Palivové dřevo a vše kolem něj

Odpovědět
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7815
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od mnov »

Já jsem si včera nechal vysypat před chalupou 15 metrů kůrovcového dřeva ve dvoumetrovkách. Krátím to na metr a vozím do dvora, ale všechno jsem to dnes nestihl uklidit. Zítra musím do zaměstnání a pak má pršet. >:-f
Obrázek
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Goba
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1402
Registrován: pon kvě 28, 2018 11:07 am
Jméno a příjmení: Petr Gobernac
Bydliště: Pardubice

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Goba »

Tak jsem si dneska položil 2 stare svestky, naporcoval a uložil pro budoucí potřeby voňavého dreva. Všechno šlo perfektně, obhrabnul jsem Pařízek, uriznul a pak prihrnul hlínou.
Pak jsem si řekl, že ještě uriznu pahýl staré jabloně, nechával jsem ji jestli ještě obrazí, ale moc se neměla k světu, 3/4 kmenů bylo suché a bez kůry.
Na té jabloní jsem udělal 2 řetězy, jak byla dutá asi nějakej krtek tam zvednul pár kamínků ... jsem pak našel uvnitř. No paráda, jako když někdo trefí zsrostlej hřebík.
Forester SJ 2.0iCVT 2016
X-Trail T31 2.0Dci 2010
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od VDC »

To naštve.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od petr »

furt lepší než třeba do nohy :-D
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od VDC »

Tak to rozhodně
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Letos mě zima nepřekvapí, zavezl jsem půl tuny briket, v létě jsou ve větším množství za lepší cenu, na 0,5 tuny to dělá sice jen 400 kč, ale proč to nebrat, zaplatí mě to benzín a ještě zbyde na pár balíků paliva. Taky jsem tentokrát myslel na zadní kolečka a je pro mě jasně jednodušší zavézt brikety naráz a nesmýkat je až zase dojdou ve sněhu k chalupě.
Jak mě bylo řečeno budou obecně po letech stragnace zdražovat a to výrazně, jako ostatně kde co dnes. Nj dřeva všude v pysk, to dá rozum... :-) ale jasně, energie, mzdy...chápu to, nejen export dřeva v tomhle hraje roli.
Jak už jsem psal, tyhlety brikety jsou skvělé, beru je přímo tu od výrobce, Ostax Jarcová, mají skvělou výdrž, stěží se jim vyrovná pořádný špalek tvrdého buku, to už teda musí být a hlavně je nej mix- rozlomená briketa, jen půlka její, bo hooodně zvětší pak objem a k tomu jedno polínko buku, to je pak nej. Od té hořlavější brikety vždy chynte i to hutné bukové poleno v kachláčích, spolehlivě.
Brikety chytají přitom pomalu na škrk, jako třísky, kapku přeháním, ale jooo, jsou výtečné. Nasekám jich vždy taky pár na zimu na kolečka, jako salám a tak i záhy po podpalu třísek chytají parádně.
No a začal jsem lopět likvidovat letité, hodne letité staré zásoby přesušených štípaných metrovek z kolni, po přechozích majitelích, něco je už trochu papírák, ale to jsem většinou hodil na spálení, hlavně jsou super na podpálku, tak jsem nebyl líný je nařezat motorovkou na doslova špalečky a nasekat na drobotinu(vpravo dole na fotce) zásoba je a bylo to hotové za dvě hodiny včetně manipulace a závozu do chalupy, taky ještě pár 30 cm polínek. Ještě jeden den se tomu budu věnovat, delší polínka do kachláčů zrobím, musí být chlívek pro dřevo plný, to pak i zbyde, zároveň čistím kolňu a uklízím.
Tož nic moc, vím, ale jsem spokojen, dokonce i motorovka štííílka docela dnes poslouchala, trochu laborace s řetezem a napnutím- výměnou, očistou pily, otáčkami, ale nakonec jsme si rozuměli, jen mě chybí trošku u ní výkon, ale to jsem jen možná už zmlsaný.
Palivo namícháno, ale nakonec jsem použil Aspen, zas tak moc to nežere a zima se blíží...
Přílohy
IMG_20210911_213212.jpg
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3040
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Šaman »

Moc pěkné, susede :-)
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

:-) už jsem vybral z nej vrchního patra buk polínka, tak to nevypadá fotogenicky. Čeká mě porážení pár stromů, letitých, přemýšlím kam s nima a vážně uvažuji o založení nějakých těch pěkných hraň dřeva třeba ve stylu, tvaru homole, či jak to nazvat.
Nechat to zhruba v místě samotné porážky stromů, hlavně se s tím nelampasit 30-50 metrů dál v nemalém svahu a to minimálně hned dvakrát. Nechci dělat typické hromady dřev pokryté plachtou a dívat se na to celou věčnost, no uvidím ještě.
Zítra zavezu a uskládám další půlku z dnešní řezby dřeva, zas to bude vypadat lépe, křečkuju furt, jak mě říkává moje žena :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od cleo »

Kdo je pripraven, neni zaskocen
Pekne zasoby mas. Taky uz mam pripraveno od zacatku prazdnin, to se mi nikdy tak brzo nepodarilo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18911
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od hamoun »

tohle je treba kreckovat :)
normlane jsem myslel, ze mas zasobu toaletaku :-DDD
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od cleo »

Myslys, ze nebude ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od VDC »

Šímo pěkná zásobička !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1985
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od suubaru »

má tady někdo zkušenosti topit peletkami? Tak nějak jdu po té myšlence něco takového pořídit.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od quickly »

Myslím, že Metuzalém topí peletami. Třeba si toho všimne, případně mu napiš SZ.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Metuzalem »

Jo, všiml.

Topím peletami cca 12 let, mám automatický kotel Verner A251, výrobce byl v Červeném Kostelci, což je odsud kousek, po několika letech prodal výrobu na Slovensko, ale servis tady pořád je. Peletky v pytlích po 15 kg mi vozí lokální dodavatel za cenu kolem 6000 Kč za tunu (= jedna paleta), doprava za 300 Kč. Nemám automatické plnění násypky kotle z centrálního skladu peletek, do násypky vždycky ručně vysypu 6 - 9 pytlů a vydrží to různě - na jaře a na podzim třeba 14 dní i víc, za nejtužších mrazů co jsem zažil (už dlouho nebyly) to byly 2 dny. Na rok kupuju 4 tuny/palety, první rok jsem koupil 6 tun a tak mám pořád rezervu 2 tuny.

Kotel nárazově natopí 1000litrovou akumulační nádrž na 60 °C a pak se odstaví (vyhasne), při poklesu teploty v měrném místě pod 38 °C se sám zapálí a začne topit a tak pořád v cyklu cca 3 - 4x denně. V nádrži se ohřívá vloženým hadem teplá voda na mytí a obsahem nádrže se topí do radiátorů s automatickou regulací podle teploty v jednotlivých místnostech a v menší míře do podlahovky. Barák je nezateplený kamenný dům s 80cm silnými zdmi, automatickou regulaci dělá SmartHouse (zkrachoval 2 roky po instalaci u mně), servisáka s náhradními díly ale mám.

Kotel čistím v době plného provozu (prosinec - březen) 1x za 2 měsíce, což ve výsledku znamená 3-4x ročně - víceméně jen vysaju jemný popel vysavačem na popel a vynesu popelník. Kolem 15. dubna kotel zcela odstavuju (akumulační nádrž stihnou vyhřívat sluneční kolektory) a zapínám cca 15. září.

Peletky lezou s cenou nahoru (začínal jsem na 4 500 Kč, teď jsem na 6 200 (kupoval jsem v květnu) a čekám podstatný nárůst příští rok.

Na další se když tak zeptej.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“