě,stále bydlení tj jiná.I když znám hodně lidí,co mají i v baráku klasické kamna-krby a fungují podobně jako gobe,délka nutného přiložení a několikahodinový "dojezd" kamen to docela pohodlně umožňuje.
Známí si nechali v baráku při rekonstrukci udělat nové kachláče,místní hooodně zdatný kamnář pan Kuběna je osobně,sám staví.
Přikládají z chodby,jdou přes stěny,do hlavní světnice-vlastně dvěma pokoji zaráz,do koupelny,teplo jde i nahoru,vytápí celý barák.Jedno přiložení zbaští velký koš dřeva(velikosti co jsem tu nedávno dával na fotce) a vydrží moooc dlouho,už nevím přesně kolik říkali,ale moc a jsou spokojeni.
Kamna jsou krásné,jen bych osobně nevolil červenou barvu.
Co mě kdysi překvapilo,že pan Kuběna tvrdil,že se běžně ve starých kachláčích topívalo-přitápělo i uhlím,to mě připomíná,že jsem to zatím nezkoušel,nějak mě to neláká,ale zkusím.
Jak píše Tomáš,Jardo ty kamna jsou nádherné!Taky by mě moc zajímala cena renovace =)
Edit:ty zmiňované kachláče od pana Kuběny jsou už taky "chytré" :-) mají elektroniku,která řídí klapku do komína,reguluje si to samo teplotu,on to celé vždy složitě počítá dle potřeba baráku a přání majitelů,dokonce prý posílal nějaké data a požadavky do španělska,zřejmě výrobci toho systému,to přesně už nevím,optám se příležitostně.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od romull »

VDC píše:
Jaromíre to je naprostá a absolutní nádhera !!! Jestli to není tajné, na kolik přišla ta renovace ?
Nádhera, moc šikovný človíček (*_^) |,,,,
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od yohn »

Jaromire to je krasny! Tos renovoval osobne nebo jsi to nekomu zadal?
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od VDC »

Jaromír psal, že to zadal. Proto se ptám na cenu takové renovace. Je to fakt luxus.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24291
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Píše,že zadal ;)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od yohn »

Uz jsem si vsiml kde jsem to prehlidnul. Me ty fotky zaujaly natolik ze me ta informace uplne vysumela :-) pardon
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
plukovník

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od plukovník »

VDC píše:Jaromír psal, že to zadal. Proto se ptám na cenu takové renovace. Je to fakt luxus.
Myslím, že tato zrenovovaná kamna po babičce by se dala prodat tak za 65 000,- (připadně vyměnit za ojeté Subaru před renovací :-DDD ), ale já bych si je rozhodně nechal a za renovaci bych byl ochoten dát tak dvacet (*_^) |,,,,
Uživatelský avatar
jaromir
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1078
Registrován: stř zář 09, 2009 10:41 pm
Jméno a příjmení: Jaromír
Bydliště: Úpohlavy (okr. Litoměřice)
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od jaromir »

Americká kamna jsem si nechal zrenovovat panem Františkem Ivanšíkem, kterého jsem objevil pod adresou http://www.americkakamna.cz. Moje představa (kdysi) o renovaci takovýchto kamen byla dost naivní, i když už tenkrát jsem hledal na netu nějaké informace. Jak jsem psal, kamna u mne stály dost dlouhou dobu, mám je asi od roku 1987. Už tehdy byly rozpadlé na několik kusů a další téměř 30-ti letá úschova v kůlně jim dál ublížila tak, že bylo třeba vyměnit několik litinových dílů. Takováto renovace, jejíž výsledek mne velmi mile překvapil, potřebuje hlavně odborníka, který navíc má zdroj náhradních dílů ze starých kamen, forem na odlití nových dílů, své dodavatele na zinkování atd. Naštěstí se též jedná o typ menších amerických kamen, která se kdysi vyráběla v Čechách, a jednalo se celkem o běžný typ, takže byl i zdroj náhradních dílů. Cena za renovaci z původních odhadovaných cca 20 000,- Kč vyšla nakonec kvůli silné korozi některých dílů (na detailnějším snímku je třeba vidět značnou korozi horní ozdoby, která se musela celá vyměnit), které nešly opravit a musely být nahrazeny jinými, na 22 000,- Kč. Vzhledem k tomu, že jsem je měl zadarmo, tak jsem i tuto cenu skousl - navíc ten výsledek opravdu stojí za to. Kamna jsou i funkční a dle p. Ivanšíka se v nich dá krásně topit dřevem, i když původním palivem takovýchto kamen byl ve své době koks.
Jaromír
Přílohy
PC100138.jpg
Subaru Forester 2,5XT MY2009
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od VDC »

Jaromíre děkuju. Ta cena za renovaci je myslím velice slušná. Jsou fakt nádherný !!!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24291
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Při dnešních cenách bych čekal víc.Na stránky p.Ivanšíka jsem narazil už dřív a tiše obdivoval,nádherné skvosty tam má,krásnou práci odvádí a umí...Co já už viděl kamen na netu :-) taky těchhle amerických,francouzských atd,třeba zde:
http://historickakamna.cz/o-kamnech/fra ... ova-kamna/
to jsou nádherné kousky,ceny se raději "gentlemansky"neuvádějí :-) jsou tam jaromíre i ty tvoje:

Americká kamna ABC No.:44 po kompletní renovaci. Licenční výroba v Čechách,fy ŠTÍBR Žižkov v období první republiky.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
jaromir
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1078
Registrován: stř zář 09, 2009 10:41 pm
Jméno a příjmení: Jaromír
Bydliště: Úpohlavy (okr. Litoměřice)
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od jaromir »

Děkuji za pozitivní reakce. Já osobně jsem rád, že jsem se relativně včas rozhoupal a nechal kamna zrenovovat. Mám z nich velkou radost...
Jaromír
Subaru Forester 2,5XT MY2009
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“